Wtorek, 20 Kwiecień
Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa -

Reklama


Reklama

Wprowadzono zakaz ujawniania powiatowych danych


Decyzją wojewody warmińsko-mazurskiego wprowadzono zakaz podawania informacji o stanie epidemiologicznym dotyczącym koronawirusa na terenach powiatów. Do wczoraj szczycieńskie starostwa takie dane jeszcze upubliczniało.Starostowie mieli dostać dziś ustne polecenie od wojewody w tej sprawie. Potwierdza to starosta szczycieński Jarosław Matłach. Nie chciał jednak komentować polecenia. Powiedział jedynie, że w naszym powiecie nie zanotowano nowego przypadku zachorowania.

 

Wprowadzenie zakazu dziennikarzowi „Tygodnika Szczytno” potwierdził też Krzysztof Guzek, Rzecznik Prasowy Wojewody Warmińsko-Mazurskiego. Jego zdaniem zakaz udzielania informacji o stanie epidemiologicznym z rozbiciem na powiaty ma chronić dane osobowe osób zakażonych oraz przebywających w kwarantannie.

 

- O takim przepływie informacji zadecydowali rzecznicy w całym kraju – tłumaczy Guzek. - Będą udostępniane jedynie dane w skali województwa.

 

 

Z odcięcia od informacji nie są zadowoleni między innymi lekarze z POZ, którzy dzwonili dziś do naszej redakcji i pytali, dlaczego taki raport nie pojawił się w serwisie internetowym „Tygodnika Szczytno”.

 

- Do tej pory dane publikowane przez starostwo powiatowe w Szczytnie były jedynymi rzetelnymi informacjami, które dawały obraz zagrożenia – mówią. - Teraz przyjmując pacjentów stąpamy po omacku. Wywiad to jedno, ale twarde dane to naprawdę istotna rzecz dla bezpieczeństwa i naszego, i pacjentów.


Reklama

 

Krzysztof Guzek nie był w stanie odpowiedzieć na pytania, czy sanepid informuje lekarzy rodzinnych o aktualnej sytuacji epidemiologicznej w poszczególnych powiatach, aby ułatwić im pracę i nie narażać na zbędne niebezpieczeństwo.

 

 

Tak dane wyglądały wczoraj:

 

Sytuacja epidemiologiczna na terenie powiatu szczycieńskiego związana z koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym zachorowanie na COVID-19. Stan danych w powiecie na godzinę 11.00 w dniu 19.03.2020 r.

 

 

• liczba osób objętych aktualnie nadzorem epidemiologicznym: 64

 

• liczba osób objętych aktualnie kwarantanną domową na podstawie decyzji inspektora sanitarnego: 9

 

• liczba osób objętych aktualnie kwarantanną domową, które przekroczyły granice RP od dnia 15.03.2020 r.: 35

 

• liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim: 1

Reklama

 

 

 

 

Stan danych w powiecie na godzinę 11.00 w dniu 18.03.2020 r.

 

 

• liczba osób objętych aktualnie nadzorem epidemiologicznym: 31

 

• liczba osób objętych aktualnie kwarantanną domową na podstawie decyzji inspektora sanitarnego: 9

 

• liczba osób objętych aktualnie kwarantanną domową, które przekroczyły granice RP od dnia 15.03.2020 r.: 26

 

• liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim: 1

 Komentarze do artykułu

Kropka

Tych ludzi w kaftan i dozywotnio umieścić w psychiatryku bez prawa wyjścia.

Ala

Na siłę chcą przeprowadzić wybory więc ucisza chorych i zataja ilość zmarłych byle do koryta

Do pseudoprawników

Podanie liczby zarażonych w danym regionie w żaden sposób nie narusza ustawy o ochronie danych osobowych, ani tajemnicy lekarskiej. Dopiero ujawnienie informacji pozwalających jednoznacznie ustalić o jaką osobę chodzi (nazwisko, pesel, adres zamieszkania itp.) byłoby naruszeniem wspomnianych przepisów

mitex

Czym mniej testów tym mniej zachorowań zwłaszcza teraz przed wyborami

turkuć podjadek

Re - Re Rybcia. W którym miejscu, jeśli podawane są tylko liczby, może być naruszona ochrona danych osobowych? Zresztą, jak wynika z kolejnych informacji, rzecznik (wojewoda?) wycofał się z durnej dyspozycji. Diabli wiedzą, o co chodziło. Może o \"popularność\" starostów w narodzie? Żeby waży (politycznie) element profitów społecznych nie zbierał minimalną zresztą transparentnością?

Re Rybcia

\"Dane osobowe pacjenta na świeczniku - Ustawa o prawach pacjenta stanowi wprost, że pacjent ma prawo do zachowania w tajemnicy, informacji z nim związanych, a uzyskanych w związku z udzielaniem mu świadczeń zdrowotnych. W pewnych sytuacjach tajemnica nie obowiązuje – tłumaczy nasz ekspert. O jakich wyjątkach mowa? Lekarz może udzielić informacji o stanie zdrowia pacjenta, jeśli: ... - zachowanie tajemnicy może stanowić niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia pacjenta lub innych osób. Ten ostatni przypadek może wystąpić w aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Nawet jednak, jeżeli przepisy pozwalają na ujawnienie informacji o pacjencie, trzeba do tego podchodzić ostrożnie i z dużym wyczuciem. Za bezprawne ujawnienie tajemnicy zawodowej grozi nie tylko odpowiedzialność zawodowa, ale i karna oraz cywilna. Zdecydowanie lepiej jest zatem powiedzieć mniej, niż o jedno słowo za dużo – tłumaczy Achler. Prawnik przypomina również, że przepisy chronią naszą prywatność. W przypadku bezprawnego ujawnienia informacji ze sfery życia prywatnego pacjenta, niekoniecznie nawet związanych ze stanem zdrowia, przysługuje mu roszczenie o ochronę dóbr osobistych. - Dotyczy to również organów administracji publicznej. Ich przedstawicielom zalecam zatem daleko idącą wstrzemięźliwość w wypowiedziach dotyczących stanu zdrowia i życia prywatnego pacjentów – dodaje adwokat.\" https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-w-polsce,pacjent-zero-z-koronawirusem-w-polsce-stal-sie-slawny--co-z-ochrona-danych-osobowych-,artykul,38474051.html

Rybcia

Trzeba by zgłosić do prokuratury, ale po co? Tam Ziobro i tak nic mu nie zrobi, a specustawa na wszystko im pozwoli. Na łamanie wszystkich naszych praw. Mamy dyktaturę miernot, co nie potrafia rządzić, tylko kraść.

Kiwetniowa

Ludzie opamiętajcie się! Po co te wyzwiska? I tak jest ciężki okres, tym osobom, które są zarażone i tak jest ciężko, a to przecież nie z ich winy. Po prostu przestrzegajmy zasad, tak jak mówią lekarze. Pozdrawiam cieplutko i życzę zdrowia.

co to za prawo sobie tworzą?

Zdjąć ich ze stanowisk. Wyrzucić i do prokuratury i na przymusową kwarantannę. Mamy prawo wiedzieć. Mieszkańcy są jak owieczki idące na rzeź I ludziki nie protestują?

Zniesmaczony

Moze tu chodzi o błędy, ktore wczesniej popelniono i chce je jakoś uciszyć. Np. Uczniowie, którzy w Ełku wrocili z Wloch i bez problemu poszli do szkoły. Za zgodą wojewody i sanepidu. Ciekawe czy w innych województwach tak jest?

rozsadny

No i git, jak pisiorski rząd chce doprowadzić do dzikiej histerii, to dawajcie razem z nim - codzienne plotki, eskalacje, panika, wykupujcie codziennie produkty w sklepach etc.

Gość

Wojewoda Chujecki nie dostał się do Sejmu więc teraz na ludziach się wyżywa

Zdumiona

Bardzo dziwne posunięcie i zastanawia co wojewoda a może i ci wyżej chcą ukryć ?

LN

A tymczasem w Singapurze, otwarcie i przejrzyscie: https://co.vid19.sg/dashboard

samanta

a po co informowac ludzi niech zostana w niewiedzy.

x-men

Czyli wracamy do sprawdzonej metody - plotki.

Do wojewody Artura Chojeckiego

Dziękujemy Arturze Chojecki.... Weź się za odpowiednią robotę, bo rządzić to nie umiesz.

Piotr

Niezrozumiała decyzja. W jaki sposób informacja o liczbie zarażonych w powiecie umożliwia identyfikację tych osób. Na podstawie tych danych można było świadomie decydować o prowadzeniu np . działalności gospodarczej. A tak, pojawia się niepewność.

Woj

Sam pewnie ma chora głowę stary CH.j nic nie poradzimy trzeba pisać wyżej bo on może sobie decydować czy stara trachnie czy pójdzie na fi..y

St

Dziadu zdechniesz pierwszy pamiętaj chamie za to że taki jesteś

Stefan

Mam nadzieję że posrany wojewoda pierwszy padnie jest chamem dziadem j starym chujem myśli że mu wszystko wolno Każdy ma prawo wiedzieć co się dzieje w jego mieście powiecie Dziadu hedbany

Waga

SKANDAL i to gruby. Jak zaczyna się utajnianie danych, to świadczy jedynie o tym, że nie panuje się nad sytuacją.

asdfg

Czyli coś u nas wykryli? No chyba se jaja robicie. Ludzie chcą wiedzieć co się dzieje u nich n \'\'podwórku\'\'. Głupota w tym kraju. Panika za 3 2 1 ....

Napisz

Reklama


Komentarze