Wtorek, 14 Lipiec, Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego -

Reklama


Reklama

Pani Jola własnoręcznie chroni szpital


Do tej pory pani Jolanta Studniak była mało zauważalną pracownicą szpitala w Szczytnie. Teraz być może jest najważniejszą osobą w placówce. To ona osobiście dba o bezpieczeństwo każdego lekarza, czy pielęgniarki w szpitalu. Jak? Od kilku dni własnoręcznie szyje tak potrzebne maseczki chirurgiczne, których dramatycznie brakuje na rynku.Zagrożenie koronawirusem skutkuje tym, że maseczki chirurgiczne - tak bardzo potrzebne w codziennej pracy lekarzy - są niemal niedostępne na rynku. Co więcej, jeśli już są, to ich koszt jest znacznie wyższy niż jakiś czas temu. Dlatego szpital w Szczytnie wziął sprawy w swoje ręce i maseczki szyje sam. A dokładnie szyje je Jolanta Studniak.

 

 

Centrum dowodzenia nad pogotowiem

 

Panią Jolę trudno znaleźć na korytarzach szpitala w Szczytnie. Swoje centrum dowodzenia, w którym stoją dwie maszyny do szycia, bele z materiałem i gumki do maseczek, ma w budynku pogotowia ratunkowego. Na jego ostatnim piętrze. Gdy nasz reporter odwiedził panią Jolę, ta zajęta była produkcją maseczek chirurgicznych.

 

- Wiem, że to w tej chwili bardzo ważne rzeczy, które pozwalają bezpiecznie pracować lekarzom, pielęgniarkom, czy ratownikom medycznym – mówi. - Staram się szyć ich jak najwięcej, choć tak naprawdę nikt mi nie powiedział, ile ich potrzeba – dodaje z uśmiechem. W poniedziałek od godziny 7 rano do godziny 13 pani Jola uszyła ich, aż 70. I tak każdego dnia, od początku „awantury” z koronawirusem.

 

 

 

Bieda szpitala zachowała etat szwaczki

 

Pani Jola ze szpitalem w Szczytnie związana jest od 1990 roku.


Reklama

 

- Na początku zajmowałam się głównie szyciem pościeli, becików, obszywaniem materaców szpitalnych, czy cerowaniem i naprawą szpitalnych piżam, mówiąc ogólnie szpitalnej bielizny – wspomina z uśmiechem początki swojej pracy. - Z czasem zajęłam się też magazynem i szpitalną pocztą. Teraz ponownie oddelegowano mnie wyłącznie do szycia.

 

Ze swojej pracownicy zadowolona jest Beata Kostrzewa, dyrektor ZOZ w Szczytnie.

 

- Pani Jola pracuje u nas od wielu lat i doskonale zna się na swoim fachu – mówi. - Odjęliśmy jej w tej chwili inne obowiązki i poprosiliśmy, aby zajęła się wyłącznie szyciem maseczek. Nigdy nie byliśmy bogatym szpitalem. A bieda sprawiła, że musieliśmy sobie jakoś radzić, dlatego etat szwaczki został w naszej placówce zachowany. Na szczęście.

 

 

Transporty z Chin zatrzymane

 

Dziś widać, że to etat bardzo potrzebny, na tyle, że od niego może zależeć nawet życie lekarzy, pielęgniarek, ratowników, czy pacjentów...

 

- Nasz szpital miał zamówione jednorazowe maseczki, czy fartuchy ochronne dla personelu, tego właściwie nigdy nie brakowało – przyznaje dyrektor Kostrzewa. - Problemy z dostawami odzieży ochronnej pojawiły się dlatego, że ich cała produkcja jest w Chinach. Po zamieszaniu z koronawirusem transporty zostały wstrzymane. W tej chwili zamówiliśmy stroje medyczne wielokrotnego użytku. Czekamy na ich dostawę.

Reklama

 

Z Oświęcimia do Szczytna

 

Na razie maseczki szyje jedna osoba. - Ale jeśli będzie potrzeba zwiększyć moją produkcję, to mam tu drugą maszynę i zapraszam do pomocy – śmieje się pani Jola. - Do emerytury zostały mi trzy lata i przyznam, że nie spodziewałam się, że jeszcze aż tak będę potrzebna – mówi. - Przez całą moją pracę nigdy nie było tak poważnej sytuacji. Ostatnio czuję się nieco podziębiona, ale wiem że moja praca jest w tym momencie bardzo potrzebna więc robię co mogę, aby sprostać temu wyzwaniu.

 

Prywatnie pani Jola ma męża oraz dwie dorosłe już córki. Jej hobby to wyszywanie i oczywiście krawiectwo.

 

- Ale lubię też dobre książki i wszelakie prace na działce.

 

Pani Jolanta pochodzi z Oświęcimia. Do Szczytna przyjechała za mężem, który w tamtych stronach odrabiał w kopalni służbę wojskową. - Była to miłość od pierwszego wejrzenia – śmieje się pani Jola. - Gdy skończył tę służbę - pracę i chciał wrócić do Szczytna nie miałam wyboru, serce zadecydowało. W 1983 roku przyjechałam i zostałam...

 Komentarze do artykułu

To panj Studniak czy Szydlik super, że są takie osoby i dobrze że mabPzni fizelinę medyczną.....pozdrawuam

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

 • Poniedziałek, 2020-06-08 14:21:04

Dąb Kołodziej należy do... pani Beaty (zdjęcia)

 • Poniedziałek, 2020-05-25 12:13:06

Ranny motocyklista trafił do szpitala

 • Poniedziałek, 2020-05-18 09:36:55

Przedłużona rozbudowa szpitala

 • Niedziela, 2020-05-17 22:22:25

Szpital „pławi się” w darach

Reklama


Komentarze

 • Krzyż z drzazg – odłamków serc parafian (zdjęcia)
  Do osoby \"ja. A czy ten krzyż kogokolwiek ogranicza w działaniu. Proszę się organizować i co leży na sercu, realizować. Osoby, dla których jest ważny krzyż, pięknie się zorganizowały. Przykład, że można coś zrobić dla siebie i innych, jest dany. Tylko kopiować - jak to zrobić. Wszystko co nas boli, poprawiajmy a nie tylko narzekamy. Jeśli te schody nad jeziorem, dla tutejszej społeczności, są takie ważne, to bez trudu w ciągu 2 tyg., zgromadzi się 100 tys. I będą schody. \"Dla każdego coś miłego\".

  Szczęściara.


  2020-07-14 09:37:49
 • Groźnie na drogach powiatu
  Oj Przyjacielu sławny się robisz

  Damian


  2020-07-14 09:10:26
 • Krzyż z drzazg – odłamków serc parafian (zdjęcia)
  Jestem pod ogromnym wrażeniem, tego czego dokonano. Ale jestem ździwiona, dlaczego Jezus ma przebite dłonie a nie nadgarstki. Całun Turyński, moim zdaniem jest autentyczny, jest dowodem, że Jezus z całą pewnością miał przebite nadgarstki a nie dłonie. A ponadto i nauka dowiódła, że dłonie by nie utrzymywały ciężaru ciała, by uległy rozerwaniu.

  Szczęściara.


  2020-07-14 08:25:41
 • Groźnie na drogach powiatu
  Wydaje mi się, ze nasze kary za łamanie przepisów, jazdę na kacu lub wręcz pijanych itp.sa tak małe, ze nie oddziałują .Konfiskata przedmiotu ,,zbrodni,,i duży mandat i nie od widzimisię policjanta ,ale wedle rozporządzenia troszkę by uporzadkowalo.

  Mazurka


  2020-07-14 06:06:23
 • Krzyż z drzazg – odłamków serc parafian (zdjęcia)
  Obrzydliwe. Czemu kościół się wszędzie panoszy. Dla mnie jako obywatela jest to po prostu łamanie moich konstytucyjnych praw, ok, niech sobie wierzą, ale w domu, a nie się z tym obnoszą jak z nie wiem czym. Mogliby za te 70 tysięcy wyremontować schody nad jeziorem na przykład. Po co komu nowy krzyz :)

  ja


  2020-07-13 22:02:57
 • Zamkowe ruiny w połowie mniej tajemnicze (zdjęcia)
  Jestem szczególnie zainteresowany latryną. Czy będzie wyeksponowana i wzbogacona o instalację multimedialną ?

  Olo


  2020-07-13 17:23:36
 • Groźnie na drogach powiatu
  Chciałabym odnieść się do fragmentu, gdzie piszecie o wypadku 16-letniej rowerzystki. A konkretnie fragment \"najprawdopodobniej zajechała jej nagle drogę\". Jak można tak pisać nie znając wersji poszkodowanej? Szkoda, że nie napiszecie np. że nie było żadnych śladów hamowania. Zamiast tego czytam, że \"nie zdążyła wyhamować\". To ma być dziennikarstwo??! Dno i metr mułu. Ale spokojnie, prawda zawsze wyjdzie na jaw. Będziecie mieli okazję sprostować te bzdury.

  Zniesmaczona


  2020-07-13 13:50:15
 • Jezioro bez fontanny, mieszkańcy pytają „dlaczego”
  Ja z innej beczki, czy jechał ktoś ostatnio dookoła Dużego Domowego? Chodnik od strony Kamionka/Szczycionka jeszcze rok i będzie całkowicie zarośnięty, zero ławek, śmietników. Służby chyba śpią.

  Grażyna


  2020-07-13 13:22:22
 • [Aktualizacja] Liczba osób zakażonych koronawirusem w powiatach województwa
  Poproszę o aktualizację stronki. Obserwuję ja od początku. Bardzo fajne źródło informacji

  Patryk


  2020-07-13 10:53:21
 • Afanasjew wygrała konkurs na dyrektora szkoły sportowej
  wicie rozumicie

  uczen


  2020-07-13 08:38:13