Niedziela, 27 Wrzesień, Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego -

Reklama


Reklama

Pani Jola własnoręcznie chroni szpital


Do tej pory pani Jolanta Studniak była mało zauważalną pracownicą szpitala w Szczytnie. Teraz być może jest najważniejszą osobą w placówce. To ona osobiście dba o bezpieczeństwo każdego lekarza, czy pielęgniarki w szpitalu. Jak? Od kilku dni własnoręcznie szyje tak potrzebne maseczki chirurgiczne, których dramatycznie brakuje na rynku.Zagrożenie koronawirusem skutkuje tym, że maseczki chirurgiczne - tak bardzo potrzebne w codziennej pracy lekarzy - są niemal niedostępne na rynku. Co więcej, jeśli już są, to ich koszt jest znacznie wyższy niż jakiś czas temu. Dlatego szpital w Szczytnie wziął sprawy w swoje ręce i maseczki szyje sam. A dokładnie szyje je Jolanta Studniak.

 

 

Centrum dowodzenia nad pogotowiem

 

Panią Jolę trudno znaleźć na korytarzach szpitala w Szczytnie. Swoje centrum dowodzenia, w którym stoją dwie maszyny do szycia, bele z materiałem i gumki do maseczek, ma w budynku pogotowia ratunkowego. Na jego ostatnim piętrze. Gdy nasz reporter odwiedził panią Jolę, ta zajęta była produkcją maseczek chirurgicznych.

 

- Wiem, że to w tej chwili bardzo ważne rzeczy, które pozwalają bezpiecznie pracować lekarzom, pielęgniarkom, czy ratownikom medycznym – mówi. - Staram się szyć ich jak najwięcej, choć tak naprawdę nikt mi nie powiedział, ile ich potrzeba – dodaje z uśmiechem. W poniedziałek od godziny 7 rano do godziny 13 pani Jola uszyła ich, aż 70. I tak każdego dnia, od początku „awantury” z koronawirusem.

 

 

 

Bieda szpitala zachowała etat szwaczki

 

Pani Jola ze szpitalem w Szczytnie związana jest od 1990 roku.


Reklama

 

- Na początku zajmowałam się głównie szyciem pościeli, becików, obszywaniem materaców szpitalnych, czy cerowaniem i naprawą szpitalnych piżam, mówiąc ogólnie szpitalnej bielizny – wspomina z uśmiechem początki swojej pracy. - Z czasem zajęłam się też magazynem i szpitalną pocztą. Teraz ponownie oddelegowano mnie wyłącznie do szycia.

 

Ze swojej pracownicy zadowolona jest Beata Kostrzewa, dyrektor ZOZ w Szczytnie.

 

- Pani Jola pracuje u nas od wielu lat i doskonale zna się na swoim fachu – mówi. - Odjęliśmy jej w tej chwili inne obowiązki i poprosiliśmy, aby zajęła się wyłącznie szyciem maseczek. Nigdy nie byliśmy bogatym szpitalem. A bieda sprawiła, że musieliśmy sobie jakoś radzić, dlatego etat szwaczki został w naszej placówce zachowany. Na szczęście.

 

 

Transporty z Chin zatrzymane

 

Dziś widać, że to etat bardzo potrzebny, na tyle, że od niego może zależeć nawet życie lekarzy, pielęgniarek, ratowników, czy pacjentów...

 

- Nasz szpital miał zamówione jednorazowe maseczki, czy fartuchy ochronne dla personelu, tego właściwie nigdy nie brakowało – przyznaje dyrektor Kostrzewa. - Problemy z dostawami odzieży ochronnej pojawiły się dlatego, że ich cała produkcja jest w Chinach. Po zamieszaniu z koronawirusem transporty zostały wstrzymane. W tej chwili zamówiliśmy stroje medyczne wielokrotnego użytku. Czekamy na ich dostawę.

Reklama

 

Z Oświęcimia do Szczytna

 

Na razie maseczki szyje jedna osoba. - Ale jeśli będzie potrzeba zwiększyć moją produkcję, to mam tu drugą maszynę i zapraszam do pomocy – śmieje się pani Jola. - Do emerytury zostały mi trzy lata i przyznam, że nie spodziewałam się, że jeszcze aż tak będę potrzebna – mówi. - Przez całą moją pracę nigdy nie było tak poważnej sytuacji. Ostatnio czuję się nieco podziębiona, ale wiem że moja praca jest w tym momencie bardzo potrzebna więc robię co mogę, aby sprostać temu wyzwaniu.

 

Prywatnie pani Jola ma męża oraz dwie dorosłe już córki. Jej hobby to wyszywanie i oczywiście krawiectwo.

 

- Ale lubię też dobre książki i wszelakie prace na działce.

 

Pani Jolanta pochodzi z Oświęcimia. Do Szczytna przyjechała za mężem, który w tamtych stronach odrabiał w kopalni służbę wojskową. - Była to miłość od pierwszego wejrzenia – śmieje się pani Jola. - Gdy skończył tę służbę - pracę i chciał wrócić do Szczytna nie miałam wyboru, serce zadecydowało. W 1983 roku przyjechałam i zostałam...

 Komentarze do artykułu

To panj Studniak czy Szydlik super, że są takie osoby i dobrze że mabPzni fizelinę medyczną.....pozdrawuam

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama


Komentarze

 • Emzetka – wielopokoleniowa pamiątka rodzinna została skradziona
  Złapać dziadów za wory i do gałęzi.

  Korniszon


  2020-09-26 17:44:39
 • Emzetka – wielopokoleniowa pamiątka rodzinna została skradziona
  Wydaje mi się, że jestem człowiekiem tolerancyjnym. Wiele potrafię zrozumieć, wybaczyć, ale złodziejstwem po prostu się brzydzę. Dla mnie to najgorszy sort, zaraz po pedofilach.

  Taki Tam


  2020-09-26 14:26:30
 • Fifka, szklany słoik z marihuaną i... areszt dla 37-latka
  Za posiadanie areszt i więzienie.... Ja posiadam sprzęt do gwałtu czekam na dożywocie

  Pies gończy


  2020-09-26 08:46:41
 • Policjanci zabezpieczyli pocisk od granatnika
  RPG 2 weszły do służby w 1949 więc to raczej po wojnie...

  Ziomal


  2020-09-26 04:27:50
 • Kulturalne piątki z dźwierzuckim GOK
  Przepraszam Szanowną redakcję, ale takiego głupiego tytułu w odniesieniu do działalności ośrodka kultury jeszcze nie widziałem. czy to znaczy, że pozostałe dni tygodnia w GOK w Dźwierzutach są \"niekulturalne\"? Jest wg mnie obraźliwe dla instytucji, która z zasady prowadzi działalność kulturalną. Reklama - reklamą, upowszechnianie informacji - też dobrze. Ale to jest tak, jakby dać tytuł materiałowi informacyjnemu, że w teatrze odbywają się teatralne piątki, środy, czy też wtorki.

  Śmieszek


  2020-09-25 14:14:20
 • Grzybiarz znalazł w lesie skrzynię z amunicją
  napiszcie może czy znalazca nie ma nieprzyjemności w związku z znaleziskiem o widełkach 6msc do 8 lat paki.

  zuch


  2020-09-25 11:33:40
 • Będzie odnawianie zabytkowego ośrodka zdrowia
  Chyba budynku a nie ośrodka zdrowia a jeżeli już to przychodni.

  Krzysztof Bączek


  2020-09-25 11:22:05
 • Dotarły pieniądze na drogę w Rumach
  Właśnie tak wygląda żądza propagandy sukcesu. Ludzie, mieszkańcy, obywatele!!! Dostaliśmy pieniążki, zrobimy kawałek drogi! A jak będziemy robić, to też to ogłosimy! A jak już będzie zrobiona, to też obwieścimy. Będą zdjęcia i polubienia na FB. Gratulujcie nam i dziękujcie za nasze ogromne sukcesy!

  obserwator


  2020-09-24 13:11:27
 • 26-latek hodował marihuanę w mieszkaniu
  Biedny chłopak za to że pielęgnował swoje hobby pójdzie siedzieć. Nie wierzę że kiedykolwiek zrobił tym komuś krzywdę. Nie chcę pouczać organów ścigania bo to nie ich wina że takie mamy prawo a oni chcą zarabiać choć wiem że wielu też pali ale mogli by się zająć tymi co krzywdzą ludzi. (Tak samo jak lekarze mogli by przestać zabijać ludzi dla pieniędzy)

  Adrian


  2020-09-24 07:22:19
 • Szczytno wysoko w rankingu na... tanie życie
  Panie burmistrzu, teraz prosimy o miejsce Szczytna w rankingu wynagrodzeń i jakości życia...

  Ja


  2020-09-23 20:23:04