Piątek, 23 Sierpień, Imieniny: Cezarego, Marii, Zygfryda -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Radni nie chcą dawać prezentów


Część miejskich radnych nie chce przekazać KRUS za darmo działki na budowę nowego oddziału w Szczytnie. Na ostatniej komisji rozpatrywali trzy warianty tej transakcji. O przekazanie takiego terenu do miasta zwrócił się Henryk Żuchowski, dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Olsztynie.Henryk Żuchowski jako mieszkaniec Szczytna dobrze zna miasto i teraz, jako dyrektor Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oddział w Olsztynie. Dlatego to on wskazał zaniedbaną działkę przy ulicy Nauczycielskiej na ewentualne miejsce wybudowania siedziby KRUS w Szczytnie i wystąpił o jej bezpłatne przekazanie.

 

Obecnie KRUS w Szczytnie dzierżawi budynek przy ul. 1-go Maja 35.

 

 

Są za ale... za kasę

 

Radni godzą się na budowę nowej siedziby KRUS w Szczytnie, ale nie chcą działki oddać za darmo. Z wniosku złożonego przez KRUS wynika, że samorząd miejski miałby przekazał ją na rzecz Skarbu Państwa nieodpłatnie. Chodzi o teren o powierzchni 2409 m2, który znajduje się przy ulicy Nauczycielskiej w Szczytnie. Miałby tam powstać dwukondygnacyjny budynek o powierzchni 200 metrów kwadratowych, garaż oraz miejsca parkingowe.

 

- Myślę, że nikt nie jest przeciwko tej inwestycji – mówił na komisji radny Rafał Kiersikowski. - Ale niewiele jest też samorządów, które rozdawałyby takie prezenty za 450 tys. zł, bo taka jest mniej więcej wartość tej działki. Powinniśmy znaleźć jakąś formułę, która byłaby dobra dla miasta. Skoro KRUS ma 2 mln zł na inwestycję, to myślę, że może też znaleźć 450 tys. zł na kupienie tej działki.

 

 

Wyprowadzili instytucje...

 

Przekazania działki broniła radna Teresa Moczydłowska.

 

- Taka inwestycja to dodatkowe miejsca pracy – mówiła. - Do tej pory w naszym mieście było tak, że wszystkie instytucje stąd uciekały. Może warto zmienić ten trend. Każda instytucja ze stałą siedzibą, to mocniejsze miasto.

 

Z klei Beata Boczar pytała, ilu mieszkańców Szczytna będzie korzystało z KRUS. Co wywołało kłótnię pomiędzy nią a radną Moczydłowska, bo wiadomo, że rolników w Szczytnie właściwie nie ma, a nawet jeśli jacyś są, to bardzo niewielu.

 


- Na pewne rzeczy trzeba patrzeć nieco szerzej jeśli chcemy rozwijać nasze miasto, bo wcześniej – wytknęła radnej Boczar Teresa Moczydłowska. - Za wcześniejszych rządów udało się z miasta wyprowadzić wiele instytucji. To nie było dobre. Poza tym można przecież wystąpić do rządu o jakąś rekompensatę, aby nasze miasto nie było stratne.

 

Trzy możliwe warianty

 

Po tej burzliwej dyskusji radni przeszli do głosowania nad trzema wariantami: za bezpłatną darowizną było 3 radnych, przeciw 8, za sprzedażą Skarbowi Państwa za cenę niższą niż rynkowa - wszyscy radni byli przeciw. Z kolei trzeci wariant zbycie bezprzetargowe za wartość oszacowaną przez rzeczoznawcę poparło 8 radnych, a 3 było przeciw.

 

Stanowisko komisji jest tylko opinią. Losy przekazania rozstrzygną się na wrześniowej sesji rady miejskiej. Wówczas radni głosować będą uchwałę.

 

 

Radni nie rozumieją...

 

Henryk Żuchowski, dyrektor Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oddział w Olsztynie.

 

 

- Dziwię się, że nie zostałem zaproszony na komisję, aby wytłumaczyć niektórym radnym, bo najwyraźniej się nie orientują w całej sprawie – mówi Henryk Żuchowski. - Nie bardzo rozumiem też dlaczego rozpatrywano trzy warianty skoro ja zwróciłem się z konkretną prośbą o bezpłatne przekazanie tej działki. Szczytno powinno korzystać na tym, że ma dyrektora w KRUS, który chce tu inwestować. Dziwi mnie ten opór. To działanie na szkodę własnego miasta. Ze Szczytna już uciekły główne siedziby zakładu energetycznego, dyrekcji poczty, czy PKO. Czy teraz ma uciec też KRUS? Dziwię się niektórym radnym, że nie są w stanie tego zrozumieć. Taka inwestycja to gwarancja istnienia w Szczytnie tej instytucji.

 Komentarze do artykułu

Dariusz

A co Pan Furczak na to? ponoć taki wygadany a tu za innymi slepo idzie. Moze czas zabrac glos za dietę gdyz ona regularnie wplywa na konto co miesiąc a Pan regularnie....... Co?

Śmieszek

No to jestem zdumiony tym, że jeśli wszystkie instytucje się centralizują, a tu ktoś jednak chce \"zamontować\", czy rozbudować oddział instytucji w Szczytnie - to radni protestują i stwarzają przeszkody. Ci wielce oświeceni nasi radni niech pójdą wreszcie po rozum do głowy, a nie tylko po dietę radnego. Ale co się dziwić - pies ogrodnika: sam nie zje, ale drugiemu nie da. Chyba, że psa kiełbasą się przekupi.

Slawomir

PAN Radny raczej do powiedzenia za wiele nie ma co zresztą widac na nagraniach z sesji.

Facebook wszystko przyjmie....

Moze Pan radny powinien zainteresować się sytuacją uzdrowienia sluzby zdrowia w naszym mieście? Nowy szpital wybudować, i 2 nowe przychodnie oczywiście wszystko ze srodkow wlasnych.... A i odrazu sprawę ubytku liczby mieszkańców wyjaśni i naprawi.... Taki czlowiek orkiestra na panstwowej posadzce....

Robert

Rownie dobrze Pan radny Kiersikowski moze być ekspertem w zakresie fizyki jądrowej i w sposob jasny i czytelny wypowiadać się na temat zasadnosci testow i badań w ww temacie. Paranoja.

Karol

A co radny Kiersikowski wypowiada sie na temat inwestycji, co on w zyciu osiągnął, czego sie dorobił, jaka działalność prowadził i z jakim skutkiem? Czy wie czym rozni się przychód od dochodu.....? Jak osoba nie majaca zadnych sukcesow w biznesie moze wypowiadać sie w tym temacie a przede wszystkim z jakim skutkiem i co to wniesie??????

Bernarda

Dziwne jak jest awans to juź prezent bo jestem stąd.Dobrze źe brak zgody ,miejsca pracy i tak miejscowym braknie.Jeśli nie ma rolników to po diabły robić ful-wypas dla kogo?

Nick

No praca będzie, pewnie dla znajomych.

Paweł

a w jakich miejscowościach w Polsce podobnych do Szczytna nie zlikwidowano biur Energii i Poczty ?? Teraz wszystkie zakłady się centralizują, nie tylko wymienione i PKO BP bo i Millenium, i inne... No chyba, że oddział Warmińsko- Mazurski KRUS-u do Szczytna Pan Żuchowski chce przenieść - to szacunek - tylko kto by mu na to wyraził zgodę :) - kolejny przekręt jak wieża widokowa ??

Janusz

Już Żuchowski z wieżą ciśnień zaszalał. Dalej widać chce prowadzić politykę brać i rozdawać za darmo. A koperty coraz grubsze

Gość

Najlepiej by było gdyby Żuchowski uciekł ze Szczytna i już nie wracał. Mieszkańcy mieliby spokój z jego durnymi pomysłami

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Ścianka pin art już działa
  Ty Jarek masz moj glos za tą ściankę gdyz to ponoć pomysł Leski ale ty go żeś wykozystał.
  Autor: Rafal
  2019-08-22 20:33:22
 • Ogórki i kaszana – felieton Wiesława Mądrzejowskiego
  A od kogo pan to wie ;)
  Autor: Śmieszek
  2019-08-22 11:55:08
 • Zespół, który może jeszcze zaskoczyć
  A o drugim meczu nawet słowa nie napiszecie? Jak Sks Szczytno fatalnie zagrał u siebie z Orlętami Reszel przegrywając aż 0-8. I na 3 kolejke na wyjazd z Lzs roznowem nie pojechali. W tym artykule z jednym się zgodzę! Zaskoczyli piłkarze nas Ale fatalnie. Z taką grą jak teraz to Sks zapewni sobie spadek do A klasy.
  Autor: Xyz 1995
  2019-08-22 10:53:52
 • „Deżawi” - felieton Romana Żokowskiego
  I co Pan teraz powie panie Żokowski? Pasym 3 mecze 3 zwycięstwa I to bardzo wysokie! Bilans 12 bramek strzelonych i tylko 3 stracone. Kadra meczowa bardzo spora i Pan mówił o braku ludzi? Poprzedni sezon do zapomnienia a idzie nowe rozdanie. A Sks Szczytno 2 mecze przegrane u siebie 0-1 porażka z Wilczkiem i wilkowo i 0-8 z Orletami Reszel i w tamta niedziele nie pojechali na wyjazdowy mecz z Roznowem. Sytuacja kadrową fatalna że mogą raczej sezonu nie dograć.
  Autor: Xyz1995
  2019-08-22 09:44:32
 • Ogień zniszczył gospodarstwo w Dźwierzutach (zdjęcia)
  Tragedia wiadomo ale tej kobiety mi nie szkoda.Wiem, że pojawi się mnóstwo hejtu ale teraz wierzę, że jest na tym świecie jakaś sprawiedliwość.
  Autor: Nika
  2019-08-21 19:13:46
 • Powstaje Galeria Jurand z salą widowiskową
  Jak porządna galeria to i pewnie porządne toalety będą . Bo w naszym pięknym rzekomo turystycznym mieście nie ma nawet 1 kibelka . na mieście :D
  Autor: Lusi205i
  2019-08-20 16:07:49
 • Kraksa na Leyka, kierowca uciekł (zdjęcia)
  8 godzin zablokowana droga była
  Autor: 007
  2019-08-18 18:30:21
 • Waldemar Kiernozek Project NEWI
  Artykuł pięknie napisany tylko mija się mocno z prawda ;) Pan Waldek fałszuje jak by przechodził mutacje głosu pozdrawiamy Zespół jarzębina (bo grać to trza umić )
  Autor: Andrew
  2019-08-18 14:32:38
 • Wieża ciśnień – Roman Żokowski
  Czy ta budowla koło wieży zostanie dokończona?
  Autor: Łukasz
  2019-08-17 16:32:37
 • Dyskusja – felieton Romana Żokowskiego
  Czy wieża ciśnień zostanie odrestaurowana?
  Autor: Łukasz
  2019-08-17 16:26:14