Czwartek, 9 Lipiec, Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki -

Reklama


Reklama

Nowoczesność tak, byle nie kosztem zdrowia


Dla wielkich korporacji i finansowych przedsięwzięć ludzie nie mają znaczenia. Co innego roślinki, czy inne robaczki, które są w stanie zatrzymać nawet najpotężniejszą inwestycję. Doskonałym przykładem są tu mieszkańcy Korpel i Zielonki (gmina Szczytno), którzy od jakiegoś czasu protestują przeciw budowie farmy fotowoltaicznej, czy wieży telekomunikacyjnej. - Nikt z nami się nie liczy – alarmują. - Farmę i wieżę chcą nam postawić tuż przy naszych domach...Mieszkańcy obu wsi nie zamierzają jednak rezygnować z walki o swoje. Już zapowiedzieli protesty oraz dochodzenie swoich praw przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym, liczą też na pomoc ze strony wójta gminy Szczytno Sławomira Wojciechowskiego.

 

Nie są przeciwko inwestycjom, ale...

 

- My naprawdę nie jesteśmy przeciwko odnawialnej energii, czy rozwojowi technologicznemu w postaci sieci komórkowej – mówią zgodnie przedstawiciele sołectw Krzysztof Jasionowski, sołtys Korpel i Bogusława Kwiecień, sołtys Zielonki. - Ale jesteśmy przeciwko temu, aby tak potężna i być może szkodliwa infrastruktura powstała tuż przy naszych domach. Mieszkańcy boją się o zdrowie dzieci i swoje. I nie ma w tym nic dziwnego, bo tak naprawdę, na niektóre badania potrzeba wielu lat. Kto nam dziś zagwarantuje, że panele fotowoltaiczne, czy promieniowanie z wieży telekomunikacyjnej, gdy będziemy stale, przez kilkadziesiąt lat, przebywać w ich obrębie nie zaszkodzi nam, czy dzieciom? Nikt. W naszej okolicy jest tyle wolnych przestrzeni, że te obie inwestycje nie mają racji bytu w planowanych lokalizacjach. Apelujmy: niech inwestorzy przemyślą swoje decyzje, bo będziemy protestować i nagłaśniać sprawę do samego końca.

 

Gdzie dobrosąsiedztwo?

 

W Zielonce ma powstać około 54-metrowa wieża telekomunikacyjna. Na działce prywatnej. W poniedziałek część mieszkańców wsi spotkała się w świetlicy i debatowała, co mogą zrobić, aby inwestycję zatrzymać.

 

- Najbardziej przykre jest to, że pan, na którego działce ma powstać ta wieża wcześniej sprzedał działki pod zabudowę mieszkalną – mówi „Tygodnikowi” jedna z mieszkanek. - Wiele osób pobudowało się tu, a teraz taka niespodzianka. Najbliższa zabudowa od tej wieży to jakieś 30 metrów. Kto chciałby mieszkać w takim sąsiedztwie? Naprawdę przeraża nas to. Wygląda na to, że liczy się wyłącznie kasa, nic poza nią. Rozumiemy, że na swojej działce można pobudować niemal wszystko, ale obowiązują jakieś ramy dobrosąsiedztwa. Taki obiekt powinien stać gdzieś z dala zabudowy, a nie w samym centrum wsi.


Reklama

 

Wieża nie szkodzi przyrodzie?

 

Inwestorem jest firma EmiTel S.A. z Warszawy. Inwestycja ma charakter celu publicznego. - Tak naprawdę my, jako samorząd, mamy związane ręce – mówi Sławomir Wojciechowski, wójt gminy Szczytno. - Wnioskodawcy wystąpili o decyzję środowiskową. Na bazie kart informacyjnych, które otrzymaliśmy z Wód Polskich, Inspekcji Sanitarnej i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska postępowanie zostało umorzone, bo według tych instytucji inwestycja nie wymaga raportu oddziaływania na środowisko. Strony, w tym również niektórzy mieszkańcy, mają teraz możliwość odwoławczą. Umorzenie nie kończy jednak postępowania. Teraz inwestor zapewne zwróci się do nas z prośbą o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i tu mieszkańcy mają wiele możliwości odwoławczych, w tym do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. My, jako samorząd, nie możemy nie wydać tej decyzji. Staramy się występować jednak w roli mediatora. Jeśli mieszkańcy zwrócą się do nas z prośbą o pomoc, na pewno będziemy starali się pomóc, ale podkreślam, że mamy mocno ograniczone możliwości działania.

 

12 hektarów energii ze słońca

 

Podobna sytuacja jest w Korpelach. Z tym, że tam ma powstać potężna farma fotowoltaiczna.

 

- Z naszych informacji wynika, że ma się rozciągać na ponad 12-hektarowej działce znajdującej się na obrzeżach Korpel, w bezpośrednim sąsiedztwie domków jednorodzinnych oraz świetlicy wiejskiej i placu zabaw – mówi Krzysztof Jasionowski, sołtys Korpel. - Tak inwestycja znacząco wpłynie na obniżenie komfortu życia mieszkańców. Instalacja może też wywołać szkodliwy hałas, czy pole elektromagnetyczne, bo w jej skład ma wejść też duża stacja transformatorowa. Technologia jest stosunkowa młoda, więc nie ma szczegółowych badań realnego oddziaływania na zdrowie człowieka. Zrobimy wszystko, aby tę sprawę nagłośnić w mediach, bo wygląda na to, że nikt inny nami się nie przejmuje.

Reklama

 

Farma ma powstać na działce prywatnej. Co ciekawe i w tym przypadku część mieszkańców parcele pod swoje domy kupiła od właściciela działki, na której ma teraz stanąć farma fotowoltaiczna.

 

 

Wójt stara się mediować

 

- W przypadku Korpel sytuacja jest podobna do tej z Zielonki – wyjaśnia wójt Wojciechowski. - Jesteśmy jednak na razie na etapie decyzji środowiskowej. Ale i tu samorząd niewiele może, bo jest to przedsięwzięcie prywatne. W tym przypadku udało nam się jednak namówić przedstawicieli inwestora na spotkanie z mieszkańcami, być może uda się wypracować jakiś kompromis i farma zostanie przesunięta od zabudowań o jakieś sto metrów. Wiem, że rozmowy trwają. Mieszkańcy Korpel mogą zaskarżyć decyzję do SKO, a z tego co wiem, zapewne to uczynią.

 

 

Straty na zdrowiu i... kasie

 

Mieszkańcy obu wsi zapowiadają walkę do samego końca.

 

- Nie pozwolimy, aby ktoś robił biznes kosztem naszego zdrowia – mówią. - Jest mnóstwo terenów, na których takie obiekty mogą powstać i na pewno nie będą nikomu przeszkadzały. Poza tym nie ma co ukrywać, że takie sąsiedztwo obniża wartość naszych gruntów, domów, to realne, policzalne straty, które już dziś poniesiemy...Komentarze do artykułu

Taka prawda

Nikt nie zbadał szkodliwości paneli fotowoltaicznych więc niech nie wciskają kitu że wszystko jest ok. Niech budują takie instalacje w szczerym polu oddalonych od zabudowań o kilometr. Ja też nie chciałbym żeby przy moim domu była taka instalacja.

Kato

To wywalcie z domów wszystkie telefony komórkowe i mikrofalówki, przecież ich promieniowanie jest też szkodliwe. Paranoja. Ludzie, tu nie chodzi o wasze zdrowie a tylko i wyłącznie o obniżenie wartości waszych gruntów więc nie róbcie sztucznej afery tylko powiedzcie szczerze że chodzi o kasę

półtorej gościa

Jak w tym kraju ma być dobrze?! Na zachodzie mają wiatraki i panele fotowoltaiczne, a u nas ciemnogród jak zwykle wszystko zablokuje.

ja

X D co? że niby energia fotowoltaiczna jest szkodliwa? mieszkamy w średniowieczu? Nie no jasne bo lepiej palić węglem :) buziaki i obudźcie się, gdy rachunki za prąd będą wynosić tysiące

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Rybne trofea z Domowego
  A ja takiego karpia złapałem , więźbę dachową zrobiłem z szkieletu a łuskami z niego dach cały pokryłem.

  Bajki wędkarzy.


  2020-07-09 10:29:52
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  W Dźwiersztynach owszem zrobili remont miesiąc temu. Konsekwencja jest taka ze w centrum wsi jest gorzej niż było!!! Tak jest gorzej! Jak nie byłeś to nie pisz ze jest dobrze! Po jednej stronie stoi woda po drugiej dziury zrobiły się jeszcze głebsze niż były. Ale co robota wykonana. Do poprawy Panie Wilczek!

  Dźwiersztyny mają głos!


  2020-07-09 10:23:55
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  To jest kpina. Znaki już postawiono że \'\'remont\" zakończony i z czyją pomocą. Trudno nazwać to naprawą gdy naniesiono coś na nawierzchnie, bez wcześniej, wyrównania i naprawiania jej. Jeżdżę tą trasą codziennie i odczuwam wraz z autem, że jest to bubel. Lepiej nie jest więc gdzie zasadność wykonanej pracy.

  Donder


  2020-07-09 05:27:41
 • Czujne kamery i burmistrz
  Ten awans koleżanki to chyba z izolatki na lepszą celę? - no,bo jeśli ktoś rozumie słowo awans i chce go uczcić, to jest jakoś cywilizowany i nie pozbawiony praw i wolności, i zachowuje się kulturalnie czyli normalnie i pro- a nie antyspołecznie.

  ika


  2020-07-08 23:46:11
 • Oszczędzanie na trawnikach i innej zieleni
  Jestem za NIE koszeniem. Vide - decyzje wielkich miast, by kosić maks. 3 razy do roku trawniki miejskie, a niektóre tereny - pozostawiać jako naturalne łąki. Wszystko to w celu zatrzymania wody - dla nas i dla małych stworzeń w glebie. Nasze trawniki to nie pola golfowe w UK ani inne Wimbledony, by musiały mieć trawkę równą i niską jak włos na rekrucie. Dostawałam w poprzednich latach (= kadencji burmistrza) szału, gdy \"dziady\" z podkoszarkami od świtu latały wokół mego bloku i wyły nie tyle kosząc ile wyrywając dopiero co wyrastającą roślinność (łącznie z kwiatami i krzewami) wiele razy od wiosny do jesieni. Zostawiali tylko suche ścierniska. Na nic zdawały się pisma do urzędów UM, że skoro nie siali (siali sąsiedzi, i ja też), to niech nie wyrywają. Teraz jest nareszcie normalniej i cieszę się widząc spokojnie wyrosłą i wykłoszoną trawę, choć zwykle nie daje jej się wysiać naturalnie, bo już zostaje i teraz skoszona / podkoszona. I od razu też podrażnia niektórym nie tylko nerw ale i alergiczną naturę...

  ika


  2020-07-08 23:38:09
 • Zapraszają seniorów na bezpłatne zajęcia
  Wywołany do tablicy muszę się odnieść do faktów. W projekcie FIO kierowanym zarówno do młodzieży jak i seniorów zajęliśmy 10 miejsce w kraju na 2314 złożonych wniosków. Podziwiam niektóre wypowiedzi osób, nie znających założeń naszych programów wydają opinie i to znacznie odbiegające od zdania ekspertów. W kolejnym realizowanym przez z Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej konkursie w ramach tegorocznej edycji programu ASOS złożono 1795 ofert, gdzie nasza oferta uplasowała się na 33 pozycji. Widocznie dla niektórych zbyt nisko oceniono naszą pracę, gdyż tylko 60 polskich organizacji w priorytecie 1 otrzymało dofinansowanie. Praca na rzecz mieszkańców Szczytna, zawsze jest dla mnie przyjemnością i wyzwaniem . Zwłaszcza wtedy, kiedy odbieram telefon, tak jak dzisiaj, od zapłakanej starszej osoby, która jest ogromnie wdzięczna, za to, że ktoś o niej pomyślał. Dużą pomocą przy docieraniu do tych osób są ośrodki pomocy społecznej i aktywnie działające stowarzyszenia oraz organizacje. Ponieważ, jak widać po komentarzach mamy mnóstwo niewykorzystanego potencjału. Proponuję wyłączyć komputer i rozejrzeć się dookoła, na pewno wokół nas ktoś potrzebuje pomocy. Czasami zwykła herbata i kilka minut rozmowy dla kogoś znaczy bardzo wiele. Pozdrawiam i zapraszam do współpracy Szczytno może być AKTYWNE.

  Paweł Krassowski


  2020-07-08 18:40:05
 • 42-latek życie zawdzięcza policjantom, wyciągnęli go z pożaru (zdjęcia)
  Szkoda że mieszkańcy mają takiego nieodpowiedzialnego lokatora

  Stefek Burczymucha


  2020-07-08 17:45:54
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  A nagranie z kamery samochodowej i świadkowie to już o tym świadczy czy także nie ? Lizusostwem kariery nie zrobisz.

  k.arzyna


  2020-07-08 17:20:41
 • Kamery popilnują Dźwierzut
  To chyba lepiej ,ze wydają na monitoring czyli dają chleb dla takich ludzi jak Pan plus bezpiczeństwo dla innych ludzi a niżeli mieli by to wydać na swoje pensje (przeżreć). To chyba jest plus dla władz ?

  Do pana alo


  2020-07-08 16:58:23
 • Gres na asfalcie niepokoi mieszkańców
  Posiadanie paragonu na wymianę szyby nie świadczy o uszkodzeniu jej na tej drodze . Odnośnie naprawy dróg przez Pana Nowaka niech się wypowiedzą mieszkańcy wsi Dżwiersztyny gm.Pasym , bagno tam na drodze stało przez kilka lat mimo próśb sołtysa tej wsi i radnego gminy Jedwabno. Zmiana na stanowisku dyrektora dała natychmiastowy rezultat za co bardzo Dziękujemy dla Pana Rafała Wilczka.

  Do K.arzyna i mol.


  2020-07-08 15:07:40