Poniedziałek, 21 Wrzesień, Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca -

Reklama


Reklama

Rozebrano „historię” przy ul. Polskiej (zdjęcia)


We wtorek, 20 marca, pomnik przy ulicy Polskiej w Szczytnie - „40-lecia PRL” przestał istnieć. Został rozebrany. Właścicielowi terenu nakazała to znowelizowana ustawa dekomunizacyjna.Właścicielem terenu, na którym stał pomnik jest Starostwo Powiatowe w Szczytnie. Zgodnie z ustawą starostwo miało czas na usunięcie monumentu do końca marca. Usunięciem pomnika zajęła się lokalna firma, kosztowało to kilka tysięcy złotych. Teren przy Zespole Szkół nr 2 w Szczytnie, przy którym znajdował się pomnik, został uporządkowany.


Płyty główne pomnika jednak zostały. Zniknęły jedynie te elementy, które miały związek z „niechlubną” historią. Upamiętnionych było tam kilka historycznych wydarzeń, których znaczenie obecnie uległo zmianie, na przykład gloryfikacja „wyzwoleńczej” Armii Radzieckiej, czy władzy ludowej. Ale na płytach pomnika są też upamiętnione ważne dla polskiego Szczytna wydarzenia, takie jak początek polskiego osadnictwa na Bartnej Stronie, Grunwald – 1410, włączenie Prus Książęcych do Polski czy Mazurski Związek Ludowy.

 


Reklama

Przypomnijmy, że pomnik „40-lecia PRL” powstał w 1984 r. Pomysłodawcą i zleceniodawcą jego budowy były ówczesne wiodące struktury partyjne z lokalną pierwszą sekretarz. Zaprojektował go i w większości wykonał Eugeniusz Ozga, plastyk, wtedy także dyrektor Miejskiego Domu Kultury. Ciężkie prace budowlane czynem społecznym wykonały szczycieńskie przedsiębiorstwa, poświęcając nań „własne” przydziałowe materiały budowlane, które były wówczas rarytasem nie do zdobycia dla szarych ludzi.

ReklamaKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Poprawa figury tylko w Studio Figura – Zapraszamy!
  Sporo wiem o tej sieci od osób, które skorzystały z oferty w innych miastach. Jestem zaproszona, więc przekonam się sama :)

  Jolanta Magierowska


  2020-09-19 20:26:16
 • Niezwykłe znalezisko w Starych Kiejkutach
  Co za bzdury wypisuja....za co niby ma byc ukarany?..ze znalazł zapinke i zapytal co to jest?Piznijcie sie i to zdrowo w leb..zajmijcie sie tymi co handluja naprawde cennymi zabytkami a nie ludzmi ktorzy z pasjji poszukuja rzeczy..na ktore archeologia polska nie ma kasy..ba..pierwsze sprawdzie co maja archeolodZy u siebie w domach...nawet jak chlop kopal pod ogrodzenie..znalazl nie wiedząc co..to zaraz akcja lisc dębu jak by bandziora namierzyli...zamiast chlopu dac nagrodę to zaraz oskarzenia..jakim kurwa prawem....gdyby nie detektorysci gowno by w muzeach bylo...to wlasnie oni wzbogacaja o cenne znaleziska muzea...tylko te zamiast wystawiac znaleziska..tonami zalegaja w magazynach...to jakie to zabytki jak leza w worach?..

  Wpieniony


  2020-09-19 18:28:35
 • Nurkująca sekretarz gminy (zdjęcia)
  Szkoda, że tak kreatywnej osoby pozbył się Burmistrz Pasymia. Chyba, że obawiał się konkurencji. Dobrze, że różni urzędnicy mają swoje zainteresowania, ale żeby zaraz o tym publicznie komunikować? Ale z drugiej strony ciekaw jestem prywatnego hobby paru innych sekretarzy gmin z Powiatu Szczytno. Czemu z nimi nie przeprowadzono wywiadów! Co też oni robią w czasie wolnym, jakie mają przemyślenia o życiu...? To byłoby bardzo zajmujące, co ci tak zajęci ludzie robią dla przyjemności w domowych pieleszach.

  Taki sobie czytelnik


  2020-09-19 14:21:15
 • Niezwykłe znalezisko w Starych Kiejkutach
  Jak to znalazł na swojej ziemi i nie jego? państwo mu to po prostu ukradło.

  Maryan


  2020-09-19 10:29:42
 • „Droga śmierci” w likwidacji
  A co z odcinkiem Olszyny Jeruty on jest jeszcze gorszy

  Tomasz Nieciak


  2020-09-19 06:50:40
 • Dawny GOK zamienia się w ruinę
  Gośkę trzeba zatrudnić ........ona \" postawi \" na nogi :-)

  Dynd


  2020-09-18 23:09:14
 • Józef Zapatka – zapomniany bohater plebiscytu
  Nieporozumienie z biblioteką- chodzilo o moją książkę, którą tam kiedyś przesłałem a ktora również znajduje się w Bibliotece Narodowej w Warszawie.A co do nienawiści w stosunku do Pana, Panie Śmieszek to tylko różnica zdań, nic ponadto. Przyznam się do jednej rzeczy- lubię się z Panem wykłócać. To chyba moja słabośc

  Jamka lech


  2020-09-18 21:14:35
 • Małżeństwo okradało samochody z paliwa
  A co z paserem co za pół ceny kupował kradziony towar , czyżby został świadkiem koronnym ?.

  Bezkarność gnidy gorszej od złodzieja.


  2020-09-18 20:04:50
 • Nurkująca sekretarz gminy (zdjęcia)
  Super że są ludzie którzy mają ambicje i pasje a nie tylko siedzą w domu przed TV. Przykre jest to że inni ludzie bez ambicji i pasji z zazdrości wylewają pomyje... Super Pani Basiu tak trzymać!

  Obserwator


  2020-09-18 17:22:14
 • Poprawa figury tylko w Studio Figura – Zapraszamy!
  Tego nam brakowało w naszym pięknym mieście, będę na pewno klientką :)

  Magda


  2020-09-18 12:48:55