Piątek, 26 Kwiecień
Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda -

Reklama


Reklama

Szczytno kaszą stoi


Gryczana prażona, jęczmienna perłowa a może wiejska – szczycieńska kaszarnia od około 65 lat przerabia jęczmień i grykę tak, by wszyscy miłośnicy zdrowej żywności dostali produkt najwyższej jakości. W ostatnich dniach tę jakość docenił Urząd Marszałkowski przyznając firmie wyróż...


  • Data:

Gryczana prażona, jęczmienna perłowa a może wiejska – szczycieńska kaszarnia od około 65 lat przerabia jęczmień i grykę tak, by wszyscy miłośnicy zdrowej żywności dostali produkt najwyższej jakości. W ostatnich dniach tę jakość docenił Urząd Marszałkowski przyznając firmie wyróżnienie w konkursie „Najlepszy produkt i usługa Warmii i Mazur”.

Szczycieńska kaszarnia mieści się w budynku byłego młyna i z zewnątrz jest mieszkańcom bardzo dobrze znana. Jak jednak przyznaje Robert Malinowski, dyrektor zakładu – to, co dzieje się wewnątrz, wydaje się owiane tajemnicą. Jednak nic tajemniczego w produkcji nie ma, a wręcz przeciwnie – zakład nieprzerwanie od ponad 65 lat przerabia jęczmień i grykę na kasze, których jakość w ostatnich dniach została doceniona w Olsztynie podczas 8 edycji konkursu na „Najlepszy produkt i usługę Warmii i Mazur”.

– Tak naprawdę to nie mieliśmy czasu odebrać nagrody, ale cieszę się, że doceniono jakość naszych produktów. Od zawsze dbamy o to, by nasi klienci byli zadowoleni, stąd tak dokładny nadzór nad produkowanymi przez nas kaszami – mówi Malinowski, aktualnie reprezentujący właściciela szczycieńskiej kaszarni, czyli firmę „Melvit”, która główną swoją siedzibę ma w Ostrołęce.

Jaka powinna być dobra kasza? – Jeżeli chodzi o jęczmienną, to przede wszystkim liczy się jakość surowca, z którego zostanie zrobiona. Natomiast jeżeli mówimy o gryce, o jakości kaszy decyduje proces technologiczny. Dobra kasza przede wszystkim nie powinna się zbrylać, ale być sypka – mówi dyrektor. – Ważne są też umiejętności kulinarne i odpowiednie przyrządzenie – dodaje z uśmiechem.


Reklama

Wracając do szczycieńskiego zakładu: załoga nie jest liczna i składa się zaledwie z 18 osób – pracowników produkcji i laboratorium, które pobiera próbki i sprawdza jakość ziarna. Budynek z zewnątrz charakteryzuje się ciekawą architekturą, natomiast jego wnętrze naszpikowane jest mnóstwem rur różnego przekroju, które przez stropy przechodzą z piętra na piętro. Tymi rurami przesyłane jest ziarno – z góry na dół, a na każdym poziomie poddawane jest ono kolejnemu etapowi obróbki. W środku znajdują się także ogromne bębny, gdzie prażona jest kasza gryczana i sortowniki, które rozdzielają ziarno. Ciekawostką może być to, że w Szczytnie kasza jest tylko produkowana, ale paczkowana – już w Ostrołęce. – Tam mamy bardzo nowoczesny zakład, a w Szczytnie wiekowy już budynek, który z roku na rok jest w coraz gorszym stanie. Mimo wszystko drewniane podłogi i ciasne korytarze mają swój urok – kwituje dyrektor.

Paweł Salamucha

Fot. Paweł Salamucha

Robert Malinowski specjalnie dla naszych czytelników podaje przepis na zapiekankę z kaszy i białego sera. Składniki: 300 g kaszy gryczanej, 100 g słoniny, 2 łyżki smalcu wieprzowego, 3 duże cebule, 2 jajka, 500 g białego sera twarogowego, 1/2 szklanki śmietany 30-proc., 1/2 pęczka natki pietruszki, sól, świeżo zmielony czarny pieprz.

Reklama

Przygotowanie: kaszę ugotować na półtwardo w lekko osolonej wodzie, odcedzić i odstawić do przestygnięcia. Następnie wymieszać ją z pokrojoną natką pietruszki i jednym jajkiem. Słoninę pokroić w kostkę i usmażyć na skwarki, dodając 2 łyżki smalcu. Pod koniec smażenia dodać drobno pokrojone cebule i całość wymieszać z kaszą. Biały ser rozkruszyć widelcem i wymieszać ze śmietaną i drugim jajkiem, doprawić solą i pieprzem. W naczyniu żaroodpornym ułożyć warstwę z połowy kaszy, na niej połowę sera ze śmietaną. Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C i piec przez około 10 minut. Wyjąć z pieca i zwiększyć jego temperaturę do 200 st. C. Na zapieczonym wstępnie serze ułożyć pozostałą kaszę i przykryć ją resztą sera ze śmietaną. Zapiekać w piekarniku przez kolejne 10 minut.

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama