Reklama


Reklama

Wzrasta zagrożenie dla gminnych finansów


Wciąż nie jest zakończona kwestia rozliczeń dotacji, które uzyskiwała przez kilka lat fundacja Helper na prowadzenie ŚDS w Jedwabnie. Ostatnie decyzje władz wojewódzkich zwiększają poziom zagrożenia dla gminnego budżetu. Wszczęte zostały postępowania, których rozstrzygnięcia mogą na gminę nałożyć obowiązek zwrotu tych dotacji.



Ze środków, co prawda, korzystała Fundacja, jednakże dotacja na funkcjonowanie ŚDS była udzielana samorządowi gminnemu, pod którego szyldem ta placówka funkcjonowała. Przypomnijmy, że w efekcie różnych kontroli wykorzystywania tych dotacji w poszczególnych latach, gmina była już zmuszona do częściowego ich zwrotu. Były to jednak środki niewielkie.


Reklama

 

Reklama

- Jeśli dobrze pamiętam, była to kwota około 70 tysięcy – mówi wójt Sławomir Ambroziak. - Obecnie jednak wszczęte formalnie postępowania dotyczą lat 2012, 2013 i 2014, w przypadku których od dawna wiemy, że wątpliwości budzi wykorzystanie dotacji o znacznie wyższej wartości. Wraz z odsetkami to może być co najmniej 10 milionów – tłumaczy wójt. - Oczywiście, jak wielokrotnie wcześniej podnosiłem, nie uważam, by to tylko gmina miała być tymi kosztami obciążona i ponosiła pełną odpowiedzialność. Kontrole wydatkowania środków prowadziły też służby wojewody, jak też to one akceptowały wysokość udzielanych dotacji i ich przeznaczenie.

 

O tym, że to gmina może być zmuszana do spłaty, też wiedzieliśmy wcześniej, ale dotychczas pozostawało to w sferze prawdopodobieństwa. Formalne wszczęcie postępowań, odrębnego dla każdego z wymienionych lat, może tę hipotezę zamienić na konkret - przekonuje wójt. - Oczywiście, ten konkret będzie znany dopiero wtedy, gdy wydane zostaną decyzje kończące postępowania, niemniej o tym, że zostały one wszczęte i że tym samym finanse gminy są mocno i coraz realniej zagrożone, musiałem radnych na sesji poinformować – konkluduje Ambroziak.



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

  • Sto lat bez dwóch pani Alicji (zdjęcia)
    Telefonicznie już życzyłam 200-stu lat w zdrowiu i szczęściu ale już nie długo osobiscie wyściskam kochaną ALICJĘ.( jak co roku od 50-ciu lat )????????????

    Monika WŁODARCZYKOWA


    2021-03-04 12:02:59
  • Dwa lata odpoczynku od władzy – rozmowa z byłą burmistrz Danutą Górską (zdjęcia)
    12 lat to za długooo

    NSZ


    2021-03-04 09:44:05
  • Morsy drugie w rajdowym finale
    czego te morsy juz nie robily ho ho, teraz czas na wynalezienie szczepionki na Covid :) . Na pewno opanowali umiejętność włażenia w d..pę szczycieńskim burmistrzom

    ZenekM


    2021-03-04 09:35:07
  • Budowlane szaleństwo w Pasymiu trwa
    za chwile bedzie jak z Olsztynem (miasto pod Ostródą) , Szczytno pod Pasymiem :D

    Pofajdok


    2021-03-04 09:17:39
  • Miejska pożyczka - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
    Szanowny Panie nie tylko za zaistniałą sytuacje mozna obwiniac burmistrza (który jest delikatnie rzecz ujmująć mizerny na jego pocieszenie powiem ze poprzedni nie byli lepsi)ale przede wszystkim MIESZKAŃCÓW!!!, ktorzy wybieraja od lat tych samych cwaniaków, którzy usadzili dupska na fotelach radnych, radnych którzy od lat topią miasto. Panowie Kiersikowski, Łachacz, stare damy Czerw, Moczydłowska, RYbińska czy Boczarowe, Orzłowie, Siudaki, Staszaki ci ludzie od kilkunastu lat rzadza miastem. TO ich wyborczy ktorzy nie chca dopuscic świeżej krwi do rady miasta bo nie maja odwai na zmiana ale maja odwagę na wieczne narzekanie. jak slysze ze lepszy Robert Siudak czy Pawelek Krasowski bo od lat siedza w radzie, niz ktos nowy to mi rece i majtki opadają. Jak to miasto ma sie zmieniac. Głupota mieszkańców Szczytna jest porażająca ich krótkowzrocznosc odbiera wszelką nadzieję na to ze kiedys to miasto pojdzie do przodu. Mizerny bUrmistrz lansujacy sie na portalach spolecznosciowych i chwalący sie swoimi sukcesami ktore są kosmetyką.Otoczony swoimi przydupasami w polowie kadencji pokazuje jak złym byl wyborem...niestety mieliśmy wybór między fatalnym (KM), bardzo fatalnym(Gontarzewski marionetka PIS) i beznadziejnym wyborem (Wilczek). I tak w tym mieście jest od dziesięcioleci. Symbol ślimaka Cittaslow jest kwintesencja marazmu Szczytna. Niestety mieszkańcy krzyczą i oczekują ale sami nie chcą zmian.

    Pofajdok


    2021-03-04 09:16:29
  • Dwa lata odpoczynku od władzy – rozmowa z byłą burmistrz Danutą Górską (zdjęcia)
    BARDZO DUŻO ZROBIŁA PANI DLA SZCZYTNA ZA SWOJEJ KADENCJI ,ZA CO BARDZO DZIĘKUJĘ I PEWNIE NIEJEDEN PRZYZNA MI RACJĘ -POZDRAWIAM

    MS


    2021-03-04 08:39:17
  • Zamaskowany mężczyzna napadł na bank w Rozogach (zdjęcia)
    Zamaskowany....???? to pewnie szok dla pracowników banku

    Karrramba


    2021-03-04 05:53:12
  • Orżyny bez sołtysa i... teatru, Domalewski zrezygnował
    Serdecznie pozdrawiam. Ciekawe czy mnie pamiętasz :) ja pamiętam ciebie jako ostoje spokoju i uczciwej pracy (nauki)

    Wiesiek Żyła


    2021-03-03 23:00:44
  • Alina Kobiałek: - Śmierć też wymaga oprawy (rozmowa)
    Super wywiad ciociu ????

    Roman K


    2021-03-03 21:06:15
  • Zamek odkryje swoje tajemnice w kwietniu
    Każdy potrzebuje czegoś innego. Zapewne dobrze byłoby gdyby było to czego Ty Danson potrzebujesz ale co wtedy z pozostałymi?

    mieszkaniec


    2021-03-03 10:47:35