Reklama


Reklama

Podziękowali radnym za... akordeon


Blisko 3,5 tysiąca złotych podarowali radni z Jedwabna Stowarzyszeniu „Tanecznik”. Środki były potrzebne na zakup nowego, porządnego akordeonu dla zespołu Jedwabno, bo własnym instrumentem zespół dotychczas nie dysponował. Przedstawiciele Stowarzyszenia z prezesem Mirosławem Łachaczem na czele pojawili się na ostatniej sesji Rady Gminy Jedwabno, by za dar podziękować. Zaprezentowali również zakupiony instrument.Datki radnych sięgnęły kwoty blisko 3,5 tysiąca i pokryły około połowy kosztów zakupu nowego instrumentu.


Reklama

 

- Z tego co wiem, po prostu po jednej z sesji zorganizowano tę zbiórkę i radni ofiarowali wtedy swoje diety – wspomina wójt Sławomir Ambroziak. - W naszej gminie nie ma diet ryczałtowych, a diety wypłacane są za udział w posiedzeniu komisji i rady. Podstawowa dieta wynosi 10% najniższego wynagrodzenia za takie posiedzenie czyli 210 złotych. Radni funkcyjni: przewodniczący i wiceprzewodniczący mają te diety odrobinę wyższe.

 

Ciekawostką (i – niewątpliwie – wzorem godnym naśladowania) jest to, że taka „ściepa” gminna nie jest w Jedwabnie czymś wyjątkowym. Czasem organizacjom czy mniej sformalizowanym grupom społecznym potrzebne są niewielkie środki na doraźne działania. Mogą – rzecz jasna – starać się o nie drogą formalnych wniosków, a z przyczyn formalnych (wymogi dyscypliny budżetowej) nie zawsze też mogą takie wsparcie otrzymać, nie mówiąc już o tym, że najczęściej załatwianie spraw zgodnie z wymaganymi procedurami jest czasochłonne. I wtedy, nierzadko, w Jedwabnie zaczyna krążyć „kapelusz”.

Reklama

 

- Na przykład grupa młodzieży zajmująca się teatrem ognia potrzebowała trochę grosza na szkolenie i zakup odpowiednich akcesoriów. Szybka zbiórka, w której uczestniczyli gminni urzędnicy, radni i inne osoby, przyniosła potrzebne 650 zł i grupa miała to, co jej było potrzebne – mówi wójt Ambroziak. - A że nie chwalimy się takimi działaniami na co dzień? Bo takie szybkie, krótkie akcje rodzą się spontanicznie nie po to, by się nimi chełpić, ale by pomóc.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze