Reklama


Reklama

Oddawali krew dla Rafała Malona


Krwi nie da się niczym zastąpić. Nie da się jej wyprodukować. Codziennie potrzebna jest tysiącom Polaków. Jedynym źródłem krwi są ludzie, wyjątkowi ludzie o wielkich sercach. Tacy w rozoskim GOK-u zorganizowali akcję poboru krwi z przeznaczeniem dla Rafała Malona.Rafał Malon jest 28-letnim mieszkańcem Rozóg. Urodził się z bardzo poważną wadą serca, zwaną tetralogią Fallota, która jest przyczyną stałego niedotlenienia organizmu. Jakikolwiek wysiłek fizyczny, a nawet płacz, powoduje sinicę, czyli sinoniebieskie zabarwienie skóry. Leczenie polega na operacyjnej korekcie serca możliwie jak najwcześniej.


Reklama

 

- Rafał w wieku 12 lat miał przeprowadzoną korekcję wady i przez dłuższy czas był z tym spokój, ale teraz sytuacja stała się tragiczna – opowiada o chorobie jego mama, Urszula Malon. - Od dwóch miesięcy Rafał jest w szpitalu w Aninie i znajduje się na tzw. „liście pilnej”, która nadaje priorytet przeszczepu serca, a na taki przeszczep właśnie czeka.

 

Rafał dodatkowo nie słyszy i nie mówi, co utrudnia komunikację, ale mama świetnie sobie z tym radzi. - Nie tak dawno sama przechodziłam bardzo poważną operację, bo okazało się, że mam raka głośni.

 

Urszula Malon opowiada, że ze względu na stan zdrowia zarówno jej, jak i Rafała, zdecydowała się przestać prowadzić gospodarstwo, sprzedać krowy i ratować swoje i syna zdrowie, a być może nawet życie. - Czy dajemy sobie radę? Tak, bo wokół mamy wspaniałych przyjaciół i znajomych, którzy nas wspierają i pomagają.

Reklama

 

Jedną z takich właśnie form wsparcia była zorganizowana i przeprowadzona przez Klub HDK przy OSP w Klonie akcja poboru krwi. Nikt przecież nie wątpi, że podczas transplantacji Rafał będzie jej potrzebował bardzo dużo. Podczas tego pierwszego „kierunkowego” poboru na rzecz Rafała udało się zebrać około 20 litrów tego życiodajnego płynu. Koordynatorem działań była Dorota Kulas, zastępca prezesa klonowskiego klubu. - Po prostu zareagowaliśmy na prośbę mamy Rafała tak, jak to zawsze czynią krwiodawcy.

 

- To są wspaniali ludzie! - mówi Urszula Malot z trudem hamując łzy. - Chciałabym serdecznie i gorąco podziękować tym wszystkim, którzy nam pomogli i pomagają. Tym wszystkich, których znamy i tych, którzy robią to zupełnie anonimowo, a w szczególności krwiodawcom z Klonu, którzy tak szybko zorganizowali akcję.Komentarze do artykułu

Z Rozóg

Pani Urszulo trzymamy kciuki

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • „Król kur” mieszka w Kolonii (zdjęcia)
  Już dawno nie czytałam wywiadu z tak pozytywną osobą. Powodzenia!

  Brawo!


  2020-08-10 18:54:09
 • Ukradł chodzik i... wolność starszej pani
  ... jak go znajdą, przetrącić nogi i sądownie zakazać korzystania z chodzika. Moze wtedy zrozumie, co zrobił

  Proponuję...


  2020-08-10 13:55:53
 • OSP z „tajnymi” dopłatami rolniczymi, sprawą zainteresował się przewodniczący
  \"Nigdy się tym nie interesowaliśmy – przyznaje Barbara Trusewicz, sekretarz gminy Dźwierzuty. - Sprawdziliśmy to w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i OSP Rumy robią to legalnie, ale dobrze byłoby o tym przynajmniej poinformować właściciela gruntu\". No to na jakiej podstawie był użytkowany grunt gminny przez OSP? Na jakiej podstawie dostaje się dopłaty do nie swoich gruntów, skoro Gmina obarczyła karą OSP za BEZUMOWNE KORZYSTANIE Z GRUNTÓW GMINY - tylko o 2,2 ha. A jak to wygląda wobec pozostałych prawie 8 ha, które na zasadzie SŁOWNEJ ZGODY PRYWATNYCH WŁAŚCICIELI było wykorzystanych dla uzyskiwania dopłat? I tak od 2014 r. To się nadaje do prokuratury. Chyba, że jakieś interesy wiążą właścicieli gruntów prywatnych, którzy \'na słowo\" oddali je OSP.

  Mdli mnie


  2020-08-09 15:16:42
 • Ukradł chodzik i... wolność starszej pani
  Złapać dziada. Za jaja i na gałąź.

  Korniszon


  2020-08-09 14:39:18
 • Ukradł chodzik i... wolność starszej pani
  Pewnie jakiś ciułacz złomu przytulił go , należałoby popytać na skupach złomu .

  Aluminium w cenie.


  2020-08-09 09:46:55
 • OSP z „tajnymi” dopłatami rolniczymi, sprawą zainteresował się przewodniczący
  Wyłudzenie i poświadczenie nieprawdy.

  Wniosek do prokuratury.


  2020-08-09 08:01:33
 • Taniec „zaraził” koronawirusem dwie mieszkanki gminy Szczytno
  Brednie, skoro nie miały objawów to skąd nawet przypuszczenia że mają wirusa?

  Marek


  2020-08-07 23:05:37
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  Ponieważ Szanowna Redakcja nie umieszcza wpisów, których nie może w pierwszej fazie zweryfikować - tzn. nie wiadomo, jaki będzie odzew ludu - to pozwolę sobie ponownie się wypowiedzieć, zmieniając jedynie formę (poprzednia była bardziej kulturalna). Posłużę się w tym celu parafrazą cytatu niezapomnianego filmowego dr. Sztrosmajera: Gdyby głupota umiała latać fruwać wszystkie Panie wznosiłyby się jak gołębice.

  Waga


  2020-08-06 16:26:48
 • O krok od kolejnej tragedii na drodze
  Gadanie, gadanie, gadanie, gadanie i.t.d..... a powinno być KARANIE, KARANIE i KARANIE. Tylko kij w ręku władzy coś zmieni.

  Też kierowca


  2020-08-06 09:56:28
 • Babski Wieczór w Kinie Cinema Lumiere (zdjęcia)
  do uczestnika : żal ściska bo ktoś sobie poszedł do kina...niezłe jest się czym chwalić.

  Matka


  2020-08-06 07:59:04