Piątek, 26 Kwiecień
Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda -

Reklama


Reklama

Powodzenie... kompostu w Jedwabnie


W ciągu niespełna miesiąca użytkowników znalazło ponad 100 z 220 specjalnych pojemników na odpady zielone, czyli tzw. kompostowników. Zakupiła je gmina i przekazuje w nieodpłatną dzierżawę właścicielom posesji.


  • Data:

- Zainteresowanie jest naprawdę duże. Już wydaliśmy ponad 100 kompostowników, a wnioski wciąż napływają – twierdzi wójt Sławomir Ambroziak. - Na razie głównie od stałych mieszkańców gminy, ale niebawem zapewne i właściciele posesji letniskowych zaczną się po nie zgłaszać.

 

Gminna inicjatywa nie wynika jedynie ze zmian w przepisach, które nakazują obejmowanie segregacją coraz to więcej różnych odpadów. Kompostowanie odpadów biologicznych: kuchennych i ogrodowych to przede wszystkim znaczne zmniejszenie ilości tzw. odpadów zmieszanych, które trafiają na wysypiska śmieci. A za każdą tonę takich odpadów gmina płaci solidne pieniądze.


Reklama

 

- Wszystko wskazuje na to, że te koszty będą ciągle rosły. Jeśli więc we własnym zakresie, dzięki kompostowaniu, zmniejszymy ilość wywożonych śmieci, to w ten sposób już dziś zaczniemy się chronić przed podwyżkami opłat, którymi za odbiór śmieci obciążani są mieszkańcy – tłumaczy Ambroziak. - Nie twierdzę, że w przyszłości takich podwyżek nie będzie, ale im więcej śmieci legalnie zagospodarujemy, jako mieszkańcy, we własnym zakresie, tym te podwyżki będą mniejsze.

 

Wraz z kompostownikami gmina rozdaje specjalnie przygotowane ulotki, które dokładnie uczą, jak tworzy się kompost i do czego może być wykorzystywany. - Po kilku latach składowania uzyskuje się po prostu dobry, naturalny nawóz – wyjaśnia wójt Jedwabna.

Reklama

 

Inaczej mówiąc: dziś skoszona trawa, złożona w kompostowniku, za kilka lat sprawi, że na trawnikach trawa będzie lepiej rosła, a warzywa czy owoce z ogródków będą zdrowsze, a więc bardziej wartościowe.



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama