Reklama


Reklama

Zamiast szkoły operatorów dronów będzie centrum opiekuńcze


Budynek byłej Szkoły Podstawowej w Pasymiu władze miasta zamienią w Centrum Mieszkalno-Opiekuńcze. Przeprojektowaniem obiektu zajmie się firma inżynieryjna z Ostrołęki. W budynku ma znaleźć się miejsce dla 50 osób, w tym dla 20, które zamieszkają tam na stałe.Budynek byłej Szkoły Podstawowej w Pasymiu stoi pusty od lat. Mimo że jest przepięknie usytuowany, znajduje się nad jeziorem Kalwa, władzom Pasymia nie udawało się znaleźć konkretnego chętnego na jego zagospodarowanie. Miał być tam hotel, szkoła dla operatorów dronów...


Reklama

 

Ostatecznie władze Pasymia zdecydowały, że obiekt przeznaczony zostanie na Centrum Mieszkalno-Opiekuńcze.

 

- I to my, jako samorząd, zajmiemy się prowadzeniem tego centrum – mówi Cezary Łachmański, burmistrz Pasymia. - Jeśli wszystko dobrze pójdzie, placówka powinna działać już w przyszłym roku. Rozstrzygnięty mamy już przetarg na opracowanie koncepcji i dokumentacji technicznej na dostosowanie budynku szkoły do nowych celów.

 

O ten kontrakt starały się cztery pracownie inżynieryjne. Ostatecznie najlepszą cenę zaproponowała firma IM Inżynieria z Ostrołęki. Dokumentację wykona za około 170 tys. zł. Najdroższa oferta była wyższa o ponad 100 tys. zł.

Reklama

 

Centrum Mieszkalno-Opiekuńcze będzie placówką wsparcia dla osób starszych z niepełnosprawnościami.

 

- Takie połączenie Domu Pomocy Społecznej ze Środowiskowym Domem Samopomocy – wyjaśnia burmistrz Łachmański. - Łącznie centrum będzie mogło przyjąć około 50 osób, w tym 20 osób na pobyt stały i 30 osób na pobyt dzienny. Być może budynek będzie też nieco rozbudowany, aby swoje miejsce mogło tam znaleźć jakieś stowarzyszenie, na przykład jakiś uniwersytet trzeciego wieku.

 

Na razie obiekt ma być projektowo i technicznie dostosowywany do nowych funkcji. Potem samorząd zacznie szukać źródeł finansowanie przebudowy.

 

- Po wstępnych rozmowach z panem wojewodą jestem dobrej myśli – mówi burmistrz Cezary Łachmański. - Jeśli wszystko potoczy się bez komplikacji, to formalne otwarcie planujemy na przyszły rok. Centrum swoją ofertę kieruje głównie do mieszkańców miasta i gminy Pasym, ale jeśli będą wolne miejsca, to na pewno otworzymy się też na inne gminy.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

  • Niedziela, 2020-09-27 12:32:14

Audi wjechało w budynek dawnej szkoły

  • Czwartek, 2020-09-17 20:27:38

Straż wsparła szkoły

Reklama


Komentarze