Wtorek, 18 Luty, Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Oddawali krew dla Rafała Malona


Krwi nie da się niczym zastąpić. Nie da się jej wyprodukować. Codziennie potrzebna jest tysiącom Polaków. Jedynym źródłem krwi są ludzie, wyjątkowi ludzie o wielkich sercach. Tacy w rozoskim GOK-u zorganizowali akcję poboru krwi z przeznaczeniem dla Rafała Malona.



Rafał Malon jest 28-letnim mieszkańcem Rozóg. Urodził się z bardzo poważną wadą serca, zwaną tetralogią Fallota, która jest przyczyną stałego niedotlenienia organizmu. Jakikolwiek wysiłek fizyczny, a nawet płacz, powoduje sinicę, czyli sinoniebieskie zabarwienie skóry. Leczenie polega na operacyjnej korekcie serca możliwie jak najwcześniej.

 

- Rafał w wieku 12 lat miał przeprowadzoną korekcję wady i przez dłuższy czas był z tym spokój, ale teraz sytuacja stała się tragiczna – opowiada o chorobie jego mama, Urszula Malon. - Od dwóch miesięcy Rafał jest w szpitalu w Aninie i znajduje się na tzw. „liście pilnej”, która nadaje priorytet przeszczepu serca, a na taki przeszczep właśnie czeka.


Reklama

 

Rafał dodatkowo nie słyszy i nie mówi, co utrudnia komunikację, ale mama świetnie sobie z tym radzi. - Nie tak dawno sama przechodziłam bardzo poważną operację, bo okazało się, że mam raka głośni.

 

Urszula Malon opowiada, że ze względu na stan zdrowia zarówno jej, jak i Rafała, zdecydowała się przestać prowadzić gospodarstwo, sprzedać krowy i ratować swoje i syna zdrowie, a być może nawet życie. - Czy dajemy sobie radę? Tak, bo wokół mamy wspaniałych przyjaciół i znajomych, którzy nas wspierają i pomagają.

 

Jedną z takich właśnie form wsparcia była zorganizowana i przeprowadzona przez Klub HDK przy OSP w Klonie akcja poboru krwi. Nikt przecież nie wątpi, że podczas transplantacji Rafał będzie jej potrzebował bardzo dużo. Podczas tego pierwszego „kierunkowego” poboru na rzecz Rafała udało się zebrać około 20 litrów tego życiodajnego płynu. Koordynatorem działań była Dorota Kulas, zastępca prezesa klonowskiego klubu. - Po prostu zareagowaliśmy na prośbę mamy Rafała tak, jak to zawsze czynią krwiodawcy.

Reklama

 

- To są wspaniali ludzie! - mówi Urszula Malot z trudem hamując łzy. - Chciałabym serdecznie i gorąco podziękować tym wszystkim, którzy nam pomogli i pomagają. Tym wszystkich, których znamy i tych, którzy robią to zupełnie anonimowo, a w szczególności krwiodawcom z Klonu, którzy tak szybko zorganizowali akcję.



Komentarze do artykułu

Z Rozóg

Pani Urszulo trzymamy kciuki

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

  • Poniedziałek, 2020-01-27 19:39:13

„Idziemy oddać krew” - Wielbark

  • Poniedziałek, 2019-02-18 18:39:41

Oddali krew w Wielbarku, by ratować życie

  • Piątek, 2018-09-21 14:14:10

Krew jak bilet miejski

Reklama


Komentarze

  • Krzywonoga walczy z wieżą
    \"My nie mamy na to wpływu\" to tłumaczenie się gminy,a może wpływ będzie miało Samorządowe kolegium odwoławcze w Olsztynie.

    Allo allo


    2020-02-17 20:26:30
  • Czekoladowa fabryka coraz bliżej Piwnic Wielkich
    Jakie są wyniki prac archeologicznych ?

    Artur Urbański


    2020-02-17 19:35:23
  • 111 km/h kosztowało utratę prawa jazdy
    A pan sędzia z Olsztyna zasłonił się immunitetem i nie poniósł żadnej odpowiedzialności za podobne naruszenie przepisów. Takiej nietykalności i stania ponad prawem bronią sędziowie?

    aleks


    2020-02-17 17:04:25
  • Nie bądźmy obojętni - felieton Wiesława Mądrzejowskiego
    Zgadzam się ze Śmieszkiem. Dlaczego Pan Bogusz nie ujawnił w swoim liście źródeł wiedzy na temat przeszłości pana Mądrzejowskiego? Tylko posługiwał się tą wredną retoryką niedomówień. Dlaczego sam nie przyznał się do tego, że też był milicjantem i pracował w DO. I że stąd wie, co wie. To po prostu ohydne.

    Krajan


    2020-02-17 15:39:35
  • Budownictwo mieszkalne w Szczytnie w rozkwicie
    To nie wskaźnik atrakcyjności inwestycyjnej ale zapotrzebowania na mieszkania. Jeżeli samorząd i spółdzielnia nic nie budują to wypełniają to prywatni inwestorzy. Jeżeli miasto budowałoby więcej to firma ZELBO ponownie wróciłaby do inwestycji w energetyce :)

    mariusz


    2020-02-17 11:41:49
  • Nowy klub sportowy – LKS Masuria Jęcznik
    Brawo Mateusz !!! Zaczynałeś w GKS Szczytno więc wszyscy z Klubu serdecznie Ci kibicujemy tak jak innym talentom z naszej Gminy

    Grzegorz Pilecki


    2020-02-16 21:11:02
  • Szpital na finiszu, będzie gotowy w czerwcu
    Przestańcie, ludzie jechać po lekarzach! Pracują, jak mogą! W takich warunkach, jakie mają. Jak się komuś nie podoba - niech jedzie do Mrągowa, czy Biskupca! Ale większość pacjentów i tak trafi do szpitala w Szczytnie! I co - lekarz - który wciąż słyszy, że pracuje w \"umieralni\" jak może się czuć? Ja się cieszę, że będzie ZOL, tylko jestem ciekaw, jaka będzie jego dostępność. Ludzie pracują, starzeją się, a mają pod opieką swoich jeszcze starszych rodziców. MOPS ma ograniczone możliwości wspomagania takich rodzin.

    Taki sobie czytelnik


    2020-02-16 18:56:06
  • Szpital na finiszu, będzie gotowy w czerwcu
    Pomarzę sobie- w odnowionym szpitalu porządni fachowcy, lekarze zarządzający. Przy obecnej obsadzie nie pomoże nic- zawsze będzie to tylko umieralnia dla nieświadomych, liczących na fachową opiekę. Każdy znający realia wieje do okolicznych szpitali- Olsztyn, Biskupiec, gdzie się tylko da aby nie w Szczytnie.

    dr


    2020-02-16 17:12:49
  • Dino ma chrapkę na Dźwierzuty
    SUPER!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Joanna


    2020-02-15 22:52:13
  • Nie bądźmy obojętni - felieton Wiesława Mądrzejowskiego
    No to teraz mogę wreszcie się odnieść do tego nieszczęsnego listu p. Tadeusza Bogusza, bo doczekałem się Pana odpowiedzi nań w ostatnim numerze TS. Ponieważ krew mnie zalała z powodu tego, właściwego PiS stylu insynuacji - sugestii, stosowanego przez p. Bogusza. Większość średniego i starszego pokolenia mieszkańców Szczytna wie, czym przed laty, w jeszcze WSO MO (dla młodych: Wyższa Szkoła Oficerska Milicji Obywatelskiej), zajmował się p. Tadeusz Bogusz. Można byłoby pokusić się, w stylu p. Bogusza, o dywagacje w jakich okolicznościach pożegnał się ze \"szkółką\".

    Śmieszek


    2020-02-15 17:04:45