Sobota, 27 Kwiecień
Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty -

Reklama


Reklama

Radni ze Szczytna dyskutowali o Cittaslow


W czwartek, 1 października, odbyła się sesja Rady Miejskiej w szczytnie, której tematem było przystąpienie naszego miasta do Międzynarodowej Sieci Miast - Cittaslow.


  • Data:

W dyskusji, oprócz radnych, uczestniczyli także zaproszeni goście Jolanta Piotrowska - Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Jacek Wiśniowski - Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego oraz Cezary Łachmański - Burmistrz Miasta Pasym. Oba te miasta są od lat w sieci Cittaslow. Burmistrzowie podzieli się z naszymi samorządowcami wiedzą i doświadczeniem.

 

W trakcie sesji odbyła się dyskusja nad szansami i możliwościami jakie otwiera przed miastem wstąpienie do Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow.

 

Więcej w papierowym wydaniu „Tygodnika Szczytno”.

 

 

O Cittaslow

Idea Cittaslow wywodzi się z ruchu Slow Food i narodziła się we Włoszech w 1998 roku. Rok później cztery włoskie miasteczka powołały do życia międzynarodowe stowarzyszenie Cittaslow. Pierwsze miejscowości z Polski przystąpiły do sieci „miast dobrej jakości życia” w 2006 roku dzięki czemu kilkanaście miesięcy później powołano Polską Krajową Sieć Miast Cittaslow. 


Reklama


Docenienie potencjału niewielkich miast to trend XXI wieku, doskonale wpisujący się w założenia zrównoważonego rozwój.  Miasta spod znaku ślimaka przyjmują wspólne cele dla polepszania jakości życia mieszkańców i przybliżania kultury dobrego życia.  Przede wszystkim stawiają na działania prospołeczne i prośrodowiskowe, dbają o zachowanie niepowtarzalnego charakteru każdego z miast poprzez odnowę zabytków oraz pielęgnowanie lokalnej wytwórczość i kuchni. Charakterystyczną cechą miast Citttaslow jest również rozwijanie tradycji gościnności. Idee Cittaslow zakładają również wykorzystywanie nowoczesnych technologii i nowatorskich sposobów organizacji miasta, tak aby spokojne tempo życia nie stało w sprzeczności z ciągłym i przemyślanym rozwojem. 

 


Do międzynarodowego stowarzyszenia mogą należeć miasta liczące mniej niż 50 tys. mieszkańców, które zobowiązały się realizować cele ruch, czyli wszechstronnie pracować nad poprawą jakości życia ich mieszkańców. Obecnie w sieci, poza licznymi miastami z Warmii i Mazur, są również ośrodki z innych regionów Polski. Na całym świecie do ruchu należy ponad 260 miast z 30 krajów. Siedzibą biura Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow jest włoskie miasto Orvieto.

Reklama

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama