Reklama


Reklama

Tańsza własna firma śmieciowa


Samorządowcy z gminy Szczytno chcą zahamować rosnące ceny śmieci. W tym celu przymierzają się do stworzenia gminnej spółki, która miałaby zająć się ich odbiorem od mieszkańców. Wójt Sławomir Wojciechowski spotyka się też w mieszkańcami swojej gminy, aby wyjaśniać im zawiłości związane z gospodarką śmieciową.Ze spotkań jestem bardzo zadowolony – mówi wójt Wojciechowski. - Zaskakuje nas frekwencja. Świetlice wiejskie dosłownie pękają w szwach. Ale to dobrze, bo widzę, że nasi mieszkańcy interesują się sprawami swojej gminy.

 

Podczas spotkań, wójt i urzędnicy wyjaśniają mieszkańcom zawiłości związane z gospodarką śmieciowa, ale nie uciekają też od innych tematów.

 

Od kwietnia na terenie gminy Szczytno ma zmienić się metoda naliczania opłat za śmieci.

 

- Wzorem większości samorządów ustalamy stawkę za osobę – tłumaczy Sławomir Wojciechowski, wójt gminy Szczytno. - Wyniesie ona 20 zł i będzie pomniejszona o 6 zł od osoby jeśli w gospodarstwie będzie kompostownik.


Reklama

 

Do tej pory w gminie Szczytno śmieciowe stawki wynosiły 12 zł za domowe gospodarstwo domowe, 25 zł za dwuosobowe i 38 zł z 3- lub więcej osób.

 

- Niestety, nie jesteśmy w stanie tych stawek utrzymać, bo koszty obsługi śmieci stale rosną – wyjaśnia Wojciechowski. - Będziemy próbowali za to powstrzymać ich dalszy wzrost. Dlatego przymierzamy się do powołania swojej spółki, która zajmie się odbiorem odpadów od mieszkańców. Na ceny śmieci, które dyktuje nam zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie nie mamy wpływu, ale na ceny ich transportu możemy mieć. W czerwcu powołamy spółkę, a od września myślę że zajmie się ona odbiorem odpadów. Decyzja o powołaniu własnej spółki wydaje się być zasadna, bo do przetargu na odbiór nieczystości stanęła tylko jedna firma, a ceny naprawdę wywindowała – mówi Wojciechowski. - Przeliczyłem to sobie wielokrotnie. Powołując gminną spółkę jesteśmy w stanie zaoszczędzić. Więcej pieniędzy powinno zostać w kieszeniach naszych mieszkańców.

Reklama

 

Rocznie gmina Szczytno (a właściwie wszyscy mieszkańcy) płaci za śmieci około 1,9 mln zł.

 

- Po podwyżkach za ten sam tonaż przyjdzie nam zapłacić więcej o 200 tys. zł, a operator, czyli firma transportowa chce od nas więcej aż o 300 tys. zł – mówi Wojciechowski. - W systemie mamy 11 tys. 280 osób, a mieszkańców w gminie jest około 13 tysięcy. Czyli tu też nam jakieś osoby uciekają.

 Komentarze do artykułu

Pasymiak

W Pasymiu powstała też taka firma i miało być taniej a jest teraz najdrożej chyba w województwie.

york

Socjalizm Panie Wójcie skończył 30 lat temu.To tak dla przypomnienia.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Cmentarz z kolumbarium powstanie w Szczytnie
  A żwir na wyrównanie tych nierówności będzie woził Pan Kiersikowski - starem.

  biegacz


  2021-01-19 16:58:47
 • Konto w Banku Spółdzielczym dobre nie tylko na start
  Tylko nie bardzo działa tajemnica...

  biegacz


  2021-01-19 16:46:02
 • W Szczytnie ruszyły szczepienia przeciw covid19 (zdjęcia)
  do X-Men - po zastrzyku, olśni ją jeszcze bardziej XD .. \"41-letni pracownik służby zdrowia w Portugalii umiera 2 dni po zaszczepieniu, ojciec \'chce odpowiedzi\" https://tiny.pl/r53p7 \"Setki Izraelczyków zostaje zarażonych Covid-19 po otrzymaniu szczepionki Pfizer \" https://tiny.pl/r53pr \"Małżonka \'idealnie zdrowego\' lekarza z Miami, 56, który zmarł z powodu choroby krwi 16 dni po szczepionce Pfizer Covid-19 jest pewna, że wywołała ją szczepionka\" https://tiny.pl/r53pw \"75-letni Izraelczyk umiera 2 godziny po przyjęciu szczepionki Covid-19.\" https://tiny.pl/r53pd


  2021-01-19 10:34:20
 • Restauracja kamienic za ponad milion
  Pozazdrościć gospodarza. Niestety w Szczytnie tylko stanowiska wędkarskie nad Małym Domowym i ruiny zamku. Ulica 1-go Maja- slumsy, wygódki na korytarzu dla całego piętra wspólne. Wszyscy tylko rozkładają ręce- \" sie nie da\". Teraz będzie jeszcze - to przez covid.

  dr


  2021-01-19 07:51:46
 • Restauracja kamienic za ponad milion
  Bardzo interesujący artykuł w którym wypowiedział się burmistrz Wielbarka na temat renowacji zabytków hm ciekawe to jest mam tylko nadzieję że te podniesienie podatków i opłat za odpady komunalne z innych rodzin nie są właśnie uwzględnione w tym przypadku bo jeśli my mieszkańcy innych ulic mamy dokładać się do reszty odnowy tego budynku to pan Burmistrz kpi sobie i niech da mi na piśmie że się mylę co do tego jeżeli dobrze myślę i z nas będą ściągane pieniądze do odnowy to jest wyłudzenie i obciążenie kosztami innych mieszkańców miasta.A jeżeli ma tak być to może zamiast premi i trzynastek wyjazdów na wczasy dla swoich pracowników z urzędu miasta przeznaczyć na renowację tak było by sprawiedliwie.

  Mała


  2021-01-19 05:55:34
 • W Szczytnie ruszyły szczepienia przeciw covid19 (zdjęcia)
  Moja kochana szwagierka też była zagorzałą przeciwniczką szczepienia. Nic i nikt nie był w stanie jej przekonać. Myślała, że jest młoda i silna. Aż ją covid sponiewierał i nagle ją olśniło.

  X-Men


  2021-01-19 00:26:35
 • Tomograf dotarł do szpitala, pomoże ratować życie chorych na covid19 (zdjęcia)
  To ja chcę jeszcze bronchoskop! Po rtg, rm i ct - to podobno ostatnia deska diagnozy co się dzieje w płucach. Jak ktoś już miał gastroskopię, kolonoskopię - to i bronchoskopia mu nie będzie straszna. No to co chłopaki?! Zawalczycie o to?

  Pacjent


  2021-01-18 17:26:28
 • Tomograf dotarł do szpitala, pomoże ratować życie chorych na covid19 (zdjęcia)
  Wczesna diagnostyka CT pozwala na odpowiednią kwalifikację i rozpoczęcie tlenoterapii przed wystąpieniem zbyt zaawansowanych zmian w układzie oddechowym. W tym sensie tomografia ratuje życie. Nie czytajcie wpisów płaskoziemców.

  Dr


  2021-01-17 06:10:03
 • W Szczytnie ruszyły szczepienia przeciw covid19 (zdjęcia)
  do Mirek...racja. Ciekawi mnie, jak tam nasza Pani Dyrektor czuje się w roli króliczka doświadczalnego :D właściwe to ciekawi mnie, czy Ona jeszcze coś czuje ... sporo osób, w tym lekarze, wymiękło po pierwszym zastrzyku i z niewyjaśnionych przyczyn zmarło [*] oczywiście nikt nie posądza o to,\"szczepionki\" Pfizera... przecież ona jest bezpieczna.

  kroll


  2021-01-16 21:07:28
 • Ratownicy przyjęli szczepionkę i... zachorowali na covid19
  do OloBolO - dokładnie tak i dlatego, że amantadyna zawsze była i nadal jest niezwykle skuteczna w leczeniu grypy typu A, (która obecnie nazywa się Covid) nasz wspaniały rząd postanowił ograniczyć jej sprzedaż, wprowadzając reglamentację :) tu nie chodzi o to, żebyśmy byli zdrowi, tylko żebyśmy pozwolili się wyszczepić.

  Patek


  2021-01-16 20:52:39