Sobota, 27 Kwiecień
Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty -

Reklama


Reklama

"Zające na kordonie" ponownie w Stodole Chochół


W maju i w lipcu w teatralnej Stodole Chochół mieszkańcy naszego powiatu mieli okazję zobaczyć nietypowy spektakl, opisujący fragment bliskiej nam historii mazurskiego miejsca życia. Warto zaznaczyć, że majowe prezentacje tego przedstawienia, realizatorzy – Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury ANIMA - zaadresowali do młodzieży naszego regionu, która żywo reagując na spektakl, w kompletach wypełniała widownię stodolanego teatru.


  • Data:

Dodać należy, że dla uczniów naszych szkół ANIMA przygotowała wcześniej specjalne warsztaty teatralne i prelekcje historyczne powiązane z fabułą spektaklu.

 

 

„Zające na kordonie” – w reżyserii Krystiana Wieczyńskiego, w konsultacji Romana Wiczy-Pokojskiego, wg. scenariusza Roberta Wasilewskiego, z udziałem zawodowych aktorów scen teatralnych i aktorów amatorów /mieszkańców powiatu/ - to tytuł barwnej komedii „przemytniczej”.

 

 

Fabuła spektaklu jest wielowątkową opowieścią o pejzażu pogranicza Polski i Prus Wschodnich czasu dwudziestolecia międzywojennego z wkomponowanym weń, barwnym i dynamicznym tłem tutejszej „zielonej granicy” – lokalnej kontrabandy, szmuglerskich szajek, sieci powiązań przemytniczych sięgających sfer wojskowych i dyplomackich. Są tu barwne - zabawne i refleksyjne- opowieści o „królach granicy”, o marzeniach i wyborach zwykłych ludzi z nadgranicznych wiosek i miasteczek, o bohaterach i zdrajcach, o przedmiotowości człowieka wobec światowych zawirowań.


Reklama

 

 

Dla Polski i Polaków rok 1918 był niewątpliwą cezurą historyczną, chwilą długo oczekiwaną, otwierającą nowa kartę w życiu odradzającej się ojczyzny. Celebrowaną i radosną. Jednak tuż za północną granicą II RP – na Mazurach, w Prusach Wsch.- wśród rdzennych mieszkańców tych terenów: Mazurów – zachowujących w swej kulturze (niezmiennie od XIV w.) obyczajowe, religijne i językowe ślady dawnej polskości – od dawna nie było już łączności z historyczną ojczyzną. Dwa lata później - w plebiscycie na Warmii, Mazurach i Powiślu – tutejsza społeczność opowiedziała się za pozostaniem w granicach Prus i Rzeszy Niemieckiej…

 

 

 

Są w spektaklu piękne panie i niepiękni panowie, są sąsiedzkie zwady i dobroduszności, miłostki i pistolety, cnota i mamona… Spektakl jest formą fotoplastykonu, w którym prezentowane są przeźrocza z dziejowych przełomów czasu międzywojnia.

 

 

Wszystko to, wraz z przedspektaklową, „majówką” przed malowniczą Artystyczną Stodołą Chochół, działo się w oprawie muzycznej z lat 20, wykonywanej na żywo przez znakomicie taperujące trio -duet wokalny wraz z pianistką, oraz kilkunastoosobowy, swingujący bigband.

Reklama

Po spektaklach jak zwykle widzowie mogli się spotkać z realizatorami przedstawienia. Cieszy fakt licznego i aktywnego uczestnictwa naszej młodzieży w tych spotkaniach – poświęconych nie tylko sztuce, ale także naszej historii i pamięci lokalnej.

Przed nami kolejne spektakle ANIMY.

 

 

Organizator: Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury ANIMA

Współorganizator: Nadleśnictwo Spychowo - Lasy Państwowe

 

 

PROJEKT DOFINANSOWANY: ZE ŚRODKÓW PROGRAMU FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH, MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY, oraz POWIATU SZCZYCIEŃSKIEGO



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama