Czwartek, 9 Lipiec, Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki -

Reklama


Reklama

Pasymska wieża ciśnień ma opiekuna


Pasymska wieża ciśnień znalazła w końcu „opiekuna”. Na 10 lat wydzierżawiło ją Stowarzyszenie MAZUR Pasym, którego prezesem jest Rafał Brzeziński, mieszkaniec i sołtys Leleszek. Stowarzyszanie chce obiekt odrestaurować. Jeśli znajdą się pieniądze i nie zabraknie zapału na dole ma powstać też lokalny browar, a na górze taras widokowy.Negocjacje pomiędzy samorządowcami, a przedstawicielami stowarzyszenia trwały niemal cztery miesiące.

 

- Gdy zostałem burmistrzem odstąpiłem od ogłaszania przetargów na zbycie tego obiektu – mówi Cezary Łachmański, burmistrz Pasymia. - Liczyłem, że uda się nam go samodzielnie zagospodarować. Niestety, sytuacja ekonomiczna sprawiła, że temat był ciągle odkładany. Dlatego cieszę się, że wieżą zainteresowało się nasze lokalne stowarzyszanie.

 

Symboliczna dzierżawa

 

We wtorek, 26 maja obiekt oficjalnie trafił już w ręce stowarzyszenia.

 

- Koszt dzierżawy jest symboliczny, ale za to umowa zawiera szereg punków, na podstawie których stowarzyszanie ma dbać i remontować obiekt – tłumaczy burmistrz Łachmański. - Umowa pozwoli stowarzyszaniu szukać też środków zewnętrznych na potrzebne prace. Myślę, że jeśli uda się choć w części zrealizować zamierzenia pan Rafała, to obiekt bardzo uatrakcyjni turystycznie naszą gminę i sam Pasym. Stowarzyszenie Mazur Pasym to bardzo prężna organizacja, mimo że działa zaledwie od roku.


Reklama

 

 

Plany bliskie i dalekie

 

Szefem stowarzyszenia jest Rafał Brzeziński, sołtys Leleszek.

 

- Formalnie działamy od roku – mówi. - Naszą pasją są motocykle i poszukiwania zabytkowych artefaktów dotyczących pasymskiej ziemi – mówi. - W tej chwili mamy 11 członków. Pomysł na dzierżawę wieży zrodził się, gdy zaczęliśmy szukać miejsca na naszą siedzibę. Ten obiekt idealnie się do tego nadaje. Przykro patrzeć, jak niszczeje. Mamy kilka pomysłów na zagospodarowanie wieży. Na pewno powstanie tam izba pamięci Pasymia. Ale jeśli znajdziemy dodatkowe pieniądze to myślimy też o czymś znacznie większym. Kiedyś w Pasymiu działał browar regionalny, fajnie byłoby na dole wieży go odtworzyć, a na górze zrobić taras widokowy dla turystów.

 

Reklama

Zwiedzanie może już w lipcu

 

To plany na dalszą przyszłość, bo w tej chwili stowarzyszanie musi szybko dokonać sporo doraźnych remontów.

 

- Wieża jest w opłakanym stanie – mówi Brzeziński. - Odpadają tynki, dachówki. Prace będziemy konsultowali z konserwatorem zabytków. Chcielibyśmy doprowadzić ją do takiego stanu, aby w lipcu zrobić dni otwarte i pokazać wieżę od wewnątrz mieszkańcom i turystom, każdy jest tego ciekawy – mówi. - Chcemy tu robić też zloty motocyklowe oraz coniedzielne pchle targi staroci. Obiekt pochodzi z 1911 roku. Wcześniej zaopatrywał mieszkańców w wodę. Potem była tu też łaźnia miejska, a nawet biura.

 

 

 

Fot. Kacper StepokuraKomentarze do artykułu

Wypędzony z kraju

No i w końcu coś się dzieje ????️???????? brawo Pasym. Czekam na zlot motocykli, jak będę w kraju to na pewno przyjadę. Powodzenia życzę

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Rybne trofea z Domowego
  A ja takiego karpia złapałem , więźbę dachową zrobiłem z szkieletu a łuskami z niego dach cały pokryłem.

  Bajki wędkarzy.


  2020-07-09 10:29:52
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  W Dźwiersztynach owszem zrobili remont miesiąc temu. Konsekwencja jest taka ze w centrum wsi jest gorzej niż było!!! Tak jest gorzej! Jak nie byłeś to nie pisz ze jest dobrze! Po jednej stronie stoi woda po drugiej dziury zrobiły się jeszcze głebsze niż były. Ale co robota wykonana. Do poprawy Panie Wilczek!

  Dźwiersztyny mają głos!


  2020-07-09 10:23:55
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  To jest kpina. Znaki już postawiono że \'\'remont\" zakończony i z czyją pomocą. Trudno nazwać to naprawą gdy naniesiono coś na nawierzchnie, bez wcześniej, wyrównania i naprawiania jej. Jeżdżę tą trasą codziennie i odczuwam wraz z autem, że jest to bubel. Lepiej nie jest więc gdzie zasadność wykonanej pracy.

  Donder


  2020-07-09 05:27:41
 • Czujne kamery i burmistrz
  Ten awans koleżanki to chyba z izolatki na lepszą celę? - no,bo jeśli ktoś rozumie słowo awans i chce go uczcić, to jest jakoś cywilizowany i nie pozbawiony praw i wolności, i zachowuje się kulturalnie czyli normalnie i pro- a nie antyspołecznie.

  ika


  2020-07-08 23:46:11
 • Oszczędzanie na trawnikach i innej zieleni
  Jestem za NIE koszeniem. Vide - decyzje wielkich miast, by kosić maks. 3 razy do roku trawniki miejskie, a niektóre tereny - pozostawiać jako naturalne łąki. Wszystko to w celu zatrzymania wody - dla nas i dla małych stworzeń w glebie. Nasze trawniki to nie pola golfowe w UK ani inne Wimbledony, by musiały mieć trawkę równą i niską jak włos na rekrucie. Dostawałam w poprzednich latach (= kadencji burmistrza) szału, gdy \"dziady\" z podkoszarkami od świtu latały wokół mego bloku i wyły nie tyle kosząc ile wyrywając dopiero co wyrastającą roślinność (łącznie z kwiatami i krzewami) wiele razy od wiosny do jesieni. Zostawiali tylko suche ścierniska. Na nic zdawały się pisma do urzędów UM, że skoro nie siali (siali sąsiedzi, i ja też), to niech nie wyrywają. Teraz jest nareszcie normalniej i cieszę się widząc spokojnie wyrosłą i wykłoszoną trawę, choć zwykle nie daje jej się wysiać naturalnie, bo już zostaje i teraz skoszona / podkoszona. I od razu też podrażnia niektórym nie tylko nerw ale i alergiczną naturę...

  ika


  2020-07-08 23:38:09
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Wywołany do tablicy muszę się odnieść do faktów. W projekcie FIO kierowanym zarówno do młodzieży jak i seniorów zajęliśmy 10 miejsce w kraju na 2314 złożonych wniosków. Podziwiam niektóre wypowiedzi osób, nie znających założeń naszych programów wydają opinie i to znacznie odbiegające od zdania ekspertów. W kolejnym realizowanym przez z Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej konkursie w ramach tegorocznej edycji programu ASOS złożono 1795 ofert, gdzie nasza oferta uplasowała się na 33 pozycji. Widocznie dla niektórych zbyt nisko oceniono naszą pracę, gdyż tylko 60 polskich organizacji w priorytecie 1 otrzymało dofinansowanie. Praca na rzecz mieszkańców Szczytna, zawsze jest dla mnie przyjemnością i wyzwaniem . Zwłaszcza wtedy, kiedy odbieram telefon, tak jak dzisiaj, od zapłakanej starszej osoby, która jest ogromnie wdzięczna, za to, że ktoś o niej pomyślał. Dużą pomocą przy docieraniu do tych osób są ośrodki pomocy społecznej i aktywnie działające stowarzyszenia oraz organizacje. Ponieważ, jak widać po komentarzach mamy mnóstwo niewykorzystanego potencjału. Proponuję wyłączyć komputer i rozejrzeć się dookoła, na pewno wokół nas ktoś potrzebuje pomocy. Czasami zwykła herbata i kilka minut rozmowy dla kogoś znaczy bardzo wiele. Pozdrawiam i zapraszam do współpracy Szczytno może być AKTYWNE.

  Paweł Krassowski


  2020-07-08 18:40:05
 • 42-latek życie zawdzięcza policjantom, wyciągnęli go z pożaru (zdjęcia)
  Szkoda że mieszkańcy mają takiego nieodpowiedzialnego lokatora

  Stefek Burczymucha


  2020-07-08 17:45:54
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  A nagranie z kamery samochodowej i świadkowie to już o tym świadczy czy także nie ? Lizusostwem kariery nie zrobisz.

  k.arzyna


  2020-07-08 17:20:41
 • Kamery popilnują Dźwierzut
  To chyba lepiej ,ze wydają na monitoring czyli dają chleb dla takich ludzi jak Pan plus bezpiczeństwo dla innych ludzi a niżeli mieli by to wydać na swoje pensje (przeżreć). To chyba jest plus dla władz ?

  Do pana alo


  2020-07-08 16:58:23
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  Posiadanie paragonu na wymianę szyby nie świadczy o uszkodzeniu jej na tej drodze . Odnośnie naprawy dróg przez Pana Nowaka niech się wypowiedzą mieszkańcy wsi Dżwiersztyny gm.Pasym , bagno tam na drodze stało przez kilka lat mimo próśb sołtysa tej wsi i radnego gminy Jedwabno. Zmiana na stanowisku dyrektora dała natychmiastowy rezultat za co bardzo Dziękujemy dla Pana Rafała Wilczka.

  Do K.arzyna i mol.


  2020-07-08 15:07:40