Poniedziałek, 27 Maj, Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Twój e-PIT - rewolucja w rozliczaniu podatków


Ruszyła rewolucja w PIT. Właściwie można zapomnieć o obowiązku rozliczenia podatkowego. System KAS zrobi to za nas. Dotyczy to tych podatników, którzy mają obowiązek składania deklaracji PIT 37 i PIT 38 za 2018 r. O szczegółach zmian rozmawiamy z Marleną Sumin, Naczelnikiem Urzędu Skarbowego w Szczytnie.

 Zmiany, które wprowadziła od 15 lutego Krajowa Administracja Skarbowa to prawdziwa rewolucja. Z informacji, które przedstawiła KAS wynika, że podatnik właściwie nic nie musi robić, aby dokonać rocznego rozliczenia z urzędem skarbowym.

 

Rzeczywiście, zmiany są rewolucyjne. Również dla nas, jako urzędników. Myślę, że możemy powoli zapomnieć o długich kolejkach przy składaniu PIT-ów. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła specjalny system elektroniczny, który przygotowuje deklaracje podatkowe za podatników. Ci, którzy nie chcą lub nie mogą skorzystać z żadnych ulg rzeczywiście nie muszą nic robić. Ich PIT przygotowany jest już przez system KAS. I nawet jeśli go nie zatwierdzą zostanie on uznany, jako dostarczony do urzędu skarbowego. Dotyczy to tych podatników, którzy mają obowiązek składania deklaracji PIT 37 i PIT 38 za 2018 rok.

 

I nie ma znaczenia czy rozliczamy się samodzielnie, czy ze współmałżonkiem?

 

Nie ma, ale jeśli chcemy rozliczyć się wspólnie ze współmałżonkiem, czy skorzystać z którejś przysługujących nam ulg to musimy jednak zalogować się na podatki gov.pl, gdzie jest nasze przegotowane przez KAS zeznanie. Trzeba się tam uwierzytelnić czyli podać PESEL, albo NIP i datę urodzenia, kwotę przychodu z deklaracji za ubiegły rok, czy kwotę przychodu z informacji od pracodawcy (np. PIT 11) za rok 2018 lub użyć profilu zaufanego. To forma uwierzytelnienia. Potem system każdego podatnika poprowadzi krok po kroku. Można zaznaczyć z jakiej ulgi chcemy skorzystać, połączyć zeznanie ze współmałżonkiem, czy wpisać informację, na jaką organizację pożytku publicznego ma być przeznaczony nasz 1 procent. System jest bardzo intuicyjny, myślę że nikt nie powinien mieć kłopotu z jego obsługą.

 

 

 

A jeśli takie kłopoty się pojawią?

 

To można zawsze przyjść do nas. Na pewno nasi pracownicy pomogą każdemu podatnikowi. Przypomnę tylko, że mimo tej rewolucyjnej zmiany w tym roku nadal przyjmujemy też tradycyjne papierowe deklaracje.

 

 

 

Mimo że wszystko jest w systemie?

 

 

Tak, bo podatnicy muszą mieć czas, aby do tej nowości przywyknąć. Naprawdę zachęcam każdego, aby wszedł na podatki.gov.pl, zobaczył, jak wygląda aplikacja i się z nią oswoił oraz sprawdził swoje zeznanie. Jeśli deklarację zaakceptujemy będzie to jednoznaczne ze złożeniem przez podatnika rozliczenia rocznego PIT.

 

 

A jeśli wejdziemy na podatki.gov.pl i tylko przejrzymy deklarację, ale jej nie zatwierdzimy, to…

 

 

W przypadku zeznań PIT-37 i PIT-38 można nic nie robić – wtedy z upływem terminu do składania zeznań rocznych zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie zaakceptowane, co będzie równoznaczne ze złożeniem przez podatnika rozliczenia rocznego PIT.


 

 

Bywa, że podatnicy mają kilka źródeł dochodu: z zatrudnienia, za zlecenia itp. Mają więc kilka PIT 11. Czy ich system też sam obsłuży?

 

 

Dokładnie tak. Nie ma znaczenia liczba PIT 11 oraz innych informacji, ani liczba płatników-pracodawców, a także forma dochodu. Wszystkie PIT 11 oraz inne informacje od płatników, wystawione dla danego podatnika, są w naszym systemie (płatnicy byli zobowiązani do ich przesłania do końca stycznia br.) i wszystkie są uwzględnione w przygotowanym przez system zeznaniu podatkowym. Każdy może to sprawdzić logując się na podatki.gov.pl, bo przy każdym zeznaniu widoczne są dane płatników, którzy wystawili informacje, na podstawie których zeznanie zostało sporządzone.

 

 

A co, gdy z rozliczenia wychodzi nam nadpłata podatku bądź niedopłata? I na przykład nie zrobimy nic z taką deklaracją elektroniczną?

 

 

W przypadku nadpłaty otrzymamy szybszy zwrot podatku. Jeśli zatwierdzimy deklarację w systemie Twój e-PIT to pieniądze z nadpłaty otrzymamy maksymalnie do 45 dni od dnia złożenia zeznania. Jeśli nie zatwierdzimy takiej deklaracji, to termin zwrotu podatku liczony jest od 30 kwietnia. W przypadku zeznania składanego papierowo, termin zwrotu wynosi 3 miesiące od dnia jego złożenia.

 

 

A jeśli mamy niedopłatę?

 

 

Taki podatnik zostanie poinformowany przez nas o kwocie i terminie zapłaty zaległego podatku. Jeśli jednak wejdzie na podatki.gov.pl to od razu będzie wiedział ile musi dopłacić. To ważna informacja.

 

 

Czyli tak, czy tak nie będzie już kar za nieterminowe złożenie deklaracji PIT?

 

 

Nie będzie, bo bez względu na to,czy deklarację zatwierdzimy elektronicznie, czy też nie, po upływie określonego terminu uznana zostanie ona za złożoną.

 

 

Zatem w tym roku nie ma potrzeby się stresować i biec do urzędu skarbowego z deklaracją?

 

 

Owszem, nie ma takiej potrzeby. Dlatego jeszcze raz podkreślę - zachęcam do tego, aby wejść na podatki.gov.pl i zapoznać się z przygotowaną deklaracją, którą można od razu zaakceptować i wysłać albo zweryfikować, a następnie zaakceptowaną wysłać do urzędu.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

 • Niedziela, 2017-12-24 17:06:44

Taksówkarz sprawdzi twoje promile

 • Piątek, 2017-07-21 11:08:10

Podatkowa zachęta dla przedsiębiorców

 • Czwartek, 2017-03-09 11:52:23

Taksówkarz sprawdzi twoje promile

 • Środa, 2016-11-30 15:22:22

Szykuje się rewolucja w SKSie?

 • Czwartek, 2015-04-23 08:54:21

Sołtysi dostaną mniej z podatków


Komentarze

 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Autobusy były okropne, a komentarze wyżej zostały napisane najwidoczniej przez kogoś kto nigdy nie miał z nimi nic wspólnego ;)
  Autor: Uczennica
  2019-05-26 17:52:21
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Chyba niektórzy co tu wypisują to nie widzieli stanu technicznego tych autobusów ,co do tego przewoźnika to były wątpliwości od początku o bezpieczeństwo w tych autobusach.I proszę nie pisać że mamy były zadowolone ,bo z tym się nie zgodzę bo były przerażone samym wyglądem tych autobusów.A coś mi się zdaje że tu nie wypisuje żaden rodzić z gminy tylko ktoś przeciwny Wójtowi który chce dopiec także staremu przewoźnikowi .A ja popieram w końcu wójta ,że podjął bardzo dobrą decyzję i czekam na wygrany przetarg przez starego przewoźnika i bardzo zadbane autobusy .A co do tematu że niby cała rodzina nie ma pracy to zastanów się mieszkańcu co piszesz bo oni nie są przewoźnikami tylko w Jedwabnie ,ale i wycieczki też obsługują i bardzo dobrze Im się wiedzie \"ZAZDROŚNIKU\"I drodzy mieszkańcy i mieszkanki nie szukajcie teraz przekrętów bo ich nie ma tylko jest rozmowa o obecnym przewodniku a nie pranie brudów z niczego .
  Autor: Ola
  2019-05-26 17:41:57
 • 10 milionów „otuli” szkołę i przedszkole
  Tak zapuścić szkołę. Wstyd!!! Uczyłem się w niej od czasu jej powstania. No, ale żeby doprowadzić do takiego stanu ...
  Autor: Gorszy sort
  2019-05-25 12:02:38
 • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
  Czy bez pokropku, to ten samochód by nie jeździł???
  Autor: Pytam się
  2019-05-24 22:50:07
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  właśnie jakie skargi chyba że na pana panie wójcie ciągle jakieś podwyżki pan nie uleczy gminy długi były i będą tylko czemu naszym kosztem zwykłych obywateli tej gminy i żeby nie było to nie jest oskarżenie tylko osobista myśl !!!!!!!!
  Autor: mieszkaniec
  2019-05-24 21:30:07
 • Świetlica ze sportowym zapleczem
  Na Kamionku by mogli taką świetlice zbudować
  Autor: Zzzz
  2019-05-24 17:19:19
 • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
  Brawo
  Autor: Fan
  2019-05-24 13:27:23
 • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
  Brawo Romku!
  Autor: Kolega
  2019-05-24 12:41:49
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  a przedszkole to miało jechać z tym przewoźnikiem czy z tym z Tylkowa?
  Autor: kinga
  2019-05-23 20:49:23
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Tak, zgadzam się wszystko było ok, tylko stary przewoźnik ciągle szukał haka, aby znowu wrócić, bo cała rodzina bez pracy. A on tu nikogo innego nie chce wpuścić!!!! Skandal i uklady
  Autor: Mieszkaniec
  2019-05-23 14:16:54