Wtorek, 28 Styczeń, Imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Upał jest niebezpieczny – przestrzegają ratownicy medyczni


Zbyt wysokie temperatury mogą stać się przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Rzecz dotyczy przede wszystkim osób w wieku podeszłym i małych dzieci. W ostatnim tygodniu pogotowie interweniowało kilkadziesiąt razy. - Wzywano nas głównie do zasłabnięć – mówi Grzegorz Achremczyk, koordynator pogotowia ratunkowego w Szczytnie.- Takie zasłabnięcia mogą sygnalizować ryzyko udaru termicznego – mówi ratownik. - Nadmierne przegrzanie organizmu, zwłaszcza u dzieci, może prowadzić do odwodnienia. A poważne zaburzenia „gospodarki wodnej” w organizmie w skrajnych przypadkach mogą prowadzić nawet do śmierci – ostrzega pan Grzegorz. - Takie przypadki już w Polsce były.

 

Co zatem należy robić podczas upałów?

 

Unikać zbyt długiego przebywania na słońcu, na otwartych przestrzeniach. I dużo pić: wody czy herbaty – podpowiada Achremczyk. - Dotyczy to właściwie wszystkich, ale szczególnie zagrożone są osoby, które cierpią na choroby układu krążenia. A dzieci są narażone ze względu na to, że mają specyficzną fizjologie i są narażone na bardzo szybkie odwodnienie.

 

Szybkie, to znaczy...


Reklama

 

Czasem wystarczy 20 minut czy pół godziny, by dziecko omdlało z powodu odwodnienia. To dotyczy zarówno maluszków w wózkach, jak i już starszych, nawet 10-latków. Dzieci trudno jest utrzymać w domach, chętnie przebywają na podwórkach, ale one nie zdają sobie sprawy, że jest to dla nich niebezpieczne. Rodzice jednak muszą to wiedzieć.

 

Temperatury są wysokie cały dzień, nawet późnym wieczorem. Czy więc zagrożeni jesteśmy całą dobę?

 

Nie całkiem. Najniebezpieczniejsze są godziny szczytowe dnia, gdy słońce, jak to się potocznie mówi, praży. W godzinach popołudniowych czy wieczornych, nawet jeśli wciąż jest bardzo ciepło czy nawet gorąco, już aż tak niebezpiecznie nie jest.

 

Kilkadziesiąt wyjazdów ratunkowych w ciągu ostatniego tygodnia. Ile tych wyjazdów spowodowały dolegliwości związane z upałem?

Reklama

 

To właśnie było te kilkadziesiąt wyjazdów, niejako „nadprogramowych” związanych z temperaturą. Bo w sumie mamy ich o wiele więcej, do różnych przypadłości. Średnio karetki wyjeżdżają dziennie 20-30 razy.

 

Zdarzyły się poważniejsze przypadki, szkody dla zdrowia?

 

Wszystko zależy od kontroli parametrów życiowych. Badamy ciśnienie, pracę serca, zmiany skórne, bo te także mogą wystąpić. Jeśli była to sytuacja, że ktoś stracił przytomność, a do tego znajduje się w grupie ryzyka, niezbędna jest hospitalizacja. W tych przypadkach, w których interweniowaliśmy w tym tygodniu, odwieźliśmy do szpitala kilkanaście osób. Już samo to świadczy o tym, jak bardzo upał bywa zdradliwy i jak bardzo należy być ostrożnym.Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Trafienie „drogówki” w Gromie
  Tam chyba niejeden bez uprawnień jeździ u was , jechałem za ciągnikiem rolniczym wiózł obornik w łyżce ani się obejrzał skręcił w lewo od razu , mimo że ja już wcześniej sygnalizowałem kierunkowskazem wyprzedzanie go.
  Autor: Ilona
  2020-01-28 16:13:59
 • Walas zajmie się kulturą w gminie Szczytno
  nie wiem czy gmina świętajno utrzyma wysoki poziom imprez kulturalnych po zwolnieniu p. Małgorzaty... może być kiepsko.
  Autor: gość
  2020-01-28 13:23:33
 • Walas zajmie się kulturą w gminie Szczytno
  Druga praca bez wygranego konkursu..... Jak ta Pani to robi a raczej ciekawe czym... Bo raczej nie spojrzeniem.... Hahaha
  Autor: Rychu
  2020-01-28 12:20:14
 • Walas zajmie się kulturą w gminie Szczytno
  Gmina Świętajno uwolnił się od zgnilizny i smrodu... Szkoda tylko, że w Szczytnie będzie teraz śmierdziało. Współczuję tylko współpracownikom Pani Walas
  Autor: Radosny
  2020-01-28 12:17:22
 • Walas zajmie się kulturą w gminie Szczytno
  To jest właśnie polskie piekiełko. Nie znam pani Walas, ale życzę powodzenia.
  Autor: X-Men
  2020-01-28 11:24:14
 • Kraksa pod Wielbarkiem, ranny 29-letni kierowca (zdjęcia)
  Zakaz dla rowerzystów poruszania sie drogami krajowymi tak jak jest na autostradach i na eskach. Ciągle przez z nich są wypadki potem szukaj wiatru w polu.
  Autor: Albert
  2020-01-28 10:13:13
 • Duże zainteresowanie sportowa edukacją
  Afanasiew co to kurła za nazwisko jakby jakiegoś Polaka nie można było wybrać
  Autor: Janusz
  2020-01-28 10:02:27
 • GieKSa Cup 2020 – gospodarze wyjątkowo gościnni (zdjęcia)
  Wczoraj napisalam krytyczny,ale prawdziwy komentarz pod artykułrm dyrektor Walas. Wstyd redakcjo Tygodnika Szczytno, że ustawiliście moderacje i krytyczne komenarze się nie ukazuja.ile wam za to zapłaciła p. Walas?
  Autor: Basia
  2020-01-28 08:52:19
 • Szkoła sportowa w Szczytnie ma sprzymierzeńców
  Bo bo
  Autor: To nie ci ludzie mają się zająć sportem w Szczytnie, tylko ktoś z zewnątrz trener z licencją.
  2020-01-27 22:30:51
 • Walas zajmie się kulturą w gminie Szczytno
  Ludzie co ma Pabich do pracy wykonywanej przez M.Walas. Jary jak ktoś pojęcia nie ma o pracy więc głosu niech nie zabiera. Chyba jesteś z grona wazeliniarzy i żal ściska że na tych fotografiach Ciebie nie ma.Ale na fotkę też trzeba zapracować. Pozdrawiam
  Autor: Marlena
  2020-01-27 22:18:55

Reklama