Środa, 8 Lipiec, Imieniny: Arnolda, Edgara, Elżbiety -

Reklama


Reklama

Apel z sukcesem, kary czekają


Niezwykle duże poruszenie wywołał wśród mieszkańców gminy Szczytno artykuł pt. „Wójt apeluje i ostrzega: albo będzie uczciwie, albo drogo”. Poszło o liczbę złożonych deklaracji śmieciowych. Część komentujących osób nie kryła oburzenia, że mają płacić drożej za śmieci, bo inni są nieuczciwi. Domagali się od samorządowców kontroli i ustalenia nieuczciwych mieszkańców. Podpowiadali nawet, jak to zrobić. Co na to wójt Sławomir Wojciechowski?Czytał pan komentarze, które pojawiły się pod artykułem?

 

 

Czytałem i przyznam, że bardzo się z nich cieszę. Pokazują one, że mieszkańcom naszej gminy nie jest wszystko jedno.

 

 

Był to swoisty apel z pana strony, jakie są jego efekty?

 

Bardzo duże. Gdy rozmawialiśmy w temacie, którego artykuł dotyczył, było już po terminie składania deklaracji śmieciowych. Wówczas mieliśmy ich niewiele, bo dotyczyły zaledwie 6500 osób – mieszkańców gminy. Dziś (wtorek, 2 czerwca – przyp. red.) deklaracje obejmują już 8500 mieszkańców. Czyli przybyło aż 2 tysiące. Ale wciąż, w mojej ocenie, nie jest to liczba zadowalająca, bo formalnie mamy prawie 13 tysięcy mieszkańców.

 

 

No tak, ale może ktoś jest zameldowany, a nie mieszka na terenie gminy.

 

Zdaję sobie z tego sprawę i rzeczywiście tak może być. Dlatego szacując koszt utylizacji odpadów komunalnych i tak wzięliśmy margines bezpieczeństwa, że liczba zameldowań z deklaracjami może się różnić o 20 może 30 procent. To uczciwa kalkulacja, bo ktoś studiuje, pracuje w innym mieście, czy kraju. Ale różnica na poziomie 40, czy blisko 50 procent to już ewidentne oszustwo. Dlatego za pośrednictwem „Tygodnika Szczytno” zaapelowałem do mieszkańców gminy o uczciwość.


Reklama

 

Jest lepiej, ale...

 

Ale wciąż nam do tych wskaźników brakuje. Lepiej to widać na liczbie gospodarstw domowych. W gminie mamy takich punktów około 3500, z tylu miejsc powinny wpłynąć deklaracje śmieciowe, a jak na razie wpłynęło jedynie z 2600 punktów. Ile jest osób w tych gospodarstwach, to już inna rzecz.

 

Wielu mieszkańców oburzyło się, że uczciwi, czyli ci, którzy złożyli deklaracje, będą musieli płacić za tych, którzy ich nie złożyli. Domagali się kontroli, kar, podpowiadali jak to zrobić...

 

Wiemy, jak ustalić osoby, które mieszkają na terenie naszej gminy, a nie są zgłoszone do systemu odbioru odpadów. Ale na razie nie chcieliśmy iść z nimi na wojnę, stąd mój apel o dobrowolne złożenie deklaracji. Gdy rozpoczniemy procedury administracyjne, to już na starcie sama korespondencja do jednego tylko gospodarstwa wyniesie 60 zł. To dodatkowy koszt, który finalnie będzie musiał zapłacić mieszkaniec. Liczę na rozsądek i na to, że nie będziemy musieli przeprowadzać tych postępowań, a w skrajnych przypadkach egzekucji. Uspokajam mieszkańców, którzy uczciwie złożyli deklaracje: nie będą musieli płacić za tych, którzy takich deklaracji nie złożyli, bo my wiemy, jak ich ustalić i jak do nich dotrzeć. Chcieliśmy po prostu dać im szansę na dobrowolne złożenie deklaracji, bez konsekwencji kar finansowych. I jak widać po części mój apel przyniósł skutek, bo deklaracji przybyło. Czekamy na kolejne.

Reklama

 Komentarze do artykułu

Teksciarz

Najlepsze sa teksty w stylu my wiemy jak ich ustalic. Czyli sprawdza w exelu kto nie wplacil i ustala. Pozdrowki

mol

Powinno być 100% mieszkańców zameldowanych. Jeśli ktoś nie mieszka powinna być informacje gdzie mieszka żeby sprawdzić czy w miejscu zamieszkania płaci, to samo dotyczy mieszkających a nie zameldowanych. Sprawdzenie krzyżowe. Dopuszczanie że 20-30% nie będzie płacić jest dozwoleniem na okradanie płacących.

Gminianka

Pan Wójt zdziwiony, że ludzi brakuje a to po części efekt jego polityki. Ludzie fikcyjnie przenoszą się do miasta żeby ich dzieci miały szansę na żłobek bo gmina nie zapewnia żadnej opieki. Jednak swojej winy najtrudniej się dopatrzec..

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Giełda samochodowa w Szczytnie zaprasza na niedzielę
  Super. Pozdrawiam

  Arek


  2020-07-07 23:08:30
 • Oszczędzanie na trawnikach i innej zieleni
  Stawiam tezę że jesteś pracownikiem ratusza i głosujesz na trzaska. Krótki wpis a tyle pogardy do osób bezrobotnych. Brawo ty.

  mol \"do mol\"


  2020-07-07 22:35:53
 • Oszczędzanie na trawnikach i innej zieleni
  ale nie rzadko tą zieleń sami niszczymy, proszę zobaczyć na ul. Władysława IV jak co niektórzy mieszkańcy na pasie zieleni urządzili sobie parkingi...czy tak można?, dlaczego za ten zniszczony pas zieleni nikt nie odpowie? A mała biel przy miejskiej pasiece, grupki amatorów różnych używek wokół urządzili sobie śmietnik oraz wyżywają się na pobliskiej roślinności.....

  Kreti


  2020-07-07 22:07:13
 • Zaginął 52-letni mieszkaniec Leleszek, trwają poszukiwania
  Tyle co wydają na poszukiwanie to by dali 200 zł dla jasnowidza Jackowskiego i znacznie szybciej by odnaleźli go.

  Czas ucieka.


  2020-07-07 18:56:21
 • Czujne kamery i burmistrz
  No i trzy bite głosy w wyborach już Krzysiu masz.

  Tomasz


  2020-07-07 18:51:51
 • Czujne kamery i burmistrz
  Dobrze,że był monitoring,bo ostatnio działa podpalacz w Dąbrowscy,palą się stodoły i samochody,a policja umorzą sprawy,zamiast szukać sprawców,tyle policji w Szczytnie i co?Trzeba liczyć na Ostrołękę,która zajęła się podpalenie samochodów w Myszyncu

  Iga koziel


  2020-07-07 18:38:27
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  Panie Wilczek, posiadam paragon za wymianę szyby, która to została uszkodzona na trasie Szczytno-Lipowiec po wysypaniu przez wasze służby tych kamieni. Czy postawienie znaków ograniczających prędkość pojazdów do 40km/h pańskim zdaniem rozwiązuje problem? Kto zwróci mi poniesiony koszty ?

  k.arzyna


  2020-07-07 18:25:15
 • Czujne kamery i burmistrz
  No super... Ale już ubytków lampek to nikt nie zauważył ... ( Przy altance gdzie obecnie stacionują dzielni ratownicy ) oczywiście to nie oni to zrobili bo tej lampki brakuje już od wiosny ... Tu bolszewicka czujność służb zawiodła ... A szkoda bo molo jest dla nas i każdy kto tam przychodzi powinien korzystać z niego rozsądnie i nie robić trzody ... Czy ktoś u siebie w domu się tak zachowuję ??? Powinna się w końcu zmienić nam ta mentalność z komuny że to co wspulne to niczyje i można robić z tym co się chce

  Pan.M


  2020-07-07 15:49:27
 • Policjanci ukarali... policjantkę
  Wielkie mi hallo ! , kolizja jakich wiele wszędzie.

  Ale mi sensacja.


  2020-07-07 14:11:17
 • Dowóz uczniów z „postojowym”
  A może w czasie tego \"postojowego\" odpłatnie mogliby jeździć mieszkańcy do miasta załatwić swoje sprawy,jak to mówią wilk syty i owca cała.

  Żeby za darmo nie płacić.


  2020-07-07 14:02:53