Reklama


Reklama

Szpital w Szczytnie może się nie zadłuży i może... nie zniknie


Ograniczenia, wprowadzone przez pandemię w system działania służb medycznych mogą negatywnie wpłynąć na szpitalne finanse. Z prostego powodu: placówka nie wykonuje tyle usług, ile musi. Od miesięcy wiele szpitalnych łóżek pozostaje pustych, co przed wirusowym atakiem było rzadkością. - W przypadku naszego szpitala nie jest źle, ale oczywiście ryzyko istnieje – zapewnia dyrektor Beata Kostrzewa.Szpitale, z oczywistych przyczyn, nie mogą działać jak POZ – ograniczać się do teleporad, co zresztą budzi ogrom kontrowersji i krytyki. Niemniej zmniejszyły swoją aktywność i „obsługują” wyłącznie tzw. pilne przypadki. To wpływa na to, że w szpitalu jest po prostu... luźno. Sytuacja jest analizowana w codziennych raportach, a te mówią np. o tym, że 29 maja były aż 42 wolne łóżka na oddziałach szpitalnych, a 5 października – 29. Przy nieco ponad stu miejscach są to spore „luzy”, które mogą mieć duży wpływ na finanse placówki.


Reklama

 

Szpitale otrzymują pieniądze z NFZ na podstawie zawartych kontraktów. Przed laty co rok walczyły o liczbę usług, przyznawanych dla poszczególnych oddziałów i innych szpitalnych jednostek: poradni, pogotowia, laboratorium... Parę lata temu odgórnie zmienione zostały zasady, utworzono tzw. sieć szpitali o różnych poziomach referencji, a umowa z NFZ stała się ryczałtową, z mocą obowiązywania na lat kilka. Termin jej obowiązywania upływa w połowie przyszłego roku.

 

- I do tego czasu został nam, jak chyba wszystkim szpitalom, przedłużony czas na osiągnięcie wymaganego limitu tegorocznych usług – mówi dyrektor Beata Kostrzewa. - Inaczej mówiąc: to, co zrobimy do końca czerwca przyszłego roku będzie się nam wliczało do tegorocznego kontraktu.

 

To ważna ulga, bowiem zgodnie z zasadami, szpital – by zachować pełne, 100-procentowe środki przyznawane przez NFZ, musi wykazać, że osiągnął co najmniej 98-procentowe wykonanie określonej liczby usług medycznych. W przeciwnym wypadku musiałby zwrócić środki za niewykonane limity, a na to żadnej placówki zwyczajnie nie stać.

 

- Nigdy dotychczas nie było takiej sytuacji – zapewnia dyrektor szpitala. - Zawsze było odwrotnie: wykonywaliśmy więcej niż po nas oczekiwano i „wykłócaliśmy się” z NFZ o sfinansowanie tych dodatkowych działań.

Reklama

 

Mimo występujących obecnie trudności dyrektor Kostrzewa patrzy w przyszłość umiarkowanie optymistycznie.

 

- Na koniec sierpnia wykonaliśmy tegoroczny limit usług na poziomie 80%. To najwięcej w województwie – zapewnia. - Jeśli nie zdarzy się nic wyjątkowego, jeśli szpitala wirus nie dotknie tak, że placówka zostanie zamknięta, to nie powinniśmy mieć problemu z osiągnięciem tych koniecznych 98% do połowy przyszłego roku. A co dalej? Nikt tego nie wie.

 

Rzecz bowiem w tym, że – jak wspomniano wyżej – połowa przyszłego roku zamyka nie tylko wykonanie tegorocznego limitu, ale i kończy kilkuletnią umowę kontraktową. Teoretycznie więc już powinny zapadać decyzje co do tego, czy i jakie zmiany zostaną wprowadzone w systemie służby zdrowia i jak będzie ona finansowana.

 

- Docierają do nas echa jakichś rozważanych rozwiązań, ale nic konkretnego i nic pewnego – mówi dyrektor Kostrzewa. - Wspomina się na przykład o tym, że wszystkie szpitale będą podlegały wojewodom. Niezależnie jednak od tego, jak to będzie w przyszłości wyglądało jestem absolutnie przekonana, że realizowane inwestycje: budowa nowego skrzydła i utworzenie SOR dają nam gwarancje istnienia. Z taką infrastrukturą, jaką obecnie mamy czy też niedługo będziemy mieć, możemy się czuć bezpiecznie, że niezależnie od tego, co zostanie wymyślone w odniesieniu do szpitali, nasz nie pójdzie „pod młotek”.

 

 

 

 

 

Nowe szpitalne skrzydło, którego budowa i wyposażenie już się kończą, to praktycznie gwarant utrzymania placówki przy życiu w następnych latach. Fot. Paweł SalamuchaKomentarze do artykułu

Bartek Dryg

Witam Władza zajedzie lokalne samorządy niby pandemią. Ludzie obudżcie sie to co teraz szaleje to grypa i inne wirusy. Koronowirus jest w testach Pcr. Nie dajcie się dalej manipulować ówczesnej władzy. Chcąc nas wszystkic skłócić A pod przykrywką sami przepychają nowe podatki od deszczu cukru Sprzedali kopalnie Budźmy się bartek

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo… był nietrzeźwy
  debil

  w4567


  2020-12-01 14:25:28
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Kolejna relacja z aktywności Pana Żuchowskiego, gdzie znów maseczka na brodzie i szyi (wcześniej wizytowanie szpitala powiatowego oraz uroczystości przy pomniku z okazji 11 listopada). Czy nie ma nikogo, kto by mu powiedział o kompromitowaniu siebie? Na co liczy z tak żenującą, anty-społeczną postawą?!

  obserwator


  2020-11-30 23:56:03
 • Centrum Usług Sąsiedzkich - po zakupy lub na spacer z psami
  I już chwalić się, ale czym? Kompromitacją! Działania w ciągu prawie 2 miesięcy dla kilkunastu osób z programu za ponad 180tys., to w ogóle wstyd przyznawać się do tego!!! Do tego te łapki na fejsie dawane przez samych urzędników w godzinach pracy! Pani Sekretarz: kiedy przestaniecie być żałośni? Kompromitacja na cały Powiat!

  pawełek


  2020-11-30 23:54:45
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Słuchaj obrońco \"dobrej zmiany\", tobie już pewnie ciemny wór na głowę założyli i nic nie widzisz i nic nie słyszysz i błądzisz po omacku!!!!!

  !!!!! do Do


  2020-11-30 22:35:40
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Ja osobiście zachęcam do analizy rządów D. Górskiej, które trwały 12. lat, a wcześniej jeszcze 4. lata jako wiceburmistrza. To jest 16 lat! I Co wtedy zostało załatwione? To tak dużo lat... Jak ta władza (również radni) je wykorzystali?

  Nikt


  2020-11-30 20:43:25
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Uważaj , bo ciebie puszczą bez wora.

  Do !!!!!


  2020-11-30 17:44:00
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Jeżeli chodzi o gródki działkowe to może zrobi Pan to co może! Dziś tylko dwa ogrody są uwzględnione w Planach zagospodarowania przestrzennego. Pozostałe dla których nie ma planu w studium są częściowo na terenach przeznaczonych pod zabudowę (wielorodzinną czy mieszkalno usługową jak te na ul. Pasymskiej. Najwyższy czas zabrać się do roboty i chociaż zmienić studium aby nikomu nie przyszło do głowy aby to zmieniać. Chyba że ma Pan na ten temat inne zdanie?

  teresa


  2020-11-30 14:31:37
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Zachęcam do obejrzenia na kanale you toube relacji z dni i nocy Szczytna np z lat 1996 i 1998 wtedy mit o apolityczności Burmistrza trochę blaknie. Potem pamiętać trzeba, że Burmistrz jest dobry ale tylko w podkradaniu pomysłów innym osobom a znacznie gorzej z ich realizacją. Dziwne stanowiska dla wędkarzy rozebrać, przeprosić i zrobić porządnie, Może ładne drewniane, mniej a dobrze aby nie było wstydu!. Jeżeli parking na Pl. Juranda to Panie Burmistrzu proszę pamiętać, że kierowcy też są mieszkańcami tego miasta i trzeba o nich pamiętać. Co do innych pomysłów to najważniejsze niech Pan będzie trochę wizjonerem, niech się Pan nie boi marzyć! Co to za deptak (czyt. starówka) w kierunku jeziora? Kolejne miejsce na wypoczynek, spacery a nie na rozwijanie miasta :) Niech się Pan nie dziwi, że mieszkańcy myślą raczej o swojej najbliższej okolicy. Jest na to rozwiązanie, skuteczne a co za tym idzie rozwiązanie które bardzo aktywizuje i włącza tych mieszkańców w życie miasta. Jakie? Dużo zapożyczył Pan podczas kampanii to może warto niech Pan jeszcze przypomni sobie co proponowali także inni. Na tym etapie już nikt nie będzie czynił zarzutu. ma Pan jeszcze trochę czasu więc jeszcze wiele można zrobić. Powodzenia!!!

  mieszkaniec


  2020-11-30 14:09:11
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Typowe dla PiS-u, straż puszcza z torbami tak jak cały kraj!

  !!!!!


  2020-11-30 12:25:42
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Znowu Żuchowskiemu szczęka opadła i ją maseczką podtrzymuje, pewnie przed fleszem z aparatu aby nie było wątpliwości co do darczyńcy.

  Szczytnianin


  2020-11-30 10:04:50