Czwartek, 29 Lipiec
Imieniny: Ady, Wiwiany, Sylwiusza -

Reklama


Reklama

Połączyli pasję z pracą, funkcjonariusze policji „na dwóch kółkach” (zdjęcia)


„Żeby jeździć motocyklem trzeba mieć benzynę we krwi, ale i olej w głowie…” - te słowa często można usłyszeć od doświadczonych motocyklistów. Dla wielu z nich motocykle to pasja i wbrew pozorom większe poczucie bezpieczeństwa podczas jazdy niż za „kółkiem” samochodu. Takich miłośników wiatru we włosach, ryku silnika i odczuwalnej na klatce piersiowej prędkości, nie brakuje również w policji. Formacja ta umożliwia im łączenie służby z pasją, co zapewnia im prawdziwy work – life - balance. O policyjnej służbie na dwóch „kółkach” opowiadają na funkcjonariusze szczycieńskiej „drogówki” – asp. Janusz Kodzis i sierż. Jacek Kaczmarczyk.Na co dzień pełnią służbę w Referacie Ruchu Drogowego, Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego, Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. Realizują zadania związane z ochroną bezpieczeństwa i porządkiem w ruchu drogowym.

 

Obsługują kolizje i wypadki. Biorą udział w zabezpieczeniach imprez. Czuwają nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu drogowego oraz edukują najmłodszych, bo jak sami mówią, „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.

 

Mowa o funkcjonariuszach szczycieńskiej „drogówki”, którzy połączyli pracę w Policji z pasją i z radiowozów przesiedli się na motocykle. W Komendzie Powiatowej Policji w Szczytnie takich motocyklowych policjantów jest 3. W okresie letnim, aż do późnej jesieni, gdy tylko pogoda im sprzyja, patrolują drogi naszego powiatu, czuwając nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu drogowego.

 

Za oknem piękna pogoda. Mundurowi przygotowują się do rozpoczęcia służby. Dzisiaj nie zakładają jednak białych czapek, tylko motocyklowe kaski. Idą do służbowych garaży.

 

Z wnętrza dobiegają tzw. „bulaje”, czyli sygnały dźwiękowe i ryk silnika to znak, że są już gotowi, aby wyjechać w przydzielony podczas odprawy rejon służbowy. Zadania mają te same, jednak są bardziej mobilni i szybciej się przemieszczają.


Reklama

 

Do dyspozycji mają dwa motocykle sportowo – turystyczne, Honda CBF 1000. Motory te posiadają jednostki napędowe o pojemności blisko 1000 cm³, benzyna 19 l, prędkość maksymalna 228 km/h. Hondy, na których zasiadają, przyśpieszenie od 1 do 100 osiągają w zaledwie 4,4 sekundy.

 

 

Każdy z funkcjonariuszy posiada również swój prywatny motocykl. Żeby jednak wsiąść na tego służbowego muszą posiadać specjalne policyjne przeszkolenie. Te odbywają się w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Nie ma, co ukrywać, że mundurowi muszą posiadać większe predyspozycje, umiejętności i podzielność uwagi niż kierowcy cywilnych jednośladów. To właśnie w CSP w Legionowie szkolą się z doskonalenia technik jazdy, zatrzymywania pojazdów do kontroli drogowej, pilotażu, jazdy w kolumnie, jazdy w terenie i motocyklowej asysty.

 

Jak sami mówią, nikt ich do pełnienia służby na dwóch „kółkach” nie musi namawiać.

 

- Jest to na pewno inny rodzaj służby, niekoniecznie łatwiejszy, jednak pozwala im połączyć pracę z pasją, bo jak wiadomo na realizacje swoich hobby nie zawsze mają wystarczająco dużo czasu – argumentują. - Zaskakujące jest to, że, pomimo, iż w Policji motocykle są już od dawien dawna, to i tak za każdym razem wzbudzają zainteresowanie wśród innych uczestników ruchu drogowego. Taką szczególną grupą są na pewno inni fani dwóch kółek. Nie ścigamy się z nimi!

Reklama

 

Ale na pewno nie są nam obce motocyklowe pozdrowienia, a w szczególności gest LWG, czyli „lewa w górę”. LWG wykonuje się w przypadku mijania, na przeciwnym pasie, innego posiadacza jednośladu. Gest ten wspiera pasjonatów, życząc im bezpiecznej i przyjemnej trasy. Takich właśnie podróży, korzystając z okazji, na nadchodzący sezon życzymy zarówno sobie jak i innym miłośnikom jednośladów.

Więcej informacji z naszego powiatu zawsze w papierowym wydaniu "Tygodnika Szczytno".

Tygodnik dostępny jest w niemal każdym sklepie, w tym w sieci sklepów Biedronka. 

 

 Komentarze do artykułu

Michał

Super,LWG

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze