Sobota, 25 Maj, Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Rewitalizacja zamku krzyżackiego... coraz dalej


Czy rewitalizacja zamku krzyżackiego w Szczytnie podzieli losy InnoPolice? Miasto właśnie unieważniło przetarg na tę inwestycję. Złożone oferty znacznie przewyższały kwotę 9,2 mln zł, którą samorząd zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie przedsięwzięcia. Jedna z zainteresowanych firm proponowała wykonanie prac za ponad 12,7 mln zł, druga za 14,8 mln zł.Zamek po rewitalizacji miał stać się atrakcją turystyczną. Samorządowcy ze Szczytna, jeszcze za czasów burmistrz Danuty Górskiej, otrzymali unijne dofinansowanie na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego. Kwota dofinansowania sięgać ma około 8 mln zł.

 

 

Obecne władze Szczytna nie chcą rezygnować z tej inwestycji i już zapowiedziały ogłoszenie nowego przetargu licząc, że znajdą wykonawcę za niższe pieniądze.

 

Szczytno będzie jednak musiało również zabiegać w Urzędzie Marszałkowskim o zgodę na wydłużenie terminu realizacji inwestycji. Początkowo planowano zakończyć ją listopadzie 2020 roku. Ale w tej chwili nowy realny termin to kwiecień 2021 rok.

 


 

 

Projekt rewitalizacji ruin zamku zakłada, m.in.: odsłonięcie murów krzyżackich, baszt, piwnic, stropów, budowę fosy, czy mostu od ulicy Spacerowej.

 

Ale to nie wszystko. Wizualizacja „odbudowy” szczycieńskiego zamku wygląda naprawdę imponująco - restauracja, fosa. Zwiedzać można będzie też podziemia, gdzie powstanie cały kompleks z przeszklonych części, aby móc oglądać zabytkowe średniowieczne mury. Oczywiście wszystko będzie wzbogacone techniką multimedialną, dzięki niej będzie można poznać historię zamku i Szczytna. Obiekt ma być do dyspozycji zwiedzających okrągły rok.

 

Czy rewitalizacja zamku krzyżackiego podzieli losy centrum nauki InnoPolice? Obie inwestycje miały ożywić ruch turystyczny w naszym mieście. InnoPolice już nie ma. Rewitalizacja zamku na razie zawisła w próżni.Komentarze do artykułu

Absolwent

Zapowiada się źle. Chyba to będą 4 lata marazmu Szczytna. Może dzięki temu bardziej doceni się poprzednie władze. Zamiast poprawiać i optymalizować wady w przygotowaniu \"InnoPolic\" i \"Ruin zamku\" uwala się obie inwestycje, pierwszą \"na amen\" a przy drugiej nie dużo brakuje do uwalenia. Metoda działania: \"chcę ale się boję\" jest nie do przyjęcia. Radni obudźcie się, czas na działania. Sami nic nie tworzycie a pracę poprzedników niszczycie (a i pieniądze zaangażowane w przygotowania ich inwestycji). Źle się dzieje, bardzo złe perspektywy, czarno to widzę. Dobrze, że los związałem z innym miastem.

Taki sobie czytelnik

Nie wiem, co z tego będzie. projekty, które coś zakładają - muszą obejmować ich wpływ na otoczenie. Po co do cholery zrobiono deptak do Jez. Domowego Dużego od strony ul. Sienkiewicza (wjazd do ratusza), skoro planowano odbudowę zamku wraz z odbudową fosy. To się kupy nie trzyma. Jedyna historia, która się broni - to ta z zadaszeniem obecnych ruin, odsłonięciem starszych fragmentów i ewentualne przykrycie ich szkłem zbrojonym, by można było je oglądać z góry. A na tej górze \"coś\", o czym można byłoby dyskutować. Moim zdaniem to kolejna wtopa szczycieńskiego samorządu, którego szefostwo w d.... ma to, co miejscowi chcą i wiedzą. Posiłkuje się jakimiś \"ustawionymi\" pomysłodawcami - i jednocześnie realizatorami. Wielki balon, który pęknie. Szkoda gadać. A ratusz wodą podcieka - może byście się tym zajęli, a nie projektowaniem fosy, która już jest i nie bez przyczyny Niemcy ją zlikwidowali.

Przechodzeń

No to nowa władza wzięła się ostro do pracy! Nie ma co! Pan Burmistrz wrócił zdołowany z wizyty w Lidzbarku Warmińskim, i zapowiedział, że kosztem zadłużenia miasta postawi na inwestycje sportowe. Szkoda, że że z Innopolice zrezygnował, bo...nie chciał zadłużać miasta. Prawda jest taka, że każdy dobry gospodarz inwestuje najpierw w coś, co może przynieść pieniądze, a dopiero później wkłada pieniądze w sport i rozrywkę. jeżeli kolejność jest odwrotna, to znaczy, że chce się tylko wyborcom zamazać prawdę. Innopolice mogło być kołem zamachowym dla całego miasta - restauracji, hoteli, taksówkarzy, stacji paliw , sklepików - czyli kasa dla mieszkańców. Będziemy jeszcze bardzo mocno tęsknić za panią Górską.

dr

Osiągnięcia kilku miesięcy nader imponujące- \"uwalenie Innopolice\", teraz chyba ruiny. Ciekawe ile wyjazdów nic nie wnoszących i mianowanych na różne intratne posadki znajomych? Tak to zapytanie do Pana Panie Burmistrzu.

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze