Wtorek, 7 Lipiec, Imieniny: Estery, Kiry, Rudolfa -

Reklama


Reklama

Radni nie chcą dawać prezentów


Część miejskich radnych nie chce przekazać KRUS za darmo działki na budowę nowego oddziału w Szczytnie. Na ostatniej komisji rozpatrywali trzy warianty tej transakcji. O przekazanie takiego terenu do miasta zwrócił się Henryk Żuchowski, dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Olsztynie.Henryk Żuchowski jako mieszkaniec Szczytna dobrze zna miasto i teraz, jako dyrektor Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oddział w Olsztynie. Dlatego to on wskazał zaniedbaną działkę przy ulicy Nauczycielskiej na ewentualne miejsce wybudowania siedziby KRUS w Szczytnie i wystąpił o jej bezpłatne przekazanie.

 

Obecnie KRUS w Szczytnie dzierżawi budynek przy ul. 1-go Maja 35.

 

 

Są za ale... za kasę

 

Radni godzą się na budowę nowej siedziby KRUS w Szczytnie, ale nie chcą działki oddać za darmo. Z wniosku złożonego przez KRUS wynika, że samorząd miejski miałby przekazał ją na rzecz Skarbu Państwa nieodpłatnie. Chodzi o teren o powierzchni 2409 m2, który znajduje się przy ulicy Nauczycielskiej w Szczytnie. Miałby tam powstać dwukondygnacyjny budynek o powierzchni 200 metrów kwadratowych, garaż oraz miejsca parkingowe.

 

- Myślę, że nikt nie jest przeciwko tej inwestycji – mówił na komisji radny Rafał Kiersikowski. - Ale niewiele jest też samorządów, które rozdawałyby takie prezenty za 450 tys. zł, bo taka jest mniej więcej wartość tej działki. Powinniśmy znaleźć jakąś formułę, która byłaby dobra dla miasta. Skoro KRUS ma 2 mln zł na inwestycję, to myślę, że może też znaleźć 450 tys. zł na kupienie tej działki.

 


Reklama

 

Wyprowadzili instytucje...

 

Przekazania działki broniła radna Teresa Moczydłowska.

 

- Taka inwestycja to dodatkowe miejsca pracy – mówiła. - Do tej pory w naszym mieście było tak, że wszystkie instytucje stąd uciekały. Może warto zmienić ten trend. Każda instytucja ze stałą siedzibą, to mocniejsze miasto.

 

Z klei Beata Boczar pytała, ilu mieszkańców Szczytna będzie korzystało z KRUS. Co wywołało kłótnię pomiędzy nią a radną Moczydłowska, bo wiadomo, że rolników w Szczytnie właściwie nie ma, a nawet jeśli jacyś są, to bardzo niewielu.

 

- Na pewne rzeczy trzeba patrzeć nieco szerzej jeśli chcemy rozwijać nasze miasto, bo wcześniej – wytknęła radnej Boczar Teresa Moczydłowska. - Za wcześniejszych rządów udało się z miasta wyprowadzić wiele instytucji. To nie było dobre. Poza tym można przecież wystąpić do rządu o jakąś rekompensatę, aby nasze miasto nie było stratne.

 

Trzy możliwe warianty

 

Po tej burzliwej dyskusji radni przeszli do głosowania nad trzema wariantami: za bezpłatną darowizną było 3 radnych, przeciw 8, za sprzedażą Skarbowi Państwa za cenę niższą niż rynkowa - wszyscy radni byli przeciw. Z kolei trzeci wariant zbycie bezprzetargowe za wartość oszacowaną przez rzeczoznawcę poparło 8 radnych, a 3 było przeciw.

Reklama

 

Stanowisko komisji jest tylko opinią. Losy przekazania rozstrzygną się na wrześniowej sesji rady miejskiej. Wówczas radni głosować będą uchwałę.

 

 

Radni nie rozumieją...

 

Henryk Żuchowski, dyrektor Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oddział w Olsztynie.

 

 

- Dziwię się, że nie zostałem zaproszony na komisję, aby wytłumaczyć niektórym radnym, bo najwyraźniej się nie orientują w całej sprawie – mówi Henryk Żuchowski. - Nie bardzo rozumiem też dlaczego rozpatrywano trzy warianty skoro ja zwróciłem się z konkretną prośbą o bezpłatne przekazanie tej działki. Szczytno powinno korzystać na tym, że ma dyrektora w KRUS, który chce tu inwestować. Dziwi mnie ten opór. To działanie na szkodę własnego miasta. Ze Szczytna już uciekły główne siedziby zakładu energetycznego, dyrekcji poczty, czy PKO. Czy teraz ma uciec też KRUS? Dziwię się niektórym radnym, że nie są w stanie tego zrozumieć. Taka inwestycja to gwarancja istnienia w Szczytnie tej instytucji.

 Komentarze do artykułu

Dariusz

A co Pan Furczak na to? ponoć taki wygadany a tu za innymi slepo idzie. Moze czas zabrac glos za dietę gdyz ona regularnie wplywa na konto co miesiąc a Pan regularnie....... Co?

Śmieszek

No to jestem zdumiony tym, że jeśli wszystkie instytucje się centralizują, a tu ktoś jednak chce \"zamontować\", czy rozbudować oddział instytucji w Szczytnie - to radni protestują i stwarzają przeszkody. Ci wielce oświeceni nasi radni niech pójdą wreszcie po rozum do głowy, a nie tylko po dietę radnego. Ale co się dziwić - pies ogrodnika: sam nie zje, ale drugiemu nie da. Chyba, że psa kiełbasą się przekupi.

Slawomir

PAN Radny raczej do powiedzenia za wiele nie ma co zresztą widac na nagraniach z sesji.

Facebook wszystko przyjmie....

Moze Pan radny powinien zainteresować się sytuacją uzdrowienia sluzby zdrowia w naszym mieście? Nowy szpital wybudować, i 2 nowe przychodnie oczywiście wszystko ze srodkow wlasnych.... A i odrazu sprawę ubytku liczby mieszkańców wyjaśni i naprawi.... Taki czlowiek orkiestra na panstwowej posadzce....

Robert

Rownie dobrze Pan radny Kiersikowski moze być ekspertem w zakresie fizyki jądrowej i w sposob jasny i czytelny wypowiadać się na temat zasadnosci testow i badań w ww temacie. Paranoja.

Karol

A co radny Kiersikowski wypowiada sie na temat inwestycji, co on w zyciu osiągnął, czego sie dorobił, jaka działalność prowadził i z jakim skutkiem? Czy wie czym rozni się przychód od dochodu.....? Jak osoba nie majaca zadnych sukcesow w biznesie moze wypowiadać sie w tym temacie a przede wszystkim z jakim skutkiem i co to wniesie??????

Bernarda

Dziwne jak jest awans to juź prezent bo jestem stąd.Dobrze źe brak zgody ,miejsca pracy i tak miejscowym braknie.Jeśli nie ma rolników to po diabły robić ful-wypas dla kogo?

Nick

No praca będzie, pewnie dla znajomych.

Paweł

a w jakich miejscowościach w Polsce podobnych do Szczytna nie zlikwidowano biur Energii i Poczty ?? Teraz wszystkie zakłady się centralizują, nie tylko wymienione i PKO BP bo i Millenium, i inne... No chyba, że oddział Warmińsko- Mazurski KRUS-u do Szczytna Pan Żuchowski chce przenieść - to szacunek - tylko kto by mu na to wyraził zgodę :) - kolejny przekręt jak wieża widokowa ??

Janusz

Już Żuchowski z wieżą ciśnień zaszalał. Dalej widać chce prowadzić politykę brać i rozdawać za darmo. A koperty coraz grubsze

Gość

Najlepiej by było gdyby Żuchowski uciekł ze Szczytna i już nie wracał. Mieszkańcy mieliby spokój z jego durnymi pomysłami

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Oszczędzanie na trawnikach i innej zieleni
  Jest takie dość brzydkie przysłowie , że ktoś z \"ch.jem na głowę się zamienił\". Jeśli w ratuszu ktokolwiek uważa że ludźmi z łapanki utrzymają porządek i estetykę miasta to właśnie na głowę się zamienił. Panie burmistrzu kiedy tak naprawdę podjęto decyzję o zmianie sposobu realizacji tych robót a na pewno nie podjęto tej decyzji teraz. Panie redaktorze proszę się dokładnie o to dopytać bo to trochę słabe swoje niepowodzenia zwalać na korona wirusa.

  mol


  2020-07-06 23:39:25
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  \"Młode Wilcy\" Starosty. I tak się zastanawiam czemu Nowak nie wpadł na tak genialny pomysł i wszystkich dróg powiatowych tak nie wyremontował i poszerzył a stosował starą metodę. Panie Wilczek a już tak na poważnie, zrób badania szorstkości i pokaż wyniki, w innym wypadku zrobi je wojewoda a przy negatywnym wyniku stracisz dofinansowanie.

  mol


  2020-07-06 23:26:06
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  A skąd ta wiedza

  Czytelnik


  2020-07-06 23:12:13
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  Rozumiem że za zwrot pękniętej szyby w aucie zwracać się nsleży do Pana dyrektora?

  kierowca


  2020-07-06 21:04:26
 • Obwodnica oficjalnie, bo na piśmie
  koncepcje już są... 2020-05-26 nawet był artykuł o tym ... no i jeszcze pytanie czy będzie tyle środków ile zażądają Wykonawcy np. remont ul. Warszawskiej i Skłodowskiej, który odszedł do Lamusa przez zbyt wysokie koszty.

  czytelnik


  2020-07-06 19:15:16
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Nie jest sztuka zrobienia czegos co po pol roku odejdzie w zapomnienie. Zrobcie cos co przyjmie sie na lata. Tak mamy swoj swiat, swoje zajawki ale ile mozna robic non stop to samo. Ja wiem ze wypowiadajac sie jako mlody bede krytykowany przez starszych :) bo nasze pokolenie to pokolenie stracone i nikt nie liczy sie ze zdaniem mlodziezy, taka prawda. Jak siedze na lawce w parku, bez alkoholu w dloni, policja podjezdza i pyta czemu siedzimy w tyle osob i ze nam sie nudzi. Tak nudzi nam sie komputer, w pilke gralismy kilka godzin wczesniej i bede siedzial gdzie i z kim mi sie podoba. Pozdrawiam ludzi z otwartymi glowami :)

  Czesio


  2020-07-06 11:40:14
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  A ja proponuję młodym: Weźcie pod rękę babcię, dziadka, wyjdźcie na spacer z nimi - chociażby własnie na te warsztaty aktywizujące. A jak nie to przyprowadźcie do swoich domów i pokażcie jak obsługuje się komputer, laptop, internet, telefon komórkowy (sprawcie im taki specjalny z dużą klawiaturą dla seniorów, ostatecznie jak macie po 18, 20 parę lat - to od dziadków nie jeden prezent otrzymaliście - możecie się zrewanżować). Spacer z wnukiem dla dziadków będzie miłym wydarzenie, które wprowadzi ich - jak tu P. Mądrzejowski napisał - w obieg społeczny. Może zaprosić ich na ciastko w kawiarni? Może na przechadzkę wokół Jeziora Domowego Małego. Może w ogóle robić im zakupy, pomóc ugotować obiad? Osoby starsze, moim zdaniem, cierpią przede wszystkim na brak bieżącego kontaktu z najbliższą rodziną - swymi dziećmi i ich dziećmi. Inna sprawa, że seniorzy, których najbliżsi członkowie rodzin mieszkają poza Szczytnem, nie mogą na takie odruchy liczyć. Dlatego dobrze jest dać im szansę na jakikolwiek kontakt z zewnętrzem. Druga rzecz jest tak, że podobno w Szczytnie działa Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów - więc, co to stowarzyszenie robi? A może nic nie może robić - bo pole do ich działania zabiera im pan Krassowski, który - moim zdaniem powinien właśnie z nimi współdziałać. Trzecia rzecz jest jeszcze taka, że bardzo dużo seniorów potrzebuje zupełnie innych działań, aby móc się w jakikolwiek sposób uaktywnić - choroby geriatryczne, niepełnosprawność - nie pozwalają im opuścić domów! Jak oni mogą się z nich wydostać z 2, 3, czy 4 piętra bloku? Umysł w dobrej formie, tylko ciało niedomaga. No i co Panie Krassowski - ma Pan jakąś dla nich propozycję? 50 osób, które się zgłoszą - to jest kropla w morzu potrzeb osób w wieku senioralnym. Poza tym te warsztaty, które Pan zaproponował - nie za bardzo są adekwatne do potrzeb ludzi w wieku 60+. Co może powiedzieć psycholog człowiekowi doświadczonemu życiem, czy prawnik sporządzi w czasie warsztatów dobrze ułożony wzór testamentu, czy informatyk niedowidzącym seniorom wyjaśni jak posługiwać się internetem. Założenia dobra. Ale projekt - wydmuszka.

  Śmieszek


  2020-07-05 17:39:55
 • Giełda samochodowa w Szczytnie zaprasza na niedzielę
  Super pomysł. Z tego co pamiętam, to chyba kiedyś był jakiś dzień na naszym miejskim targowisku, gdzie działała mini giełda samochodowa.

  WcPicker


  2020-07-05 12:04:34
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Szanowni Państwo. Działalność Stowarzyszenia NSZ kierowana jest do wszystkich mieszkańców. Jest jeszcze szansa na wzięcie udziału w projekcie pt. Aktywne Szczytno od Przedszkola do Seniora, zarówno dla młodych jak i seniorów. Zapraszamy szczególnie gorąco młodzież. Nasze Stowarzyszenie działa od 2016 roku. W bieżącym roku realizujemy 3 duże projekty skierowane do wszystkich mieszkańców powiatu. Staramy się pozyskiwać zewnętrzne środki, na naszą działalność, którą dzielimy się z Państwem, wspierając przy okazji lokalny biznes. Nie zatrudniamy etatowych pracowników i opieramy się głównie na pracy naszych wolontariuszy. W bieżącym roku otrzymaliśmy statut organizacji OPP dzięki czemu będzie można nas wesprzeć 1% podatku. Gorąco zachęcamy, zważywszy, że nie korzystamy ze wsparcia finansowego lokalnych samorządów. Zapraszamy również do kontaktu i współpracy.

  Stowarzyszenie Nasza Szczycieńska Ziemia


  2020-07-05 01:17:18
 • Firma z Gdańska chce miejski półwysep
  Kup se półwysep...postaw se kurnik.albo świniarnia..i doglądam jak masz lepsze pomysły....

  Durer421


  2020-07-04 20:49:43