Piątek, 23 Sierpień, Imieniny: Cezarego, Marii, Zygfryda -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Święto folkloru w Jedwabnie (zdjęcia)


Nasz felietonista wskazuje przykład Szczyrku, gdzie barwny korowód i liczne występy zespołów folklorystycznych stanowią godną atrakcję. A Jedwabno pokazało w niedzielę, że od Szczyrku mocno gorsze nie jest. Co prawda, muzyka ludowa królowa tylko jeden dzień, ale korowód był, barwny, tańczący i śpiewający – i o to chodzi!To był już piaty z kolei Festiwal Folklorystyczny w Jedwabnie. Na scenie dały koncert zespoły z Jedwabna, Olsztyna, Kurpii, Kaszub i Kujaw. Gwiazdą festiwalu był zespół "KUJAWY" z Włocławka, a gościem specjalnym festiwalu był zespół EKT Gdynia, specjalizujący się w szantach. Festiwal ludowych pieśni nie mógł obyć się bez humoru, a ten zapewnił Edward Cyfus, gawędziarz, popularyzator gwary i kultury warmińskiej, pisarz, muzyk. Wystąpił z rozrywkową gadką w gwarze warmińskiej.

 

 

Zanim zespoły zaprezentowały się na scenie, uczestniczyły w mszy świętej, a później barwny korowód rozśpiewanych zespołów ludowych przeszedł ulicami Jedwabna do parku gminnego. Po „obowiązkowej” części oficjalnej, podczas której swoją opinię o folklorze i nie tylko wyrazili różni oficjele, zgromadzona publiczność otrzymała to, po co przyszła: mnóstwo dobrej muzyki ludowej, w dobrym wykonaniu, tak wokalnym, jak i... tanecznym.

 

 

W trakcie Festiwalu odbywał się też jarmark ludowy. Nie brakowało stoisk z regionalną żywnością, czy rękodziełem. Również dzieci nie mogły się nudzić, bo i dla nich zapewniono szereg różnorodnych atrakcji.


 

 

Tradycyjnie każdy z uczestniczących zespołów został obdarowany lalką „Kasiuleńką” w stroju warmińskim – pamiątką festiwalową niepowtarzalną dlatego, że została wymyślona i własnoręcznie uszyta przez Kasię Kowalczyk, tancerkę Zespołu Pieśni i Tańca Jedwabno.

 

- Dla nas, jako organizatorów, V Festiwal był wielkim wydarzeniem. W organizacji brało udział kilkadziesiąt osób, głównie to członkowie ZPitT Jedwabno i SK Tanecznik, ale również nasze rodziny, przyjaciele i sympatycy. Długa lista organizacji dotacyjnych, sponsorów i partnerów dowodzi, że zyskaliśmy zaufanie zarówno instytucji samorządowych, unijnych ale też lokalnych instytucji oraz zwykłych ludzi – podsumowuje Mirosław Łachacz, prezes Stowarzyszenia „Tanecznik”.

 Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Ścianka pin art już działa
  Ty Jarek masz moj glos za tą ściankę gdyz to ponoć pomysł Leski ale ty go żeś wykozystał.
  Autor: Rafal
  2019-08-22 20:33:22
 • Ogórki i kaszana – felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  A od kogo pan to wie ;)
  Autor: Śmieszek
  2019-08-22 11:55:08
 • Zespół, który może jeszcze zaskoczyć
  A o drugim meczu nawet słowa nie napiszecie? Jak Sks Szczytno fatalnie zagrał u siebie z Orlętami Reszel przegrywając aż 0-8. I na 3 kolejke na wyjazd z Lzs roznowem nie pojechali. W tym artykule z jednym się zgodzę! Zaskoczyli piłkarze nas Ale fatalnie. Z taką grą jak teraz to Sks zapewni sobie spadek do A klasy.
  Autor: Xyz 1995
  2019-08-22 10:53:52
 • „Deżawi” - felieton Romana Żokowskiego
  I co Pan teraz powie panie Żokowski? Pasym 3 mecze 3 zwycięstwa I to bardzo wysokie! Bilans 12 bramek strzelonych i tylko 3 stracone. Kadra meczowa bardzo spora i Pan mówił o braku ludzi? Poprzedni sezon do zapomnienia a idzie nowe rozdanie. A Sks Szczytno 2 mecze przegrane u siebie 0-1 porażka z Wilczkiem i wilkowo i 0-8 z Orletami Reszel i w tamta niedziele nie pojechali na wyjazdowy mecz z Roznowem. Sytuacja kadrową fatalna że mogą raczej sezonu nie dograć.
  Autor: Xyz1995
  2019-08-22 09:44:32
 • Ogień zniszczył gospodarstwo w Dźwierzutach (zdjęcia)
  Tragedia wiadomo ale tej kobiety mi nie szkoda.Wiem, że pojawi się mnóstwo hejtu ale teraz wierzę, że jest na tym świecie jakaś sprawiedliwość.
  Autor: Nika
  2019-08-21 19:13:46
 • Powstaje Galeria Jurand z salą widowiskową
  Jak porządna galeria to i pewnie porządne toalety będą . Bo w naszym pięknym rzekomo turystycznym mieście nie ma nawet 1 kibelka . na mieście :D
  Autor: Lusi205i
  2019-08-20 16:07:49
 • Kraksa na Leyka, kierowca uciekł (zdjęcia)
  8 godzin zablokowana droga była
  Autor: 007
  2019-08-18 18:30:21
 • Waldemar Kiernozek Project NEWI
  Artykuł pięknie napisany tylko mija się mocno z prawda ;) Pan Waldek fałszuje jak by przechodził mutacje głosu pozdrawiamy Zespół jarzębina (bo grać to trza umić )
  Autor: Andrew
  2019-08-18 14:32:38
 • Wieża ciśnień – Roman Żokowski
  Czy ta budowla koło wieży zostanie dokończona?
  Autor: Łukasz
  2019-08-17 16:32:37
 • Dyskusja – felieton Romana Żokowskiego
  Czy wieża ciśnień zostanie odrestaurowana?
  Autor: Łukasz
  2019-08-17 16:26:14