Poniedziałek, 2 Sierpień
Imieniny: Jarosława, Justyny, Nadziei -

Reklama


Reklama

Szpital w Szczytnie może się nie zadłuży i może... nie zniknie


Ograniczenia, wprowadzone przez pandemię w system działania służb medycznych mogą negatywnie wpłynąć na szpitalne finanse. Z prostego powodu: placówka nie wykonuje tyle usług, ile musi. Od miesięcy wiele szpitalnych łóżek pozostaje pustych, co przed wirusowym atakiem było rzadkością. - W przypadku naszego szpitala nie jest źle, ale oczywiście ryzyko istnieje – zapewnia dyrektor Beata Kostrzewa.Szpitale, z oczywistych przyczyn, nie mogą działać jak POZ – ograniczać się do teleporad, co zresztą budzi ogrom kontrowersji i krytyki. Niemniej zmniejszyły swoją aktywność i „obsługują” wyłącznie tzw. pilne przypadki. To wpływa na to, że w szpitalu jest po prostu... luźno. Sytuacja jest analizowana w codziennych raportach, a te mówią np. o tym, że 29 maja były aż 42 wolne łóżka na oddziałach szpitalnych, a 5 października – 29. Przy nieco ponad stu miejscach są to spore „luzy”, które mogą mieć duży wpływ na finanse placówki.


Reklama

 

Szpitale otrzymują pieniądze z NFZ na podstawie zawartych kontraktów. Przed laty co rok walczyły o liczbę usług, przyznawanych dla poszczególnych oddziałów i innych szpitalnych jednostek: poradni, pogotowia, laboratorium... Parę lata temu odgórnie zmienione zostały zasady, utworzono tzw. sieć szpitali o różnych poziomach referencji, a umowa z NFZ stała się ryczałtową, z mocą obowiązywania na lat kilka. Termin jej obowiązywania upływa w połowie przyszłego roku.

 

- I do tego czasu został nam, jak chyba wszystkim szpitalom, przedłużony czas na osiągnięcie wymaganego limitu tegorocznych usług – mówi dyrektor Beata Kostrzewa. - Inaczej mówiąc: to, co zrobimy do końca czerwca przyszłego roku będzie się nam wliczało do tegorocznego kontraktu.

 

To ważna ulga, bowiem zgodnie z zasadami, szpital – by zachować pełne, 100-procentowe środki przyznawane przez NFZ, musi wykazać, że osiągnął co najmniej 98-procentowe wykonanie określonej liczby usług medycznych. W przeciwnym wypadku musiałby zwrócić środki za niewykonane limity, a na to żadnej placówki zwyczajnie nie stać.

 

- Nigdy dotychczas nie było takiej sytuacji – zapewnia dyrektor szpitala. - Zawsze było odwrotnie: wykonywaliśmy więcej niż po nas oczekiwano i „wykłócaliśmy się” z NFZ o sfinansowanie tych dodatkowych działań.

Reklama

 

Mimo występujących obecnie trudności dyrektor Kostrzewa patrzy w przyszłość umiarkowanie optymistycznie.

 

- Na koniec sierpnia wykonaliśmy tegoroczny limit usług na poziomie 80%. To najwięcej w województwie – zapewnia. - Jeśli nie zdarzy się nic wyjątkowego, jeśli szpitala wirus nie dotknie tak, że placówka zostanie zamknięta, to nie powinniśmy mieć problemu z osiągnięciem tych koniecznych 98% do połowy przyszłego roku. A co dalej? Nikt tego nie wie.

 

Rzecz bowiem w tym, że – jak wspomniano wyżej – połowa przyszłego roku zamyka nie tylko wykonanie tegorocznego limitu, ale i kończy kilkuletnią umowę kontraktową. Teoretycznie więc już powinny zapadać decyzje co do tego, czy i jakie zmiany zostaną wprowadzone w systemie służby zdrowia i jak będzie ona finansowana.

 

- Docierają do nas echa jakichś rozważanych rozwiązań, ale nic konkretnego i nic pewnego – mówi dyrektor Kostrzewa. - Wspomina się na przykład o tym, że wszystkie szpitale będą podlegały wojewodom. Niezależnie jednak od tego, jak to będzie w przyszłości wyglądało jestem absolutnie przekonana, że realizowane inwestycje: budowa nowego skrzydła i utworzenie SOR dają nam gwarancje istnienia. Z taką infrastrukturą, jaką obecnie mamy czy też niedługo będziemy mieć, możemy się czuć bezpiecznie, że niezależnie od tego, co zostanie wymyślone w odniesieniu do szpitali, nasz nie pójdzie „pod młotek”.

 

 

 

 

 

Nowe szpitalne skrzydło, którego budowa i wyposażenie już się kończą, to praktycznie gwarant utrzymania placówki przy życiu w następnych latach. Fot. Paweł SalamuchaKomentarze do artykułu

Bartek Dryg

Witam Władza zajedzie lokalne samorządy niby pandemią. Ludzie obudżcie sie to co teraz szaleje to grypa i inne wirusy. Koronowirus jest w testach Pcr. Nie dajcie się dalej manipulować ówczesnej władzy. Chcąc nas wszystkic skłócić A pod przykrywką sami przepychają nowe podatki od deszczu cukru Sprzedali kopalnie Budźmy się bartek

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Akcja Dominiki Kulczyk w Lipowcu i Olszynach
  Zastanawiam się z jakiej puszczy wyszedł autor materiału. I czy w ogóle ma do czynienia z kobietami (np. matka), dziewczynami (np. siostra, dziewczyna, partnerka). Wówczas nie pisałby o \"środkach ochrony\" (kojarzy się z pestycydami) - tylko po prostu o podpaskach, tamponach, ligninie, wacie, które znajdzie w każdej domowej łazience - nawet kawalerskiej. A jak już - to należy pisać o środkach higienicznych. A swoją drogą - jeśli młodzież - ani na lekcjach, ani w domu - nie dowiaduje się co to jest miesiączka, ani jak wówczas postępować - to czapki z głów światłym szkołom i rodzicom. Nikt mi nie powie, że rodziny nie stać na wydatek 5 zł raz w miesiącu.

  Facet


  2021-07-29 12:52:59
 • 2 mln... nie było szkody i winnych
  Jak u Barei...

  Czytelnik


  2021-07-29 07:12:06
 • 42 lata batalionu w Lipowcu
  Byłym żołnierzem rocznik 82-84

  Andrzej


  2021-07-28 20:28:09
 • Akcja Dominiki Kulczyk w Lipowcu i Olszynach
  Fajnie byłoby gdyby biblioteki gminy Szczytno zajęły się propagowaniem czytelnictwa...

  Obserwator


  2021-07-28 18:31:41
 • Odwiedziny z... medalami (zdjęcia)
  Przenoszę wirusa od domu do domu. To mój wkład historyczny w powstrzymywanie pandemii. Reszta jest milczeniem.

  Wójt


  2021-07-28 16:06:25
 • 30-latek w przydomowy ogrodzie hodował... konopie indyjskie
  To gdzie w końcu gdzie hodował tek konopie, w przydomowym ogrodzie czy w kompleksie leśnym?

  WSK


  2021-07-28 15:18:56
 • „Wysyp” obywatelskich pomysłów
  Zlikwidujcie skrzyżowanie ze światłami i wstawcie tam rondo więcej dobrego zrobicie dla powietrza ludzi i hałasu. A oszołomów co mówią, że to jest zły pomysł zapraszam na rondo przy Lidlu. Pozdrawiam serdecznie.

  Taki tam gość


  2021-07-27 01:05:30
 • Powstanie Centrum Rekreacji Gminy Szczytno
  Kolejna rzecz na siłę, no cóż śmiechu to zdrowie pozostało już się tylko śmiać z tej głupoty!

  Taki tam gość


  2021-07-27 01:01:59
 • Zamkowe ruiny rozbłysły (zdjęcia)
  Fajnie, że nasz zamek nareszcie \"żyje\". Nie popadajmy jednak z tego powodu w euforię. Sezon turystyczny na Mazurach jest niestety krótki, a nikt poza nim nie będzie specjalnie przyjeżdżał do Szczytna, żeby oglądać ruiny. To nie zamek w Reszlu czy Lidzbarku Warmińskim. Przeciętnemu mieszkańcowi naszego miasta nie będzie się żyło lepiej z tego powodu., a już na pewno nie zatrzyma to młodych ludzi, którzy z powodu braku jakichkolwiek perspektyw wyjeżdżają ze Szczytna.

  markiza


  2021-07-26 12:48:32
 • „W drodze” 99 nowych mieszkań
  Fotka co najmniej taka, jak pewnego prezydenta z Joe Bidenem

  Uważny


  2021-07-26 11:48:43