Poniedziałek, 1 Czerwiec, Imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada -

Reklama


Reklama

Związek Mazurski przeprowadza się do... Szczytna


W Chacie Mazurskiej w Szczytnie odbyło się walne zebranie Stowarzyszenia Związek Mazurski, który swoją działalność rozpoczął dokładnie 3 lata temu. Podczas spotkania postanowiono siedzibę związku przenieść ze Starych Juch do Szczytna, a na prezesa stowarzyszenia został wybrany nasz redakcyjny kolega Robert Arbatowski.Związek Mazurski swoim działaniem obejmuje 9 powiatów naszego regionu i obecnie liczy ponad 60 członków, do których w sobotnie przedpołudnie dołączyły również m.in. Posłanka na Sejm RP - Urszula Pasławska oraz wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Sylwia Jaskulska.


Reklama

 

Reklama

- Naszym celem jest przywrócenie ginącej kultury mazurskiej, jednak w takich działaniach najważniejszym elementem jest nauka i mowa mazurska – mówi Robert. Mam zaszczyt należeć do kilkuosobowej grupy, która pracuje nad wydaniem słownika gwary mazurskiej. Dzięki wsparciu finansowym starostwa szczycieńskiego, już w tym roku w ramach partnerstwa ze Stowarzyszeniem „Wszystko dla Szczytna”, które pozyskało środki, zostanie wydany w około 500 egzemplarzach słownik, zawierający 2 tysiące słów mazurskich, przetłumaczonych na język polski i niemiecki. Jest to wielkie wydarzenie, ponieważ do tej pory w regionie mazurskim nie wydano słownika z tak dużym zasobem haseł. Cieszę się z faktu, że jeśli w latach późniejszych powstaną inne opracowania, to powiat szczycieński w tych działaniach był pierwszy.

 

Jak zapewnia Robert, funkcjonowanie związku nie będą się ograniczać tylko do wydania słownika.

 

– Spektrum naszych działań w zakresie kultury mazurskiej będzie bardzo szerokie i jeśli nam nic nie stanie na przeszkodzie, to już jesienią mieszkańcy Szczytna i regionu będą mogli usłyszeć gwarę mazurską - dodaje.Komentarze do artykułu

Obserwator obserwatora

Po części prawda. Jednak tylko po części. Po pierwsze proszę zwrócić uwagę na ilość słów znajdujących się w ww słowniku. Po drugie, ten słownik nigdy nie został wydany papierowo. A właśnie taką sytuacja jest opisana w artykule.

Piotr Lazarewicz

\"Co prawda słowniki gwary mazurskiej były tworzone już wcześniej, żaden jednak nie był tak obszerny, z tak dużą liczbą haseł i nie stanowił wyodrębnionej pozycji książkowej. \" I co jest ważne to to że obecne wydanie dużego słownika opracowali Mazurzy którzy mówią nadal po mazursku a nie np Papuasi

obserwator

Mały Słownik Gwary Mazurskiej opracował nie żyjący już Erwin Kruk. Przypisywanie sobie prekursorskiego charakteru jest pewnym nadużyciem.

Napisz

Reklama


Komentarze