Środa, 26 Luty, Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Tańsza własna firma śmieciowa


Samorządowcy z gminy Szczytno chcą zahamować rosnące ceny śmieci. W tym celu przymierzają się do stworzenia gminnej spółki, która miałaby zająć się ich odbiorem od mieszkańców. Wójt Sławomir Wojciechowski spotyka się też w mieszkańcami swojej gminy, aby wyjaśniać im zawiłości związane z gospodarką śmieciową.Ze spotkań jestem bardzo zadowolony – mówi wójt Wojciechowski. - Zaskakuje nas frekwencja. Świetlice wiejskie dosłownie pękają w szwach. Ale to dobrze, bo widzę, że nasi mieszkańcy interesują się sprawami swojej gminy.

 

Podczas spotkań, wójt i urzędnicy wyjaśniają mieszkańcom zawiłości związane z gospodarką śmieciowa, ale nie uciekają też od innych tematów.

 

Od kwietnia na terenie gminy Szczytno ma zmienić się metoda naliczania opłat za śmieci.

 

- Wzorem większości samorządów ustalamy stawkę za osobę – tłumaczy Sławomir Wojciechowski, wójt gminy Szczytno. - Wyniesie ona 20 zł i będzie pomniejszona o 6 zł od osoby jeśli w gospodarstwie będzie kompostownik.


Reklama

 

Do tej pory w gminie Szczytno śmieciowe stawki wynosiły 12 zł za domowe gospodarstwo domowe, 25 zł za dwuosobowe i 38 zł z 3- lub więcej osób.

 

- Niestety, nie jesteśmy w stanie tych stawek utrzymać, bo koszty obsługi śmieci stale rosną – wyjaśnia Wojciechowski. - Będziemy próbowali za to powstrzymać ich dalszy wzrost. Dlatego przymierzamy się do powołania swojej spółki, która zajmie się odbiorem odpadów od mieszkańców. Na ceny śmieci, które dyktuje nam zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie nie mamy wpływu, ale na ceny ich transportu możemy mieć. W czerwcu powołamy spółkę, a od września myślę że zajmie się ona odbiorem odpadów. Decyzja o powołaniu własnej spółki wydaje się być zasadna, bo do przetargu na odbiór nieczystości stanęła tylko jedna firma, a ceny naprawdę wywindowała – mówi Wojciechowski. - Przeliczyłem to sobie wielokrotnie. Powołując gminną spółkę jesteśmy w stanie zaoszczędzić. Więcej pieniędzy powinno zostać w kieszeniach naszych mieszkańców.

Reklama

 

Rocznie gmina Szczytno (a właściwie wszyscy mieszkańcy) płaci za śmieci około 1,9 mln zł.

 

- Po podwyżkach za ten sam tonaż przyjdzie nam zapłacić więcej o 200 tys. zł, a operator, czyli firma transportowa chce od nas więcej aż o 300 tys. zł – mówi Wojciechowski. - W systemie mamy 11 tys. 280 osób, a mieszkańców w gminie jest około 13 tysięcy. Czyli tu też nam jakieś osoby uciekają.

 Komentarze do artykułu

Pasymiak

W Pasymiu powstała też taka firma i miało być taniej a jest teraz najdrożej chyba w województwie.

york

Socjalizm Panie Wójcie skończył 30 lat temu.To tak dla przypomnienia.

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Niedziela, 2019-11-17 20:32:39

Dźwierzuty z własną monografią

 • Czwartek, 2019-10-10 10:20:14

Własna gminna żwirownia

 • Środa, 2019-10-02 14:33:13

Pasymska firma nie chce wozić uczniów

 • Środa, 2019-09-25 12:42:08

Kolejna firma w Karcie Dużej Rodziny

 • Środa, 2019-09-11 13:23:42

Firma z Gdańska chce miejski półwysep

Reklama


Komentarze

 • Kino w Galerii Jurand wraca do historii
  Do Jacek. Po co Tobie plac zabaw, dołki na d jeziorem nie wystarczą? Jak do tej pory jedyne działanie Pana Burmistrza zakończone niekoniecznie sukcesem. Kiedyś jak piasek w dołku był świeży widziałem tam \"coś robiącego\" kota. Więc w jakimś stopniu okazał się być przydatny. Ale sukces , sukces, znowu sukces.

  dr


  2020-02-26 14:57:37
 • Wilczek zajmie się drogami powiatowymi
  Człowiek od wszystkiego

  Łukasz


  2020-02-26 12:01:58
 • Śmiertelny postrzał, mordercy Rouse szuka policja
  Ta rasa psa wcale nie musi być groźna. Zależy to tylko wyłączenie od wychowania. Sama mam psa rasy american bully jest też niby groźnym psem. A wcale zupełnie tak nie jest, jest łagodny i uwielbia dzieci. Nie była to żadna winna właścicieli, ponieważ psy często nawet potrafią uciec/wyrwać się że smyczy to normalne, a z podwórka jeszcze łatwiej mają do ucieczki. To tylko i wyłączenie tego mordercy, powinien zostać bardzo ukarany. Pies jest czasem lepszy niż nie jeden człowiek. Potrafi więcej zrozumieć wysłuchać i kochasz szczerze. Współczuję bardzo.. :(

  Czytelnik3


  2020-02-26 11:43:12
 • Kino w Galerii Jurand wraca do historii
  Hehehehe, trzeba sie pokazać, żeby mieszkańce miasta kojarzyli z tym co \"dobre\". A plac zabaw(i nie tylko) przy ulicy Solidarności czeka :)

  Jacek


  2020-02-26 09:41:14
 • Śmiertelny postrzał, mordercy Rouse szuka policja
  Po Szczycionku też biega taki słodziak....

  Norbert


  2020-02-26 08:45:27
 • Kino w Galerii Jurand wraca do historii
  Ujawnił się dawno nie widziany Pan Burmistrz. Wygląda na to , że kino w galerii , to także zasługa Pana Burmistrza. Lans, lans i parcie na szkło.

  dr


  2020-02-26 08:43:17
 • Śmiertelny postrzał, mordercy Rouse szuka policja
  Czytelnik - co ty pie@#$%isz . Wcześniej puszczali psa i nic się nie działo, nie robił ludziom krzywdy: - \" Dzieci z Małdańca ją uwielbiały. Bawiły się z nią, całowały, przytulały... \" - \" Właścicielka suczki przyznaje, że Rouse potrafiła czasem uciec z posesji. Ale nigdy nikogo nie ugryzła, czy pogoniła, nie było w niej agresji – mówi. - Najczęściej odnajdywaliśmy ją przy sklepie, gdzie bawiła się z dziećmi. \" Jeśli pies nie stanowi zagrożenia to czemu nie mogłby biegać sam? \" Miała jedynie słabość do kur \" - jedyna wada psa. Wina tylko i wyłącznie tej parówy która pociągnęła za spust. Wielki bohater k@#$a \"Widać sąsiadom cierpliwość się skończyła\" do psa który nie był agresywny? Sąsiedzi jacyś po@#$^ni. Drogi \"strzelcu\" mam nadzieje, że coś ci się przytrafi i będziesz cierpiał tak jak teraz właściciele Rouse. RiP

  Łukasz Łukasz


  2020-02-26 08:34:42
 • Śmiertelny postrzał, mordercy Rouse szuka policja
  Całą odpowiedzialność za to co się stało ponoszą właściciele i to ich bym ukarał, amstaf swobodnie biegający po wsi - skandal. Jak się ma psa to trzeba się nim zajmować. Wszyscy we wsi się z psem bawili, dzieci pod sklepem - to jakieś żarty ?. Szkoda psa i przykre że trafił na takiego właściciela.

  Lubię psy.


  2020-02-26 07:43:30
 • Centrum w szkole i w budżecie
  \"Nasze plany inwestycyjne może nie wyglądają obecnie jakoś mocno imponująco, ale to efekt budźetowego „modelu”, jaki stosujemy od lat, a właściwie od czasu, gdy jestem burmistrzem\" - te tłumaczenia są troszkę żenujące, nie uważa pan panie burmistrzu? Czyżby zauważył pan wyraźny spadek swojego zaangażowania? I tu przyznam panu rację. Myślenie \"byle do końca kadencji\" daleko nas mieszkańców nie zaprowadzi. Szkoda, że zaufałam.

  Krysia


  2020-02-26 07:24:58
 • Nowe nadzieje na obwodnicę (komentarze)
  Jaka obwodnica ? To dopiero plan planów, a może tylko kiełbasa wyborcza. Gdyby nawet miała być to proces wieloletni. A planów to jeszcze w ministerstwie nie znają, no chyba że Jarek wie (on wie wszystko) ale nie powie.

  Do Janek


  2020-02-26 06:57:32

Reklama