Sobota, 27 Kwiecień
Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty -

Reklama


Reklama

Złoty Kłos pani Joli, czyli dożynki w Pasymiu


Jolanta Augustowska, sołtys Narajt, pokonała dwóch konkurentów i zwyciężyła w inauguracyjnej konkurencji, którą przygotowano na tegoroczne dożynki w gminie Pasym. Nieprzychylna pogoda nie pozwoliła na zorganizowanie tradycyjnego korowodu, ale poza tym... Poza tym nic nikomu nie przeszkadzało w dobrej zabawie.


  • Data:

Jak na święto plonów przystało, nie mogło podczas uroczystości zabraknąć sztandarowych elementów. Przeprowadzono więc konkursy sołeckich stoisk oraz dożynkowych wieńców. Do pierwszego stanęły tylko dwa sołectwa: Narajty i Grzegrzółki. Zwyciężyły Narajty i to one będą reprezentowały gminę podczas dożynek powiatowych. Będzie im towarzyszyło Tylkowo, które z kolei wygrało w kategorii wieńców. - Niezależnie od zajętego miejsca wszystkie uczestniczące w konkursach sołectwa otrzymały nagrody finansowe – mówi burmistrz Cezary Łachmański.

 

Nowością był konkurs „O Złoty Kłos”, mający głównie charakter quizu. W finałowej trójce znaleźli się: Jolanta Augustowska, sołtys Narajt, Zbigniew Kaczmarczyk z Michałek oraz Karol Śledziewski z Gromu. Panowie okazali się dżentelmenami i dali się pokonać jedynej białogłowie w ich gronie.

 


Reklama

Starostami tegorocznych gminnych dożynek w Pasymiu byli Joanna i Jacek Młodzińscy z Elganowa, którzy utrzymują hodowlane stado krów mlecznych (około 50 sztuk) przy wsparciu 40 ha gruntów. Gospodarstwo rolne, które pan Jacek przejął po ojcu, prowadzą od początku lat 90. ubiegłego stulecia. Nie zniechęcił ich nawet ubiegłoroczny pożar, który strawił starą oborę i nadwerężył nową. Nie zniechęcił, bo w odbudowie pomogli sąsiedzi i inni mieszkańcy gminy, a wsparcie i życzliwość ludzi zawsze działa mobilizująco.

 

Po raz trzeci z rzędu podczas pasymskich dożynek zaprezentował się zespół muzyczny o wciąż nieodgadnionym artystycznym image. Za to o bardzo wyrazistym samorządowo-politycznym. Skład tej niezwykłej kapeli, o nazwie „Wędzone Węgorze” stanowią bowiem: Cezary Łachmański – aktualny burmistrz Pasymia (gitara basowa), Arkadiusz Młyńczak – aktualny skarbnik miasta Pasym (gitara, śpiew), Andrzej Modzelewski – aktualny dyrektor Szkoły Podstawowej w Gromie (śpiew), Wiesław Nosowicz – były burmistrz Pasymia i obecny radny (gitara) oraz gościnnie Marian Kurowski – wicewójt gminy Węgierska Górka, partnerskiego samorządu Pasymia.

Reklama

 

Wśród oficjalnych gości nie zabrakło władz samorządowych szczebla wojewódzkiego, ale przede wszystkim przedstawicieli zaprzyjaźnionych z Pasymiem samorządów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Dla odmiany publiczności nie bawił tym razem folklor z zaprzyjaźnionej Ziemi Żywieckiej a z pobliskiego Nowego Sącza. Ukoronowaniem dożynek – obowiązkowo – była część artystyczna, „pod kolor” wypełniona rytmami disco polo.

 

Fot. Zbigniew Gołda

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama