Reklama


Reklama

Rośnie liczba zakażeń w naszym powiecie


Do 34 wzrosła liczba osób zakażonych koronawirusem w naszym powiecie. Są to dane publikowane przez wojewódzką stację sanitarno-epidemilogiczną. Przypadki zachorowań liczone są od początku pandemii. Liczba osób zakażonych może być niedługo większa, bo rośnie liczba przeprowadzanych testów. Tylko dziś pobrano wymazy od ponad 300 osób związanych z Domem Pomocy Społecznej.Zachorowania w naszym powiecie to głównie tak zwane ognisko szpitalne. Tylko w ten weekend obecność wirusa stwierdzono u 5 kolejnych osób, które już wcześniej były w kwarantannie, bo miały styczność z osobą zakażoną z tego środowiska. To tak zwany „drugi garnitur” zakażeń. Mimo diagnozy służby sanitarne twierdzą, że ognisko szpitalne jest opanowane i wygaszane.

 

- Nasze szybkie działania i ustalenie osób zagrożonych sprawiły, że ognisko nie rozprzestrzeniło się – mówi Tomasz Liwartowski, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczytnie.

 

 

Wcześniej wirusa stwierdzono u 11 pacjentów oraz 5 pracowników (3 pielęgniarki, ratownik i salowa) szpitala. Większość z nich jest w szpitalach w Ostródzie i Elblągu bądź w izolacjach domowych. Przypomnijmy: koronawirusa stwierdzono u pacjenta, który znajdował się na oddziale internistycznym. W tej chwili oddział jest już czysty.


Reklama

 

Reklama

 

Kolejne ognisko koronawirusa może dotyczyć DPS w Szczytnie. Tam wirusa stwierdzono u pielęgniarki oraz duchownego, który współpracował z placówką. W obu przypadkach badania zostały wykonane, bo wrócili oni do pracy z urlopów. Były to testy prewencyjne. Jest szansa, że nie zdążyli nikogo zarazić. Ale to będzie wiadomo we wtorek, bo dziś (poniedziałek, 24 sierpnia) pobrano wymazy od ponad 300 osób związanych z DPS w Szczytnie.

 

Duchowny najpierw trafił do szpitala w Ostródzie. Potem został skierowany do izolacji domowej. Pielęgniarka również jest w izolacji domowej.

 

 

Poważnie zrobiło się też w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Szczytnie. Najpierw koronawirusa stwierdzono u jednej z pracownic. Dziś GOPS był zamknięty.

 

- Trwa dezynfekcja placówki – mówi wójt Sławomir Wojciechowski. - Czekamy też na wyniki wymazów innych pracowników, którzy mieli kontakt z tą panią. Ale myślę, że placówka od środy zacznie działać normalnie.

 

W kwarantannie znalazły się 4 osoby z GOSP w Szczytnie oraz 15 osób z ich rodzin. Dziś okazało się, że u kolejnej pracownicy GOPS stwierdzono koronawirusa. - Na szczęście te osoby nie miały kontaktu z petentami, dlatego dość sprawnie udało nam się ustalić osoby, które miały z nimi kontakt – uspokaja dyrektor Liwartowski.

 

 

Pozostałe przypadki zachorowań to te, które zostały - jak ujmują to służby - zawleczone (przywiezione) do naszego powiatu. Dotyczą zarówno turystów, jak i naszych mieszkańców, którzy wrócili z wakacyjnych wypraw.Komentarze do artykułu

ABC

Łojej, a co z liczbą chorych na grypę?

Szefuniu

O rety te GOPSy i MOPSy to chyba powinny pracowa© rotacyjnie na zmiany. Wszędzie tak robią tylko nie na tym zadupiu.Wówczas panie urzędniczki by się ze sobą nie stykały a tak siedzą na gromadzie!

Cichy

Z tego co wiem to w GOPS jest 1 toaleta więc dlaczego tylko 4 osoby w kwarantannie ?

doradca

Nasz baćka Wojtaszenko uspokaja. Dobre sobie. Kołchoz = PGR.

Napisz

Reklama


Komentarze