Niedziela, 26 Maj, Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Powodzenie... kompostu w Jedwabnie


W ciągu niespełna miesiąca użytkowników znalazło ponad 100 z 220 specjalnych pojemników na odpady zielone, czyli tzw. kompostowników. Zakupiła je gmina i przekazuje w nieodpłatną dzierżawę właścicielom posesji.- Zainteresowanie jest naprawdę duże. Już wydaliśmy ponad 100 kompostowników, a wnioski wciąż napływają – twierdzi wójt Sławomir Ambroziak. - Na razie głównie od stałych mieszkańców gminy, ale niebawem zapewne i właściciele posesji letniskowych zaczną się po nie zgłaszać.

 

Gminna inicjatywa nie wynika jedynie ze zmian w przepisach, które nakazują obejmowanie segregacją coraz to więcej różnych odpadów. Kompostowanie odpadów biologicznych: kuchennych i ogrodowych to przede wszystkim znaczne zmniejszenie ilości tzw. odpadów zmieszanych, które trafiają na wysypiska śmieci. A za każdą tonę takich odpadów gmina płaci solidne pieniądze.

 

- Wszystko wskazuje na to, że te koszty będą ciągle rosły. Jeśli więc we własnym zakresie, dzięki kompostowaniu, zmniejszymy ilość wywożonych śmieci, to w ten sposób już dziś zaczniemy się chronić przed podwyżkami opłat, którymi za odbiór śmieci obciążani są mieszkańcy – tłumaczy Ambroziak. - Nie twierdzę, że w przyszłości takich podwyżek nie będzie, ale im więcej śmieci legalnie zagospodarujemy, jako mieszkańcy, we własnym zakresie, tym te podwyżki będą mniejsze.


 

Wraz z kompostownikami gmina rozdaje specjalnie przygotowane ulotki, które dokładnie uczą, jak tworzy się kompost i do czego może być wykorzystywany. - Po kilku latach składowania uzyskuje się po prostu dobry, naturalny nawóz – wyjaśnia wójt Jedwabna.

 

Inaczej mówiąc: dziś skoszona trawa, złożona w kompostowniku, za kilka lat sprawi, że na trawnikach trawa będzie lepiej rosła, a warzywa czy owoce z ogródków będą zdrowsze, a więc bardziej wartościowe.Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Piątek, 2018-11-23 11:10:46

Belfer górą w Jedwabnie

 • Środa, 2018-11-21 17:16:42

Nowe auto dla ŚDS w Jedwabnie


Komentarze

 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Autobusy były okropne, a komentarze wyżej zostały napisane najwidoczniej przez kogoś kto nigdy nie miał z nimi nic wspólnego ;)
  Autor: Uczennica
  2019-05-26 17:52:21
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Chyba niektórzy co tu wypisują to nie widzieli stanu technicznego tych autobusów ,co do tego przewoźnika to były wątpliwości od początku o bezpieczeństwo w tych autobusach.I proszę nie pisać że mamy były zadowolone ,bo z tym się nie zgodzę bo były przerażone samym wyglądem tych autobusów.A coś mi się zdaje że tu nie wypisuje żaden rodzić z gminy tylko ktoś przeciwny Wójtowi który chce dopiec także staremu przewoźnikowi .A ja popieram w końcu wójta ,że podjął bardzo dobrą decyzję i czekam na wygrany przetarg przez starego przewoźnika i bardzo zadbane autobusy .A co do tematu że niby cała rodzina nie ma pracy to zastanów się mieszkańcu co piszesz bo oni nie są przewoźnikami tylko w Jedwabnie ,ale i wycieczki też obsługują i bardzo dobrze Im się wiedzie \"ZAZDROŚNIKU\"I drodzy mieszkańcy i mieszkanki nie szukajcie teraz przekrętów bo ich nie ma tylko jest rozmowa o obecnym przewodniku a nie pranie brudów z niczego .
  Autor: Ola
  2019-05-26 17:41:57
 • 10 milionów „otuli” szkołę i przedszkole
  Tak zapuścić szkołę. Wstyd!!! Uczyłem się w niej od czasu jej powstania. No, ale żeby doprowadzić do takiego stanu ...
  Autor: Gorszy sort
  2019-05-25 12:02:38
 • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
  Czy bez pokropku, to ten samochód by nie jeździł???
  Autor: Pytam się
  2019-05-24 22:50:07
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  właśnie jakie skargi chyba że na pana panie wójcie ciągle jakieś podwyżki pan nie uleczy gminy długi były i będą tylko czemu naszym kosztem zwykłych obywateli tej gminy i żeby nie było to nie jest oskarżenie tylko osobista myśl !!!!!!!!
  Autor: mieszkaniec
  2019-05-24 21:30:07
 • Świetlica ze sportowym zapleczem
  Na Kamionku by mogli taką świetlice zbudować
  Autor: Zzzz
  2019-05-24 17:19:19
 • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
  Brawo
  Autor: Fan
  2019-05-24 13:27:23
 • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
  Brawo Romku!
  Autor: Kolega
  2019-05-24 12:41:49
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  a przedszkole to miało jechać z tym przewoźnikiem czy z tym z Tylkowa?
  Autor: kinga
  2019-05-23 20:49:23
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Tak, zgadzam się wszystko było ok, tylko stary przewoźnik ciągle szukał haka, aby znowu wrócić, bo cała rodzina bez pracy. A on tu nikogo innego nie chce wpuścić!!!! Skandal i uklady
  Autor: Mieszkaniec
  2019-05-23 14:16:54