Niedziela, 26 Styczeń, Imieniny: Lutosława, Normy, Pauliny -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Sołtys uratowała grubą kasę turystom


Po błyskawicznej akcji poszukiwawczej portfel z dużą ilością polskiej i angielskiej gotówki oraz wieloma ważnymi dokumentami i kluczykami od samochodu wrócił do właściciela. Znalazcą była sołtys Świętajna Edyta Kopeć. - Czerwony piterek zwany też nerką tak naprawdę zauważył na drodze mój mąż – mówi pani sołtys. - A poszukiwania właścicieli natychmiast rozpoczął kuzyn, policjant z Braniewa.Edyta Kopeć z rodziną w sobotni wieczór wybierała się na koncert sygnalistów. Wcześniej jednak zdecydowali się pojechać na pobliską stacje paliw, do Kiełbonek.

 

- Jakiś czerwony przedmiot leżący na drodze zauważyliśmy jadąc już po paliwo, ale nie zwróciliśmy większej uwagi – opowiada sołtys Kopeć. - W drodze powrotnej mój mąż rozpoznał w nim taką „torebkę” noszoną na pasie, w której zwykle przechowuje się rzeczy osobiste. Zatrzymaliśmy się, by to podjąć.

 

Po sprawdzeniu okazało się, że w torebce - „nerce” znajduje się portfel z bardzo pokaźną sumą gotówki, zarówno polskiej, jak i angielskiej oraz wiele różnych dokumentów osobistych, też głównie angielskich. Były również kluczyki od mercedesa.

 

- Na szczęście wśród tych dokumentów był stary dowód osobisty z polskim adresem. To pomogło mojemu kuzynowi dotrzeć do właścicieli – dodaje pani Edyta.


Reklama

 

Operatywny kuzyn to Krzysztof Zakrzewski, policjant z 20-letnim stażem, poza urlopem dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Braniewie.

 

- Z tego starego dokumentu dowiedziałem się, że właściciel zguby mieszkał na Śląsku, w okolicach Jaworzna. Zadzwoniłem do kolegów z tamtejszej komendy. Przedstawiłem sytuację, podałem adres – opowiada pan Krzysztof. - Koledzy zareagowali szybko. Od rodziny osoby, która mieszkała pod wskazanym adresem, uzyskali telefony i mi je podali. Skontaktowaliśmy się z właścicielem, umówiliśmy się w Spychowie i już około godziny 23 tego samego dnia oddaliśmy mu zgubę. Jego radość i ulga były ogromne. Zorientował się wcześniej, że nie ma tego piterka i jego zdenerwowanie rosło z każdą minutą bezskutecznych poszukiwań.

 

Po odbiór przyjechało dwóch młodych ludzi, w wieku nieco ponad 30 lat. Wiadomo, że na stałe mieszkają i pracują w UK. Na Mazurach, w okolicy Mikołajek, spędzają urlop. W Spychowie robili zakupy. Podczas ich pakowania torebka z pieniędzmi i dokumentami na chwilę „wylądowała” na bagażniku i o niej zapomniano. Gdy pojechali dalej, po prostu spadła. Na szczęście natknęli się na nią ludzie o wyjątkowej uczciwości.

Reklama

 

- Rola kuzyna Krzysia była nieoceniona. Sama nie bardzo bym wiedziała co zrobić. Pewnie szukałabym kontaktu z tymi ludźmi przez internet... - mówi sołtys Edyta Kopeć. - Pewnie ostatecznie też bym się zgłosiła z tym znaleziskiem do policjantów, ale wtedy być może trwałoby to dłużej. Nigdy wcześniej nic podobnego mi się nie przytrafiło, ale muszę przyznać, że to bardzo fajne, naprawdę przyjemne uczucie, kiedy człowiek zachowa się tak zwyczajnie: uczciwie i po ludzku.Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Koperta czy dobre słowo?
  jakie cenniki? To ludzie sami ustalają, że tamten dał tyle, to m/w trzeba dać tak i tak. Wiele razy zamawiałem Msze św. i nigdy nie słyszałem, że za mało, a kilka razy ksiądz pytał się mnie czy nie za dużo. I księży, zwłaszcza ks, Andrzeja bardzo szanuję.
  Autor: seb
  2020-01-24 10:55:29
 • Zaatakował policjantów nożem i metalową pałką
  Dobrze że nikogo nie postrzelili tym razem :))
  Autor: atom
  2020-01-24 10:46:39
 • Galeria Jurand odsłania tajemnice
  Kilka uwag w dyskusji. Bez względu na to kto jest właścicielem gruntu do Radni miejscy podejmują uchwałę a za nią plan zagospodarowania przestrzennego. jest to prawo miejscowe w którym określają co i gdzie można wybudować oraz jak to ma wyglądać. Niestety nie mamy szczęścia do \"mądrych\" radnych i powstają potworki w różnych miejscach. Samorząd może także korzystać z urbanisty, który pomoże mu jak sami nie mają pojęcia jak powinno kształtować się przestrzeń publiczną. Zamiar zaangażowania urbanisty miał już Bielinowicz lecz sprawy nie dokończył. Lokowanie galerii czy domów handlowych w centrum bez zapewnienia parkingu jest dziś po prostu idiotyzmem. Idąc dalej gdy powstanie jestem pewien, iż lokal księgarni będącej w pobliżu wystawiony zostanie do najmu. Odczują to także lokale gastronomiczne w pobliżu, może nawet Mazuriana. Czy nikomu w tym samorządzie nie zależy na rozwoju tego miasteczka? Jest wielu mądrych urzędników tylko włodarze są mocno \"ograniczeni\" w działaniu.
  Autor: Zbyszek
  2020-01-24 10:20:00
 • Nie wszyscy porzucają Szczytno
  To dobrze, że bohater felietonu ma taką pracę. Gdyby liczył na zatrudnienie w Szczytnie, raczej mocno by się rozczarował. Nasze miasto nie jest w stanie nic zaoferować młodym, ambitnym i wykształconym osobom. Patrząc na miejscowe władze, raczej nic się w tej materii nie zmieni. Mieszkańców Szczytna ubywa w zastraszającym tempie.
  Autor: lena
  2020-01-24 09:25:18
 • Kotły na pelet lepsze od kotłów na gaz
  Jak dadza dotacje beda ci przez lata chodzisz sprawdzac czym palisz I czy szamot co sie nie wypali
  Autor: Manek
  2020-01-23 22:40:00
 • Koperta czy dobre słowo?
  Mają cenniki i zadają konkretnych kwot za każdą prośbę o chrzest komunie itd mam dzieci i wiem ile i jak to wygląda to po co takie ucieknie od powiedzenia prawdy !!!!!!
  Autor: Arek
  2020-01-23 22:08:06
 • Gazem po oczach w obronie koleżanki
  Wszystkie te dziewuchy: co się lały i gazem bryzgały, to przez siedem lat z okładem na lekcjach tzw. religii nauczyły się chyba odrózniania, co dobre, a co złe? Ale widac, że się nie nauczyły, więc albo katechet(k)a do dupy, albo przedmiot...
  Autor: pirania
  2020-01-23 20:48:46
 • Gazem po oczach w obronie koleżanki
  A gdzie jakieś info o \"losach\" naparzających się panienek? Czy maltretujące się wzajemnie dzieciaki w szkołach to już norma i nie ma nad czym się rozwodzić?
  Autor: massakra
  2020-01-23 20:42:24
 • Kotły na pelet lepsze od kotłów na gaz
  Gmina super ale czekamy na informacje na temat miasta Szczytno. Polecam rozmowę z adresatem pytania ze strony Urzędu. Dowiemy się, co ważne w sposób bardzo uprzejmy, że zainteresowanie wymianą jest znikome. Jeśli czas oczekiwania wynosi 13 miesięcy to wszystko staje się jasne. Regulamin dotacji zawarty jest w uchwale z 2018 dostępnej na stronie Urzędu. Warto też kliknąć nazwę projektu w google i wyskoczy ciekawy wyrok pewnej instytucji nadzorczej. I bądź tu mądry ?
  Autor: czytelnik
  2020-01-23 19:25:46
 • Gazem po oczach w obronie koleżanki
  Gimbusy powinni być badani wyrywkowo narkotestem i alkomatem a w takich sytuacjach w szczególności.
  Autor: Atom
  2020-01-23 16:20:43

Reklama