Reklama


Reklama

Twój e-PIT - rewolucja w rozliczaniu podatków


Ruszyła rewolucja w PIT. Właściwie można zapomnieć o obowiązku rozliczenia podatkowego. System KAS zrobi to za nas. Dotyczy to tych podatników, którzy mają obowiązek składania deklaracji PIT 37 i PIT 38 za 2018 r. O szczegółach zmian rozmawiamy z Marleną Sumin, Naczelnikiem Urzędu Skarbowego w Szczytnie.

 Zmiany, które wprowadziła od 15 lutego Krajowa Administracja Skarbowa to prawdziwa rewolucja. Z informacji, które przedstawiła KAS wynika, że podatnik właściwie nic nie musi robić, aby dokonać rocznego rozliczenia z urzędem skarbowym.

 

Rzeczywiście, zmiany są rewolucyjne. Również dla nas, jako urzędników. Myślę, że możemy powoli zapomnieć o długich kolejkach przy składaniu PIT-ów. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła specjalny system elektroniczny, który przygotowuje deklaracje podatkowe za podatników. Ci, którzy nie chcą lub nie mogą skorzystać z żadnych ulg rzeczywiście nie muszą nic robić. Ich PIT przygotowany jest już przez system KAS. I nawet jeśli go nie zatwierdzą zostanie on uznany, jako dostarczony do urzędu skarbowego. Dotyczy to tych podatników, którzy mają obowiązek składania deklaracji PIT 37 i PIT 38 za 2018 rok.

 

I nie ma znaczenia czy rozliczamy się samodzielnie, czy ze współmałżonkiem?

 

Nie ma, ale jeśli chcemy rozliczyć się wspólnie ze współmałżonkiem, czy skorzystać z którejś przysługujących nam ulg to musimy jednak zalogować się na podatki gov.pl, gdzie jest nasze przegotowane przez KAS zeznanie. Trzeba się tam uwierzytelnić czyli podać PESEL, albo NIP i datę urodzenia, kwotę przychodu z deklaracji za ubiegły rok, czy kwotę przychodu z informacji od pracodawcy (np. PIT 11) za rok 2018 lub użyć profilu zaufanego. To forma uwierzytelnienia. Potem system każdego podatnika poprowadzi krok po kroku. Można zaznaczyć z jakiej ulgi chcemy skorzystać, połączyć zeznanie ze współmałżonkiem, czy wpisać informację, na jaką organizację pożytku publicznego ma być przeznaczony nasz 1 procent. System jest bardzo intuicyjny, myślę że nikt nie powinien mieć kłopotu z jego obsługą.

 

 

 

A jeśli takie kłopoty się pojawią?

 

To można zawsze przyjść do nas. Na pewno nasi pracownicy pomogą każdemu podatnikowi. Przypomnę tylko, że mimo tej rewolucyjnej zmiany w tym roku nadal przyjmujemy też tradycyjne papierowe deklaracje.


Reklama

 

 

 

Mimo że wszystko jest w systemie?

 

 

Tak, bo podatnicy muszą mieć czas, aby do tej nowości przywyknąć. Naprawdę zachęcam każdego, aby wszedł na podatki.gov.pl, zobaczył, jak wygląda aplikacja i się z nią oswoił oraz sprawdził swoje zeznanie. Jeśli deklarację zaakceptujemy będzie to jednoznaczne ze złożeniem przez podatnika rozliczenia rocznego PIT.

 

 

A jeśli wejdziemy na podatki.gov.pl i tylko przejrzymy deklarację, ale jej nie zatwierdzimy, to…

 

 

W przypadku zeznań PIT-37 i PIT-38 można nic nie robić – wtedy z upływem terminu do składania zeznań rocznych zeznanie przygotowane przez KAS zostanie automatycznie zaakceptowane, co będzie równoznaczne ze złożeniem przez podatnika rozliczenia rocznego PIT.

 

 

Bywa, że podatnicy mają kilka źródeł dochodu: z zatrudnienia, za zlecenia itp. Mają więc kilka PIT 11. Czy ich system też sam obsłuży?

 

 

Dokładnie tak. Nie ma znaczenia liczba PIT 11 oraz innych informacji, ani liczba płatników-pracodawców, a także forma dochodu. Wszystkie PIT 11 oraz inne informacje od płatników, wystawione dla danego podatnika, są w naszym systemie (płatnicy byli zobowiązani do ich przesłania do końca stycznia br.) i wszystkie są uwzględnione w przygotowanym przez system zeznaniu podatkowym. Każdy może to sprawdzić logując się na podatki.gov.pl, bo przy każdym zeznaniu widoczne są dane płatników, którzy wystawili informacje, na podstawie których zeznanie zostało sporządzone.

 

Reklama

 

A co, gdy z rozliczenia wychodzi nam nadpłata podatku bądź niedopłata? I na przykład nie zrobimy nic z taką deklaracją elektroniczną?

 

 

W przypadku nadpłaty otrzymamy szybszy zwrot podatku. Jeśli zatwierdzimy deklarację w systemie Twój e-PIT to pieniądze z nadpłaty otrzymamy maksymalnie do 45 dni od dnia złożenia zeznania. Jeśli nie zatwierdzimy takiej deklaracji, to termin zwrotu podatku liczony jest od 30 kwietnia. W przypadku zeznania składanego papierowo, termin zwrotu wynosi 3 miesiące od dnia jego złożenia.

 

 

A jeśli mamy niedopłatę?

 

 

Taki podatnik zostanie poinformowany przez nas o kwocie i terminie zapłaty zaległego podatku. Jeśli jednak wejdzie na podatki.gov.pl to od razu będzie wiedział ile musi dopłacić. To ważna informacja.

 

 

Czyli tak, czy tak nie będzie już kar za nieterminowe złożenie deklaracji PIT?

 

 

Nie będzie, bo bez względu na to,czy deklarację zatwierdzimy elektronicznie, czy też nie, po upływie określonego terminu uznana zostanie ona za złożoną.

 

 

Zatem w tym roku nie ma potrzeby się stresować i biec do urzędu skarbowego z deklaracją?

 

 

Owszem, nie ma takiej potrzeby. Dlatego jeszcze raz podkreślę - zachęcam do tego, aby wejść na podatki.gov.pl i zapoznać się z przygotowaną deklaracją, którą można od razu zaakceptować i wysłać albo zweryfikować, a następnie zaakceptowaną wysłać do urzędu.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Cmentarz z kolumbarium powstanie w Szczytnie
  A żwir na wyrównanie tych nierówności będzie woził Pan Kiersikowski - starem.

  biegacz


  2021-01-19 16:58:47
 • Konto w Banku Spółdzielczym dobre nie tylko na start
  Tylko nie bardzo działa tajemnica...

  biegacz


  2021-01-19 16:46:02
 • W Szczytnie ruszyły szczepienia przeciw covid19 (zdjęcia)
  do X-Men - po zastrzyku, olśni ją jeszcze bardziej XD .. \"41-letni pracownik służby zdrowia w Portugalii umiera 2 dni po zaszczepieniu, ojciec \'chce odpowiedzi\" https://tiny.pl/r53p7 \"Setki Izraelczyków zostaje zarażonych Covid-19 po otrzymaniu szczepionki Pfizer \" https://tiny.pl/r53pr \"Małżonka \'idealnie zdrowego\' lekarza z Miami, 56, który zmarł z powodu choroby krwi 16 dni po szczepionce Pfizer Covid-19 jest pewna, że wywołała ją szczepionka\" https://tiny.pl/r53pw \"75-letni Izraelczyk umiera 2 godziny po przyjęciu szczepionki Covid-19.\" https://tiny.pl/r53pd


  2021-01-19 10:34:20
 • Restauracja kamienic za ponad milion
  Pozazdrościć gospodarza. Niestety w Szczytnie tylko stanowiska wędkarskie nad Małym Domowym i ruiny zamku. Ulica 1-go Maja- slumsy, wygódki na korytarzu dla całego piętra wspólne. Wszyscy tylko rozkładają ręce- \" sie nie da\". Teraz będzie jeszcze - to przez covid.

  dr


  2021-01-19 07:51:46
 • Restauracja kamienic za ponad milion
  Bardzo interesujący artykuł w którym wypowiedział się burmistrz Wielbarka na temat renowacji zabytków hm ciekawe to jest mam tylko nadzieję że te podniesienie podatków i opłat za odpady komunalne z innych rodzin nie są właśnie uwzględnione w tym przypadku bo jeśli my mieszkańcy innych ulic mamy dokładać się do reszty odnowy tego budynku to pan Burmistrz kpi sobie i niech da mi na piśmie że się mylę co do tego jeżeli dobrze myślę i z nas będą ściągane pieniądze do odnowy to jest wyłudzenie i obciążenie kosztami innych mieszkańców miasta.A jeżeli ma tak być to może zamiast premi i trzynastek wyjazdów na wczasy dla swoich pracowników z urzędu miasta przeznaczyć na renowację tak było by sprawiedliwie.

  Mała


  2021-01-19 05:55:34
 • W Szczytnie ruszyły szczepienia przeciw covid19 (zdjęcia)
  Moja kochana szwagierka też była zagorzałą przeciwniczką szczepienia. Nic i nikt nie był w stanie jej przekonać. Myślała, że jest młoda i silna. Aż ją covid sponiewierał i nagle ją olśniło.

  X-Men


  2021-01-19 00:26:35
 • Tomograf dotarł do szpitala, pomoże ratować życie chorych na covid19 (zdjęcia)
  To ja chcę jeszcze bronchoskop! Po rtg, rm i ct - to podobno ostatnia deska diagnozy co się dzieje w płucach. Jak ktoś już miał gastroskopię, kolonoskopię - to i bronchoskopia mu nie będzie straszna. No to co chłopaki?! Zawalczycie o to?

  Pacjent


  2021-01-18 17:26:28
 • Tomograf dotarł do szpitala, pomoże ratować życie chorych na covid19 (zdjęcia)
  Wczesna diagnostyka CT pozwala na odpowiednią kwalifikację i rozpoczęcie tlenoterapii przed wystąpieniem zbyt zaawansowanych zmian w układzie oddechowym. W tym sensie tomografia ratuje życie. Nie czytajcie wpisów płaskoziemców.

  Dr


  2021-01-17 06:10:03
 • W Szczytnie ruszyły szczepienia przeciw covid19 (zdjęcia)
  do Mirek...racja. Ciekawi mnie, jak tam nasza Pani Dyrektor czuje się w roli króliczka doświadczalnego :D właściwe to ciekawi mnie, czy Ona jeszcze coś czuje ... sporo osób, w tym lekarze, wymiękło po pierwszym zastrzyku i z niewyjaśnionych przyczyn zmarło [*] oczywiście nikt nie posądza o to,\"szczepionki\" Pfizera... przecież ona jest bezpieczna.

  kroll


  2021-01-16 21:07:28
 • Ratownicy przyjęli szczepionkę i... zachorowali na covid19
  do OloBolO - dokładnie tak i dlatego, że amantadyna zawsze była i nadal jest niezwykle skuteczna w leczeniu grypy typu A, (która obecnie nazywa się Covid) nasz wspaniały rząd postanowił ograniczyć jej sprzedaż, wprowadzając reglamentację :) tu nie chodzi o to, żebyśmy byli zdrowi, tylko żebyśmy pozwolili się wyszczepić.

  Patek


  2021-01-16 20:52:39