Środa, 16 Czerwiec
Imieniny: Jolanty, Lotara, Wita -

Reklama


Reklama

Szczytno wróci do średniowiecza z Jurandem i Danuśką?


Owszem, ale tylko na jeden dzień – 5 czerwca. Wtedy w nowych-starych ruinach zamku pojawią się główni bohaterowie powieści Sienkiewicza. Na sobotę, 5 czerwca zapanowano uroczyste otwarcie odrestaurowanych ruin zamku w Szczytnie. - Przeniesiemy mieszkańców i gości w czasy średniowiecznego Szczytna – zdradza nieco tajemnic uroczystości Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna. - Nie zabraknie Juranda, Danuśki, rycerzy... Będzie to niezwykły, żywy zamek. Naprawdę warto tego dnia być w naszym mieście.Zamkowe ruiny w nowym wydaniu mają być miejscem, które przyciągnie do naszego miasta gości i będzie kołem zamachowym turystyki. - Dlatego tak ważne jest dobre zaprezentowanie tej atrakcji, aby jeszcze bardziej stała się ona pożądanym miejscem odwiedzin – mówi burmistrz.

 

Szczycieńskie ruiny mają być zaprezentowane w dwóch odsłonach: reprezentacyjnej oraz myśliwskiej. - Zgodnie z odkrytą historią tego miejsca – śmieje się burmistrz Mańkowski.


Reklama

 

Rewitalizacja zamku kosztowała 15 mln 353 tys. zł. Na taką kwotę opiewa kontrakt z wykonawcą. I jest on wyższy o około 600 tys. zł niż początkowo zakładano. - Ta dodatkowa kwota wynika między innymi z nieplanowanej iniekcji murów, bo się sypały, czy dodatkowych badań archeologicznych, nakazanych przez konserwatora, a wynikających z okrywania nowych artefaktów – wylicz Mańkowski. - Myślę, że przy tej skali inwestycji nie jest to duży wzrost cenowy, a wynikał z obiektywnych rzeczy.

Reklama

 

Na inwestycję miasto otrzymało wsparcie z urzędu marszałkowskiego. Kwota dotacji sięga 50 procent wartości projektu.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze