Piątek, 26 Kwiecień
Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda -

Reklama


Reklama

Tańsze mieszkania


Za mniej niż dotychczas będzie można wykupić mieszkania komunalne, a ponadto do nabycia przeznaczono także te, których nie sprzedawano. Inaczej mówiąc – można, za w różny sposób obniżona stawkę, kupić każde mieszkanie komunalne wybudowane przed 2000 rokiem. Tak zadecydowali miej...


  • Data:

Za mniej niż dotychczas będzie można wykupić mieszkania komunalne, a ponadto do nabycia przeznaczono także te, których nie sprzedawano. Inaczej mówiąc – można, za w różny sposób obniżona stawkę, kupić każde mieszkanie komunalne wybudowane przed 2000 rokiem. Tak zadecydowali miejscy radni.

Przyjęta podczas ostatniej sesji (30 sierpnia) uchwała zmienia dotychczasowe zasady sprzedaży mieszkań, a także poszerza ich zakres. Do wykupu lokali ma mieszkańców zmobilizować 10-procentowa obniżka realnie płaconej ceny.

Kilka lat temu w Szczytnie wprowadzony został system bonifikat. Sprowadza się to do udzielania ulg przy wykupie mieszkania, czyli obniżania ceny określonej przez rzeczoznawców o z góry określoną wartość, zależna od wieku budynku, w którym mieszkanie się znajduje. Najtańsze lokale znajdują się w budynkach najstarszych – przedwojennych i powstałych krótko po wojnie. Można je już nabyć za 8 procent wartości (92-procentowa bonifikata).


Reklama

Tej stawki nie znowelizowano wraz ze zmianami w zasadach gospodarowania mieniem komunalnym, pozostałe natomiast zostały obniżone. I tak w budynkach z lat 1961-1980 mieszkanie można wykupić już za 15% wartości, a w nowszych (lata 1981-1990) – za 30%. Jako że domy się starzeją, to „mocy urzędowej:” nabrały też te, które przed 15-10 laty były nowe, a teraz już jednak nie są. W nowych mieszkania nie były objęte bonifikatami, obecnie je wprowadzono. To pozwala nabyć własny dach nad głową, w budynkach z lat 1991-2000, już za 40% wartości. Bonifikaty dotyczą sprzedaży ratalnej. Jeśli ktoś dysponuje gotówką i zapłaci jednorazowo, ma szanse zaoszczędzić dodatkowe 5%.

Ulgi nabywcze były jednym z najważniejszych punktów obrad ostatniej sesji, jednak nie wywołały one żadnej polemiki ani dyskusji. Dla radnych, przynajmniej niektórych, znacznie ważniejsze były kwestie związane z organizacją Dni i Nocy Szczytna i rozważania, czy zmarły ponad 20 lat temu lider Czerwonych Gitar powinien czy nie powinien być najważniejszym wyznacznikiem kulturalnego życia miasta. O tym, jakie są, realne czy nie, postulaty i uwagi odnośnie do DiN– w następnym numerze.

Reklama

Halina Bielawska

Fot. Halina Bielawska

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama