Wtorek, 31 Marzec, Imieniny: Balbiny, Kamila, Kornelii -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

W Rozogach wystarczy chcieć


Powoli pnie się po szczeblach samorządowej kariery. Najpierw był sołtysem, a po półtora roku pełnienia najważniejszej funkcji we wsi, został gminnym radnym. Jak o sobie mówi, jest z natury niczym nie wyróżniającym się mieszkańcem Faryn - jednej z ładniejszych wsi powiatu. Jednym z priorytetów, jakie sobie postawił już jako radny, jest ściągnięcie do Rozóg inwestorów, którzy mogą pomóc w rozwoju gminy. Mowa o radnym Grzegorzu Kaczmarczyku.Grzegorz Kaczmarczyk z Faryn podczas pełnienia funkcji społecznych w ciągu ostatnich trzech lat dokładniej poznał bolączki nie tylko miejscowości, w której mieszka, ale i gminy.

 

- Gdy udało mi się zostać sołtysem wsi, od razu wyznaczyłem sprawy, które należało potraktować bardziej priorytetowo i pierwszą rzeczą, która mi udało się wykonać wspólnie z mieszkańcami, było naprawienie nawierzchni placu przed remizą i świetlicą - przypomina. W jego ocenie mieszkańcy Faryn byli tak chętni do pracy, że właściwie w tym samym czasie dzięki pomocy innej mieszkanki wsi – Urszuli Dyl-Nadolnej, powstał w centrum urokliwy i niewielki drewniany przystanek autobusowy.

 

Budynek biblioteki w Farynach.

 

W ubiegłym roku zaledwie w ciągu kilku dni i dosłownie w ostatniej chwili udało mu się napisać projekt i zawieźć do Olsztyna. - We wtorek otrzymałem informację, że możemy składać wniosek o dofinansowanie planowanych działań w ramach programu Mały Grant Sołecki, następnego dnia zorganizowałem zebranie wiejskie i wspólnymi siłami napisaliśmy projekt. W piątek całą dokumentację zawiozłem do Olsztyna nie mając oczywiście wielkich nadziei na zdobycie środków, ale kto nie próbuje, ten przegrywa.


Reklama

 

Budynek dawnej szkoły w Farynach.

 

Okazało się jednak, że Faryny otrzymały z projektu dofinansowanie w wysokości 7 tys. złotych. Za te pieniądze odnowione zostało zaniedbane i niemal zapomniane wiejskie boisko do piłki nożnej. Nawierzchnię najpierw zaorano, później wyrównano, ustawiono też nowe bramki oraz zamontowano siatkę ochronną od strony drogi gminnej.

 

- Jest wiele jeszcze ważnych spraw do załatwienia w naszej miejscowość, jak choćby zagospodarowanie budynku po byłej szkole, który niszczeje z dnia na dzień. Z tego, co wiem, trwają rozmowy z jakąś instytucją z południa Polski, chętną do przejęcia terenu i budynku. Myślę, że już niedługo będzie wiadomo, jaką decyzję podejmą zainteresowani.

 

Grzegorz Kaczmarczyk wymienia kolejne problemy, które trapią mieszkańców Faryn. Jednym z nich jest remont pomieszczeń filii biblioteki gminnej. Wiąże się to jednak nie tylko z brakiem finansów. Najlepszym rozwiązaniem byłby remont całego budynku, tym bardziej, że jego fragment zajmuje też świetlica wiejska. Problem jednak w tym, że część całego budynku należy do rozoskiego GS-u. Poza pieniędzmi, których w gminnej kasie brak, potrzebne też byłoby porozumienie i wspólne inwestowanie przez obu właścicieli.

Reklama

 

- Jako radny dostrzegam też problemy dotyczące całej gminy – zapewnia Kaczmarczyk. - Jednym z nich jest migracja młodszej części społeczeństwa do większych miast bądź też za granicę w poszukiwaniu pracy - wymienia. Jego zdaniem częściowym przynajmniej remedium byłoby ściągnięcie do gminy inwestorów. - Mamy sporo terenu, po lewej stronie Rozóg, za stacją paliw. Jest to kilka hektarów, gdzie mogłyby powstać zakłady. - Musimy jednak coś zaproponować, a nie tylko pokazać kawał szczerego pola – uważa Kaczmarczyk i dodaje, że rozmowy telefoniczne, wysyłanie maili bądź też publikacja filmu lub materiałów promocyjnych nie przyniesie takiego efektu, jak bezpośredni kontakt z szefami bądź też przedstawicielami firm, które byłyby zainteresowane inwestycjami na terenie naszej gminy.

 

Radny Kaczmarczyk ma też receptę na to, jak uzyskać wymierne efekty dla całej gminy i jej mieszkańców: - Wystarczy po prostu chcieć i mieć energię do działania na rzecz naszej lokalnej społeczności.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Powiązane wydarzenia

 • Środa, 2019-12-11 13:38:12

Piłka ręczna króluje w Rozogach

 • Środa, 2019-10-30 12:43:26

Biznesowe spotkanie w Rozogach

 • Poniedziałek, 2019-09-23 21:02:32

„Kraina uśmiechu” w szkole w Rozogach (opinie)

 • Środa, 2019-08-21 12:16:01

EBOI już działa w Rozogach

Reklama


Komentarze

 • Podpalaczem kamienic zajmie się w końcu sąd
  He Pawełek kurde nie możliwe że sam sobie załatwił uniwersalny klucz xD ktoś mu pomagał kto go chociaż trochę zna to wie ze na takie rzeczy był po prostu za głupi ....ktoś inny podsunął mu taki pomysł :]

  Łukasz


  2020-03-31 19:14:59
 • Objęty kwarantanna 60-latek, pojechał na... giełdę samochodową
  To, że to niebezpieczne i głupie zachowanie - nie ulega wątpliwości - podobnie jak jazda po pijanemu. Ale nie uważam, aby z tego powodu napiętnować wszystkich 60+. O wiele więcej takich delikwentów znajduje się w populacji 60-. O czym świadczą dzisiaj wprowadzone dodatkowe restrykcje. Z poważaniem dla tych, którzy umieją się sprawnie wypowiadać tylko w polskiej łacinie, a brak im słów w języku polskim.

  Śmieszek


  2020-03-31 16:50:41
 • Mańkowski: Wybory w takich warunkach to absurd i niebezpieczeństwo dla mieszkańców Szczytna
  Przykro mi, że z 19 wersów tekstu zrozumiałeś tylko ten \"z jajami\" - będącego, nota bene, alegorią. Nie świadczy to o Twojej wysokiej inteligencji. Ponieważ mało rozumiesz, streszczę Ci resztę. To nawiązanie do ślubowania składanego przez Burmistrza cyt. \"powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta\". Jak można mówić o pomyślności mieszkańców i - w trosce o nich - braku zgody (na szczeblu samorządowym) na organizację wyborów, jak się ma na przeciwwadze jedynie słowne zapewnia o swojej \"odwadze\"!!!

  Do Wyborca


  2020-03-31 16:46:29
 • Objęty kwarantanna 60-latek, pojechał na... giełdę samochodową
  Wpierdol i na łańcuch

  Gieniu


  2020-03-31 16:29:12
 • Strażak i radny ostrzega przed naciągaczami na... czujnik
  problem stanowi polskie prawo, które pozwala wszelkiego rodzaju naciągaczom na rozwinięcie \"biznesu\". Nawet w razie udowodnienia oszustwa będzie mała szkodliwość czynu. Niestety do grona naciągaczy dołączają również takie firmy jak Energa-Obrót S.A., która poprzez swoich przedstawicieli krążących po domach w czasie epidemii, wmawia mieszkańcom konieczność zawarcia aneksów do umów o dostarczanie energii. Wezwana policja stwierdziła jedynie, że przedstawiciel \"jest prawdziwy\".

  novi59


  2020-03-31 16:07:44
 • Dominik Górski pokieruje lecznictwem szpitala
  Już dawno trzeba było Zarębe wypędzić. Nowemu no cóż życzyć powodzenia chodź nie będzie miał łatwo!!

  Alisherov


  2020-03-31 14:52:12
 • Objęty kwarantanna 60-latek, pojechał na... giełdę samochodową
  Jestem zdania, że zamiast nowego samochodu Pan powinien dla przykładu otrzymać karę w wysokości przeznaczonych funduszy na auto. A tak poważnie. Jak można podczas tak poważnej sytuacji \"myśleć\", że już można wyjść. Czy ludzie nie mają kalendarzy, zegarków, notatników? Jeśli został mu jeden dzień to dosolić dla przykladu 3000-4000 zł kary. Być odpowiedzialnym to również ponosić konsekwencje...

  Tomcio


  2020-03-31 14:29:48
 • Objęty kwarantanna 60-latek, pojechał na... giełdę samochodową
  Takie osoby co olewają to dać im mandat 30.000 zł to będą przestrzegać!

  Paweł


  2020-03-31 13:31:39
 • Mańkowski: Wybory w takich warunkach to absurd i niebezpieczeństwo dla mieszkańców Szczytna
  Tu po tych niektórych komentarzach widzę, że nie zdają sobie sobie sprawy z tego do czego te wybory w okresie panującej zarazy mogą doprowadzić. Teraz z wieży Ratusz za pomocą głośników jest głoszone - NIE WYCHODZ Z DOMU. A oni widzę, że chętnie by to ostrzeżenie zamienili na - JDZ NA WYBORY. Żeby być takim usłużnym władzy rządzącej - to wielka przesada !!!

  Jestem przeciw wyborom


  2020-03-31 12:59:38
 • Objęty kwarantanna 60-latek, pojechał na... giełdę samochodową
  Zdecydowana większość z nas siedzi w domach, a wychodzi, kiedy musi. Zaciskamy zęby i cierpimy, bo to nie jest normalne. Ale niestety, wielu ma to w d...e i szydzi z ludzi odpowiedzialnych. Mam nadzieję, że sąd właściwie oceni takie postępowania.

  szary obywatel


  2020-03-31 12:18:58