Wtorek, 20 Kwiecień
Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa -

Reklama


Reklama

Wojewoda warmińsko-mazurski prosi mieszkańców regionu o dyscyplinę społeczną


Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki zaapelował w poniedziałek do mieszkańców regionu o dyscyplinę społeczną. "Tylko tak skutecznie zwalczymy pandemię" - napisał wojewoda w swoim apelu. To pierwsze stanowisko wojewody po wprowadzeniu regionalnego lockdownu.W przesłanym PAP oświadczeniu, które zamieszczono także w mediach społecznościowych Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego Chojecki zaapelował, by w związku z wysoką liczbą zachorowań na COVID-19 i hospitalizacji w regionie przestrzegać aktualnych ograniczeń czyli dystansu, noszenia maseczek i dezynfekcji.

 

"Wiem, że wszyscy jesteśmy zmęczeni pandemią, jej skutkami zdrowotnymi, społecznymi i gospodarczymi. Opanowanie tej sytuacji zależy także od naszej postawy. Postarajmy się ograniczyć transmisję wirusa. Chrońmy siebie i nie narażajmy innych. Apeluję do osób, które mają typowe objawy i podejrzewają u siebie zakażenie, by zgłaszały się do lekarzy rodzinnych i na pobranie wymazu oraz przebywały w izolacji. Proszę o szczelne zasłanianie ust i nosa maseczką" - zaapelował wojewoda warmińsko-mazurski.

 

Chojecki podziękował też wszystkim zaangażowanym w walkę z pandemią, m.in. poprzez opiekę nad chorymi i realizację szczepień.

 

"Proszę o dyscyplinę społeczną. Bardzo wiele zależy od nas, naszej solidarności i odpowiedzialności. Tylko tak skutecznie zwalczymy pandemię" - podkreślił wojewoda.


Reklama

 

Stanowisko wojewody jest pierwszym odkąd w minioną środę rząd ogłosił, że od soboty wprowadza w regionie lockdown.

 

Przedstawiciele opozycji, w tym lider PO Borys Budka, kilka razy wzywali rząd do wyjaśnienia, na jakiej podstawie wprowadzono lockdown; apelowano o wsparcie regionalnych przedsiębiorców, zwłaszcza z branży turystycznej. Hotelarze argumentowali, że przed dwoma tygodniami wydali wiele pieniędzy na uruchomienie hoteli (ogrzanie pokoi, basenów, zakup żywności i ściągnięcie do pracy pracowników - PAP), a teraz znowu muszą hotele zamykać.

 

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz w miniony weekend na konferencji prasowej apelował do rządu o takie wsparcie samorządów, jakie otrzymały gminy górskie. Jak mówił, "nie może być tak, że wsparcie otrzymują tylko te regiony, które głosują na PiS i Andrzeja Dudę.

 

Wojewoda nie odniósł się do apelu samorządów o wsparcie, ani do apeli branży hotelarskiej.

Reklama

 

Decyzją rządu woj. warmińsko-mazurskie jest jedynym regionem w Polsce, w którym wprowadzono regionalny lockdown. Do 14 marca obowiązują tu zaostrzone rygory sanitarne. Ma to związek z utrzymującą się do dwóch tygodni wysoką liczbą zakażeń COVID-19.

 

W związku z lockdownem najmłodsi muszą powrócić do nauki zdalnej, zamknięte są galerie handlowe i hotele, a także kina i teatry. Nie można korzystać z basenów, kortów, zawody i mecze sportowe odbywają się bez udziału publiczności.

 

(PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ par/Komentarze do artykułu

kroll

Mamy ograniczyć transmisję wirusa?...a jakiego wirusa...? bo jak dotąd nikt go nie wyizolował. A może by tak p. Chojecki udowodnił, że ma jaja i powiedział w końcu prawdę, że nie istnieje żadna pandemia. W Teksasie ludzie już żyją normalnie, zniesiono bezpodstawne lockdowny i zamodyzm, ludzie nie muszą już dusić się w maskach...lada dzień w Rosji też wróci normalność...a co w Polin?...czy plan szczepionkowego ludobójstwa, będzie konsekwentnie realizowany, pomimopomimo że wiele krajów Europy zatrzymało ludobójstwo i okaleczanie własnych obywateli? Jak długo pozwolimy psychopatom nas poniewierać?...aż wybiją nas do nogi? https://www.tvp.info/52587131/koronawirus-usa-teksas-znosi-ograniczenia-i-nakaz-zakrywania-ust-i-nosa

Napisz

Reklama


Komentarze