Sobota, 27 Kwiecień
Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty -

Reklama


Reklama

Hufiec Mazurski ZHP wraca po 19 latach do Szczytna i powiatu (zdjęcia)


Po 19 latach nieobecności do naszego powiat wrócił hufiec Związku Harcerstwa Polskiego. Data powołania jest dość symboliczna – 11 listopada. To właśnie tego dnia w sali zamku krzyżackiego odbył się I Zjazd Hufca ZHP Mazurskiego, gdzie powołano struktury hufca w powiecie szczycieńskim.



Hufiec Mazurski rozwiązany został w 2004 roku. Do roku 2019 w Szczytnie przez lata powstawały pojedyncze jednostki, które po krótkim okresie zawieszały swoją aktywność.

 

Odrodzenie harcerskiej idei w Szczytnie datowane jest na 2019 rok, kiedy to dzięki zaangażowaniu instruktorów, a głównie phm. Beaty Piwowarskiej, nauczycielki w SP 2, zaczęły powstawać kolejne drużyny i gromady zuchów. Obecnie jest ich dziesięć, zrzeszają około 200 członków, a działają w Szczytnie i okolicznych miejscowościach. Dotychczas wchodziły w skład olsztyńskiego Hufca Warmińskiego. Zmiana nastąpiła dokładnie 8 listopada br., kiedy to wydany został akt powołania Hufca Mazurskiego.


Reklama

 

Reklama

Uroczyste rozpoczęcie jego ponownej działalności połączone zostało z I Zjazdem Hufca ZHP Mazurskiego pod hasłem "Łapiemy wiatr w żagle". Komendantem hufca została phm. Beata Piwowarska, a wśród licznych gości, obecnych podczas uroczystego zjazdu był także Kazimierz Kosakowski, który funkcję komendanta szczycieńskiego hufca pełnił przez dziesięciolecia w latach, gdy hufiec jeszcze istniał.

 

- W 2019 roku dzięki zaangażowaniu instruktorów, komendantki Związku Drużyn ZHP w Szczytnie – phm. Beaty Piwowarskiej oraz Komendy Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP doszło do nawiązania współpracy z władzami miasta Szczytno, przedstawicielami szkół i rodzicami, które rozbudziły zainteresowanie działaniami harcerskimi wśród dzieci i młodzieży szkolnej – mówiła phm. Katarzyna Andruszkiewicz, zastępczyni komendanta Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP. - Powstanie Hufca Mazurskiego to dowód na to, że metoda harcerska jest wciąż atrakcyjna we współczesnym świecie.

 

Do harcerskich planów działalności i rozwoju wrócimy w kolejnych wydaniach TS.



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama