Sobota, 25 Wrzesień
Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny -

Reklama


Reklama

Opłaty za śmieci znów poszybują?


Albo likwidacja ZGOK albo zgoda na nowy cennik zagospodarowania odpadów, taka była alternatywa – mówi burmistrz Pasymia Cezary Łachmański. We wtorek, 23 lutego, odbyła się pierwsza część zgromadzenia udziałowców ZGOK, na której zapadły decyzje, mogące w niedalekiej przyszłości wpłynąć na stawki opłat „śmieciowych” ponoszonych przez mieszkańców miast i gmin.Nowy cennik – to oczywiście podwyżka opłat, jakie samorządy płacą ZGOK-owi za każdą tonę odpadów, które spółka zagospodarowuje. Jak mówią wójtowie, nie dało się tych podwyżek uniknąć, gdyby bowiem nie zostały przyjęte, spółka zostałaby postawiona w stan likwidacji, a to zmuszałoby każdy z 37 samorządów do samodzielnego poszukiwania odbiorców śmieci, produkowanych na ich terenie.

 

- Mieliśmy wybór między bardzo dużym złem w postaci tej likwidacji, a złem czyli podwyżką opłat – komentuje Łachmański. - Wskazaliśmy jednak na kilka sposobów ograniczenia kosztów funkcjonowania spółki, jak np. likwidacja funkcji wiceprezesa czy ograniczenie liczby członków Rady Nadzorczej.

 

Nowy cennik ma moc obowiązującą od początku roku, gminy będą więc musiały dopłacić za już odebrane odpady. Jak to się przełoży na stawki opłat, które ponoszą bezpośrednio mieszkańcy? Tego nikt na razie nie wie.


Reklama

 

- Będziemy to analizować może w maju, wtedy będzie wiadomo, czy i jak gospodarka śmieciowa nam się bilansuje – informuje burmistrz Pasymia i podkreśla, że na całokształt tej gospodarki największy wpływ mają... mieszkańcy. - Naprawdę dobra segregacja i zagospodarowanie bioodpadów we własnym zakresie, a także zmiana sposobu opalania domów czy mieszkań, by nie produkować ciężkiego popiołu, to obecnie potrzeba nie tylko ekologiczna, ale i ekonomiczna.

 

Najlepiej świadczą o tym stawki opłat. Gminy, we własnym zakresie różnicują je w odniesieniu do odpadów zmieszanych, kompostowanych i segregowanych. Fakt, że te różnice są przez mieszkańców odczuwalne, ale w swej wysokości aż tak bardzo nie szokują. Inaczej rzecz wygląda, gdy spojrzymy na koszty, jakie ponoszą samorządy płacąc ZGOK-owi.

Reklama

 

Najprostsze porównanie: za tonę wysegregowanej makulatury samorząd płaci 75 zł, za tonę szkła 150 zł, a plastiku – 180 zł, za tonę tzw. odpadów zmieszanych – 630 zł, za tonę odpadów ulegających biodegradacji – 1200 zł. Każdy więc pet, kartonowe pudełko czy ziemniaczane obierki, które trafiają do dużych kontenerów na śmieci zmieszane znacznie zyskują na „wartości” i w ostatecznym rozrachunku uderzają po kieszeni każdego mieszkańca.Komentarze do artykułu

gość

na całym świecie śmieci to znakomity biznes, tylko u nas niewolnicy zapłacą garstce cwaniaków za to, że segregują makulaturę, butelki, tworzywa, które ponownie powinno się sprzedać

użytkownik drogi.

Może ktoś zainteresowałby się tymi psami biegającymi po drogach we wioskach , i wcale nie są to psy bezpańskie panie burmistrzu Pasymia.

I się kręci lody.

A złom stalowy i aluminium na prywatne posesję do miejscowości Jurgi gm.Pasym.

Napisz

Reklama


Komentarze

 • Mazurska rybna wspólna sprawa, czyli budują raj dla wędkarzy
  A ja uważam że to bardzo dobra inicjatywa. Prawdą jest że czyszczenie jezior przez gospodarstwa rybackie przybiera często miano klęski ekologicznej. Druga sprawa że dwóch rybaków z siecią potrafi wyłowić przez dzień więcej niż stado wędkarzy przez miesiąc. Wogule to kwestionował by istnienie takich gospodarstw. Ale inicjatywa kieruje cały ten biznes troszeczkę w stronę racjonalności. Wędkarze też są nie lepsi. Widywałem jak brali z wody co popadnie. Banda mięsiarzy teraz potrafi przetrzepać jezioro i ich zdaniem jest wszystko ok. Jeden taki mondrala chwalił się jak to płocie idące na tarło taczkami na Narwi łowił. Niestety takich su....ów nie brakuje. Akurat na Zdroju niema problemu z miejscami do łowienia, trzeba tylko przejść kawałek a wozić dupsko furą na sam brzeg. I tyle w temacie. A co do kierownika ośrodka to nie jest on właścicielem ośrodka , a tylko zarządza tym ośrodkiem. Zresztą znam człowieka osobiście i życzę wszystkim ośrodką takiego kierownika z energią i pomysłem na prowadzenie tego biznesu. Pozdrawiam wszystkich wędkarzy. Mięsiarze niech się pie.....

  Szulim. M


  2021-09-25 11:30:39
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Wydaje mi się że starosta z radnymi powinni zastanowić się nad wprowadzeniem elektronicznej ewidencji czasu pracy w szpitalu. Spytacie dlaczego? W jednym ze szpitali powiatowych lekarz w ciągu miesiąca przepracował 670 godz. Tu coś nie gra tym.

  mol


  2021-09-25 10:38:04
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Kończy się kariera Jarosława, już niedługo tylko sala gimnastyczna.....

  Karolina


  2021-09-24 07:24:15
 • Kocie łby zastąpi kostka
  Kolejne pieniądze w błoto

  Andrzej


  2021-09-24 06:28:29
 • Jedwabno stanie się stolica polskiego boksu (sprawdź szczegóły)
  Kto to widział aby walki tego samego zawodnika odbywały się codziennie to są młodzi ludzie i nie mają tak sily

  Piotr Galos


  2021-09-24 06:15:06
 • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
  Nowocinski, a jak jego sprawa z próbą potrącenia.......?


  2021-09-23 21:58:55
 • Zazdrosny anonim na starostę
  Po kruchym lodzie stąpa nasz starosta.....

  Tomasz l


  2021-09-23 21:57:10
 • Szczupak Piotra Brzózki na wagę srebra (zdjęcia)
  Widać że nasze jeziora to baseny bez ryb na tyle par i łodzi to porażka. Tak są zarybiane jeziora ! .a za karte płacisz co rok co raz więcej i to nie mała kwote. Co najgorsze to wszystkie jeziora w koło to pustka!!!!!

  Sadek


  2021-09-23 21:51:46
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  To pan Łachacz nie wie co się dzieje w mieście, że na sesji chce się dowiedzieć? Może trzeba się zainteresować i popracować na rzecz miasta za tą sytą dietę, którą otrzymuje co miesiąc bez względu na obecności. Tragedia w tym mieście!

  Mieszkaniec


  2021-09-23 07:21:50
 • Nadzieje na ŁAD(ną) kasę
  Panie Łachacz pan jako gwiazda PSL u nie powinien wyciągać rąk po pieniądze od PiS a raczej od swojej partii. Słabe jest co pan robi .

  Grzegorz


  2021-09-22 23:39:43