Poniedziałek, 21 Czerwiec
Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała -

Reklama


Reklama

Ankieta w sprawie smogu i „kopciuchów”


Miejscy urzędnicy chcą policzyć piece - tak zwane kopciuchy. Inwentaryzacja ma pozwolić na opracowanie skutecznego planu walki ze smogiem w Szczytnie. - Nie będzie chodzenia policjantów czy strażników miejskich po domach – uspokaja burmistrz Krzysztof Mańkowski. Mieszkańcy będą jednak musieli wypełnić i złożyć specjalną ankietę.Informację o liczeniu kopciuchów na swoim profilu Facebook umieścił burmistrz Krzysztof Mańkowski. I od razu wzbudziła ona kontrowersje. Pojawiły się pytania w jaki sposób urzędnicy będą liczyć te piece.


Reklama

 

- Nikomu do domów, czy mieszkań nie będziemy zaglądali – uspokaja Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna. - Mieszkańcy będą musieli wypełnić ankietę, w której poinformują nas, czy korzystają z pieca, tak zwanego kopciucha.

 

Urzędnicy chcą poznać liczbę pieców w Szczytnie po to, aby opracować kompleksowy program ich wymiany.

 

Reklama

- Wiemy, ile takich śmieciuchów jest w zasobach komunalnych, ale nie wiemy, ile w mieszkaniach i domach prywatnych – mówi Mańkowski. - Aby skutecznie walczyć o czyste powietrze w naszym mieście musimy poznać skalę problemu. Dzięki temu będziemy mogli zabezpieczyć w budżecie wystarczającą kwotę na współfinansowanie ich wymiany. Program już działa, ale w naszej ocenie jest niewystarczający. Chcielibyśmy, aby działał nie sezonowo, a okrągły rok i aby dofinansowanie dotyczyło nie tylko wymiany samego pieca, ale też instalacji.

 

Na razie mieszkańcy mogą liczyć na do 5 tys. zł wsparcia na zakup pieca do domu i do 3 tys. zł na zakup pieca do mieszkania.Komentarze do artykułu

Ryś

Na razie to mieszkańcy mogą liczyć na złożenie wniosku i na nic więcej. Kto normalny weźmie 5000 tyś jak program \"czyste powietrze\" daje bez większych komplikacji 6750 zł. Wymiana pieca i wysłanie internetem kilku dokumentów. Panie w WFOS i GW w Olsztynie są bardzo pomocne.

Neo

Wystarczy przejechać się na ,,złodziejowo\" po 18-stej mgła smogowa aż dusi, tam wszyscy palą węglem w bezwietrzny dzień jest masakra.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Miejski żłobek powstanie w pomieszczeniach po byłej kręgielni
  Ale radni zdają sobie sprawę, że to oznacza, że w Hali Wagnera będzie się mieścił żłobek. A gdy będą odbywały się tam kolejne rozgrywki, konkursy, targi pracy i różne takie, które odbywały się do tej pory, co będzie z dzieciakami? Mam nadzieję, że pomieszczenie zostanie wyciszone, a to kosztuje niemałe pieniądze. Czy po prostu pójdziemy na żywioł? Na koniec jednak muszę dodać, że żłobek w Szczytnie się przyda, ale tam?

  Kowal


  2021-06-21 12:52:29
 • Tragiczny wypadek pod Dębówkiem, zginęła młoda kobieta w ciąży
  Droga jest jak każda inna ale jak się nie potrafi jechać z odpowiednią prędkością to takie są wyniki.

  Kazik


  2021-06-21 08:52:57
 • Jest wyrok w sprawie śmierci trzech pracowników Sarii
  Moim zdaniem MW został kozłem ofiarnym , musieli na kogoś zrzucić winę , i padło na najniższy szczebel kierowniczy - czyli na brygadzistę !! A co dyrekcja zakładu nie wiedziała co się dzieje w zakładzie ? A Panie Rozogi rozwiń swoja myśl czy MW kazał Ci wkładać rękę w przenośnik ślimakowy ?

  Wojtek


  2021-06-21 08:15:46
 • Garaż z decyzją wojewody
  Panie radny sytuacja z garażem to taki Pana sukces jak Mańkowskiego z wieżą ciśnień.

  Prowadził ślepy kulawego


  2021-06-21 07:53:36
 • Jest wyrok w sprawie śmierci trzech pracowników Sarii
  M.W. to ciapa i nieudacznik. Przed laty straciłbym przez niego całe ramię w przenośniku ślimakowym. Ten człowiek już dawno nie powinien pracować na stanowisku brygadzisty.

  Rozogi


  2021-06-20 20:38:54
 • Bogdan Komosiński – sołtys Piasutna (zdjęcia)
  Panie Sołtysie, a może by tak zrobić w Piasutnie prawdziwy plac zabaw dla dzieci zamiast tego zarośnietego trawami z dołami w którym z łatwością schowa się trzylatek i drzazgami wchodzącymi w małe łapki?

  Barbara Kaim


  2021-06-20 17:31:32
 • Letnie nowości imprezowe, Szczytno gotowe na sezon turystyczny
  Ja bym nie bagatelizował wydarzeń kulturalnych - turystycznych, które są organizowane od lat. Nie wiem dokładnie, co z pierogami i świętem ziemniaka - bo to były sztandarowe propozycje samorządu miejskiego za czasów burmistrz Górskiej. Nie byłem publicznością tych imprez, bo kartoflaka i pierogi robi mi żona - i to mi wystarcza. Nie chcę się narażać na niepotrzebne przygody gastryczne. Natomiast pamiętam, jak burmistrz Górska chciała połączyć te dwie \"imprezy\" (ziemniaki i pierogi) z jarmarkiem Mazurskim robionym przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum. A ja od swoich znajomych z tzw. wielkich miast zawsze byłem pytany - no to kiedy ten jarmark - bo to kawałek folkloru, muzyki, rękodzieła - no bo chcą przyjechać. Jestem ciekaw, czy kameralna i niekomercyjna atmosfera jarmarku mazurskiego będzie utrzymana. Ale też pamiętam, że nigdy nie było to traktowane, jako walor miasta. Miasto uważało, że bazar - pod nazwą jarmark jurandowy - jest jego priorytetem. No i mamy, co mamy. Ja akurat od lat obserwuję sobie te wydarzenia i czuję, że mam prawo oceniać. Prochu tutaj promocja (urzędnicy) nie wymyślą, o ile nie zaczną kontaktować się z ludźmi, którzy co nieco się na tym znają. Kto dokładnie - nie wiem. Ale wiem, że i Dni i Noce Szczytna nie muszą być wiejskim festynem, a bazary z chińszczyzną, pomieszane z pierogami i kartoflakiem są po prostu żenadą.

  Krajan


  2021-06-20 15:07:42
 • Garaż z decyzją wojewody
  Tak się właśnie dzieje gdy stanowiska radnych piastują ludzie bez przygotowania i doświadczenia biznesowego, kto z nich choćby jabłkami na rynku handlował, czy jakąkolwiek działalność z sukcesem prowadził? Chyba nikt i właśnie przez takie wybory Bareja może kręcić filmy a my mieszkańcy utrzymujemy takich aktorów.

  Przedsiębiorca


  2021-06-20 14:47:49
 • Nadchodzi upadek szczycieńskiego pływania?
  W każdym sporcie jest to samo :(. Sporty walki także kuleją bo zostały odcięte od maty w WSPolu. Obecnie pozostaje tułaczka po jakichś małych salkach bądź gościnnie treningi w Olsztynie. Nie tylko pływanie \"tonie\" ale myślę że pozostałe dyscypliny także :(

  Sporty Walki


  2021-06-20 11:33:56
 • Tragiczny wypadek pod Dębówkiem, zginęła młoda kobieta w ciąży
  Każdy popełnia błędy , ale nie każdemu jest dane je naprawić.

  Życie


  2021-06-20 10:44:28