Reklama


Reklama

Strategiczna ankieta z wątpliwościami


Na stronach internatowych samorządów w powiecie szczycieńskim można znaleźć apel o wypełnienie ważnej ankiety. Ważnej, bowiem jej wyniki mają decydować o przyszłości Szczytna i pozostałych gmin powiatu – między innymi. Udzielenie odpowiedzi czasu wiele nie zajmuje, ale bo też i pytania za bardzo skomplikowane nie są. Ale tylko pod warunkiem, że za bardzo w ich treść i sens wgłębiać się nie będziemy.Ankieta czy też raczej jej wyniki, mają stanowić jeden z czynników, na bazie którego opracowywana będzie strategia rozwoju gmin leżących na obszarze Partnerstwa „Obszar Funkcjonalny Południowe Mazury”.

 

Przypomnijmy, że jest to partnerstwo, zainicjowane przez szczycieński samorząd powiatowy, obejmujące cztery powiaty: nasz, nidzicki, działdowski oraz piski. W myśl zasady, że duży może więcej, porozumienie zostało zawarte po to, by w wywalczyć godne miejsce w strategii województwa, w której obszar tych powiatów potraktowany został marginalnie.

 

Autorzy ankiety zapewniają, że „opinie będą wykorzystane przy planowaniu przez samorządy kierunków rozwoju. Pozwolą lepiej dostosować politykę władz samorządowych do potrzeb mieszkańców, szczególnie w zakresie usług publicznych. Wasze gminy przygotowują obecnie wspólną strategię rozwoju obszaru Partnerstwa i będą się wspólnie starać o środki pomocowe, w tym unijne, na realizację zadań, które w największym stopniu poprawią sytuację mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców”.


Reklama

 

Brzmi zachęcająco. Entuzjazm nieco mija, gdy zaczyna się odpowiadać na pytania, w ankiecie postawione – bardzo ogólnikowo sformułowane. Na przykład jest takie: „Gdzie najczęściej korzysta Pan/Pani z poniższych usług?”.

 

W tabeli wymieniono wiele najróżniejszych tychże usług, a do wyboru są opcje: w swojej gminie, w innej gminie z obszaru partnerstwa, w stolicy województwa, w gminie poza obszarem partnerstwa, nie korzystam. Jest też w tym wykazie następująca pozycja: „usługi z zakresu kultury wysokiej: teatr, koncert, wystawy”.

 

I co ma na to odpowiedzieć – dajmy na to – tzw. zwykły mieszkaniec gminy Świętajno? Teatr – jeśli w ogóle, to właściwie tylko w stolicy województwa, ewentualnie „w innej gminie spoza obszaru partnerstwa” jeśli za taką gminę uznać Warszawę czy Gdańsk. Koncert, wystawa? Jakie? Czy te w miejscowym GOK-u to się zaliczają do „kultury wysokiej” czy też muszą to być wyprawy np. do Opery Bałtyckiej czy warszawskiej Zachęty? Co kolejna strona, to podobne wątpliwości, a instrukcji brak.

Reklama

 

Twórcy ankiety zapewniają, że jej wyniki, po opracowaniu, będą przedstawione publicznie w formie zbiorczego raportu. Czekamy na ten raport niecierpliwie.Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Wypij, Krassowski, Szumny... czyli Porozumienie buduje się w Szczytnie
  Trzymają z PIS , to tak jak PIS i tyle w temacie. Sama \"dobroć\"

  ha ha


  2021-02-26 11:30:52
 • Baremu pomógł wójt Wojciechowski
  Bardziej by mu pomógł, gdyby znalazł nowy dom dla tego psa niż do schroniska. TO jakby dziecko zabrać z rodziny do domu dziecka.

  GOść


  2021-02-26 10:16:40
 • Baremu pomógł wójt Wojciechowski
  To jest rozwiązanie problemu? Wysłanie staruszka do schroniska? I jeszcze wójt lansuje się na bohatera. Gratuluję dobrego samopoczucia. Jakby nie można było włożyć minimum wysiłku i znaleźć psiakowi nowy dom.

  Załamana


  2021-02-26 00:46:48
 • Rok Klenczonowski nabiera kształtów
  Największym muzykiem ze Szczytna był Tadzio Machela. To był poeta i prawdziwy artysta

  Tadeusz Machela


  2021-02-25 12:23:32
 • Dobry czas, by dobro wróciło, ksiądz Andrzej Preuss pilnie potrzebuje pomocy
  Modlimy się o cud uzdrowienia dla Księdza za przyczyną Wandy Boniszewskiej, której proces beatyfiakcyjny właśnie ruszył. Ona ofiarowała swoje cierpienia za kapłanów, miała też dar uzdrawiania i stygmaty. Modlą się za Księdza Siostry od Aniołów, Karmelitanki Bose w Łasinie i my! Kto chce niech do nas dołącza. Kochamy Księdza

  Dagmara


  2021-02-25 08:52:04
 • Baremu pomógł wójt Wojciechowski
  Stosunek do zwierząt bardzo dużo mówi o człowieku.

  Gość


  2021-02-25 08:27:22
 • Dobry czas, by dobro wróciło, ksiądz Andrzej Preuss pilnie potrzebuje pomocy
  Cudem Bozym jest sama osoba KS. Andrzeja. Jest to człowiek o głębokich pokładach nadziei i i wiary. W swoim życiu nie spotkałem osoby o tak silnym powołaniu i tym że całym sobą wnosi tyle dobra . Miałem 10 lat gdy poznałem Ks. Andrzeja a dziś mam 40 lat. Myślę że Bóg mam co do samej osoby Księdza Andrzeja szczytny plan. Wiara czyni cuda A nadzieja zawsze umiera ostatnia. Polaczmy się w modlitwie.Niech Ksiądz Andrzej poczuje siłę potrzebna by iść dalej i nauczać słowo Boże. Okazmy miłosierdzie i wsparcie jakie jest potrzebne Andrzejowi poslanikowi Boga.

  Marian Lisnianski


  2021-02-25 01:50:35
 • Zaszczepiony sanepid, zachęca do szczepień
  Z chęcią, tylko terminów brak

  Ela


  2021-02-24 20:01:27
 • Rok Klenczonowski nabiera kształtów
  Pan JM przedstawiciel rady gospodarczej, to może mógłby zachować więcej szacunku do samego siebie, bo występy na zdjęciach, filmach i teledyskach z morsami hluby nie przynoszą, zwłaszcza, że często jest tam widoczne przechylanie kubeczków, szklaneczek, z jakimś \"tajemniczym %\" płynem

  WcPicker


  2021-02-24 19:21:20
 • Dobry czas, by dobro wróciło, ksiądz Andrzej Preuss pilnie potrzebuje pomocy
  Nie znam księdza osobiście. Zazdroszczę takiej wiary i ufności. Nie jeden na miejscu księdza błagał by Boga o cud. Życzę by każdego dnia dobry Pan obdarzał księdza potrzebnymi łaskami, by świadectwo życia przemianiało serca wszystkich którzy towarzyszą księdzu i czytają te słowa. Serdeczne Bóg zapłać.

  Tomek


  2021-02-24 18:11:10