Czwartek, 27 Czerwiec, Imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Powodzenie... kompostu w Jedwabnie


W ciągu niespełna miesiąca użytkowników znalazło ponad 100 z 220 specjalnych pojemników na odpady zielone, czyli tzw. kompostowników. Zakupiła je gmina i przekazuje w nieodpłatną dzierżawę właścicielom posesji.



- Zainteresowanie jest naprawdę duże. Już wydaliśmy ponad 100 kompostowników, a wnioski wciąż napływają – twierdzi wójt Sławomir Ambroziak. - Na razie głównie od stałych mieszkańców gminy, ale niebawem zapewne i właściciele posesji letniskowych zaczną się po nie zgłaszać.

 

Gminna inicjatywa nie wynika jedynie ze zmian w przepisach, które nakazują obejmowanie segregacją coraz to więcej różnych odpadów. Kompostowanie odpadów biologicznych: kuchennych i ogrodowych to przede wszystkim znaczne zmniejszenie ilości tzw. odpadów zmieszanych, które trafiają na wysypiska śmieci. A za każdą tonę takich odpadów gmina płaci solidne pieniądze.

 

- Wszystko wskazuje na to, że te koszty będą ciągle rosły. Jeśli więc we własnym zakresie, dzięki kompostowaniu, zmniejszymy ilość wywożonych śmieci, to w ten sposób już dziś zaczniemy się chronić przed podwyżkami opłat, którymi za odbiór śmieci obciążani są mieszkańcy – tłumaczy Ambroziak. - Nie twierdzę, że w przyszłości takich podwyżek nie będzie, ale im więcej śmieci legalnie zagospodarujemy, jako mieszkańcy, we własnym zakresie, tym te podwyżki będą mniejsze.


 

Wraz z kompostownikami gmina rozdaje specjalnie przygotowane ulotki, które dokładnie uczą, jak tworzy się kompost i do czego może być wykorzystywany. - Po kilku latach składowania uzyskuje się po prostu dobry, naturalny nawóz – wyjaśnia wójt Jedwabna.

 

Inaczej mówiąc: dziś skoszona trawa, złożona w kompostowniku, za kilka lat sprawi, że na trawnikach trawa będzie lepiej rosła, a warzywa czy owoce z ogródków będą zdrowsze, a więc bardziej wartościowe.



Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

  • Piątek, 2018-11-23 11:10:46

Belfer górą w Jedwabnie

  • Środa, 2018-11-21 17:16:42

Nowe auto dla ŚDS w Jedwabnie


Komentarze

  • Jarosław i Vladimir połączyli siły dla dobra Mazur (zdjęcia)
    jarek szykujesz im sciezke zeby mogli predzej wjechac do polski.OJ zastanów sie!!!
    Autor: marek
    2019-06-26 15:25:12
  • Dwie dekady śpiewania Kantaty
    Az ciezko uwierzyć, że Pan Mariusz tak nisko upadł.....? Z przewodniczącego rady miasta na.......
    Autor: Tomasz
    2019-06-25 22:43:55
  • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
    Lichwa....
    Autor: Czy miasto na to stac?, kiepski to gospodarz, ktory ziemie swoją zadłuża.
    2019-06-25 22:41:10
  • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
    Już widzę jak tłumy turystów walą do Szczytna na lodowisko.
    Autor: Mieszkaniec
    2019-06-25 13:39:42
  • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
    Emil nie bój nic, lodowisko dobra sprawa, myślę że będzie spore zainteresowanie. Wygodniej mieć je na miejscu niż jeździć do Olsztyna.
    Autor: Zbigniew
    2019-06-24 23:50:51
  • W Szczytnie powstanie sztuczne lodowisko
    Chyba maniek z Grzegorczykiem będą się tam bujali, a potem pójdą łowić rybki na małe domowe gdzie maniek stanowiska sobie wybuduje.
    Autor: Emil
    2019-06-24 21:08:35
  • Zostań współwłaściciel browaru w Szczytnie i... wygraj kolację z Magdą Gessler
    Na kolację zabiorę babcie
    Autor: Martyna karolewska
    2019-06-24 19:21:33
  • Firmy na śmieciowym cenzurowanym
    Niech się Pani z Urzędu przepisami nie zasłania, bo owszem jest tam coś o rozdzielaniu zwykłych śmieci od firmowych, ale to nie jest przymus dla samorządu, tylko wybór. A żeby daleko nie szukać, to w gminie Pasym, przedsiębiorców i ludzi \"wrzucają\" do jednego worka, i problem w ogóle nie istnieje. A w Szczytnie jest i to duży. Każdy przedsiębiorca to powie. Jak sama nazwa wskazuje przedsiębiorca, sobie poradzi. Tylko kto kogo, i po co ma oszukiwać...?
    Autor: Przedsiębiorca
    2019-06-24 12:40:56
  • Stadion przy Śląskiej na etapie papierowym
    A obok stadionu jeszcze ma powstać bosko że sztuczną trawa 60x30 taka mała poprawka.
    Autor: Xyz
    2019-06-23 16:42:37
  • Koszmar niepełnosprawnych: krawężniki, policja i... bliźni
    W pełni popieram pana spostrzeżenia sam jestem wózkowiczem i mam problemy z poruszaniem się na wózku bez pomocy innych osób.nawet przed wyborami do samorządu oprowadzałem jednego pana z aparatem do zdjęć który nagrał kilka zdjęć na na przejściu z ul żwirki do parku i podjazd koło mostku przy areście .miał ten pan to jakoś załatwić.,ale wybory się odbyły i sprawa ucichła .Bardzo dobrze że pan jako młody człowiek widzi te problemy,i trzeba te sprawy mocno nagłaśniać .z obserwacji widać na co dzień że osób na wózkach jest dużo w naszym mieście Myślę że jest nas dużo i powinniśmy domagać się od władz by te sprawiły by osobom niepełnosprawny żyło się lepiej. pozdrawiam.
    Autor: Tadeusz Rosiński
    2019-06-23 14:40:48