Sobota, 15 Maj
Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja -

Reklama


Reklama

Strategiczna ankieta z wątpliwościami


Na stronach internatowych samorządów w powiecie szczycieńskim można znaleźć apel o wypełnienie ważnej ankiety. Ważnej, bowiem jej wyniki mają decydować o przyszłości Szczytna i pozostałych gmin powiatu – między innymi. Udzielenie odpowiedzi czasu wiele nie zajmuje, ale bo też i pytania za bardzo skomplikowane nie są. Ale tylko pod warunkiem, że za bardzo w ich treść i sens wgłębiać się nie będziemy.Ankieta czy też raczej jej wyniki, mają stanowić jeden z czynników, na bazie którego opracowywana będzie strategia rozwoju gmin leżących na obszarze Partnerstwa „Obszar Funkcjonalny Południowe Mazury”.

 

Przypomnijmy, że jest to partnerstwo, zainicjowane przez szczycieński samorząd powiatowy, obejmujące cztery powiaty: nasz, nidzicki, działdowski oraz piski. W myśl zasady, że duży może więcej, porozumienie zostało zawarte po to, by w wywalczyć godne miejsce w strategii województwa, w której obszar tych powiatów potraktowany został marginalnie.

 

Autorzy ankiety zapewniają, że „opinie będą wykorzystane przy planowaniu przez samorządy kierunków rozwoju. Pozwolą lepiej dostosować politykę władz samorządowych do potrzeb mieszkańców, szczególnie w zakresie usług publicznych. Wasze gminy przygotowują obecnie wspólną strategię rozwoju obszaru Partnerstwa i będą się wspólnie starać o środki pomocowe, w tym unijne, na realizację zadań, które w największym stopniu poprawią sytuację mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców”.


Reklama

 

Brzmi zachęcająco. Entuzjazm nieco mija, gdy zaczyna się odpowiadać na pytania, w ankiecie postawione – bardzo ogólnikowo sformułowane. Na przykład jest takie: „Gdzie najczęściej korzysta Pan/Pani z poniższych usług?”.

 

W tabeli wymieniono wiele najróżniejszych tychże usług, a do wyboru są opcje: w swojej gminie, w innej gminie z obszaru partnerstwa, w stolicy województwa, w gminie poza obszarem partnerstwa, nie korzystam. Jest też w tym wykazie następująca pozycja: „usługi z zakresu kultury wysokiej: teatr, koncert, wystawy”.

 

I co ma na to odpowiedzieć – dajmy na to – tzw. zwykły mieszkaniec gminy Świętajno? Teatr – jeśli w ogóle, to właściwie tylko w stolicy województwa, ewentualnie „w innej gminie spoza obszaru partnerstwa” jeśli za taką gminę uznać Warszawę czy Gdańsk. Koncert, wystawa? Jakie? Czy te w miejscowym GOK-u to się zaliczają do „kultury wysokiej” czy też muszą to być wyprawy np. do Opery Bałtyckiej czy warszawskiej Zachęty? Co kolejna strona, to podobne wątpliwości, a instrukcji brak.

Reklama

 

Twórcy ankiety zapewniają, że jej wyniki, po opracowaniu, będą przedstawione publicznie w formie zbiorczego raportu. Czekamy na ten raport niecierpliwie.Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Potężny pożar w Trelkowie, płonie były kościół (zdjęcia)
  współczuć , współczuję ale nie dziwę się, że wybuchł pożar . Każdy kto tamtędy przejeżdżał wie o czym pisze . Bałagan , rozgardiasz , brak ładu i składu . Trudno opisać to miejsce. Totalny chaos . Skoro tak było i w środku , to była tylko kwestia czasu tego jednak nieszczęścia.

  Mariola


  2021-05-14 10:06:41
 • Eksperymentują na Bartnikach
  Fajny eksperyment. Jeżeli będzie udany to może inne miasta na tym skorzystają. Życzę udanego eksperymentu.

  WSK


  2021-05-14 08:51:32
 • Adrian Czech wygrał XII edycję Olimpiady Policyjnej (zdjęcia)
  Wstyd tylko, że w gronie laureatów zabrakło uczniów z szczycieńskiego liceum policyjnego. Uczący tam pan policjant z WSPOL nie popisał się

  Mieszkaniec


  2021-05-13 18:08:20
 • Potężny pożar w Trelkowie, płonie były kościół (zdjęcia)
  Co za szkoda. To była taki piękny, kameralny kościół, z dużym trudem remontowany od kilku lat. Bardzo współczuję pogorzelcom.

  Katarzyna Sieklucka


  2021-05-13 16:16:29
 • Niezależność samorządowa (rozmowa „Tygodnika Szczytno”)
  Panie radny Krassowski, z Pana wypowiedzi jasno wynika, że urzędnicy nie powinni być radnymi, i tym razem ma Pan absolutną rację.

  WSK


  2021-05-13 14:56:13
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  Za stary jestem, żeby łykać takie kluski: jeśli RM się na coś zgadza - to jej komisje mają prawo, a nawet obowiązek opiniowania projektów, za którymi podniosły rękę.. To zależy tylko i wyłącznie od szefów komisji, lub radnych, którym na czymś zależy. Ja się zastanawiam - bo jakoś nie mogę sobie przypomnieć - czy któryś z tych \"mędrców\" w radzie - dał ogłoszenie w prasie o to, aby mieszkańcy Szczytna wyrazili się na temat np. tego rodzaju zagospodarowania Pl. Juranda. Mnie się to też nie podoba, ale nikt nie raczył mnie zapytać, jako obywatela, o zdanie. A zwłaszcza nie zrobił tego radny/a z mojego okręgu. Jak przyjdzie na to pora - to powiem, który/a to magik/ czka - z imienia i nazwiska - niech no się który/a odezwie w tej sprawie.

  Do Społecznika


  2021-05-13 13:31:03
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  Ten pomysł to kolejna porażka burmistrza to jakiś koszmar za co się weźmie to spartoli za nic mu nie wychodzi czas już go odwołać,miasto we wszystkich rankingach na samym końcu

  Adalbert


  2021-05-13 10:15:40
 • Pies uwięziony w... bramie, na ratunek wezwano strażaków (zdjęcia)
  Pies poczuł zew krwi . Zapewne chciał przedostać się na posesję swojej psiej \"narzeczonej\". Tak chciał zrobić mój pies ale przełaził nad poziomym prętem.Zawisł w pół .Łeb po jednej , a ogon po drugiej stronie . Straż pożarna nie była potrzebna. Udało się go uwolnić, bez uszczerbku dla jego skóry.

  Anna


  2021-05-12 21:59:33
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  Mylisz się Taki sobie czytelniku. Rada z własnej inicjatywy lub na wniosek Burmistrza przeznacza środki na daną inwestycję np. zagospodarowanie Placu Juranda, ale za sposób jej wykonania odpowiada Burmistrz - patrz Plac Juranda. Rada Miejska wyraża lub też nie wyraża zgody na zadłużenie miasta, o które wnioskował Burmistrz.

  Społecznik


  2021-05-12 21:55:17
 • Plac Juranda zaczyna zmieniać swoje oblicze (zdjęcia)
  TO JEST CHORE!!! JUŻ JEST PROBLEM Z ZAPARKOWANIEM ŻEBY ZAŁATWIĆ SPRAWE W URZEDZIE MIASTA......TO CO BĘDZIĘ PO TYM WSPANIAŁYM POMYŚLE URZĘDNIKA??

  KTOŚ


  2021-05-12 21:06:52

Reklama