Środa, 23 Październik, Imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłąwa -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Strażak i radny ostrzega przed naciągaczami na... czujnik


Zwracam się do starszych o do młodszych, by tych starszych ostrzegali: nie odbierajcie telefonów od nieznanych osób, a jeśli już, to nie zgadzajcie się na żadne oferty i nie dajcie się zastraszyć – apeluje Romuald Małkiewicz, radny gminy Pasym i strażak jednocześnie.Kilka dni temu, jak informuje pan Romuald, jedna z mocno już leciwych mieszkanek Pasymia przyjęła telefon. Dzwoniący twierdził, że reprezentuje jakąś instytucję (firmę?) pożarnictwa i gazownictwa.

 

- Wmówił kobiecie, że według przepisów każdy ma teraz obowiązek zainstalowania w domu czujnika gazu, że ta firma takie czujniki dostarcza za 180 złotych i ona musi go kupić – opowiada radny. - Kobieta, wystraszona i nie do końca świadoma, wyraziła zgodę, ale o tym dziwnym telefonie powiedziała swojej opiekunce, a ona mi.

 

Numer telefonu się zachował. Opiekunka oddzwoniła i odwołała to „zamówienie”. Czy to wystarczy – nie wiadomo.

 

- To perfidne naciąganie ludzi, głównie osób starszych – mówi oburzony Małkiewicz. - Po pierwsze wcale nie ma obowiązku instalowania w mieszkaniach takich czujników, chociaż, jako strażak, uważam, że są one bardzo przydatne. Po drugie, takie czujniki, dobrej jakości, można kupić w sklepach za sporo mniejsze pieniądze niż te 180 zł. A dla staruszków, z niewielkimi emeryturami czy rentami, to takie 180 zł plus pewnie jeszcze jakieś koszty dowozu czy czort wie czego, to naprawdę duże pieniądze.


 

Pasymski radny rozważa zawiadomienie policji o próbie oszustwa, skoro mieszkance Pasymia wmawiano nieprawdziwe argumenty.

 

- Ale też, za waszym pośrednictwem, chcę ostrzec innych. Mimo że o takim naciąganiu mówi się sporo, to jednak proceder kwitnie. Dlatego proszę i apeluję, głównie do osób w podeszłym wieku: nie jest ważne, co i kto wam zaoferuje i za jakie pieniądze przez telefon: po prostu nigdy w takiej rozmowie nie powiedzcie „tak”. Najlepiej jest powtarzać” Nie, dziękuję” albo zwyczajnie się rozłączyć.Komentarze do artykułu

Zbigniew W.

moim zdaniem więcej akcji tego typu powinno być w telewizji, tak żeby dotarły do jak najszerszej grupy osób; wymieniać typowe chwyty stosowane przez takie firmy, które tak jak G..... pod pretekstem badań i dbania o zdrowie, naciąga na drogie pakiety medyczne; wielu seniorów jak słyszy o lepszej opiece to ufnie się zgadza, a potem trzeba kilka tysięcy nawet wydać na taki pakiet; w głowie się nie mieści to wszystko;

Napisz


Komentarze

 • Nie żyje ksiądz Mirosław Lango, proboszcz ze Spychowa
  ....śpieszmy się kochać ludzi,tak szybko odchodzą...Pokój Jego duszy.
  Autor: Jeremi Brzostowski
  2019-10-22 20:59:37
 • Grożą śmiercią naczelnikowi po seks-ankiecie
  Kto grozi, pewnie ci wielcy katolicy od miłosierdzia bożego, nafaszerowani: fałszem, podłością i obłudą!!! Kto jest bez grzechu niech pierwszy rzuci w niego kamień.
  Autor: szczytnianin
  2019-10-22 20:09:15
 • Tajemniczy pożar kamienicy przy 1 Maja (zdjęcia)
  Wcale bym się nie zdziwiła że poprostu znudziło się mieszkanie co niektórym w takich warunkach.
  Autor: Tasia
  2019-10-22 13:52:19
 • Arsenał Milicji Obywatelskiej na poddaszu w Kocie
  Jak to były pociski z 1913 r., to nie należały do MO, chyba że MO miała takie mausery po 1945 r. Pewnie były skonfiskowane - i zapomniane, albo ukryte przez byłych właścicieli domostwa sprzed 1945 r. Sam z taką sytuacją miałem do czynienia - ale dawniej - jeszcze w czasach \"komuny\". Oddałem na komendę, ale strach był, że z niej nie wrócę, jako podejrzany o dybanie na ustrój i prawowitą władzę.
  Autor: Krajan
  2019-10-21 15:43:48
 • Olimpijczyk jednak z porażką w Szczytnie
  ćwiczcie Panowie ćwiczcie.
  Autor: re:
  2019-10-21 01:50:38
 • Przedszkole w Orzynach zamienią na świetlicę?
  Diagnozowanie choroby, ciąg dalszy... Drugą kadencję słońce ze śmiechu się chowa w gminnym blasku światłości ,Orzyńską ciemnością. \"walącą\" po oczach. \"...ciemno wszędzie, głucho wszędzie\" - Mickiewicz się przypomina.
  Autor: Wiesława Kowalewska
  2019-10-20 13:09:49
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Brzydko panowie się bawią! Nawet nie wiedziałem, że pan O z Sanepidu jest bratem byłej burmistrz Górskiej! Jeśli ta cała sytuacja powstała w wyniku jakichś wzajemnych antypatii, popartych do tego głupotą - to tylko idiota trzymałby p. O w Sanepidzie! Przecież on stanowi zagrożenie dla miasta. Zresztą nie tylko on. Zdaje się że funkcjonuje także gdzieś Wydział Kryzysowy! czym się tam zajmują?!
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-18 16:17:24
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Dla ciekawych i potomnych: wszystkie publiczne enuncjacje na temat stanu wody w Szczytnie w październiku 2019 - zarówno Sanepidu, jak i Burmistrza - dostępne są w komplecie tylko na stronie \"Tygodnika Szczytno\".
  Autor: Śmieszek
  2019-10-18 14:21:02
 • Wiadro śmieci warte 500 zł
  Piękna droga Szczytno-Jerutki zaśmiecona okrutnie. Rowy, lasy pełne pustych butelek i puszek, nawet w miejscu tuż pod informacją, że teren monitorowany. Ostatnio zebraliśmy dwa worki śmieci zamiast grzybów.
  Autor: Gość
  2019-10-17 18:32:14
 • Królowa Luiza (cz. 1) – historia powiatu szczycieńskiego
  Budynek zawsze wyróżniał się urodą, ale ostatnio bardzo podupadł. Ciekawe czemu?
  Autor: Gość
  2019-10-17 17:38:13