Wtorek, 25 Styczeń
Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany -

Reklama


Reklama

Weronika Babiel – Mazurka z kurpiowskimi korzeniami (rozmowa, zdjęcia)


Dziś mieszkanka Targowa, z miejsca urodzenia Mazurka, z korzeni – Kurpianka. - Ale taka bardziej do ludzi, bo mąż... to był taki prawdziwy Kurp starej daty: zawzięty, zadziorny, ale też pracowity. Kury by z podwórka nie oddał, ale wiele dobrego zrobił, jak strażak – mówi Weronika Babiel, dziś 73-letnia aktywistka tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich, z którą rozmawiamy o powojennych migracjach i wiejskim życiu.Urodzona...

 

W 1947 roku, w Zawojkach, blisko Klonu. W tych Zawojkach była nawet szkoła, w prywatnym domu. W niej ukończyłam pierwsze cztery klasy, a podstawówkę kończyłam już w Klonie. Mama pochodziła z Wołkowych, a ojciec z Dąbrów, więc z tymi kurpiowskimi korzeniami nic nie ściemniam. Zresztą przez wiele pierwszych lat życia nosiłam ludowy, tradycyjny strój kurpiowski podczas różnych uroczystości, głównie kościelnych. To było wręcz obowiązkowe.

 

Po podstawówce...

 

Niestety, dom rodzinny i praca na gospodarstwie rolnym rodziców. Miałam, co prawda, załatwione już miejsce w szczycieńskim liceum dla przedszkolanek, ale rodziców nie było stać na to, by nas kształcić, płacić za stancję czy internat. Trudno się dziwić czy mieć pretensje. Było nas w domu siedmioro dzieci: sześć dziewczyn i jeden chłopak. Właściwie wszystkich było nas dziewięcioro, ale dwaj bracia zmarli jako dzieci: jeden miał półtora roczku, a drugi trzy latka. Byłam najmłodsza wśród dziewcząt i mówiło się w domu, że może mnie uda się wykształcić, ale rzeczywistość nie okazała się przychylna.

 

 

Czyli praca...

 

Wyłącznie. Jako 14-latka zostałam „etatową” pracownicą w gospodarstwie rolnym, z przerwami na różne prace sezonowe w wakacje. Owszem, w gospodarstwie latem najwięcej pracy, ale młodym chciało się jednak chociaż trochę samodzielności. Nie zawsze się to rodzicom podobało, ale każda z nas chciała mieć coś swojego, zarobić na swoje potrzeby, głównie ciuchy. Wiosną więc jeździło się sadzić las, latem pracowało w różnych stołówkach i innych miejscach, jak udało się taką pracę zdobyć. Trzeba pamiętać, że był to przełom lat 50 i 60. Czas dość krótko po wojnie, ciągle niełatwy. W końcu, chyba w 1965 roku, udało mi się znaleźć stałą pracę, w lenpolowskiej roszarni.

 

Przeniosła się pani do Szczytna?

 

Mieszkałam na stancji. Wtedy raczej nie dałoby się codziennie dojeżdżać aż z Zawojek do pracy, tym bardziej, że pracowaliśmy na trzy zmiany.

 

I w tej roszarni znalazła pani męża. To jakieś specjalne fluidy, że wybrańcem okazał się człowiek z tych samych kręgów kulturowych, też Kurp z urodzenia i pochodzenia?

 

Na to to akurat nie zwracałam uwagi. Właściwie to postawiłam na niego, bo on sam był postawny, a ja jakoś nigdy nie miałam upodobania do panów niskich wzrostem, no i świetnie tańczył. Nie bez znaczenia były też motywy pragmatyczne: był kierowcą, miał więc konkretny, pewny zawód i właściwie wszędzie pewną pracę, co dawało gwarancję rodzinnej stabilizacji.

 

 

Ale ostatecznie, w 1973 roku, wylądowali państwo w Targowie, na gospodarstwie rolnym...

 

Ale nie swoim. Własnego gruntu mieliśmy tylko 58 arów, a 10 hektarów w dzierżawie. Trzymaliśmy kilka krów, świnie, drób, w porywach nawet konie. Wtedy ja już przestałam pracować w Lenpolu, ale zajmowałam się dodatkowo chałupnictwem: robiłam swetry na drutach. Tym się zresztą zajęłam dużo wcześniej, bo jeszcze jak mieszkałam w Szczytnie na stancji. Mąż natomiast wciąż pracował jako kierowca, a pomagał mi w gospodarstwie, gdy wracał do domu. Zawzięty był, jak mówiłam, i ciągle było mu mało. Ale też i było potrzeba. Z chałupnictwa musiałam zrezygnować, jak na świat przyszło nasze trzecie dziecko. Wszystkich mieliśmy pięcioro, więc było na kogo i dla kogo pracować.


Reklama

 

Dlaczego Targowo?

 

Bo chcieliśmy mieć coś swojego. W Szczytnie mieszkaliśmy na stancji i jakieś plany z miastem wiązaliśmy. Nawet mieliśmy kupioną działkę pod budowę własnego domu, ale ja nie bardzo chciałam. Nie pasowało mi miasto, wolałam wieś. W Targowie mieszkała moja siostra i to za jej pośrednictwem dogadaliśmy się z właścicielami domu, w którym do dziś mieszkam, z niepełnosprawną córką, którą się opiekuję. Jest najstarsza z moich dzieci, urodziła się z zespołem Downa. Jest dość samodzielna, przy sobie zrobi wszystko, uczestniczy w Warsztatach Terapii Zajęciowej, ale to takie schorzenie, że jednak zawsze będzie potrzebowała opieki i wsparcia.

Wróćmy do tych nieruchomości. Wiele się dziś mówi o socjalistycznej biedzie i głodzie. Jakim cudem dwoje młodych stosunkowo ludzi, pracujących w fabryce, fizycznie jako nazwijmy to – zwykli robotnicy, już obciążonych rodziną, dziećmi, mogło sobie pozwolić na kupno budowlanej parceli, a później domu?

 

To był początek lat 70. Gierkowski cud gospodarczy i wiele ulg dla ludzi, głównie właśnie robotników. W tym czasie w Szczytnie działki pod własne domki były sprzedawane prawie za bezcen, byle tylko ktoś chciał. Całe osiedla wtedy przecież powstały. Zarobki były zbliżone do dzisiejszych – około 2,5-3 tysiące złotych. Wiem, że na tę działkę w Szczytnie mąż dostał pożyczkę z zakładu pracy, ale kupił ją w tajemnicy, bo wiedział, że ja w Szczytnie nie chcę zostać. Za dom i te niecałe 60 arów w Targowie, to już pamiętam – zapłaciliśmy 8 tysięcy złotych. Sporą część – 5 tysięcy dostałam od rodziców, jako swoisty posag, a może zapłata za wiele lat pracy w ich gospodarstwie. Nieco wcześniej urodziłam pierwsze dziecko, które zmarło tuż po porodzie. I ja, i mąż, dostaliśmy wtedy zasiłek z tytułu urodzenia dziecka i jednocześnie zasiłek pogrzebowy. Te zasiłki dołożyliśmy do posagu i akurat wystarczyło na ten domek. Mniej więcej w tym samym czasie sprzedaliśmy tę działkę w Szczytnie, żeby wyremontować i wyposażyć dom.

 

 

Z zasiłku pogrzebowego coś zostało rodzinie?! Dziś nie do pomyślenia...

 

Wiem... Dwa lata temu pochowałam męża. W zakładzie pogrzebowym podpisałam „kwit” i z zasiłku, czyli 4,2 tys. zł, nie zobaczyłam ani złotówki. To tylko za koszty pogrzebu, bo za całą resztę trzeba zapłacić dodatkowo: księdzu za mszę, urządzić stypę... A mąż był znaną postacią, aktywnym strażakiem - ochotnikiem... Jemu głównie Targowo zawdzięcza remizę. Z charakteru bywał trudny, różnie – jak to w małżeństwie – układało się nasze 45 lat wspólnego życia, ale w sumie dobry i porządny był z niego człowiek... Szanowany... W jego pogrzebie uczestniczyło ze dwieście osób, jak nie więcej, ze trzy razy mniej gości mieliśmy na weselu.

 

Pięcioro dzieci.. Jedna córka mieszka z panią, pod pani nieustanna opieką. A pozostałe?

 

Syn w Rańsku, z żoną i dwiema córkami. Drugi jest w Niemczech, po życiowych przejściach i trójka już niemal dorosłych dzieci. Kolejna córka mieszka w Targowie i też obdarowała mnie trojgiem wnucząt. Najmłodsza z córek mieszka w Pieckach i też już z wnukami, ma dwie córki. Czyli mam już siedem wnuczek i trzech wnuków. Najstarsza z wnuczek ma już 22 lata, więc właściwie czekam już na prawnuki.

 

Ale nie czeka pani bezczynnie...

 

Mam co robić. Opiekuję się córką, ale też mam ogródek, dużo drobiu, szyję, wciąż coś tam dziergam na drutach: swetry, kamizelki, w skarpety zaopatruję całą rodzinę, głównie tę część męską, co szczególnie zimą doceniają. Nie nudzę się... O! Na pewno nie!

Reklama

 

Ale z tego co wiem, działa pani też i poza domem...

 

Trochę się udzielam... Kilka lat śpiewałam w zespole Wrzosy, a teraz mam już swój zespół, inny - „Jaśwerka”. Nazwa to połączenie od imion „głównodowodzących”: Jaś – to od Janusza Ałaja, a „werka” to już moje. Taki zespół to próby, spotkania towarzyskie, a te lubię. Przecież nie zamknę się w chałupie, skoro sił i chęci nie brakuje. W targowskim Kole Gospodyń Wiejskich jestem zastępcą przewodniczącej. A że ona teraz wyjeżdża na kilka tygodni za granicę, więc chwilowo całe koło będzie na mojej głowie. A nasze koło jest bardzo aktywne. To w ramach naszej działalności zdobyłam nawet sceniczne doświadczenie w kabaretowych skeczach.

 

Trudno panią rozpoznać na zdjęciu, gdy wciela się pani w rolę typowego pijaczka – oczywiście rolę męską. A teraz coś się dzieje w kole?

 

Na tyle, na ile to teraz możliwe. Ale 15 sierpnia organizowałam „podwórkówkę” - takie coś się modne w naszej gminie zrobiło – czyli spotkanie towarzyskie dla członków koła, którzy zebrali się na moim prywatnym podwórku przy domu. Za kilka dni, dokładnie 26 września, będziemy „odprawiać” święto pieczonego ziemniaka, ale też w ograniczonym, podwórkowym kręgu. Trochę to nasze wiejskie, aktywne życie zostało ograniczone przez wirusa, ale nie można się przecież poddawać bez walki, więc staramy się chociaż w niewielkim zakresie tę wiejską aktywność utrzymać, by przetrwała do lepszych czasów.

 

O czym pani marzyła jako dziecko?

 

Chciałam być nauczycielką. Śniło mi się to po nocach. I oczywiście, jak każda w tamtych czasach: o mężu, dzieciach, rodzinie... W czasach mojej młodości dziewczyna na wsi najbardziej bała się tego, by nie zostać tzw. starą panną. Dziś nikt nie zwraca na to uwagi, chyba nawet już takie pojęcie jak „stara panna” nie funkcjonuje. Jednak wtedy dziewczyny wychodziły za mąż zanim skończyły 20 lat. Starsze już się czuły niepewnie, a dla panien w wieku 25 czy więcej to życie na wsi stawało się, delikatnie mówiąc, nieprzyjemne. Były wyśmiewane, obgadywane, upokarzane...

 

Przykre...

 

Z pewnością. A to przecież nie było aż tak bardzo dawno... Ile? Pół wielu raptem. A tak się wiele wokół nas zmieniło. I my sami też. Dobrze, że dziewczęta na wsi nie są już szykanowane, że są pewne siebie, zdobywają zawody, robią kariery. Ale nie jestem pewna, czy to dobrze, że dziś małżeństwo już nie jest tak pożądane jak kiedyś i że kobiety decydują się na dzieci – jedno może dwoje, rzadko więcej – najczęściej już po trzydziestce. Za późno doceniają wartość i znaczenie rodziny, domu rodzinnego. Dziś taki prowadzę ja. Dzieci, ze swoimi mężami czy żonami i własnymi dziećmi zjeżdżają się do mnie, spotykamy się dość często. Mówią, że chętnie by taki zjazd na naszym rodzinnym podwórku urządzali co sobota. Ale nie wiem, czy jak mnie zabraknie, któreś z nich przejmie „pałeczkę”, czy te rodzinne więzy pozostaną tak silne. Szczerze mówiąc – wątpię i bardzo mnie to niepokoi. Młodzi zamienili bezpośrednie relacje na internetowe, sztuczne, nieprawdziwe. To takie oszukańcze relacje, a te nie są ani szczere, ani trwałe. Mam jedynie nadzieję, że ta moda internetowa też przeminie, że prędzej czy później dzisiejsza młodzież zrozumie, że wartość życia nie tkwi w ekranie komputera, ale w innych ludziach.Komentarze do artykułu

Dorota Kotula

Ludzi z taką postawą: optymizmem ,pracowitością i samozaparciem w obecnych czasach nam potrzeba ! Pani Weroniko ! Tak trzymać !

Mateusz Babiel

Pięknie opowiedziane, babciu odwiedzę cię na następny rok ! Przyjadę na wakacje!

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  Szanowny Panie XxX. Czytam Pana komentarze z pewnym zaciekawieniem, ale i nie rzadko z niesmakiem. Już wyjaśniam. Kreujesz się Pan na jednego z nielicznych oświeconych, którzy znają prawdę. Jednocześnie drwisz Pan z reszty – tu cytat: dwunogich baranów, a ciężko walczących z pandemią lekarzy nazywasz Pan mengelowcami. Przyznam, że Pana wpisy potrafią być sugestywne. Na tyle, że może jakieś osoby mogły lub mogą zrezygnować ze szczepień. I te osoby mogły lub mogą ponieść tego dramatyczne konsekwencje. Ale skoro jest Pan aż tak bardzo przekonany o słuszności swoich racji, wręcz widać, że żadnej innej opcji Pan nie dopuszcza, to dlaczego obawiasz się Pan podpisać imieniem i nazwiskiem? Czyżby strach przed odpowiedzialnością za głoszone poglądy? Być może Pana, tak jak i wielu innych, nie dopadnie choroba z jej następstwami. I będzie Pan usatysfakcjonowany, bo nie był Pan dwunogim baranem. Ale w jakiejś perspektywie może okazać się jednoznacznie, że Pana teorie o szczepionkach były błędne. I wbrew Pana opinii uratowały życie wielu osobom. Z tym, że dla jakiejś grupy będzie już za późno, bo ludzie pokroju XxX skutecznie odstraszyli. Naprawdę nie obawiasz się Pan konsekwencji swoich wypowiedzi? Czy ta anonimowość, to nie jest jakieś asekuranctwo? Oczywiście, możesz mi Pan zarzucić – w takim razie dlaczego ja nie podpisałem się z nazwiska? Nie sądzę, by było to konieczne; nie jestem wulgarny, nie jestem agresywny, nie twierdzę, że mam rację. Tylko wychodzę z założenia, że w publicznych wypowiedziach trzeba zachować rozwagę i odpowiedzialność. Tym bardziej, gdy szafujemy zdrowiem, a może nawet życiem innych. Żywię nadzieję, że stać Pana na właściwą refleksję. Ale równie dobrze spodziewam się kolejnych inwektyw…

  mieszkaniec


  2022-01-25 10:02:18
 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  X-Menku, Od pół roku też powtarzam, że każdy człowiek jest inny i w innym czasie padnie od szprycy, ale nic się nie martw, co się odwlecze nie uciecze, w UK już oficjalnie podano, że Szczepanom nieodwracalnie zniszczono odporność, i jedynym dla nich ratunkiem będzie comiesięczna szpryca...i zniesiono wszystkie restrykcje, z noszeniem kagańców włącznie, oraz zamknięto wszystkie punkty wyszczepienia :D Zauważyłem, że nijak nie potrafisz się odnieść do moich kompetencji, które dzielę z posłami... i oni nie chcą dla siebie obowiązku dobrowolnego poddania się terapii genetycznej... i ja tego nie chcę....masz nie lada problem z moim argumentem, prawda? hahaha... Szczepanie. Ale ok, panu Górskiemu dam już spokój, rozumiem, że jest sfrustrowany, bo chętni do wyszczepienia się skończyli, a kredyty same się nie spłacą :)

  XxX


  2022-01-25 09:37:49
 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  https://samorzad.infor.pl/sektor/zadania/zdrowie/5400881,Pracownik-po-dwoch-szczepieniach-nie-otrzyma-wynagrodzenia-za-kwarantanne.html

  Polecam zaszczepionym do przeczytania


  2022-01-25 08:54:27
 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  XxX od pół roku słyszę od ciebie, że jestem na ostatniej prostej. A tu nagle dajesz nadzieję, muszę tylko przyjąć kolejną dawkę.

  X-men


  2022-01-24 23:21:33
 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  U ciebie tyle rozumu, co u łysego włosów na głowie!

  do XxX


  2022-01-24 22:58:24
 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  Markiza napisała \"Dla oburzonych antyszczepionkowców proponuję wolontariat na oddziale covidowym\" serio?...nie ma żadnego wolontariatu, bo na kowidowy oddział, poza mengelowcami i ukraińskimi pielęgniarkami, nikt wstępu nie ma, hahahahahahaa...dzwoniłem tam chyba z 5 razy Z PROPOZYCJĄ DARMOWEJ POMOCY, I PIĘĆ RAZY ODSYŁANO MNIE Z KWITKIEM...coraz lepiej, panie Górski, kolejna pacjentka z kowidowym zaćmieniem mózgu, zalecam potrójną szprycę w czoło i dwie dawki przypominające...też w czoło XD

  XxX


  2022-01-24 21:52:22
 • Leśnicy ostrzegają rowerzystów
  Będzie jak w tamtym roku. Wycinka miała się zakończyć w marcu a gałęzie i konary leżały jeszcze w lipcu. Dobry żart.

  Zniesmaczony i wkurzony


  2022-01-24 17:11:24
 • List do Redakcji – Tomasz Łachacz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Szczytnie
  Proponuje zaprzestać transmisji obrad sesji rady miasta , najwięcej narzekają publicznie ci co nie byli na wyborach samorządowych , teraz to niech idą w szmaty guziki obrywać.

  Krótko i na temat .


  2022-01-24 15:41:26
 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  Nie żyjemy na bezludnej wyspie, a w związku z tym nasza wolność nie jest bezgraniczna. Nasze wybory wpływają na innych ludzi. Zdecydowana większość osób przebywających na oddziale covidowym to osoby niezaszczepione. Tworzenie takich oddziałów i ich obsługa często odbywa się kosztem zmniejszenia liczby hospitalizowanych np. z chorobami kardiologicznymi czy onkologicznymi. Zabieranie takim ludziom szansy na leczenie jest, delikatnie mówiąc, nieetyczne, Każdy ma obawy odnośnie szczepień, ale nie bądźmy egoistami. Dla oburzonych antyszczepionkowców proponuję wolontariat na oddziale covidowym. Powodzenia, Panie doktorze.

  markiza


  2022-01-24 13:38:43
 • Doktor Dominik Górski na "cenzurowanym"
  Hahaha...ale głupie są te Wasze tłumaczenia... XD tylko lekarz nie ma prawa upubliczniać prywatnych rozmów ani korespondencji z pacjentami ...haha...za to każdy pacjent ma prawo i obowiązek upublicznić lekarskie \"EMOCJE\", szczególnie, gdy jest traktowany przez mengelowca, jak ktoś gorszy, kto nie zasługuje na prawo do życia i leczenia. Jak już kiedyś pisałem, \"kiedyś to ludzie sortowali śmieci, teraz śmieci sortują ludzi\" i to jeszcze przy oklaskach WYSZCZEPIEŃCÓW, którzy myślą, że są ludźmi lepszego sortu...to dopiero jest odrażające. Ciekawe co zrobicie Szczepany, jak w PL powiedzą to samo co w UK, że szpryce nieodwracalnie zniszczyły Wam odporność i jedynym, co wam pozwoli przeżyć kolejne kilka tygodni, będzie następna szpryca...a teraz jeszcze raz podziękujcie panu Górskiemu, świetnie na Was zarobił i jeszcze troszkę zarobi :)

  XxX


  2022-01-24 12:38:29

Reklama