Niedziela, 26 Maj, Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Potrójne świętowanie niepodległości w Dźwierzutach


Koncert Czesława Mozila, uroczysta akademia ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych i dyktando niepodległościowe o złote pióro. Tak Gminny Ośrodek Kultury Dźwierzutach obchodził 100. rocznicę odzyskania niepodległości. – Każdy mógł znaleźć coś dla siebie, by uczcić to wyjątkowe święto – mówi Ewa Dolińska-Baczewska.Czesław Mozil, 10 listopada, zabrał widzów w podróż do świata emigracji, poczucia polskości na obczyźnie oraz muzyki wypływającej z potrzeby wyrażania najgłębszych odczuć.

 

Niedziela, 11 listopada, to kolejny dzień świętowania. Na uroczystą akademię niepodległościową, przygotowaną przez szkołę podstawową z Kałęczyna przyszły tłumy mieszkańców. Były obecne poczty sztandarowe i przedstawiciele służb mundurowych. W czasie uroczystości miało również miejsce wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz figurek Orła Białego najstarszym mieszkankom gminy: 102-letniej Lotcie Dorow oraz 101-letniej Kazimierze Olkowskiej. W imieniu jubilatek upominki odebrały ich opiekunki. Uczestnicy akademii mieli również możliwość wspólnie śpiewać patriotyczne pieśni z zespołem Wrzosy. Na zakończenie niedzielnych obchodów strażacy OSP Dźwierzuty poczęstowali uczestników grochówką.


 

Ostatnim z akordów przygotowanych przez GOK obchodów było dyktando niepodległościowe. Na dziesięciu śmiałków, którzy stanęli do walki o złote pióro czekał naprawdę niełatwy test. – Nikomu z uczestników nie udało się napisać dyktanda bezbłędnie i nawet nauczycielom sprawiło ono niemały kłopot – mówi Ewa Dolińska-Baczewska. – Gratuluję zwyciężczyni dyktanda Małgorzacie Nosek. Dziękuję również wszystkim sponsorom, którzy ufundowali nagrody i upominki dla uczestników.

 

Radek Dąbrowski

Fot. Radek DąbrowskiKomentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
  Czy bez pokropku, to ten samochód by nie jeździł???
  Autor: Pytam się
  2019-05-24 22:50:07
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  właśnie jakie skargi chyba że na pana panie wójcie ciągle jakieś podwyżki pan nie uleczy gminy długi były i będą tylko czemu naszym kosztem zwykłych obywateli tej gminy i żeby nie było to nie jest oskarżenie tylko osobista myśl !!!!!!!!
  Autor: mieszkaniec
  2019-05-24 21:30:07
 • Świetlica ze sportowym zapleczem
  Na Kamionku by mogli taką świetlice zbudować
  Autor: Zzzz
  2019-05-24 17:19:19
 • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
  Brawo
  Autor: Fan
  2019-05-24 13:27:23
 • Nowy wóz bojowy trafił do strażaków (zdjęcia)
  Brawo Romku!
  Autor: Kolega
  2019-05-24 12:41:49
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  a przedszkole to miało jechać z tym przewoźnikiem czy z tym z Tylkowa?
  Autor: kinga
  2019-05-23 20:49:23
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Tak, zgadzam się wszystko było ok, tylko stary przewoźnik ciągle szukał haka, aby znowu wrócić, bo cała rodzina bez pracy. A on tu nikogo innego nie chce wpuścić!!!! Skandal i uklady
  Autor: Mieszkaniec
  2019-05-23 14:16:54
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Żałosne to jest co nasz pan wójt robi... Szukają CH.... Wie czego... Co wy chcecie od nowego przewoznika... Jakiś dobry przekręt jest między p. Wojtek a nasza stara firma która wozila dzieci...
  Autor: Mieszkanka
  2019-05-23 13:37:44
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Jakie skargi P.wojcie od przewoźnika który przegrał?Który czuje się panem na swoim terenie i nie wie jak jeszcze dokopać teraźniejszym.
  Autor: Mieszkaniec
  2019-05-23 11:32:31
 • Za transport dzieci... do prokuratury
  Bzdury! Przewoźnik był naprawdę w porządku. Nie wiem kto mógłby się na niego skarżyć bo, z którym rodzicem bym nie rozmawiała również podzielal moje zdanie. Obecny \"zastępczy\" przewoźnik za to robi sobie jakieś kpiny. Często jest tak, że autobus odjeżdża z przystanku za wcześnie. Poza tym jeszcze w ubiegłym roku gdy dziecko jechało do innej miejscowości niż zamieszkania pobierał opłaty. Coś tu jest chyba nie tak.
  Autor: Xxx
  2019-05-23 10:48:34