Reklama


Reklama

Powodzenie... kompostu w Jedwabnie


W ciągu niespełna miesiąca użytkowników znalazło ponad 100 z 220 specjalnych pojemników na odpady zielone, czyli tzw. kompostowników. Zakupiła je gmina i przekazuje w nieodpłatną dzierżawę właścicielom posesji.- Zainteresowanie jest naprawdę duże. Już wydaliśmy ponad 100 kompostowników, a wnioski wciąż napływają – twierdzi wójt Sławomir Ambroziak. - Na razie głównie od stałych mieszkańców gminy, ale niebawem zapewne i właściciele posesji letniskowych zaczną się po nie zgłaszać.

 

Gminna inicjatywa nie wynika jedynie ze zmian w przepisach, które nakazują obejmowanie segregacją coraz to więcej różnych odpadów. Kompostowanie odpadów biologicznych: kuchennych i ogrodowych to przede wszystkim znaczne zmniejszenie ilości tzw. odpadów zmieszanych, które trafiają na wysypiska śmieci. A za każdą tonę takich odpadów gmina płaci solidne pieniądze.


Reklama

 

- Wszystko wskazuje na to, że te koszty będą ciągle rosły. Jeśli więc we własnym zakresie, dzięki kompostowaniu, zmniejszymy ilość wywożonych śmieci, to w ten sposób już dziś zaczniemy się chronić przed podwyżkami opłat, którymi za odbiór śmieci obciążani są mieszkańcy – tłumaczy Ambroziak. - Nie twierdzę, że w przyszłości takich podwyżek nie będzie, ale im więcej śmieci legalnie zagospodarujemy, jako mieszkańcy, we własnym zakresie, tym te podwyżki będą mniejsze.

 

Wraz z kompostownikami gmina rozdaje specjalnie przygotowane ulotki, które dokładnie uczą, jak tworzy się kompost i do czego może być wykorzystywany. - Po kilku latach składowania uzyskuje się po prostu dobry, naturalny nawóz – wyjaśnia wójt Jedwabna.

Reklama

 

Inaczej mówiąc: dziś skoszona trawa, złożona w kompostowniku, za kilka lat sprawi, że na trawnikach trawa będzie lepiej rosła, a warzywa czy owoce z ogródków będą zdrowsze, a więc bardziej wartościowe.Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • „Droga śmierci” w likwidacji
  A co z odcinkiem Olszyny Jeruty on jest jeszcze gorszy

  Tomasz Nieciak


  2020-09-19 06:50:40
 • Dawny GOK zamienia się w ruinę
  Gośkę trzeba zatrudnić ........ona \" postawi \" na nogi :-)

  Dynd


  2020-09-18 23:09:14
 • Józef Zapatka – zapomniany bohater plebiscytu
  Nieporozumienie z biblioteką- chodzilo o moją książkę, którą tam kiedyś przesłałem a ktora również znajduje się w Bibliotece Narodowej w Warszawie.A co do nienawiści w stosunku do Pana, Panie Śmieszek to tylko różnica zdań, nic ponadto. Przyznam się do jednej rzeczy- lubię się z Panem wykłócać. To chyba moja słabośc

  Jamka lech


  2020-09-18 21:14:35
 • Małżeństwo okradało samochody z paliwa
  A co z paserem co za pół ceny kupował kradziony towar , czyżby został świadkiem koronnym ?.

  Bezkarność gnidy gorszej od złodzieja.


  2020-09-18 20:04:50
 • Nurkująca sekretarz gminy (zdjęcia)
  Super że są ludzie którzy mają ambicje i pasje a nie tylko siedzą w domu przed TV. Przykre jest to że inni ludzie bez ambicji i pasji z zazdrości wylewają pomyje... Super Pani Basiu tak trzymać!

  Obserwator


  2020-09-18 17:22:14
 • Poprawa figury tylko w Studio Figura – Zapraszamy!
  Tego nam brakowało w naszym pięknym mieście, będę na pewno klientką :)

  Magda


  2020-09-18 12:48:55
 • Iga srebrną medalistką mistrzostw Polski
  Trochę niefortunne to zdjęcie.

  Kowal


  2020-09-18 00:33:52
 • Niezwykłe znalezisko w Starych Kiejkutach
  Takie mamy u nas prawo. Kupujesz ziemię, ale nic co cenne nie jest Twoje. Znajdziesz ropę, państwowa, znajdziesz skarb, państwowy, znajdziesz walizkę pieniędzy tak jest. państwa. Gdy tylko w jakiś sposób policja się dowie, to możesz dostać wyrok, chyba że samemu od razu szybkim krokiem udasz się na komendę i zgłosisz takie znalezisko. Ja bym poszedł o krok dalej i na komendę zwoził wszystkie kamienie znalezione na polu, żeby policja badała, czy aby przypadkiem nie jest to jakiś artefakt archeologiczny. A człowiekowi zamiast dać jakiś dyplom, no jakieś znaleźne czy nagroda to marzenie w naszym kraju więc nie liczę, pogratulować oficjalnie czy zrobić pamiątkowe zdjęcie w muzeum dla znalazcy to mu wpieprzą wyrok najlepiej i niech siedzi, drugi raz jak coś znajdzie to rozsądnie wywali do rowu albo zniszczy XD

  Chomik


  2020-09-17 22:29:09
 • Józef Zapatka – zapomniany bohater plebiscytu
  Ach, panie Jamka! Niech pan już skończy z tą swoją mizantropią. Wylewa się to z pana za każdym pańskim wpisem. Jak to już wcześniej napisano - dobrze, że jest pan byłym Szczytnianinem. Nie zrozumiem nigdy takiej nienawiści, jaka w panu tkwi. Tylko dlatego, że ktoś myśli inaczej. Niech pan się nie spodziewa, że sugerowanie przez pana jakichś moich deficytów sprowokuje mnie do pozwu sądowego. Pieniactwo nie leży w mojej naturze. I skąd pan wie, co o mnie jest w bibliotece w Szczytnie? Ma pan związki ze służbami?

  Śmieszek


  2020-09-17 22:17:25
 • Spacer po Pasymiu zakłócili kryminalni ze Szczytna
  Policja, policja i policja...

  Ja


  2020-09-17 21:06:02