Reklama


Reklama

Wieża gotowa do prezentacji


Zaledwie miesiąc wystarczył Stowarzyszeniu Motocyklowo-Eksploracyjnemu Mazur Pasym, by doprowadzić miejscową wieżę ciśnień do względnego użytku. Na weekend 25-26 lipca zaplanowano dni otwarte.- Pierwszego dnia, czyli w sobotę, proponujemy zwiedzanie wieży, a dokładniej – jej obejrzenie od środka – mówi Rafał Brzeziński. - Będzie jakaś muzyka, grochówka, grillowana kiełbasa czy kartoflak, bo ten dzień będzie miał charakter piknikowy – dodaje Piotr Szczepański. - Chcemy stworzyć rodzinną, miłą atmosferę, bo niejako przy okazji chcemy też pozyskać nieco środków na wykonanie dokumentacji dotyczącej renowacji tego budynku.

 

Przypomnijmy, że pasymskie stowarzyszenie wydzierżawiło wieżę od samorządu na dziesięć lat i zadeklarowało, że dokona tego, co możliwe i niemożliwe, by pasymska wieża ciśnień stała się obiektem turystycznych tęsknot, czyli pasymską perełką. Zainteresowanie motocyklistów zabytkiem nie wzięło się zresztą z niczego. Podobnie jak część nazwy stowarzyszenia.

 

- Wielu z nas miało i ma inne jeszcze hobby. Zajmowaliśmy się eksploracją, czyli poszukiwaniem w ziemi różnych reliktów. Przez wiele lat było to legalne. Cieszyło się sporym zainteresowaniem. Mnie na przykład zachęciło do poznawania historii i tej kraju, i lokalnej – opisuje pan Piotr. - Ze dwa lata temu jednak przepisy zmieniono i takie poszukiwania stały się nielegalne. Trzeba mieć na to specjalne pozwolenie konserwatora zabytków. Wiele przy tym zachodu i formalności, więc wielu ludzi zrezygnowało z poszukiwań, ale zainteresowania zostały. Mamy nadzieję, że z czasem będzie można wrócić do tej eksploracji bo chcielibyśmy też to, co uda nam się znaleźć, ustalić dzieje i historię, prezentować w wieży.


Reklama

 

- Ale to przyszłość. Na razie udało nam się doprowadzić do tego, że do wieży można będzie bezpiecznie wejść. I już wiemy, że jest spore zainteresowanie, bo od środka ten budynek widziało naprawdę niewiele osób – informuje pan Rafał. - I warto jeszcze dodać, że to obiekt unikalny może nawet w kraju, bo wieży towarzyszył budynek, w którym kiedyś była łaźnia miejska. To był w zasadzie jeden obiekt. Później w dawnej łaźni swoją siedzibę miał Zakład Gospodarki Miejskiej. Gdy się zakład wyprowadził budynek kilka lat stał pusty, a teraz cały ten obiekt mamy w dzierżawie i nasze plany związane są z całym tym kompleksem.

 

Po sobotnim pikniku, w niedzielę, pasymscy motocykliści planują również zwiedzanie wieży, ale już w innej oprawie.

 

- Chcemy zorganizować „pchli targ” i w związku z tym zapraszamy nie tylko tych, którzy będą starocie oglądać i ewentualnie kupować, ale też tych, którzy starocie mają i chcą się ich ewentualnie pozbyć. Zainteresowanych wystawieniem swoich zasobów zachęcamy do stałej współpracy, bo chcemy takie pchle targi organizować cyklicznie – mówią obaj panowie. - Można dzwonić do mnie: 501-429-391mówi Rafał. - Albo też i do mnie: 795-428-720dodaje pan Piotr.

ReklamaKomentarze do artykułu

Pinpionter

Poszukiwanie Zabytków nie stało się nielegalne, zmieniły się konedkwencje za robienie tego bez zezwolenia z wykroczenia na przestępstwo.

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Piątek, 2020-06-05 10:51:57

Pasymska wieża ciśnień ma opiekuna

 • Piątek, 2020-05-29 11:50:33

„Mała obwodnica” gotowa

 • Czwartek, 2020-03-12 10:36:51

Przygotowania do wiosny i... awansu

 • Poniedziałek, 2020-02-17 13:56:46

Krzywonoga walczy z wieżą

Reklama


Komentarze

 • Protest w obronie Sądów dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Bardzo panu dziękuję za tę Dobrą Nowinę. Jak to pewien francuski polityk powiedział - niektórzy nie korzystają z okazji, aby milczeć. Dobrze, że Pan z tej możliwości nie skorzystał. Dzięki temu mieszkańcy Szczytna - no nie wszyscy, nie popadajmy w samozachwyt - mogli się zapoznać z Pana dokonaniami opozycyjnymi, Pana oglądem świata, z Pana mizantropią (proszę zapytać Prezesa, co to znaczy), a także z Pana oikofobią (moim zdaniem człowiek, który nienawidzi swoich rodaków - nienawidzi również swej Ojczyzny). Zna Pan środowisko z restauracji SOWA? Nie znosi go Pan? A skąd je Pan zna? Był Pan tam kelnerem, czy pracował w szatni, że aż tak ich Pan zna i nie lubi? Jeśli chciał się Pan przedstawić mieszkańcom Szczytna - jako cichy bohater opozycji (nie odmawiam panu zasług \"w sprawie\") - wśród \"resztek komuchów\" - to niestety spadł Pan z cokołu. Tak rewolucja pożera swoje dzieci... albo one same się pożerają, albo też zwykła ludzka zawiść.

  Śmieszek


  2020-08-03 13:17:48
 • Ciężarówka wyładowana soją przewróciła się w Młyńsku (zdjęcia)
  Przed dostawczakiem jechały dwie osobówki. Pierwsza skręciła na Lipowiec, osobówka za nią wyhamowała a dostawczakiem chyba się zagapił i żeby im w tył nie wjechać odbił w lewo a na tym pasie jechała Scania. Ciężarówką zjechał na pobocze i po chwili naczepa się zapadła na poboczu i przewróciła zestaw. Farta to ma typ co na poboczu trawę kosił. Naczepa minęła go na centymetry.

  JWB


  2020-08-03 12:02:50
 • Protest w obronie Sądów dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Szanowny Panie Śmieszek! Mam dobrą wiadomość dla Pana. Otóż dziś ostatni raz zabieram głos.Szkoda mi czasu na takie bezowocne dyskusje. Znam dobrze wasze środowisko a szczególnie tych od SOWY którzy w tak pięknej polszczyżnie prowadzili na temat zniewolonej dziś Polski szerokie dysputy .

  Lech Jan Jamka-były Szczytnianin


  2020-08-03 00:12:09
 • To 28-letni mieszkaniec Szczytna chciał rozjechać policjantów
  Przecież ten Policjant nie użył broni tylko wykorzystał ją celem zatrzymania tego pojazdu, czytanie ze zrozumieniem boli. Cóż można dodać najpierw przeczytajcie sobie przypadki użycia i wykorzystania broni palnej a potem dyskutujcie. Policjant jak czytamy w artykule wykorzystał broń służbową celem zatrzymania pojazdu którym uciekał kierujący, więc strzelał do pojazdu i tyle w temacie

  Venom


  2020-08-02 00:16:20
 • Protest w obronie Sądów dotarł do Szczytna (zdjęcia)
  Zgadzam się i popieram pana w 100% mieszkam tu, płacę podatki, widzę co się dzieje i odczuwam to na własnej skórze, a panie Jamka odnoszę wrażenie że chyba pan tu nie mieszka ? to niech pan się zajmie swoim życiem w Szwecji, Niemczech, Holandii, czy innym krajem czy miastem. Bo wydaje mi się że żyje pan na innej planecie i TVP z certyfikowanym kłamcą Kurskim na czele oraz skazanym prawomocnym wyrokiem Morawieckim za kłamstwa zrobiło panu kisiel z mózgu.

  Do Śmieszek


  2020-08-01 18:47:21
 • Powstanie centrum kulturalne
  Również jestem zdania, że można byłoby zainwestować pieniądze przeznaczone na budowę centrum kulturalnego (czyli świetlicę) w coś bardziej potrzebnego. Świetlic w naszej gminie mamy pod dostatkiem!

  Mieszkaniec


  2020-07-31 23:19:35
 • Trociny w ogniu w Pasymiu
  Adaś znowu spał na zmianie i nie dopilnował :)

  Tomasz


  2020-07-31 20:36:26
 • Dino i sklep rolniczy wkraczają do gry
  Jak ze stacją paliw w dobrych cenach to jestem za!

  Tomasz


  2020-07-31 20:23:52
 • Rafał Brzeziński – między kosmetykami a motocyklami (zdjęcia)
  Zagalopowaleś się z tymi zasługami tylko twoimi , znaczna część tych zasług to waszej radnej.

  Obiektywy.


  2020-07-31 20:08:13
 • Dyrektorskie stołki dłużej o... rok
  Po co konkursy przecież to tylko ustawka jesteś za wójtem masz stanowisko psychoza która panuje od pierwszej kadencji ale lepiej dajesz .... masz jak w banku

  Wyborca


  2020-07-31 17:29:32