Niedziela, 26 Maj, Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Wspomnienie o Marku Barnowskim


„Odszedłeś cicho i bez pożegnania, jak ktoś, kto nie chce swym odejściem smucić, jak ktoś, kto wierzy w chwili rozstania, że ma niebawem z dobrą wieścią wrócić”.



We wtorek, 2 kwietnia 2019 r., zmarł wielki przyjaciel i miłośnik zabytkowej Chaty Mazurskiej w Szczytnie Marek Barnowski.

Marek Barnowski urodził się 18 marca 1945 r. w Muszynie na Beskidziu Nowosądeckim. Wcześnie osierocony, wychowany był przez matkę. Ojciec był kurierem AK na terenie Nowy Sącz–Słowacja–Węgry i podczas okupacji niemieckiej został aresztowany i zamordowany w Oświęcimiu.

 

 

W 1964 r. ukończył Wydział Prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Do 1974 r. pracował jako prokurator w woj. warszawskim, a ostatnio w Pułtusku. W 1971 r. zawarł związek małżeński z Wandą Jurczenko, z domu Żenczykowską i zamieszkali w Szczytnie, w rodzinnym domu żony, wraz z dwójką jej dzieci z pierwszego małżeństwa.

 

Pracował w Szczytnie jako radca prawny, a potem jako adwokat we własnej kancelarii adwokackiej. Był wielkim społecznikiem. Od początku istnienia Towarzystwa Przyjaciół Szczytna był jego aktywnym członkiem, nawet wówczas gdy mieszkał w Pułtusku. W pierwszych latach istnienia Towarzystwa Przyjaciół Szczytna pełnił funkcję skarbnika zarządu. Utworzył w Chacie Mazurskiej izbę muzealną. Był zbieraczem antyków i ich konserwatorem. Miłośnik muzyki, poezji, znawca historii ziemi mazurskiej i propagator jej folkloru. Był współorganizatorem wycieczek turystyczno-krajoznawczych.


 

Dzięki Jego staraniom i w dużej mierze dzięki własnym funduszom wybudowana została „Chatka przy Chacie” zwana „Markówką”.

 

Marek był „duszą” Chaty Mazurskiej. Myślał o niej i troszczył się o nia nawet wtedy, gdy był już ciężko chory. Odszedł cicho i bez pożegnania 2 kwietnia bieżącego roku. Odszedł przyjaciel, który z nami był, który nas rozśmieszał i bawił. Odszedł na zawsze, ale w Chacie Mazurskiej cząstkę swej duszy zostawił.

 

Krystyna Miszczuk



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

  • Sobota, 2018-12-29 15:31:12

Wspomnienie o Zofii Żarnoch

  • Piątek, 2017-11-17 13:10:18

Wspomnienie teatralnych spektakli

  • Środa, 2015-12-16 12:45:11

„Wojenne” wspomnienie pana Henryka


Komentarze

  • Za transport dzieci... do prokuratury
    Autobusy były okropne, a komentarze wyżej zostały napisane najwidoczniej przez kogoś kto nigdy nie miał z nimi nic wspólnego ;)
    Autor: Uczennica
    2019-05-26 17:52:21
  • Za transport dzieci... do prokuratury
    Chyba niektórzy co tu wypisują to nie widzieli stanu technicznego tych autobusów ,co do tego przewoźnika to były wątpliwości od początku o bezpieczeństwo w tych autobusach.I proszę nie pisać że mamy były zadowolone ,bo z tym się nie zgodzę bo były przerażone samym wyglądem tych autobusów.A coś mi się zdaje że tu nie wypisuje żaden rodzić z gminy tylko ktoś przeciwny Wójtowi który chce dopiec także staremu przewoźnikowi .A ja popieram w końcu wójta ,że podjął bardzo dobrą decyzję i czekam na wygrany przetarg przez starego przewoźnika i bardzo zadbane autobusy .A co do tematu że niby cała rodzina nie ma pracy to zastanów się mieszkańcu co piszesz bo oni nie są przewoźnikami tylko w Jedwabnie ,ale i wycieczki też obsługują i bardzo dobrze Im się wiedzie \"ZAZDROŚNIKU\"I drodzy mieszkańcy i mieszkanki nie szukajcie teraz przekrętów bo ich nie ma tylko jest rozmowa o obecnym przewodniku a nie pranie brudów z niczego .
    Autor: Ola
    2019-05-26 17:41:57
  • 10 milionów „otuli” szkołę i przedszkole
    Tak zapuścić szkołę. Wstyd!!! Uczyłem się w niej od czasu jej powstania. No, ale żeby doprowadzić do takiego stanu ...
    Autor: Gorszy sort
    2019-05-25 12:02:38
  • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
    Czy bez pokropku, to ten samochód by nie jeździł???
    Autor: Pytam się
    2019-05-24 22:50:07
  • Za transport dzieci... do prokuratury
    właśnie jakie skargi chyba że na pana panie wójcie ciągle jakieś podwyżki pan nie uleczy gminy długi były i będą tylko czemu naszym kosztem zwykłych obywateli tej gminy i żeby nie było to nie jest oskarżenie tylko osobista myśl !!!!!!!!
    Autor: mieszkaniec
    2019-05-24 21:30:07
  • Świetlica ze sportowym zapleczem
    Na Kamionku by mogli taką świetlice zbudować
    Autor: Zzzz
    2019-05-24 17:19:19
  • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
    Brawo
    Autor: Fan
    2019-05-24 13:27:23
  • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
    Brawo Romku!
    Autor: Kolega
    2019-05-24 12:41:49
  • Za transport dzieci... do prokuratury
    a przedszkole to miało jechać z tym przewoźnikiem czy z tym z Tylkowa?
    Autor: kinga
    2019-05-23 20:49:23
  • Za transport dzieci... do prokuratury
    Tak, zgadzam się wszystko było ok, tylko stary przewoźnik ciągle szukał haka, aby znowu wrócić, bo cała rodzina bez pracy. A on tu nikogo innego nie chce wpuścić!!!! Skandal i uklady
    Autor: Mieszkaniec