Poniedziałek, 27 Wrzesień
Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji -

Reklama


Reklama

Związek Mazurski przeprowadza się do... Szczytna


W Chacie Mazurskiej w Szczytnie odbyło się walne zebranie Stowarzyszenia Związek Mazurski, który swoją działalność rozpoczął dokładnie 3 lata temu. Podczas spotkania postanowiono siedzibę związku przenieść ze Starych Juch do Szczytna, a na prezesa stowarzyszenia został wybrany nasz redakcyjny kolega Robert Arbatowski.Związek Mazurski swoim działaniem obejmuje 9 powiatów naszego regionu i obecnie liczy ponad 60 członków, do których w sobotnie przedpołudnie dołączyły również m.in. Posłanka na Sejm RP - Urszula Pasławska oraz wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Sylwia Jaskulska.


Reklama

 

Reklama

- Naszym celem jest przywrócenie ginącej kultury mazurskiej, jednak w takich działaniach najważniejszym elementem jest nauka i mowa mazurska – mówi Robert. Mam zaszczyt należeć do kilkuosobowej grupy, która pracuje nad wydaniem słownika gwary mazurskiej. Dzięki wsparciu finansowym starostwa szczycieńskiego, już w tym roku w ramach partnerstwa ze Stowarzyszeniem „Wszystko dla Szczytna”, które pozyskało środki, zostanie wydany w około 500 egzemplarzach słownik, zawierający 2 tysiące słów mazurskich, przetłumaczonych na język polski i niemiecki. Jest to wielkie wydarzenie, ponieważ do tej pory w regionie mazurskim nie wydano słownika z tak dużym zasobem haseł. Cieszę się z faktu, że jeśli w latach późniejszych powstaną inne opracowania, to powiat szczycieński w tych działaniach był pierwszy.

 

Jak zapewnia Robert, funkcjonowanie związku nie będą się ograniczać tylko do wydania słownika.

 

– Spektrum naszych działań w zakresie kultury mazurskiej będzie bardzo szerokie i jeśli nam nic nie stanie na przeszkodzie, to już jesienią mieszkańcy Szczytna i regionu będą mogli usłyszeć gwarę mazurską - dodaje.Komentarze do artykułu

Jamka lech

Mazurów już dziś nie Zabacyły ich wszytkie.

Lech Jan Jamka-były Szczytnianin

Też jestem Mazurem i to rodowitym. Pisałem już o tym w komentarzach. Nazwisko rodowe [po matce- Zagromski Jan, Linowo

Obserwator

Nie ma co się denerwować - to było tylko na zamówienie polityczne. MPL - nie istnieje współcześnie. Słownik opracowali ludzie będący - w większości - tzw. \"siódmą wodą po,,.\", a Erwin Kruk był ostatnim prawdziwym mazurskim intelektualistą, niczego nie odmawiając Wiktorowi M. Leykowi.

Henryk Mościbrodzki

Na Wikipedii jest napisane \" ... Bogumiła Labusza, współzałożyciela i prezesa Mazurskiej Partii Ludowej.\" Gdzie mogę znaleźć informację o współczesnej MPL?

Obserwator obserwatora

Po części prawda. Jednak tylko po części. Po pierwsze proszę zwrócić uwagę na ilość słów znajdujących się w ww słowniku. Po drugie, ten słownik nigdy nie został wydany papierowo. A właśnie taką sytuacja jest opisana w artykule.

Piotr Lazarewicz

\"Co prawda słowniki gwary mazurskiej były tworzone już wcześniej, żaden jednak nie był tak obszerny, z tak dużą liczbą haseł i nie stanowił wyodrębnionej pozycji książkowej. \" I co jest ważne to to że obecne wydanie dużego słownika opracowali Mazurzy którzy mówią nadal po mazursku a nie np Papuasi

obserwator

Mały Słownik Gwary Mazurskiej opracował nie żyjący już Erwin Kruk. Przypisywanie sobie prekursorskiego charakteru jest pewnym nadużyciem.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Mazurska rybna wspólna sprawa, czyli budują raj dla wędkarzy
  A ja uważam że to bardzo dobra inicjatywa. Prawdą jest że czyszczenie jezior przez gospodarstwa rybackie przybiera często miano klęski ekologicznej. Druga sprawa że dwóch rybaków z siecią potrafi wyłowić przez dzień więcej niż stado wędkarzy przez miesiąc. Wogule to kwestionował by istnienie takich gospodarstw. Ale inicjatywa kieruje cały ten biznes troszeczkę w stronę racjonalności. Wędkarze też są nie lepsi. Widywałem jak brali z wody co popadnie. Banda mięsiarzy teraz potrafi przetrzepać jezioro i ich zdaniem jest wszystko ok. Jeden taki mondrala chwalił się jak to płocie idące na tarło taczkami na Narwi łowił. Niestety takich su....ów nie brakuje. Akurat na Zdroju niema problemu z miejscami do łowienia, trzeba tylko przejść kawałek a wozić dupsko furą na sam brzeg. I tyle w temacie. A co do kierownika ośrodka to nie jest on właścicielem ośrodka , a tylko zarządza tym ośrodkiem. Zresztą znam człowieka osobiście i życzę wszystkim ośrodką takiego kierownika z energią i pomysłem na prowadzenie tego biznesu. Pozdrawiam wszystkich wędkarzy. Mięsiarze niech się pie.....

  Szulim. M


  2021-09-25 11:30:39
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Wydaje mi się że starosta z radnymi powinni zastanowić się nad wprowadzeniem elektronicznej ewidencji czasu pracy w szpitalu. Spytacie dlaczego? W jednym ze szpitali powiatowych lekarz w ciągu miesiąca przepracował 670 godz. Tu coś nie gra tym.

  mol


  2021-09-25 10:38:04
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Kończy się kariera Jarosława, już niedługo tylko sala gimnastyczna.....

  Karolina


  2021-09-24 07:24:15
 • Kocie łby zastąpi kostka
  Kolejne pieniądze w błoto

  Andrzej


  2021-09-24 06:28:29
 • Jedwabno stanie się stolica polskiego boksu (sprawdź szczegóły)
  Kto to widział aby walki tego samego zawodnika odbywały się codziennie to są młodzi ludzie i nie mają tak sily

  Piotr Galos


  2021-09-24 06:15:06
 • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
  Nowocinski, a jak jego sprawa z próbą potrącenia.......?


  2021-09-23 21:58:55
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Po kruchym lodzie stąpa nasz starosta.....

  Tomasz l


  2021-09-23 21:57:10
 • Szczupak Piotra Brzózki na wagę srebra (zdjęcia)
  Widać że nasze jeziora to baseny bez ryb na tyle par i łodzi to porażka. Tak są zarybiane jeziora ! .a za karte płacisz co rok co raz więcej i to nie mała kwote. Co najgorsze to wszystkie jeziora w koło to pustka!!!!!

  Sadek


  2021-09-23 21:51:46
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  To pan Łachacz nie wie co się dzieje w mieście, że na sesji chce się dowiedzieć? Może trzeba się zainteresować i popracować na rzecz miasta za tą sytą dietę, którą otrzymuje co miesiąc bez względu na obecności. Tragedia w tym mieście!

  Mieszkaniec


  2021-09-23 07:21:50
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  Panie Łachacz pan jako gwiazda PSL u nie powinien wyciągać rąk po pieniądze od PiS a raczej od swojej partii. Słabe jest co pan robi .

  Grzegorz


  2021-09-22 23:39:43