Niedziela, 5 Lipiec, Imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny -

Reklama


Reklama

Święto folkloru w Jedwabnie (zdjęcia)


Nasz felietonista wskazuje przykład Szczyrku, gdzie barwny korowód i liczne występy zespołów folklorystycznych stanowią godną atrakcję. A Jedwabno pokazało w niedzielę, że od Szczyrku mocno gorsze nie jest. Co prawda, muzyka ludowa królowa tylko jeden dzień, ale korowód był, barwny, tańczący i śpiewający – i o to chodzi!



To był już piaty z kolei Festiwal Folklorystyczny w Jedwabnie. Na scenie dały koncert zespoły z Jedwabna, Olsztyna, Kurpii, Kaszub i Kujaw. Gwiazdą festiwalu był zespół "KUJAWY" z Włocławka, a gościem specjalnym festiwalu był zespół EKT Gdynia, specjalizujący się w szantach. Festiwal ludowych pieśni nie mógł obyć się bez humoru, a ten zapewnił Edward Cyfus, gawędziarz, popularyzator gwary i kultury warmińskiej, pisarz, muzyk. Wystąpił z rozrywkową gadką w gwarze warmińskiej.

 

 

Zanim zespoły zaprezentowały się na scenie, uczestniczyły w mszy świętej, a później barwny korowód rozśpiewanych zespołów ludowych przeszedł ulicami Jedwabna do parku gminnego. Po „obowiązkowej” części oficjalnej, podczas której swoją opinię o folklorze i nie tylko wyrazili różni oficjele, zgromadzona publiczność otrzymała to, po co przyszła: mnóstwo dobrej muzyki ludowej, w dobrym wykonaniu, tak wokalnym, jak i... tanecznym.


Reklama

 

 

W trakcie Festiwalu odbywał się też jarmark ludowy. Nie brakowało stoisk z regionalną żywnością, czy rękodziełem. Również dzieci nie mogły się nudzić, bo i dla nich zapewniono szereg różnorodnych atrakcji.

 

 

Tradycyjnie każdy z uczestniczących zespołów został obdarowany lalką „Kasiuleńką” w stroju warmińskim – pamiątką festiwalową niepowtarzalną dlatego, że została wymyślona i własnoręcznie uszyta przez Kasię Kowalczyk, tancerkę Zespołu Pieśni i Tańca Jedwabno.

 

Reklama

- Dla nas, jako organizatorów, V Festiwal był wielkim wydarzeniem. W organizacji brało udział kilkadziesiąt osób, głównie to członkowie ZPitT Jedwabno i SK Tanecznik, ale również nasze rodziny, przyjaciele i sympatycy. Długa lista organizacji dotacyjnych, sponsorów i partnerów dowodzi, że zyskaliśmy zaufanie zarówno instytucji samorządowych, unijnych ale też lokalnych instytucji oraz zwykłych ludzi – podsumowuje Mirosław Łachacz, prezes Stowarzyszenia „Tanecznik”.

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Firma z Gdańska chce miejski półwysep
  Kup se półwysep...postaw se kurnik.albo świniarnia..i doglądam jak masz lepsze pomysły....

  Durer421


  2020-07-04 20:49:43
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Zajęcia bezpłatne dla seniorów, a kiedy napiszą, że pozyskali inwestorów będzie praca dla bezrobotnych, ławeczki z przewijakami. Chloluszek z łyżwą tematy płytkie i zastępcze. Przestańcie mydlić oczy młodym, seniorom

  Zuza


  2020-07-04 17:30:43
 • Proboszcz nie chce już szkoły na kościół
  A kto twierdzi że budynek jest pod opieką konserwatorską? Jedyne dwa obiekty w Farynach wpisane do rejestru zabytków to: Faryny - cmentarz ewangelicki (mogiły ziemne, nr rej.: 269 z 30.01.1986 - dom (chata) nr 9, drewn., XVIII/XIX, nr rej.: dec. z 12.04.1968 (brak nr na decyzji)

  Mazur


  2020-07-04 12:04:10
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Sam nie narzekam zajęty od rana do wieczora lecz widzę pustkę wokół wielu starszych ludzi, którzy wypadli z aktywności zawodowej. Każda forma przywrócenia ich \"do obiegu\" jest ważna i cenna. Rozumiem rozżalenie niektórych osób młodszych. Macie jednak wokół swój świat, swoje aktywności, energię, która rozpiera. Nie zazdrośćcie seniorom, też nimi będziecie bardzo szybko. Piwko owszem ale dlaczego tylko na to niektórych stać? Dlaczego czekać aż ktoś mi zorganizuje coś atrakcyjnego. Masz dwie zdrowe ręce i głowę na karku? To już wystarczy aby się nie nudzić. Tylko trzeba trochę chęci.

  wiesław mądrzejowski


  2020-07-04 07:38:07
 • Rewitalizacja zamku krzyżackiego (zdjęcia)
  Do osobnika/osobniczki o nicku Ula. Żeby tacy ludzie jak ty bez przeszłości, bez tradycji, ludzie znikąd - podążajacy donikąd mogli przez chwilę otrzeć się o coś co nazywamy dobrem wyższym. Żebyś podążając wiecznie za garnkiem ziemniaków z kapustą przez ten ziemski padół mogła na chwilę przystanąć i pomyśleć o tym skąd przychodzimy i dokąd zmierzamy. Może podniesiesz czasami głowę znad michy i zwrócisz uwagę na otaczający świat. Bo tym się różnimy od zwierząt, że nie tylko spożywamy i wydalamy.

  Jacek


  2020-07-03 22:49:07
 • Baranowo i Opaleniec z nową drogą
  Tor wyścigowy otwarty .

  Będzie się działo.


  2020-07-03 12:57:45
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Z calym szacunkiem dla seniorow. Ale to mlodziez trzeba zachecac do zycia a rozrywek dla seniorow juz starczy. \"Marne nam te pokolenie rośnie. \" dzieki waszym pokoleniom kraj wyglada jak wyglada :) nasze pokolenia jeszcze nie mialy okazji sie wykazac :) Dziekuje i pozdrawiam

  esges


  2020-07-03 12:53:43
 • 20 i 21-latek włamali się do audi
  Dobrze że ich złapali, powinni łapy poucinać. Ale ciekawi mnie jak szybko ustalili policjancji kto to był i gdzie są? Kamerka może albo ktoś ich widział jak kradli?

  tyklos


  2020-07-03 11:37:03
 • Jezioro bez fontanny, mieszkańcy pytają „dlaczego”
  Już nie działają, sanepid zamknął.

  Turysta 2


  2020-07-03 11:04:09
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  A co ma oferować. W normalnej rodzinie dzieci odkrywają w sobie zainteresowania w trakcie rozwoju i dzięki rodzicom je kontynuują. Czego wy oczekujecie, że całe życie ktoś wam coś będzie dawał, a wy będziecie tylko wybierać, przebierać to tak a to nie. Społeczeństwo mamy coraz bardziej roszczeniowe ale to dawanie się szybko skończy. Przyjdzie taki moment że trzepniecie doooopą o glebę i będzie ból, bo umiecie tylko brać a od siebie to już nic. Marne nam te pokolenie rośnie.

  Mieszkaniec


  2020-07-03 10:58:09