Piątek, 26 Kwiecień
Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda -

Reklama


Reklama

Susza z naszego powiatu dotarła aż do telewizji (zdjęcia)


Rolnicze pola na Mazurach filmował Polsat. Mało optymistyczny to obraz, bo susza dokonała ogromnych zniszczeń. Jakich? To ocenią komisje, które właśnie ruszają w teren. Ekipie Polsatu towarzyszył Romuald Tański, rolnik z gminy Pasym, a jednocześnie członek Izby Rolniczej i zespołu ds. szkód rolniczych, powołanego przez wojewodę już w marcu.


  • Data:

- Zespół i komisje do szacowania szkód powołane zostały już na początku wiosny – mówi Romuald Tański. - Wojewoda przewidywał, że, podobnie jak w latach ubiegłych, mogą wystąpić zjawiska szkodliwe dla rolnictwa.

 

I tak się stało. Prowadzony na bieżąco monitoring wskazał, że fatalne skutki obecnej suszy obejmują praktycznie całą Polskę, w tym też i cały obszar Warmii i Mazur. Nie wszędzie jednak susza okazała się dolegliwa dla każdego rodzaju upraw. W naszym województwie szacowanie szkód obejmie zboża – ozime i jare, rośliny strączkowe oraz drugi pokos traw na użytkach zielonych, rzepak i kukurydzę. Te dwie ostatnie uprawy nie będą jednak szacowane na terenie powiatu szczycieńskiego, bo takie są wskazania monitoringu.


Reklama

 

W gminach rozpoczęło się przyjmowanie wniosków od rolników, których uprawy zostały nadwerężone. - Przyjmowanie wniosków trwa krótko, ale już we wtorek, 26 czerwca, w całym województwie było ich 530 i obejmowały ponad 24 hektary gruntów.

 

Jakie ulgi mogą uzyskać rolnicy, na których polach stwierdzone zostaną szkody w wyniku suszy? To zależy od tego, jaki procent strat ustali komisja. Jeśli nie przekroczą one (straty) 30% (liczonych w odniesieniu do dwóch działów produkcji rolniczej: upraw i hodowli), wówczas rolnik musi sobie ze szkodami poradzić sam.

 

- Przede wszystkim nie będzie mógł skorzystać z preferencyjnego kredytu – tłumaczy Romuald Tański. - Wsparcie dla pokrzywdzonych przez pogodę rolników przybiera różne formy. To prolongaty w spłatach należności, zwolnienia z podatków, z opłat KRUS itp. Jeśli zostaną stwierdzone straty na poziomie wyższym niż 70% wówczas możliwa jest także rekompensata finansowa, a jej wysokość jest uzależniona od tego, czy uprawy były objęte ubezpieczeniem.

Reklama

 

Takie zasady obowiązywały do tej pory. Czy tak będzie i w tym roku, przy tej suszy? Tu pewności nie ma. Decydować będzie rząd, kiedy już straty na rolniczych polach zostaną oszacowane.

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama