Niedziela, 28 Kwiecień
Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa -

Reklama


Reklama

Lipowiec zamieni się w stolicę czekolady i kawy. Przed nami "Mazury w Kolorach Meksyku"


"Mazury w Kolorach Meksyku" to niezwykły festiwal poświęcony kulturze kakao i Meksyku na Mazurach. Wydarzenie zaplanowano na 26 i 27 sierpnia w Lipowcu (gmina Szczytno). To gratka dla miłośników egzotycznej kultury oraz... czekolady i kawy.



Czekolada, jak wszyscy wiemy, pochodzi z Meksyku. Przygotowywana była już w odległej starożytności i ma bardzo bogatą tradycję. W XX wieku stała się naszym dobrem wspólnym, choć prawdę mówiąc Polacy z prawdziwą czekoladą zetknęli się całkiem niedawno. Polaków z czekoladą zapoznawał przed wojną Jan Wedel. Jednak prawdziwa rewolucja rozpoczęła się około 10 lat temu wraz z powstaniem czekoladowych manufaktur wytwarzających wysokiej jakości czekolady.


Reklama

 

- A jak rozpoznać czekoladę wysokiej jakości? Po tym, że powstaje bezpośrednio z wysokiej jakości ziaren kakaowca. Takiej czekolady nie kupimy w supermarkecie - mówi znawca tego przysmaku Arkadiusz Dziczek, z Manufaktury Dzika Czekolada, który współorganizuje wydarzenie w Lipowcu. - Takie czekolady określane są mianem "bean to bar" czyli od ziarna do tabliczki. Ich sposób produkcji i wysokiej jakości składniki powodują, że kosztują one znacznie więcej, nawet od 20 złotych wzwyż za tabliczkę która waży 60 gramów. Najdroższe i najszlachetniejsze to czekolady z najwyższej jakości jednorodnego ziarna kakaowego (czyli nie mieszanego z różnych źródeł) określane mianem single origin.

 

Jedną z idei festiwalu jest zaprezentowanie w dniach 26 i 27 sierpnia mieszkańcom Mazur wysokiej jakości czekolad, wyrobów czekoladowych oraz innych lokalnych produktów. Organizatorem wydarzenia jest Manufaktura Dzika Czekolada oraz Kofikada Coffee Roastery - olsztyńska palarnia kawy, którzy wspólnie organizowali już np: Targ Czekawy, który odbył się w 2021 roku w Dobrym Mieście.

Reklama

 

Głównymi gośćmi festiwalu będą: Julio Salazar i Sara Orzechowska.

 

- Julio jest biologiem i specjalistą od uprawy kakaowca, jego fermentacji i prażenia - wyjaśnia Arkadiusz Dziczek. - Sara jest doktorantką UMK, etnobotaniczką, zajmuje się folklorem związanym z kakaowcem i badaniami nad tradycyjną, jak i współczesną formą życia w relacji z kakao, odwiedza plantacje, plantatorów i spadkobierców kultury Majów!

 

Na festiwal przyjadą znakomite manufaktury czekoladowe z Kazimierza Dolnego - Manufaktura u Dziwisza, i Węgierskiej Górki - Beskid Chocolate.

 

Swoje produkty zaprezentują również sami organizatorzy i rzemieślnicy z Warmii i Mazur. Nie zabraknie wystaw fotograficznych, pokazów i prelekcji na temat czekolady, Meksyku i jego kultury. W programie festiwalu znajdzie się również miejsce na animacje dla dzieci i program artystyczny. Więcej szczegółów już wkrótce.

 

Szczegóły na plakacie:



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama