Niedziela, 26 Maj, Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Związek Mazurski przeprowadza się do... Szczytna


W Chacie Mazurskiej w Szczytnie odbyło się walne zebranie Stowarzyszenia Związek Mazurski, który swoją działalność rozpoczął dokładnie 3 lata temu. Podczas spotkania postanowiono siedzibę związku przenieść ze Starych Juch do Szczytna, a na prezesa stowarzyszenia został wybrany nasz redakcyjny kolega Robert Arbatowski.Związek Mazurski swoim działaniem obejmuje 9 powiatów naszego regionu i obecnie liczy ponad 60 członków, do których w sobotnie przedpołudnie dołączyły również m.in. Posłanka na Sejm RP - Urszula Pasławska oraz wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Sylwia Jaskulska.

 

- Naszym celem jest przywrócenie ginącej kultury mazurskiej, jednak w takich działaniach najważniejszym elementem jest nauka i mowa mazurska – mówi Robert. Mam zaszczyt należeć do kilkuosobowej grupy, która pracuje nad wydaniem słownika gwary mazurskiej. Dzięki wsparciu finansowym starostwa szczycieńskiego, już w tym roku w ramach partnerstwa ze Stowarzyszeniem „Wszystko dla Szczytna”, które pozyskało środki, zostanie wydany w około 500 egzemplarzach słownik, zawierający 2 tysiące słów mazurskich, przetłumaczonych na język polski i niemiecki. Jest to wielkie wydarzenie, ponieważ do tej pory w regionie mazurskim nie wydano słownika z tak dużym zasobem haseł. Cieszę się z faktu, że jeśli w latach późniejszych powstaną inne opracowania, to powiat szczycieński w tych działaniach był pierwszy.


 

Jak zapewnia Robert, funkcjonowanie związku nie będą się ograniczać tylko do wydania słownika.

 

– Spektrum naszych działań w zakresie kultury mazurskiej będzie bardzo szerokie i jeśli nam nic nie stanie na przeszkodzie, to już jesienią mieszkańcy Szczytna i regionu będą mogli usłyszeć gwarę mazurską - dodaje.Komentarze do artykułu

Obserwator obserwatora

Po części prawda. Jednak tylko po części. Po pierwsze proszę zwrócić uwagę na ilość słów znajdujących się w ww słowniku. Po drugie, ten słownik nigdy nie został wydany papierowo. A właśnie taką sytuacja jest opisana w artykule.

Piotr Lazarewicz

\"Co prawda słowniki gwary mazurskiej były tworzone już wcześniej, żaden jednak nie był tak obszerny, z tak dużą liczbą haseł i nie stanowił wyodrębnionej pozycji książkowej. \" I co jest ważne to to że obecne wydanie dużego słownika opracowali Mazurzy którzy mówią nadal po mazursku a nie np Papuasi

obserwator

Mały Słownik Gwary Mazurskiej opracował nie żyjący już Erwin Kruk. Przypisywanie sobie prekursorskiego charakteru jest pewnym nadużyciem.

Napisz


Komentarze

 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Autobusy były okropne, a komentarze wyżej zostały napisane najwidoczniej przez kogoś kto nigdy nie miał z nimi nic wspólnego ;)
  Autor: Uczennica
  2019-05-26 17:52:21
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Chyba niektórzy co tu wypisują to nie widzieli stanu technicznego tych autobusów ,co do tego przewoźnika to były wątpliwości od początku o bezpieczeństwo w tych autobusach.I proszę nie pisać że mamy były zadowolone ,bo z tym się nie zgodzę bo były przerażone samym wyglądem tych autobusów.A coś mi się zdaje że tu nie wypisuje żaden rodzić z gminy tylko ktoś przeciwny Wójtowi który chce dopiec także staremu przewoźnikowi .A ja popieram w końcu wójta ,że podjął bardzo dobrą decyzję i czekam na wygrany przetarg przez starego przewoźnika i bardzo zadbane autobusy .A co do tematu że niby cała rodzina nie ma pracy to zastanów się mieszkańcu co piszesz bo oni nie są przewoźnikami tylko w Jedwabnie ,ale i wycieczki też obsługują i bardzo dobrze Im się wiedzie \"ZAZDROŚNIKU\"I drodzy mieszkańcy i mieszkanki nie szukajcie teraz przekrętów bo ich nie ma tylko jest rozmowa o obecnym przewodniku a nie pranie brudów z niczego .
  Autor: Ola
  2019-05-26 17:41:57
 • 10 milionów „otuli” szkołę i przedszkole
  Tak zapuścić szkołę. Wstyd!!! Uczyłem się w niej od czasu jej powstania. No, ale żeby doprowadzić do takiego stanu ...
  Autor: Gorszy sort
  2019-05-25 12:02:38
 • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
  Czy bez pokropku, to ten samochód by nie jeździł???
  Autor: Pytam się
  2019-05-24 22:50:07
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  właśnie jakie skargi chyba że na pana panie wójcie ciągle jakieś podwyżki pan nie uleczy gminy długi były i będą tylko czemu naszym kosztem zwykłych obywateli tej gminy i żeby nie było to nie jest oskarżenie tylko osobista myśl !!!!!!!!
  Autor: mieszkaniec
  2019-05-24 21:30:07
 • Świetlica ze sportowym zapleczem
  Na Kamionku by mogli taką świetlice zbudować
  Autor: Zzzz
  2019-05-24 17:19:19
 • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
  Brawo
  Autor: Fan
  2019-05-24 13:27:23
 • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
  Brawo Romku!
  Autor: Kolega
  2019-05-24 12:41:49
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  a przedszkole to miało jechać z tym przewoźnikiem czy z tym z Tylkowa?
  Autor: kinga
  2019-05-23 20:49:23
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Tak, zgadzam się wszystko było ok, tylko stary przewoźnik ciągle szukał haka, aby znowu wrócić, bo cała rodzina bez pracy. A on tu nikogo innego nie chce wpuścić!!!! Skandal i uklady
  Autor: Mieszkaniec
  2019-05-23 14:16:54