Reklama


Reklama

"Zające na kordonie" ponownie w Stodole Chochół


W maju i w lipcu w teatralnej Stodole Chochół mieszkańcy naszego powiatu mieli okazję zobaczyć nietypowy spektakl, opisujący fragment bliskiej nam historii mazurskiego miejsca życia. Warto zaznaczyć, że majowe prezentacje tego przedstawienia, realizatorzy – Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury ANIMA - zaadresowali do młodzieży naszego regionu, która żywo reagując na spektakl, w kompletach wypełniała widownię stodolanego teatru.Dodać należy, że dla uczniów naszych szkół ANIMA przygotowała wcześniej specjalne warsztaty teatralne i prelekcje historyczne powiązane z fabułą spektaklu.

 

 

„Zające na kordonie” – w reżyserii Krystiana Wieczyńskiego, w konsultacji Romana Wiczy-Pokojskiego, wg. scenariusza Roberta Wasilewskiego, z udziałem zawodowych aktorów scen teatralnych i aktorów amatorów /mieszkańców powiatu/ - to tytuł barwnej komedii „przemytniczej”.

 

 

Fabuła spektaklu jest wielowątkową opowieścią o pejzażu pogranicza Polski i Prus Wschodnich czasu dwudziestolecia międzywojennego z wkomponowanym weń, barwnym i dynamicznym tłem tutejszej „zielonej granicy” – lokalnej kontrabandy, szmuglerskich szajek, sieci powiązań przemytniczych sięgających sfer wojskowych i dyplomackich. Są tu barwne - zabawne i refleksyjne- opowieści o „królach granicy”, o marzeniach i wyborach zwykłych ludzi z nadgranicznych wiosek i miasteczek, o bohaterach i zdrajcach, o przedmiotowości człowieka wobec światowych zawirowań.


Reklama

 

 

Dla Polski i Polaków rok 1918 był niewątpliwą cezurą historyczną, chwilą długo oczekiwaną, otwierającą nowa kartę w życiu odradzającej się ojczyzny. Celebrowaną i radosną. Jednak tuż za północną granicą II RP – na Mazurach, w Prusach Wsch.- wśród rdzennych mieszkańców tych terenów: Mazurów – zachowujących w swej kulturze (niezmiennie od XIV w.) obyczajowe, religijne i językowe ślady dawnej polskości – od dawna nie było już łączności z historyczną ojczyzną. Dwa lata później - w plebiscycie na Warmii, Mazurach i Powiślu – tutejsza społeczność opowiedziała się za pozostaniem w granicach Prus i Rzeszy Niemieckiej…

 

 

 

Są w spektaklu piękne panie i niepiękni panowie, są sąsiedzkie zwady i dobroduszności, miłostki i pistolety, cnota i mamona… Spektakl jest formą fotoplastykonu, w którym prezentowane są przeźrocza z dziejowych przełomów czasu międzywojnia.

 

 

Wszystko to, wraz z przedspektaklową, „majówką” przed malowniczą Artystyczną Stodołą Chochół, działo się w oprawie muzycznej z lat 20, wykonywanej na żywo przez znakomicie taperujące trio -duet wokalny wraz z pianistką, oraz kilkunastoosobowy, swingujący bigband.

Reklama

Po spektaklach jak zwykle widzowie mogli się spotkać z realizatorami przedstawienia. Cieszy fakt licznego i aktywnego uczestnictwa naszej młodzieży w tych spotkaniach – poświęconych nie tylko sztuce, ale także naszej historii i pamięci lokalnej.

Przed nami kolejne spektakle ANIMY.

 

 

Organizator: Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury ANIMA

Współorganizator: Nadleśnictwo Spychowo - Lasy Państwowe

 

 

PROJEKT DOFINANSOWANY: ZE ŚRODKÓW PROGRAMU FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH, MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KULTURY, oraz POWIATU SZCZYCIEŃSKIEGOKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • „Droga śmierci” w likwidacji
  A co z odcinkiem Olszyny Jeruty on jest jeszcze gorszy

  Tomasz Nieciak


  2020-09-19 06:50:40
 • Dawny GOK zamienia się w ruinę
  Gośkę trzeba zatrudnić ........ona \" postawi \" na nogi :-)

  Dynd


  2020-09-18 23:09:14
 • Józef Zapatka – zapomniany bohater plebiscytu
  Nieporozumienie z biblioteką- chodzilo o moją książkę, którą tam kiedyś przesłałem a ktora również znajduje się w Bibliotece Narodowej w Warszawie.A co do nienawiści w stosunku do Pana, Panie Śmieszek to tylko różnica zdań, nic ponadto. Przyznam się do jednej rzeczy- lubię się z Panem wykłócać. To chyba moja słabośc

  Jamka lech


  2020-09-18 21:14:35
 • Małżeństwo okradało samochody z paliwa
  A co z paserem co za pół ceny kupował kradziony towar , czyżby został świadkiem koronnym ?.

  Bezkarność gnidy gorszej od złodzieja.


  2020-09-18 20:04:50
 • Nurkująca sekretarz gminy (zdjęcia)
  Super że są ludzie którzy mają ambicje i pasje a nie tylko siedzą w domu przed TV. Przykre jest to że inni ludzie bez ambicji i pasji z zazdrości wylewają pomyje... Super Pani Basiu tak trzymać!

  Obserwator


  2020-09-18 17:22:14
 • Poprawa figury tylko w Studio Figura – Zapraszamy!
  Tego nam brakowało w naszym pięknym mieście, będę na pewno klientką :)

  Magda


  2020-09-18 12:48:55
 • Iga srebrną medalistką mistrzostw Polski
  Trochę niefortunne to zdjęcie.

  Kowal


  2020-09-18 00:33:52
 • Niezwykłe znalezisko w Starych Kiejkutach
  Takie mamy u nas prawo. Kupujesz ziemię, ale nic co cenne nie jest Twoje. Znajdziesz ropę, państwowa, znajdziesz skarb, państwowy, znajdziesz walizkę pieniędzy tak jest. państwa. Gdy tylko w jakiś sposób policja się dowie, to możesz dostać wyrok, chyba że samemu od razu szybkim krokiem udasz się na komendę i zgłosisz takie znalezisko. Ja bym poszedł o krok dalej i na komendę zwoził wszystkie kamienie znalezione na polu, żeby policja badała, czy aby przypadkiem nie jest to jakiś artefakt archeologiczny. A człowiekowi zamiast dać jakiś dyplom, no jakieś znaleźne czy nagroda to marzenie w naszym kraju więc nie liczę, pogratulować oficjalnie czy zrobić pamiątkowe zdjęcie w muzeum dla znalazcy to mu wpieprzą wyrok najlepiej i niech siedzi, drugi raz jak coś znajdzie to rozsądnie wywali do rowu albo zniszczy XD

  Chomik


  2020-09-17 22:29:09
 • Józef Zapatka – zapomniany bohater plebiscytu
  Ach, panie Jamka! Niech pan już skończy z tą swoją mizantropią. Wylewa się to z pana za każdym pańskim wpisem. Jak to już wcześniej napisano - dobrze, że jest pan byłym Szczytnianinem. Nie zrozumiem nigdy takiej nienawiści, jaka w panu tkwi. Tylko dlatego, że ktoś myśli inaczej. Niech pan się nie spodziewa, że sugerowanie przez pana jakichś moich deficytów sprowokuje mnie do pozwu sądowego. Pieniactwo nie leży w mojej naturze. I skąd pan wie, co o mnie jest w bibliotece w Szczytnie? Ma pan związki ze służbami?

  Śmieszek


  2020-09-17 22:17:25
 • Spacer po Pasymiu zakłócili kryminalni ze Szczytna
  Policja, policja i policja...

  Ja


  2020-09-17 21:06:02