Reklama


Reklama

Oświata – wysokie koszty, marne wyniki


Spada liczba uczniów w szkołach gminy Wielbark. Niestety, spada też poziom nauczania. Egzamin ósmoklasisty wypadł fatalnie. Na ostatniej sesji radni zapoznali się ze stanem oświaty na terenie swojej gminy. - Sytuacja jest poważna – mówi Grzegorz Zapadka, burmistrz Wielbarka. - Rocznie do gminnej oświaty dokładamy 3,5 mln zł. Na razie nas na to stać, ale czas przyjrzeć się systemowi nieco dokładniej.W ciągu ostatnich pięciu lat ze szkół na terenie gminy Wielbark ubyło aż 130 uczniów.

 

- To naprawdę bardzo dużo - mówi burmistrz Grzegorz Zapadka. - Przypomnę, że system finansowania oświaty skonstruowany jest tak, że dostajemy pieniądze na ucznia, a płacimy za oddziały.

 

W gminie działają szkoły podstawowe w Łatanej Wielkiej, Zabielach i Wielbarku. Są też dwa przedszkola: publiczne i niepubliczne.

 

W tej chwili łącznie we wszystkich placówkach jest 536 dzieci, w których pracuje 83 nauczycieli. W przedszkolu 8, Łatanej – 21, Zabielach – 12 i Wielbarku - 42.

 


Reklama

- Niepokojący jest wskaźnik liczby uczniów przypadających na jednego nauczyciela – mówił burmistrz Zapadka. - W przedszkolu jest to 16,3 dziecka, w szkole w Łatanej 7,9, Zabielach – 6,3, a w Wielbarku – 6,8. Niestety, nie przekłada się to na wyniki w nauce – ubolewa burmistrz Zapadka.

 

Egzamin istotnie wypadł fatalnie, bo we wszystkich szkołach na terenie gminy wyniki były poniżej średniej krajowej i wojewódzkiej. Język polski: Zabiele – 53, Wielbark – 54, Łątana – 54 (średnia krajowa – 59, wojewódzka – 55). Matematyka: Zabiele – 29, Wielbark – 39, Łatana – 28 (średnia krajowa – 46, wojewódzka – 42). Język angielski: Zabiele – 34, Wielbark – 36, Łatana – 22 (krajowa – 54, wojewódzka – 50).

Reklama

 

Rocznie gmina na oświatę wydaje około 6 mln 848 tys. zł. - Tak wyglądało to w tym roku i to bez większych, właściwie bez żadnych inwestycji – mówi Zapadka. - A mimo to musieliśmy do tego dołożyć 3,5 mln zł, bo subwencja oświatowa była za mała. Na razie nas na to stać, ale co jeśli to się zmieni? Będzie trzeba zamknąć małe szkoły? Okroić liczbę nauczycielskich etatów? Musimy zacząć wypracowywać jakieś systemowe rozwiązania, które pozwolą nam zaoszczędzić, ale też podnieść poziom nauczania. Być może nauczycieli musi być mniej, ale powinni zarabiać zdecydowanie więcej.

 

Radni mają zająć się tym tematem na najbliższych komisjach.Komentarze do artykułu

Anonim

Tak to jest właśnie jak za Nazwisko i kto jest kogo synem/córką są stawiane oceny. A później egzaminy zewnętrzne korygują wszystko

Anon

A możeby tak zacząć uczyć dzieci jak się uczyć?

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Nie zatrzymał się do kontroli drogowej, bo… był nietrzeźwy
  debil

  w4567


  2020-12-01 14:25:28
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Kolejna relacja z aktywności Pana Żuchowskiego, gdzie znów maseczka na brodzie i szyi (wcześniej wizytowanie szpitala powiatowego oraz uroczystości przy pomniku z okazji 11 listopada). Czy nie ma nikogo, kto by mu powiedział o kompromitowaniu siebie? Na co liczy z tak żenującą, anty-społeczną postawą?!

  obserwator


  2020-11-30 23:56:03
 • Centrum Usług Sąsiedzkich - po zakupy lub na spacer z psami
  I już chwalić się, ale czym? Kompromitacją! Działania w ciągu prawie 2 miesięcy dla kilkunastu osób z programu za ponad 180tys., to w ogóle wstyd przyznawać się do tego!!! Do tego te łapki na fejsie dawane przez samych urzędników w godzinach pracy! Pani Sekretarz: kiedy przestaniecie być żałośni? Kompromitacja na cały Powiat!

  pawełek


  2020-11-30 23:54:45
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Słuchaj obrońco \"dobrej zmiany\", tobie już pewnie ciemny wór na głowę założyli i nic nie widzisz i nic nie słyszysz i błądzisz po omacku!!!!!

  !!!!! do Do


  2020-11-30 22:35:40
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Ja osobiście zachęcam do analizy rządów D. Górskiej, które trwały 12. lat, a wcześniej jeszcze 4. lata jako wiceburmistrza. To jest 16 lat! I Co wtedy zostało załatwione? To tak dużo lat... Jak ta władza (również radni) je wykorzystali?

  Nikt


  2020-11-30 20:43:25
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Uważaj , bo ciebie puszczą bez wora.

  Do !!!!!


  2020-11-30 17:44:00
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Jeżeli chodzi o gródki działkowe to może zrobi Pan to co może! Dziś tylko dwa ogrody są uwzględnione w Planach zagospodarowania przestrzennego. Pozostałe dla których nie ma planu w studium są częściowo na terenach przeznaczonych pod zabudowę (wielorodzinną czy mieszkalno usługową jak te na ul. Pasymskiej. Najwyższy czas zabrać się do roboty i chociaż zmienić studium aby nikomu nie przyszło do głowy aby to zmieniać. Chyba że ma Pan na ten temat inne zdanie?

  teresa


  2020-11-30 14:31:37
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Zachęcam do obejrzenia na kanale you toube relacji z dni i nocy Szczytna np z lat 1996 i 1998 wtedy mit o apolityczności Burmistrza trochę blaknie. Potem pamiętać trzeba, że Burmistrz jest dobry ale tylko w podkradaniu pomysłów innym osobom a znacznie gorzej z ich realizacją. Dziwne stanowiska dla wędkarzy rozebrać, przeprosić i zrobić porządnie, Może ładne drewniane, mniej a dobrze aby nie było wstydu!. Jeżeli parking na Pl. Juranda to Panie Burmistrzu proszę pamiętać, że kierowcy też są mieszkańcami tego miasta i trzeba o nich pamiętać. Co do innych pomysłów to najważniejsze niech Pan będzie trochę wizjonerem, niech się Pan nie boi marzyć! Co to za deptak (czyt. starówka) w kierunku jeziora? Kolejne miejsce na wypoczynek, spacery a nie na rozwijanie miasta :) Niech się Pan nie dziwi, że mieszkańcy myślą raczej o swojej najbliższej okolicy. Jest na to rozwiązanie, skuteczne a co za tym idzie rozwiązanie które bardzo aktywizuje i włącza tych mieszkańców w życie miasta. Jakie? Dużo zapożyczył Pan podczas kampanii to może warto niech Pan jeszcze przypomni sobie co proponowali także inni. Na tym etapie już nikt nie będzie czynił zarzutu. ma Pan jeszcze trochę czasu więc jeszcze wiele można zrobić. Powodzenia!!!

  mieszkaniec


  2020-11-30 14:09:11
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Typowe dla PiS-u, straż puszcza z torbami tak jak cały kraj!

  !!!!!


  2020-11-30 12:25:42
 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Znowu Żuchowskiemu szczęka opadła i ją maseczką podtrzymuje, pewnie przed fleszem z aparatu aby nie było wątpliwości co do darczyńcy.

  Szczytnianin


  2020-11-30 10:04:50