Reklama


Reklama

Ponad 10 milionów unijnych na drogi


Decyzja dotycząca przydziału środków zapadła 5 sierpnia. Dysponent – samorząd wojewódzki, ogłosił konkurs obejmujący całą przydzieloną pulę na poddziałanie pod nazwą „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych”.

 

...Decyzja dotycząca przydziału środków zapadła 5 sierpnia. Dysponent – samorząd wojewódzki, ogłosił konkurs obejmujący całą przydzieloną pulę na poddziałanie pod nazwą „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych”.

 

Konkurs na początku i na końcu

 

Województwo miało do podziału 30 mln euro, co wg aktualnego kursu równa się mniej więcej prawie 131 milionom złotych. Wnioskujące samorządy mogły uzyskać maksymalnie 3 mln dofinansowania, natomiast wartość pojedynczych inwestycji nie mogła przekroczyć miliona euro czyli nieco ponad 4,3 mln zł. Do konkursu stanęło 317 wniosków, z których pozytywnie weryfikację przeszły 292. Nie dla wszystkich wystarczy jednak pieniędzy.

Z zapowiedzi marszałka wynika także, że nie będzie listy rezerwowej – mówi wicestarosta Marcin Nowociński. - Przy dzieleniu pieniędzy z poprzedniego budżetu było tak, że niektóre inwestycje, na które brakowało puli w pierwszym etapie dzielenia i tak „łapały” się na dofinansowanie w ramach oszczędności uzyskiwanych podczas przetargów. Teraz, przy końcu sierpnia, podpisane będą już umowy, inwestycje mają być zakończone najpóźniej w 2018 roku i wtedy ma te pieniądze, które zostaną, będzie ogłoszony kolejny konkurs.

 

Wielbark i gmina Szczytno

nie w pełni zadowolone


Reklama

 

Ten sposób dystrybucji nie jest dobra informacją dla gmin Szczytno i Wielbark. Wnioski odnośnie przebudowy dróg: Lipowiec – Gawrzyjałki oraz Wały – Niedźwiedzie w gminie Szczytno oraz blisko 3-kilometrowego odcinka drogi lokalnej w gminie Wielbark znalazły się tuż poza „czarną krechą” limitu. Albo więc gminy będą te inwestycje finansować wyłącznie z własnych środków, albo znajdą inne źródło, albo... poczekają dwa lata. Na pocieszenie można dodać, że gminy te złożyły po kilka wniosków i szereg innych dróg będzie budowanych z unijnym dofinansowaniem.

 

 

Jedwabno i Pasym naprawią drogi powiatowe

 

Najlepiej udokumentowane i najwyżej ocenione zostały dwa wnioski złożone przez gminę Rozogi: przebudowa kilometra drogi gminnej Dąbrowy – Dąbrowy kolonia oraz drogi Kilimany – Klon.

Gmina Jedwabno budować będzie jedną drogę swoją – w Witowie oraz fragment powiatowej: od Nowego Dworu do Dzierzek. - Ustawa pozwala samorządowi gminnemu realizować zadania innego samorządu, jeśli oba dojdą do porozumienia – tłumaczy wicestarosta Nowociński. - Wielki tu ukłon w stronę wójta Jedwabna, jak również burmistrza Pasymia za to, że podjęli się realizować inwestycje w obrębie dróg powiatowych, oczywiście w partnerstwie z samorządem powiatowym.

Reklama

„Swoje” dofinansowanie uzyskał też samorząd powiatowy, który zgłosił rozbudowę i przebudowę drogi Pasym - Dźwierzuty. Będzie to blisko 5-kilometrowy fragment tej arterii, wiodący od „styku” z drogą do Biskupca, przez Dźwierzuty (lekka poprawa) prawie aż do końca Małszewka. Inną część tej samej drogi będzie naprawiał samorząd Pasymia: przez fragment miasteczka do końca Grzegrzółek i jest to jedyny złożony przezeń wniosek. Pasym nie starał się o środki na jakąkolwiek z własnych dróg, w odróżnieniu np. od gmin Wielbark czy Świętajno, z których każda „łapie” się na dofinansowanie kilku drogowych inwestycji.

 

 

Na 3 kilometry zabrakło pieniędzy

 

W przypadku drogi Pasym – Dźwierzuty pojawi się jednak problem 3-kilometrowego odcinka między Grzegrzółkami a Małszewkiem, na który – póki co – pieniędzy nie ma. - Niestety, uwzględnienie całej drogi spowodowałoby, że koszt inwestycji przekroczyłby górny pułap ustalonego limitu kosztów, a wówczas wnioski byłyby odrzucone – mówi wicestarosta. - Dlatego oba są „wyśrubowane” do granicy możliwości, ale i tak w tej drodze pozostanie jeszcze spora „dziura” do załatania w przyszłości.Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo… był nietrzeźwy
  No i jeździj człowieku całe życie uczciwie, na trzeźwo, zgodnie z przepisami i ostrożnie - a raz takiego na drodze spotkasz i cię taki zabije.

  Kowal


  2020-12-03 19:15:54
 • Mega Paka dla Ratowników Medycznych
  To może by tak zamieścić przynajmniej loga - jeśli nie zdjęcia - Darczyńców. A nie tylko tego pana radnego, bo to nie jego pieniądze. Niestety to dość tania ustawka na plecach Ratowników i Darczyńców.

  Śmieszek


  2020-12-03 17:34:26
 • Nie żyje Witold Mocarski, pogrzeb w poniedziałek
  Spoczywają w pokoju promotorze.

  Andrzej


  2020-12-03 17:24:09
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Panie X-Men. Spośród 5. kandydatów startujących w wyborach na burmistrza w 2018 r. tylko 1. ujawnił swą \"polityczność\" - to był kandydat z PiS. \"Apolityczność\" wykazały komitety \"Z Górską dla Szczytna\", \"Wszystko dla Szczytna\", \"Aktywne Szczytno\". Wszystkie - także \"Razem dla mieszkańców\" - zostały zainfekowane działaczami powiązanymi bezpośrednio, lub pośrednio z konkretną partią polityczną (wiadomo, jaką). Wobec tego - obojętnie kto by zwyciężył: Gontarzewski, Wilczek, Lenard, czy Górska - każda z tych osób była tak czy owak afiliowana \"politycznie\" pod przykrywką apolitycznego komitetu wyborczego. W związku z tym wyrzucanie Burmistrzowi - jakikolwiek by nie był \"polityczności\" jest bzdurą. To tylko ujadanie z powodu braku dostępu do konfitur.

  Krajan


  2020-12-03 14:02:21
 • Bezdomni, kto i jak im pomoże?
  Chyba tylko matka Natura.

  Dziadek Mróz.


  2020-12-03 12:27:11
 • Premier: zamówiliśmy 45 mln dawek szczepionki; będą darmowe i dobrowolne; są widoki, by szczepienia rozpoczęły się od lutego
  Zobaczymy zainteresowanie tą szczepionką w Wielkiej Brytanii , tam już za tydzień będzie dostępna.

  Czy spadnie liczba zachorowań?.


  2020-12-03 12:21:55
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Panie Krajanie, co do apolityczność. Pani Górska startowała jawnie z ramienia PSL, a pan Mańkowski z komitetu \" Razem dla mieszkańców\" i udaje apolitycznego, czyżby się bał przed wyborami ujawnić swoje preferencje polityczne? Czy po prostu nie chciał grać z wyborcami w otwarte karty ?

  X-Men


  2020-12-03 09:25:47
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Do Krajana: No pewnie - wybierzmy samych swoich, radnych i burmistrza! Wtedy okaże się jak są apolityczni. Bo zanim zostaną wybrani - musza powstać komitety wyborcze - społeczne. No to wówczas ciężka praca dla zwykłego obywatela - szaraka: zdobyć podpisy, czyli przelecieć się po iluś domach, blokach, aby móc zarejestrować tenże komitet i tego kandydata. Trzeba też jakąś kasę na to wyłożyć, czyli poświęcić nie tylko czas, ale i pieniądze. A potem... Taka inicjatywa społeczna oczekuje spłaty długu: tu ulica, tam jezdnia, a gdzie indziej posadki i fuchy. I tak to jest. Każdy jest poszkodowany, jak nie załapie się na profity z władzy, lub przynajmniej jej okolic. Najłatwiej maja radni - jak już zostaną wybrani - to klamka zapadła - najwyżej ich drugi raz nie wybiorą - bo i tak już się najedli, czego mogli.

  Taki sobie czytelnik


  2020-12-02 19:45:55
 • Premier: zamówiliśmy 45 mln dawek szczepionki; będą darmowe i dobrowolne; są widoki, by szczepienia rozpoczęły się od lutego
  Poczekam aż zaszczepią się członkowie rządu. Do każdego zapewnienia i oświadczenia Premiera podchodzę z dużą dozą nieufności.

  dr


  2020-12-02 18:34:01
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Jak umarł Papież Jan Paweł II - to wszyscy w Polsce kręcili nosem na Benedykta XVI, Papieża Franciszka - Polska ledwo co uważa. Dlaczego? Bo Papież Jan Paweł II sprawował swoją misję przez 27 lat. W tym czasie rodziły się i dojrzewały pokolenia, które innego Ojca Świętego nie znały. Świat bez JP II był dla nich zupełnie nowym, nieznanym terytorium. Tak samo teraz w Szczytnie (wiem, że to głupie porównanie, ale chyba najbardziej zrozumiałe) ludzie, którzy dorastali w \"epoce\" D. Górskiej i jej popleczników nie są w stanie zrozumieć, że przychodzi ktoś inny i ma nieco inną wizję tego grajdołka. Nie oceniam wizji. Piszę tylko, że jest inna. Jeśli ktoś - chyba rozumny - pisze, że burmistrz jest nieapolityczny - to się chyba z choinki urwał. Co to znaczy apolityczność? Brak powiązań partyjnych? A jaka była w tym względzie apolityczna D. Górska? cały czas powiązana z PSL! Przecież ją PSL na to stanowisko rekomendował: jak ktoś daje ci poparcie - to je musisz spłacać. A jak apolityczni są radni, czy też konkurenci Mańkowskiego w wyborach na burmistrza. wszystkie te niby społeczne stowarzyszenia i komitety to wyborcza wydmuszka i maseczka - że niby to apolityczne, ale pompowana przez PSL i no i ostatnio przez PiS. Jazda na Mańkowskiego jest i być może są do niej powody. Ale głupota niektórych ideologów antyMańkowszczyzny jest bezdenna. Ale to cecha ludzi, którzy nie znają życia - ani społecznego, ani gospodarczego, ani politycznego i kierują się bardzo ograniczonym zakresem własnych interesików. Przykład? Dla niektórych wystarczało imię i nazwisko \"Danuta Górska\", aby do rady miejskiej wybrać panią zajmującą się biznesem na bazarze. Z całym szacunkiem - każdy, kto wystartuje w wyborach ma szansę. Ale większość wyborców nie zastanawia się nad kandydatami - głosuje, jak mu serce, albo sąsiad podpowie. Jak więc chcecie mieć apolityczność - to tam właśnie szukajcie kandydatów na burmistrzów, radnych - wtedy okaże się, jak każdy z nich jest \"apolityczny\".

  Krajan


  2020-12-02 16:03:19