Środa, 8 Grudzień
Imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza -

Reklama


Reklama

Pamięci wszystkich mieszkańców (zdjęcia)


Niemal dwa lata opóźnienia miała uroczystość na cmentarzu komunalnym w Piasutnie, gdzie poświęcono postawiony tam obelisk z tablicą pamiątkową oraz nowy krzyż. - Oba te symbole mają przypominać o trudnej historii tego terenu oraz mieszkańcach zarówno tych obecnych, jak i tych byłych – wyjaśnia – Bogdan Komosiński, sołtys Piasutna.Obelisk postawiony na cmentarzu chcieliśmy uroczyście odsłonić jeszcze przed pandemią – mówi pan Bogdan. - Niestety trudności z podróżowaniem sprawiły, że nie mogli wówczas przyjechać byli mieszkańcy Piasutna, którzy w tej chwili mieszkają w Niemczech. Dlatego czekaliśmy z tą uroczystością. Ale dobrze w sumie się stało, bo w międzyczasie cmentarz został uporządkowany, pojawił się tam też nowy krzyż. W piątek wszystko za jednym razem zostało odsłonięte i poświęcone.

 

W uroczystościach wzięła udział wójt gminy Alicja Kołakowska oraz księża katolicki i ewangelicki – proboszcz Jerzy Malewicki oraz proboszcz Adrian Lazer. Nie zabrakło oczywiście fundatorów. Byli też obecni i dawni mieszkańcy wsi.


Reklama

 

Na cmentarzu w Piasutnie jego dawni mieszkańcy umieścili pamiątkową tablicę, poświęconą tym wszystkim, którzy tu kiedyś mieszkali i swój wieczny odpoczynek znaleźli w swoich rodzinnych stronach bądź też na obczyźnie. Inicjatorem przedsięwzięcia był Gerard Syska, który do Niemiec wyjechał w 1966 roku. Kamień, na którym jest umieszczona pamiątkowa tablica, przekazała gmina.

 

Gerard Syska opowiada, że gdy przyjechał tu 26 lat temu wygląd cmentarza wprawił go w osłupienie: wszystko było zarośnięte, teren, jak pierwotna puszcza, niemal nie do przebycia. Zbulwersowany opłacił jednego z mieszkańców wsi, by ten zadbał o nekropolię. Sytuacja się zmieniła, gdy władze gminne, zachowując dawne przeznaczenie, przekształciły teren w cmentarz komunalny.

Reklama

 

Napis umieszczonej na głazie tablicy jest dwujęzyczny - po polsku i po niemiecku. Brzmi: „Pamięć chroni przed zapomnieniem. Pamięci wszystkich mieszkańców Piasutna, którzy tutaj lub daleko od rodzinnych stron znaleźli swój wieczny spoczynek”.

 

Fot. Zbigniew Gołda

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama