Piątek, 26 Kwiecień
Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda -

Reklama


Reklama

Strategiczna ankieta z wątpliwościami


Na stronach internatowych samorządów w powiecie szczycieńskim można znaleźć apel o wypełnienie ważnej ankiety. Ważnej, bowiem jej wyniki mają decydować o przyszłości Szczytna i pozostałych gmin powiatu – między innymi. Udzielenie odpowiedzi czasu wiele nie zajmuje, ale bo też i pytania za bardzo skomplikowane nie są. Ale tylko pod warunkiem, że za bardzo w ich treść i sens wgłębiać się nie będziemy.


  • Data:

Ankieta czy też raczej jej wyniki, mają stanowić jeden z czynników, na bazie którego opracowywana będzie strategia rozwoju gmin leżących na obszarze Partnerstwa „Obszar Funkcjonalny Południowe Mazury”.

 

Przypomnijmy, że jest to partnerstwo, zainicjowane przez szczycieński samorząd powiatowy, obejmujące cztery powiaty: nasz, nidzicki, działdowski oraz piski. W myśl zasady, że duży może więcej, porozumienie zostało zawarte po to, by w wywalczyć godne miejsce w strategii województwa, w której obszar tych powiatów potraktowany został marginalnie.

 

Autorzy ankiety zapewniają, że „opinie będą wykorzystane przy planowaniu przez samorządy kierunków rozwoju. Pozwolą lepiej dostosować politykę władz samorządowych do potrzeb mieszkańców, szczególnie w zakresie usług publicznych. Wasze gminy przygotowują obecnie wspólną strategię rozwoju obszaru Partnerstwa i będą się wspólnie starać o środki pomocowe, w tym unijne, na realizację zadań, które w największym stopniu poprawią sytuację mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców”.


Reklama

 

Brzmi zachęcająco. Entuzjazm nieco mija, gdy zaczyna się odpowiadać na pytania, w ankiecie postawione – bardzo ogólnikowo sformułowane. Na przykład jest takie: „Gdzie najczęściej korzysta Pan/Pani z poniższych usług?”.

 

W tabeli wymieniono wiele najróżniejszych tychże usług, a do wyboru są opcje: w swojej gminie, w innej gminie z obszaru partnerstwa, w stolicy województwa, w gminie poza obszarem partnerstwa, nie korzystam. Jest też w tym wykazie następująca pozycja: „usługi z zakresu kultury wysokiej: teatr, koncert, wystawy”.

 

I co ma na to odpowiedzieć – dajmy na to – tzw. zwykły mieszkaniec gminy Świętajno? Teatr – jeśli w ogóle, to właściwie tylko w stolicy województwa, ewentualnie „w innej gminie spoza obszaru partnerstwa” jeśli za taką gminę uznać Warszawę czy Gdańsk. Koncert, wystawa? Jakie? Czy te w miejscowym GOK-u to się zaliczają do „kultury wysokiej” czy też muszą to być wyprawy np. do Opery Bałtyckiej czy warszawskiej Zachęty? Co kolejna strona, to podobne wątpliwości, a instrukcji brak.

Reklama

 

Twórcy ankiety zapewniają, że jej wyniki, po opracowaniu, będą przedstawione publicznie w formie zbiorczego raportu. Czekamy na ten raport niecierpliwie.



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama