Czwartek, 29 Październik, Imieniny: Angeli, Przemysława, Zenobii -

Reklama


Reklama

Strażak i radny ostrzega przed naciągaczami na... czujnik


Zwracam się do starszych o do młodszych, by tych starszych ostrzegali: nie odbierajcie telefonów od nieznanych osób, a jeśli już, to nie zgadzajcie się na żadne oferty i nie dajcie się zastraszyć – apeluje Romuald Małkiewicz, radny gminy Pasym i strażak jednocześnie.Kilka dni temu, jak informuje pan Romuald, jedna z mocno już leciwych mieszkanek Pasymia przyjęła telefon. Dzwoniący twierdził, że reprezentuje jakąś instytucję (firmę?) pożarnictwa i gazownictwa.

 

- Wmówił kobiecie, że według przepisów każdy ma teraz obowiązek zainstalowania w domu czujnika gazu, że ta firma takie czujniki dostarcza za 180 złotych i ona musi go kupić – opowiada radny. - Kobieta, wystraszona i nie do końca świadoma, wyraziła zgodę, ale o tym dziwnym telefonie powiedziała swojej opiekunce, a ona mi.

 

Numer telefonu się zachował. Opiekunka oddzwoniła i odwołała to „zamówienie”. Czy to wystarczy – nie wiadomo.


Reklama

 

- To perfidne naciąganie ludzi, głównie osób starszych – mówi oburzony Małkiewicz. - Po pierwsze wcale nie ma obowiązku instalowania w mieszkaniach takich czujników, chociaż, jako strażak, uważam, że są one bardzo przydatne. Po drugie, takie czujniki, dobrej jakości, można kupić w sklepach za sporo mniejsze pieniądze niż te 180 zł. A dla staruszków, z niewielkimi emeryturami czy rentami, to takie 180 zł plus pewnie jeszcze jakieś koszty dowozu czy czort wie czego, to naprawdę duże pieniądze.

 

Pasymski radny rozważa zawiadomienie policji o próbie oszustwa, skoro mieszkance Pasymia wmawiano nieprawdziwe argumenty.

Reklama

 

- Ale też, za waszym pośrednictwem, chcę ostrzec innych. Mimo że o takim naciąganiu mówi się sporo, to jednak proceder kwitnie. Dlatego proszę i apeluję, głównie do osób w podeszłym wieku: nie jest ważne, co i kto wam zaoferuje i za jakie pieniądze przez telefon: po prostu nigdy w takiej rozmowie nie powiedzcie „tak”. Najlepiej jest powtarzać” Nie, dziękuję” albo zwyczajnie się rozłączyć.Komentarze do artykułu

novi59

problem stanowi polskie prawo, które pozwala wszelkiego rodzaju naciągaczom na rozwinięcie \"biznesu\". Nawet w razie udowodnienia oszustwa będzie mała szkodliwość czynu. Niestety do grona naciągaczy dołączają również takie firmy jak Energa-Obrót S.A., która poprzez swoich przedstawicieli krążących po domach w czasie epidemii, wmawia mieszkańcom konieczność zawarcia aneksów do umów o dostarczanie energii. Wezwana policja stwierdziła jedynie, że przedstawiciel \"jest prawdziwy\".

Zbigniew W.

moim zdaniem więcej akcji tego typu powinno być w telewizji, tak żeby dotarły do jak najszerszej grupy osób; wymieniać typowe chwyty stosowane przez takie firmy, które tak jak G..... pod pretekstem badań i dbania o zdrowie, naciąga na drogie pakiety medyczne; wielu seniorów jak słyszy o lepszej opiece to ufnie się zgadza, a potem trzeba kilka tysięcy nawet wydać na taki pakiet; w głowie się nie mieści to wszystko;

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Covid-19 dotknął przewodniczącego rady miejskiej
  Od kiedy funkcja radnego to działalność społeczna?Działacz społeczny swoją działalność wykonuje bezinteresownie.

  Lola


  2020-10-29 18:36:44
 • Ekologiczne Osiedle nad Jeziorem zaprasza (zdjęcia)
  Jak widać jak komuś się chce to i w Szczytnie może powstać coś ładnego i praktycznego Ile za m2 ?

  Szczytnianin


  2020-10-29 18:03:47
 • Covid-19 dotknął przewodniczącego rady miejskiej
  Dziękuję za tę szczerą, rzeczową relacje. Takie słowa pionizują.

  Jolanta Magierowska


  2020-10-29 17:32:21
 • Kolejny dzień protestów w Szczytnie (zdjęcia)
  Skąd przekonanie, że problem sam by się wiele lat temu rozwiązał? Zauważyłeś wśród protestujących osoby niepełnosprawne, czy może tak dobrze znasz ich rodziny, że nawet odwiedzałeś matki na oddziale patologii ciąży? Po wielogodzinnym wysiłku umysłowym ulepiłeś żenujący żart „logiczny” i postanowiłeś zabłysnąć? Jeśli nie wiesz, o co to wszystko, nic nie pisz. A co do wizerunku, zapoznaj się z jego ochroną i prawem prasowym. Darmowych korepetycji nie będzie.

  Do mańka


  2020-10-29 17:06:36
 • Kolejny dzień protestów w Szczytnie (zdjęcia)
  Dzisiaj widziałem takie hasło: \" Kinga powiec tacie, żeby nie zaglądał nam w gacie\". Czy nie lepsze niż \" zamknij PiS..\" ale skoro młodzież woli mowę rynsztoku.

  X-Men


  2020-10-29 16:55:02
 • Kolejny dzień protestów w Szczytnie (zdjęcia)
  Brawo, a do tych których wulgaryzmy odrzucają, niech dobrze przemyślą swoje priorytety jako ludzie.

  Mateusz


  2020-10-29 16:33:35
 • Kolejny dzień protestów w Szczytnie (zdjęcia)
  Dlaczego autor tekstu zasłania twarze uczestnikom? Przecież są w miejscu publicznym i chyba nie wstydzą się swojego protestu! Fajnie, że w dobie zagrożenia Covidem pójdą potem do domu i poczęstują wirusem swoich najbliższych :) Brawo wy! I jeszcze jedna dygresja. Gdyby rodzice tych młodych ludzi reprezentowali ich poglądy problem sam by się wiele lat temu rozwiązał :)

  maniek


  2020-10-29 14:15:01
 • Kolejny dzień protestów w Szczytnie (zdjęcia)
  Śmieci sortować a nie manifestować i łap po 500+ nie wyciągać.

  emeryt


  2020-10-29 14:12:18
 • Kolejny dzień protestów w Szczytnie (zdjęcia)
  Popieram wywód Faceta. Zapomniał wół, jak cielęciem był? Wulgaryzmy napisane są złe - natomiast wulgaryzmy wypowiadane są do przyjęcia? Młodzież - żeńska i męska - krzyczy nam starym, że - cytując klasyka - Wersal się skończył. To reakcja młodych ludzi (ale nie tylko) na to, jak urządzają nam wszystkim świat i przyszłość politycy, których celem jest jedynie utrzymanie władzy za wszelką cenę. Bujać to my, ale nie nas. Więcej ściemy nie zniesiemy. My, Naród.

  Śmieszek


  2020-10-29 12:54:47
 • Kolejny dzień protestów w Szczytnie (zdjęcia)
  Ojej, młode dziewczyny na ulicach! Tak, bo młodość nie zna szarości. Dziś to, co się w kraju dzieje, jest dla nich po prostu CZARNE. Młodość jest odważna, energiczna, bezpośrednia i zawsze taka była. Wszyscy ci, którzy krytykują tych młodych ludzi, niech przypomną sobie, co sami wyprawiali w młodości. Czas swojego dorastania uznajemy za wzór, to czysta socjologia. A że przeklinają... To z kolei bolesny stereotyp. Stereotyp kobiety ciepłej, kojarzonej z bezpieczeństwem i domowym ogniskiem. Czy kogoś zdziwiłyby wulgaryzmy, gdyby na ulicach szaleli mężczyźni? Wielu z nich dziś opiekuje się dziećmi i gotuje. Zmiany kulturowe są bardzo złożone i nie da się ich zamknąć w pustym zwrocie „ta dzisiejsza młodzież...”. A wpajane nam przez lata bzdury tkwią w nas bardzo głęboko. Pijany chłop pod drzewem nikogo nie dziwi. A jakie są reakcje, gdy przez miasto przetacza się pijana kobieta? No właśnie! Wielu obecnych zachowań nie popieram, ale je rozumiem. Natomiast w kwestii aborcji mój głos miałby znaczenie, gdybym był kobietą. Nie jestem, a to przecież o ich ciała chodzi. O ich prawo wyboru i walkę w głowie z konsekwencjami swojej decyzji przez resztę życia. To akurat nie jest takie trudne, wystarczy odrobina empatii.

  Facet


  2020-10-29 11:33:24