Poniedziałek, 21 Październik, Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Zęby uczniów leczone... ustawą


Od połowy września każdy uczeń ma mieć zapewnioną darmową opiekę stomatologiczną przez... szkołę. Okazuje się jednak, że placówki mają kłopot z wypełnieniem nowego prawa.Ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami zakłada, że o zdrowie uczniów mogą dbać: lekarz dentysta, pielęgniarka środowiska, higienistka szkolna. Świadczenia będą realizowane w gabinetach profilaktyki zdrowotnej, zaś opieka stomatologiczna - w szkolnych gabinetach stomatologicznych, gabinetach współpracujących, zlokalizowany poza szkołą lub dentobusach. Rodzice będą też mogli wybrać inne miejsca udzielania świadczeń stomatologicznych przez lekarza dentystę.

 

Szkoła ma nieodpłatnie udostępniać gabinet profilaktyki zdrowotnej pielęgniarce środowiska nauczania i wychowania albo higienistce szkolnej. W przypadku braku szkolnego gabinetu dentystycznego, organ prowadzący będzie musiał podpisać umowę z dentobusem lub przychodnią wykonującą świadczenia stomatologiczne dla dzieci i młodzieży finansowane ze środków publicznych. Za usługi medyczne ma płacić Narodowy Fundusz Zdrowia, z którym to gminy, jako organ prowadzący szkół, mają podpisywać umowy. Tyle ustawowa teoria, będąca realizacją jednej z deklaracji wyborczych.

 

- Jest to temat wyłącznie medialny, bo nie ma możliwości wypełnienia tego obowiązku w małych samorządach – mówi wprost burmistrz Wielbarka Grzegorz Zapadka. - Stomatolodzy nie są tym zainteresowani. Dobrze, jeśli w ogóle jakiś lekarz dentysta jest w ośrodku zdrowia, czy na terenie gminy. Do tej pory nie zgłosiła się do nas żadna pielęgniarka, czy lekarz dentysta, którzy byliby czymś takim zainteresowani. Dentobus nie załatwi sprawy. Co najwyżej pokaże się od czasu do czasu, że jest i tyle. Utworzenie takiego gabinetu dentystycznego w szkole to wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kto ma na to wyłożyć pieniądze? Jak znaleźć stomatologa, który chciałby tam pracować? Myślę, że jest to kolejny nieprzemyślany pomysł, ale jak widać medialny.


 

Podobny problem ma gmina Świętajno.

 

- Na terenie naszej gminy jest dwóch lekarzy dentystów – mówi wójt Alicja Kołakowska. - Rozmawialiśmy z nimi, pytaliśmy, ale na razie nie mamy od nich żadnej odpowiedzi, czy są zainteresowani taką współpracą. Jeśli nie uda nam się nawiązać współpracy będziemy skazani na dentobus, o takie wsparcie wystąpiła gmina Dźwierzuty.

 

Szans na wypełnienie obowiązku nie widzi też wójt Rozóg Zbigniew Kudrzycki.

 

- Mamy miejsce na gabinet, od dłuższego czasu szukamy lekarza dentysty, jednak zainteresowanych nie ma - mówi. - I nie mówię tu wyłącznie o szkole, bo w ogóle w całej gminie nie mamy stomatologa.

 

Dentobus, z którego usług można w ostateczności korzystać, jest (czy też ma być) jeden w każdym województwie. Tam, gdzie jego usługi są już dostępne, zapisane w kolejce szkoły czekają kilka miesięcy. A gdy już nawet taki dentobus do wiejskiej szkoły dotrze, to i tak lekarz nie będzie mógł zbadać, a tym bardziej leczyć dziecka bez zgody, a właściwie bez obecności rodzica. Wobec tych wszystkich problemów ustawowe leczenie dziecięcego uzębienia pozostanie fikcją, mimo że – według analiz – próchnicę ma 82 procent sześciolatków, a dziesięciolatków - 86 procent.Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Przedszkole w Orzynach zamienią na świetlicę?
  Diagnozowanie choroby, ciąg dalszy... Drugą kadencję słońce ze śmiechu się chowa w gminnym blasku światłości ,Orzyńską ciemnością. \"walącą\" po oczach. \"...ciemno wszędzie, głucho wszędzie\" - Mickiewicz się przypomina.
  Autor: Wiesława Kowalewska
  2019-10-20 13:09:49
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Brzydko panowie się bawią! Nawet nie wiedziałem, że pan O z Sanepidu jest bratem byłej burmistrz Górskiej! Jeśli ta cała sytuacja powstała w wyniku jakichś wzajemnych antypatii, popartych do tego głupotą - to tylko idiota trzymałby p. O w Sanepidzie! Przecież on stanowi zagrożenie dla miasta. Zresztą nie tylko on. Zdaje się że funkcjonuje także gdzieś Wydział Kryzysowy! czym się tam zajmują?!
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-18 16:17:24
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Dla ciekawych i potomnych: wszystkie publiczne enuncjacje na temat stanu wody w Szczytnie w październiku 2019 - zarówno Sanepidu, jak i Burmistrza - dostępne są w komplecie tylko na stronie \"Tygodnika Szczytno\".
  Autor: Śmieszek
  2019-10-18 14:21:02
 • Wiadro śmieci warte 500 zł
  Piękna droga Szczytno-Jerutki zaśmiecona okrutnie. Rowy, lasy pełne pustych butelek i puszek, nawet w miejscu tuż pod informacją, że teren monitorowany. Ostatnio zebraliśmy dwa worki śmieci zamiast grzybów.
  Autor: Gość
  2019-10-17 18:32:14
 • Królowa Luiza (cz. 1) – historia powiatu szczycieńskiego
  Budynek zawsze wyróżniał się urodą, ale ostatnio bardzo podupadł. Ciekawe czemu?
  Autor: Gość
  2019-10-17 17:38:13
 • Ciekawostki prowincjonalne – felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Dawna nazwa naszych terenów - zamieszkałych przez przez pruskie plemię Galindów - czyli Galindia - właśnie oznaczała tzw. kresy, podobnie jak \"ukraina\"
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-17 16:26:18
 • Grożą śmiercią naczelnikowi po seks-ankiecie
  Jak można nie sprawdzić co to za ankieta. Czy nauczyciele ślepo wykonują pollecenia.Nie można też hejtować,po co tyle wrogości.
  Autor: Zaniepokojona
  2019-10-17 11:07:42
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Przeczytaj sobie gościu pierwszy i ostatni komunikat PPIS. Komunikaty sprzeczne a stan faktyczny bez zmian. Sprawa jest prosta. p. Ochenkowski - brat p. Górskiej. Szkoda tylko, że takie zagrywki załatwia się kosztem mieszkańców.
  Autor: Zwierzak
  2019-10-17 07:49:47
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Przeczytaj sobie, Człowieku rozumny, wszystkie komunikaty w tej sprawie! To się kupy nie trzyma! Wszyscy w d...e mają, jak, w jakiej formie i po co dają obwieszczenia dla ludu (podobno ciemnemu). Komunikat PPIS został podpisany przez niejakiego OCHENKOWSKIEGO (z upoważnienia). Co tam było napisane - to sobie przypomnij. Potem komunikat burmistrza - co tam było napisane - też poczytaj. A potem złóż to sobie w całość. Następnie napij się wody.
  Autor: Śmieszek
  2019-10-16 15:50:41
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Ja bym wstrzymał się od picia tej wody. W szczególności dzieci. Bakterie które wykryto są bardzo odporne i przenikają do sieci wodociągowej. Praktycznie nie są do wytępienia prostackim metodami .
  Autor: Szczytnianin
  2019-10-16 15:17:50