Środa, 24 Kwiecień, Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Wystarczy pokój z łazienką


Nie ma w naszej gminie wolnego lokalu dla samotnej matki z dzieckiem. Przynajmniej tak twierdzi wójt – mówi ze smutkiem Anna Będkowiak. Kobieta kilka lat temu uciekła od swojego męża i jego rodziny, która jak twierdzi – znęcała się nad nią. Dziś chciałaby stanąć na własnych noga...Nie ma w naszej gminie wolnego lokalu dla samotnej matki z dzieckiem. Przynajmniej tak twierdzi wójt – mówi ze smutkiem Anna Będkowiak. Kobieta kilka lat temu uciekła od swojego męża i jego rodziny, która jak twierdzi – znęcała się nad nią. Dziś chciałaby stanąć na własnych nogach, ale gmina nie chce dać jej lokalu.

Anna Będkowiak wraz ze swoim synem 4-letnim Krzysiem mieszka u swojej matki w Starych Czajkach, w gminie Świętajno. Znalazła się tam jak tłumaczy – z przyczyn losowych. – Dwa lata temu uciekłam od męża i jego rodziny, która znęcała się nade mną i biła moje dziecko – wspomina. – Pod koniec mojego pobytu u męża, jego brat wygonił nas z domu i musieliśmy spać w namiocie. Potem było tylko gorzej. Dochodziło do tego, że ganiał nas po podwórku z piłą łańcuchową w ręce – dodaje.

Kobieta nie wytrzymała i wróciła do matki. – W ciągu dwóch lat doszłam trochę do siebie, złożyłam pozew o rozwód i alimenty na Krzysia. W ogóle jak dziś o tym myślę, to dziwię się sobie jak mogłam tam aż tak długo wytrzymać. Mąż i jego rodzina dawała synowi alkohol, biła nas i znacznie więcej – wspomina ze łzami w oczach.

Chciałaby jak najszybciej wrócić do normalności i zająć się swoimi sprawami. Nie ukrywa też, że mieszkanie matki tak naprawdę jest dla nich za małe. – Gnieździmy się tu 5 osób w 3 malutkich pokoikach, które odzyskano ze zrujnowanych pomieszczeń szkolnych – mówi. Kilka miesięcy temu zaczęła starać się o mieszkanie z zasobów gminy. – Pisałam podania, chodziłam i prosiłam wójta, ale bez rezultatu. Okazuje się, że nie ma w naszej gminie mieszkania dla samotnej matki z dzieckiem – mówi. – Nam nie potrzeba wiele – wystarczy pokój z łazienką. Mam rentę i dodatek na dziecko, wszystkiego jakieś 1300 zł, więc byłoby nas stać na opłaty, ale nie na wynajęcie stancji. Zależy mi na mieszkaniu w Świętajnie, bo dziecko miałoby bliżej do szkoły i moglibyśmy rozpocząć nowe życie – dodaje.


Co na to wójt? – Nie mamy wolnych lokali, poza jednym, który trzymamy na sytuacje kryzysowe jak pożary, czy zawalenia. Poza tym mieszkania nie przydziela wójt, ale komisja, w składzie, której znajdują się pracownicy GOPS i urzędu, bo oni najlepiej znają sytuację naszych mieszkańców. Lokal może zwolnić się w sytuacji, kiedy ktoś się wyprowadzi, ale to bardzo rzadkie przypadki. Poza tym pani Będkowiak nie znalazła się na ulicy, ma gdzie mieszkać – wyjaśnia Janusz Pabich.

Paweł Salamucha

Fot. Paweł SalamuchaKomentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Wtorek, 2018-08-28 16:08:25

Spokojnie. Damy radę!


Komentarze

 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Za stan wspólczesnego stanu piłko nożnej odpowiada w głownej mierze niejaki Pan Zbignie Magnuszewski, przez lata szara eminencja, nastepnie pierwszy który pogrązył MKS aby podlizac sie Błekitnym ( wyciagając najlepszych z MKSu ) powodując kolejne spadki druzyny ze Szczytna. Nastepnie powracając na zgliszcza tego co zostało aby mienic się zbawcą szczycienskiego futbolu, by ostatecznie zostawić zdezoerientowane zielone i zagubione towarzystwo zwane zarządem.
  Autor: piłjarz płotkarz
  2019-04-24 17:04:23
 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Połowa rady miejsckiej to byli piłkarze bądź sportrowcy, niektórzy juz drugą i wiecej kadencji, wiec efekty jesli chodzi o sport w Szczytnie sa widoczne :). Ruina na SKS , ruina na Ślaskiej, hala Wagner hmmm każdy widzi jak jest po wieloletnich rządach pana L. Sport organizowany jest w Szczytnie przez stowarzyszenia typu Morsy czy Jurund nastawione na lansowanie sie i zbieranie wpisowego za imprezy zamiast na proowanie zdrowego trybu życia. Także panie Romanie na wiele to nie ma co liczyc!
  Autor: piłkarka
  2019-04-24 16:57:29
 • Gdzie są lampy z Placu Juranda? - list do redakcji
  Najlepiej stare wyrzucić tak trzymać trzeba od pani Górskiej wymusić zwrot lamp lub ewentualnie podać do sądu w trybie cywilnym o zwrot lamp.
  Autor: Nowak
  2019-04-24 08:37:01
 • Gdzie są lampy z Placu Juranda? - list do redakcji
  Szanowny Czytelniku, nalezy zadać organowi, tj. burmistrzowi, pisemne zapytanie w trybie ustawy z 6.09.2001 o dostępie do informacji publicznej . Organ jest obowiazany udzielić odp. w ciagu 14 dni, nie później niz w ciagu 2 m-cy. Wniosek o inf. jest oczywiscie bezpłatny.
  Autor: Czytelnik_2
  2019-04-23 23:26:51
 • Kolejne pomysły na wieżę ciśnień w Szczytnie (zdjęcia, opinie)
  Do DR - popieram zdanie: \"...kto skusi się na 26 apartamentów w Szczytnie. Ludzie szukają spokoju, komfortu, piękna krajobrazu- a tu co widok na \\\"Zacisze\\\", hałas na orliku, o komforcie nie wspomnę.\" Fakt, obłażąca z tynku zabytkowa szkoła obok to też mało szałowy widok. A co do zapotrzebowanie na apartamenty w Szczytnie, to podobnie obawiam się o sklepy w nowej mega galerii po kinie.
  Autor: kaj
  2019-04-23 21:29:07
 • Radni powiatowi - plotkarze niszczą swój szpital?
  No, ja ok. 9 lat temu też o śmierci niepełnosprawnego krewnego, którym się opiekowałam, i który od świcie któregoś dnia trafił do naszego szpitala, dowiedziałam się osobiście odwiedzając go (a właściwie już tylko lekarza, bo krewny od paru godzin nie żył i leżał już w chłodni) w szpitalu. Nikt nie powiadomił ani mnie o zgonie, ani innych opiekunów, którzy go bardzo chorego o świcie do szpitala oddali... To chyba coś jest na rzeczy.
  Autor: kaj
  2019-04-23 21:12:44
 • Olimpijczycy z gimnazjum mają otwarte drzwi do szkół
  No i w tym mieście nie ma talentów!
  Autor: Śmieszek
  2019-04-23 19:04:32
 • Egzaminy mimo strajku
  Do Rodzica. Chodzi o to, że dobrze opłacany nauczyciel jest dobrze przygotowany do swoich zajęć w szkole. Np. chodzi do teatru, czy ta książki - różne - zaznaczam, śledzi, co się dzieje w internecie, śledzi, co dzieje się w kraju i na świecie. Bo tak, jak ty - Rodzicu - jest odpowiedzialny za rozwój Twojego dziecka. Musi mieć w sobie iskrę, która pozwoli \"w aniołów przemienić\" zwykłych zjadaczy chleba. Aby młodzi mieli ambicję, chcieli odkrywać świat we wszystkich jego wymiarach. tak, ciekawość świata! Do jej rozbudzania służy nauczyciel, który również podaje narzędzia, aby móc ten świat poznawać! To nie testy, to nie punkty! To wiedza! Zamień się z nauczycielem na tydzień pracy - z gromadą przynajmniej 25 osobowości w ramach pensum. Nie jestem nauczycielem, ale wystarczą mi moje dzieci w domu.
  Autor: Śmieszek
  2019-04-23 15:12:16
 • Dyrektorskie przetasowania w szkołach
  Czy to ta Pani co garnki sprzedaje?
  Autor: Rafał
  2019-04-23 13:21:09
 • Szczytno chce przystąpić do sieci miast Cittaslow
  To tego Rafala wybrali na przedstawiciela do promowania miasta poza jego granicami ale wstyd. Koleś z taką........
  Autor: Karol
  2019-04-23 13:16:24