Środa, 26 Czerwiec, Imieniny: Łucji, Witolda, Wilhelma -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Wyjątkowa Pasterka w Rumach


Już w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia za sprawą dziennikarki Maryny Okęckiej -Bromkowej nas...



Już w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia za sprawą dziennikarki Maryny Okęckiej -Bromkowej nastoletnie mieszkanki miejscowości wystawiały jasełka. W kolejnych latach pasterka była mniej lub bardziej uroczysta, a to za sprawą wystroju kaplicy, prezentacji postaci wydarzenia, oprawy muzycznej mszy i przyjścia Mikołaja do wszystkich zgromadzonych. Rumy będące częścią Parafii w Bartołtach Wielkich od kilku lat miały pasterkę co drugi rok. Ks. Proboszcz Paweł Ostrowski podbudowany zeszłoroczną uroczystością postanowił zrobić prezent dla mieszkańców i zapowiedział mszę również i w tym roku, którą odprawił zaprzyjaźniony z parafią ks. Antoni z Olsztyna. Grupa kolędników nie zawiodła i przygotowała niezwykłą oprawę pasterki. Zespół RUMIANKI: Dana Kuchcińska – gitara, śpiew, Asia Kubicka, Ania Błażewicz, Dorota Kuchcińska – śpiew, narrator Bogdan Dudziński, Maryja – Ada Kubicka, Józef – Bogdan Jarząbek, Aniołowie – Anna Lorenz, Wiktoria Gwiazda, Trzej Królowie – Jerzy Świderski, Waldemar Gwiazda, Andrzej Kubicki, Pastuszkowie – Kamila Świderska, Karolina Lorenz, Damian Chajdukowski, Sebastian Osojca w montażu słowno- muzycznym zaprezentowali wydarzenia bożonarodzeniowej nocy.  W tę noc „za którą człowiek tęskni” zebrani na pasterce wysłuchali wierszy m.inn. Ernesta Brylla, mówiących o samotności człowieka, ale i o radości serca jeśli tylko otworzymy się na dobro. Grupa inscenizacyjna zaprezentowała również scenki z powitania pasterzy i Trzech Królów przy żłobie. Zespół zaśpiewał dawne polskie kolędy jak „Wśród nocnej ciszy”, jak też popularne piosenki świąteczne: „Jest taki dzień”, „Gore gwiazda”i „Nadziei blask” zespołu Perfekt. Ks. Antoni od serca odprawił mszę, gdzie każdy czuł się ciepło i rodzinnie. Było to bardzo ważne dla miejscowej społeczności, która w mijającym roku przeżywała trudne rodzinne chwile. W taką noc bardzo potrzebna jest wspólnota i poczucie ludzkiej solidarności i wsparcia. Jak co roku na Pasterce pojawił się Mikołaj, który obdarował wszystkich słodkościami, a księdza za dobre sprawowanie w sposób szczególny podarunkiem od parafian We mszy uczestniczyło wielu gości oraz mieszkańców wsi, którzy wiedzą, że pasterka w Rumach jest zawsze wyjątkowym, świątecznym prezentem, który mogą sobie sami podarować.




Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

  • Czwartek, 2017-12-28 09:12:46

Sołecka pasterka w Rumach

  • Czwartek, 2016-07-14 11:29:05

Sołecka sobótka w Rumach

  • Czwartek, 2016-03-31 12:39:34

Będą bronić szkół w Rumach i Linowie

  • Czwartek, 2015-11-19 10:45:55

Sałatkowe święto w Rumach


Komentarze

  • Jarosław i Vladimir połączyli siły dla dobra Mazur (zdjęcia)
    jarek szykujesz im sciezke zeby mogli predzej wjechac do polski.OJ zastanów sie!!!
    Autor: marek
    2019-06-26 15:25:12
  • Dwie dekady śpiewania Kantaty
    Az ciezko uwierzyć, że Pan Mariusz tak nisko upadł.....? Z przewodniczącego rady miasta na.......
    Autor: Tomasz
    2019-06-25 22:43:55
  • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
    Lichwa....
    Autor: Czy miasto na to stac?, kiepski to gospodarz, ktory ziemie swoją zadłuża.
    2019-06-25 22:41:10
  • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
    Już widzę jak tłumy turystów walą do Szczytna na lodowisko.
    Autor: Mieszkaniec
    2019-06-25 13:39:42
  • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
    Emil nie bój nic, lodowisko dobra sprawa, myślę że będzie spore zainteresowanie. Wygodniej mieć je na miejscu niż jeździć do Olsztyna.
    Autor: Zbigniew
    2019-06-24 23:50:51
  • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
    Chyba maniek z Grzegorczykiem będą się tam bujali, a potem pójdą łowić rybki na małe domowe gdzie maniek stanowiska sobie wybuduje.
    Autor: Emil
    2019-06-24 21:08:35
  • Zostań współwłaściciel browaru w Szczytnie i... wygraj kolację z Magdą Gessler
    Na kolację zabiorę babcie
    Autor: Martyna karolewska
    2019-06-24 19:21:33
  • Firmy na śmieciowym cenzurowanym
    Niech się Pani z Urzędu przepisami nie zasłania, bo owszem jest tam coś o rozdzielaniu zwykłych śmieci od firmowych, ale to nie jest przymus dla samorządu, tylko wybór. A żeby daleko nie szukać, to w gminie Pasym, przedsiębiorców i ludzi \"wrzucają\" do jednego worka, i problem w ogóle nie istnieje. A w Szczytnie jest i to duży. Każdy przedsiębiorca to powie. Jak sama nazwa wskazuje przedsiębiorca, sobie poradzi. Tylko kto kogo, i po co ma oszukiwać...?
    Autor: Przedsiębiorca
    2019-06-24 12:40:56
  • Stadion przy Śląskiej na etapie papierowym
    A obok stadionu jeszcze ma powstać bosko że sztuczną trawa 60x30 taka mała poprawka.
    Autor: Xyz
    2019-06-23 16:42:37
  • Koszmar niepełnosprawnych: krawężniki, policja i... bliźni
    W pełni popieram pana spostrzeżenia sam jestem wózkowiczem i mam problemy z poruszaniem się na wózku bez pomocy innych osób.nawet przed wyborami do samorządu oprowadzałem jednego pana z aparatem do zdjęć który nagrał kilka zdjęć na na przejściu z ul żwirki do parku i podjazd koło mostku przy areście .miał ten pan to jakoś załatwić.,ale wybory się odbyły i sprawa ucichła .Bardzo dobrze że pan jako młody człowiek widzi te problemy,i trzeba te sprawy mocno nagłaśniać .z obserwacji widać na co dzień że osób na wózkach jest dużo w naszym mieście Myślę że jest nas dużo i powinniśmy domagać się od władz by te sprawiły by osobom niepełnosprawny żyło się lepiej. pozdrawiam.
    Autor: Tadeusz Rosiński
    2019-06-23 14:40:48