Niedziela, 20 Październik, Imieniny: Michaliny, Michała, Piotra -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Radni nie chcą dawać prezentów


Część miejskich radnych nie chce przekazać KRUS za darmo działki na budowę nowego oddziału w Szczytnie. Na ostatniej komisji rozpatrywali trzy warianty tej transakcji. O przekazanie takiego terenu do miasta zwrócił się Henryk Żuchowski, dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Olsztynie.Henryk Żuchowski jako mieszkaniec Szczytna dobrze zna miasto i teraz, jako dyrektor Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oddział w Olsztynie. Dlatego to on wskazał zaniedbaną działkę przy ulicy Nauczycielskiej na ewentualne miejsce wybudowania siedziby KRUS w Szczytnie i wystąpił o jej bezpłatne przekazanie.

 

Obecnie KRUS w Szczytnie dzierżawi budynek przy ul. 1-go Maja 35.

 

 

Są za ale... za kasę

 

Radni godzą się na budowę nowej siedziby KRUS w Szczytnie, ale nie chcą działki oddać za darmo. Z wniosku złożonego przez KRUS wynika, że samorząd miejski miałby przekazał ją na rzecz Skarbu Państwa nieodpłatnie. Chodzi o teren o powierzchni 2409 m2, który znajduje się przy ulicy Nauczycielskiej w Szczytnie. Miałby tam powstać dwukondygnacyjny budynek o powierzchni 200 metrów kwadratowych, garaż oraz miejsca parkingowe.

 

- Myślę, że nikt nie jest przeciwko tej inwestycji – mówił na komisji radny Rafał Kiersikowski. - Ale niewiele jest też samorządów, które rozdawałyby takie prezenty za 450 tys. zł, bo taka jest mniej więcej wartość tej działki. Powinniśmy znaleźć jakąś formułę, która byłaby dobra dla miasta. Skoro KRUS ma 2 mln zł na inwestycję, to myślę, że może też znaleźć 450 tys. zł na kupienie tej działki.

 

 

Wyprowadzili instytucje...

 

Przekazania działki broniła radna Teresa Moczydłowska.

 

- Taka inwestycja to dodatkowe miejsca pracy – mówiła. - Do tej pory w naszym mieście było tak, że wszystkie instytucje stąd uciekały. Może warto zmienić ten trend. Każda instytucja ze stałą siedzibą, to mocniejsze miasto.

 

Z klei Beata Boczar pytała, ilu mieszkańców Szczytna będzie korzystało z KRUS. Co wywołało kłótnię pomiędzy nią a radną Moczydłowska, bo wiadomo, że rolników w Szczytnie właściwie nie ma, a nawet jeśli jacyś są, to bardzo niewielu.

 


- Na pewne rzeczy trzeba patrzeć nieco szerzej jeśli chcemy rozwijać nasze miasto, bo wcześniej – wytknęła radnej Boczar Teresa Moczydłowska. - Za wcześniejszych rządów udało się z miasta wyprowadzić wiele instytucji. To nie było dobre. Poza tym można przecież wystąpić do rządu o jakąś rekompensatę, aby nasze miasto nie było stratne.

 

Trzy możliwe warianty

 

Po tej burzliwej dyskusji radni przeszli do głosowania nad trzema wariantami: za bezpłatną darowizną było 3 radnych, przeciw 8, za sprzedażą Skarbowi Państwa za cenę niższą niż rynkowa - wszyscy radni byli przeciw. Z kolei trzeci wariant zbycie bezprzetargowe za wartość oszacowaną przez rzeczoznawcę poparło 8 radnych, a 3 było przeciw.

 

Stanowisko komisji jest tylko opinią. Losy przekazania rozstrzygną się na wrześniowej sesji rady miejskiej. Wówczas radni głosować będą uchwałę.

 

 

Radni nie rozumieją...

 

Henryk Żuchowski, dyrektor Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oddział w Olsztynie.

 

 

- Dziwię się, że nie zostałem zaproszony na komisję, aby wytłumaczyć niektórym radnym, bo najwyraźniej się nie orientują w całej sprawie – mówi Henryk Żuchowski. - Nie bardzo rozumiem też dlaczego rozpatrywano trzy warianty skoro ja zwróciłem się z konkretną prośbą o bezpłatne przekazanie tej działki. Szczytno powinno korzystać na tym, że ma dyrektora w KRUS, który chce tu inwestować. Dziwi mnie ten opór. To działanie na szkodę własnego miasta. Ze Szczytna już uciekły główne siedziby zakładu energetycznego, dyrekcji poczty, czy PKO. Czy teraz ma uciec też KRUS? Dziwię się niektórym radnym, że nie są w stanie tego zrozumieć. Taka inwestycja to gwarancja istnienia w Szczytnie tej instytucji.

 Komentarze do artykułu

Dariusz

A co Pan Furczak na to? ponoć taki wygadany a tu za innymi slepo idzie. Moze czas zabrac glos za dietę gdyz ona regularnie wplywa na konto co miesiąc a Pan regularnie....... Co?

Śmieszek

No to jestem zdumiony tym, że jeśli wszystkie instytucje się centralizują, a tu ktoś jednak chce \"zamontować\", czy rozbudować oddział instytucji w Szczytnie - to radni protestują i stwarzają przeszkody. Ci wielce oświeceni nasi radni niech pójdą wreszcie po rozum do głowy, a nie tylko po dietę radnego. Ale co się dziwić - pies ogrodnika: sam nie zje, ale drugiemu nie da. Chyba, że psa kiełbasą się przekupi.

Slawomir

PAN Radny raczej do powiedzenia za wiele nie ma co zresztą widac na nagraniach z sesji.

Facebook wszystko przyjmie....

Moze Pan radny powinien zainteresować się sytuacją uzdrowienia sluzby zdrowia w naszym mieście? Nowy szpital wybudować, i 2 nowe przychodnie oczywiście wszystko ze srodkow wlasnych.... A i odrazu sprawę ubytku liczby mieszkańców wyjaśni i naprawi.... Taki czlowiek orkiestra na panstwowej posadzce....

Robert

Rownie dobrze Pan radny Kiersikowski moze być ekspertem w zakresie fizyki jądrowej i w sposob jasny i czytelny wypowiadać się na temat zasadnosci testow i badań w ww temacie. Paranoja.

Karol

A co radny Kiersikowski wypowiada sie na temat inwestycji, co on w zyciu osiągnął, czego sie dorobił, jaka działalność prowadził i z jakim skutkiem? Czy wie czym rozni się przychód od dochodu.....? Jak osoba nie majaca zadnych sukcesow w biznesie moze wypowiadać sie w tym temacie a przede wszystkim z jakim skutkiem i co to wniesie??????

Bernarda

Dziwne jak jest awans to juź prezent bo jestem stąd.Dobrze źe brak zgody ,miejsca pracy i tak miejscowym braknie.Jeśli nie ma rolników to po diabły robić ful-wypas dla kogo?

Nick

No praca będzie, pewnie dla znajomych.

Paweł

a w jakich miejscowościach w Polsce podobnych do Szczytna nie zlikwidowano biur Energii i Poczty ?? Teraz wszystkie zakłady się centralizują, nie tylko wymienione i PKO BP bo i Millenium, i inne... No chyba, że oddział Warmińsko- Mazurski KRUS-u do Szczytna Pan Żuchowski chce przenieść - to szacunek - tylko kto by mu na to wyraził zgodę :) - kolejny przekręt jak wieża widokowa ??

Janusz

Już Żuchowski z wieżą ciśnień zaszalał. Dalej widać chce prowadzić politykę brać i rozdawać za darmo. A koperty coraz grubsze

Gość

Najlepiej by było gdyby Żuchowski uciekł ze Szczytna i już nie wracał. Mieszkańcy mieliby spokój z jego durnymi pomysłami

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Brzydko panowie się bawią! Nawet nie wiedziałem, że pan O z Sanepidu jest bratem byłej burmistrz Górskiej! Jeśli ta cała sytuacja powstała w wyniku jakichś wzajemnych antypatii, popartych do tego głupotą - to tylko idiota trzymałby p. O w Sanepidzie! Przecież on stanowi zagrożenie dla miasta. Zresztą nie tylko on. Zdaje się że funkcjonuje także gdzieś Wydział Kryzysowy! czym się tam zajmują?!
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-18 16:17:24
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Dla ciekawych i potomnych: wszystkie publiczne enuncjacje na temat stanu wody w Szczytnie w październiku 2019 - zarówno Sanepidu, jak i Burmistrza - dostępne są w komplecie tylko na stronie \"Tygodnika Szczytno\".
  Autor: Śmieszek
  2019-10-18 14:21:02
 • Wiadro śmieci warte 500 zł
  Piękna droga Szczytno-Jerutki zaśmiecona okrutnie. Rowy, lasy pełne pustych butelek i puszek, nawet w miejscu tuż pod informacją, że teren monitorowany. Ostatnio zebraliśmy dwa worki śmieci zamiast grzybów.
  Autor: Gość
  2019-10-17 18:32:14
 • Królowa Luiza (cz. 1) – historia powiatu szczycieńskiego
  Budynek zawsze wyróżniał się urodą, ale ostatnio bardzo podupadł. Ciekawe czemu?
  Autor: Gość
  2019-10-17 17:38:13
 • Ciekawostki prowincjonalne – felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Dawna nazwa naszych terenów - zamieszkałych przez przez pruskie plemię Galindów - czyli Galindia - właśnie oznaczała tzw. kresy, podobnie jak \"ukraina\"
  Autor: Taki sobie czytelnik
  2019-10-17 16:26:18
 • Grożą śmiercią naczelnikowi po seks-ankiecie
  Jak można nie sprawdzić co to za ankieta. Czy nauczyciele ślepo wykonują pollecenia.Nie można też hejtować,po co tyle wrogości.
  Autor: Zaniepokojona
  2019-10-17 11:07:42
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Przeczytaj sobie gościu pierwszy i ostatni komunikat PPIS. Komunikaty sprzeczne a stan faktyczny bez zmian. Sprawa jest prosta. p. Ochenkowski - brat p. Górskiej. Szkoda tylko, że takie zagrywki załatwia się kosztem mieszkańców.
  Autor: Zwierzak
  2019-10-17 07:49:47
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Przeczytaj sobie, Człowieku rozumny, wszystkie komunikaty w tej sprawie! To się kupy nie trzyma! Wszyscy w d...e mają, jak, w jakiej formie i po co dają obwieszczenia dla ludu (podobno ciemnemu). Komunikat PPIS został podpisany przez niejakiego OCHENKOWSKIEGO (z upoważnienia). Co tam było napisane - to sobie przypomnij. Potem komunikat burmistrza - co tam było napisane - też poczytaj. A potem złóż to sobie w całość. Następnie napij się wody.
  Autor: Śmieszek
  2019-10-16 15:50:41
 • Uwaga! Woda już nadaje się do picia
  Ja bym wstrzymał się od picia tej wody. W szczególności dzieci. Bakterie które wykryto są bardzo odporne i przenikają do sieci wodociągowej. Praktycznie nie są do wytępienia prostackim metodami .
  Autor: Szczytnianin
  2019-10-16 15:17:50
 • Ciekawostki prowincjonalne – felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  Po co ta polityka, panie Mądrzejowski? Bez niej byłby całkiem fajny felieton.
  Autor: lena
  2019-10-16 08:34:07