Niedziela, 17 Październik
Imieniny: Ambrożego, Florentyny, Gawła -

Reklama


Reklama

Nowe oblicze szczycieńskiego centrum, będziemy mieli „starówkę”?


Rusza „budowa starówki szczycieńskiej”. Już w najbliższe wakacje połowa Placu Juranda przestanie być parkingiem. Co tam powstanie? Przeczytaj. Ale to nie koniec zmian. Finalnie Plac Juranda, Spacerowa, Kasprowicza mają być wyłączone z ruchu. Całe śródmieście łącznie z parkami nad jeziorami ma stać się „szczycieńską starówką”. - Zgodnie z zapowiedzią realizuję swoją obietnicę wyborczą – mówi Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna.Radni tematem zajęli się na komisjach, a ostateczną decyzję podjęli na sesji. Zaakceptowali proponowane zmiany przyjmując uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

 

Temat poruszany był najpierw na komisjach.

 

- Złożyłem wniosek, aby do tego projektu wrzucić też ulicę Spacerową – mówi radny Rafał Kiersikowski. - Bo jakimś dziwnym trafem o niej zapomniano. Dzięki temu będziemy mieli taką pełną à la starówkę. Dojazd do Zacisza można przecież zrobić od strony geodezji. Zresztą na przykład podczas Dni i Nocy Szczytna już ta restauracja tak jest skomunikowana.

 

 

Plan za półtora roku

 

Po zmianach nowy nowy plan zagospodarowania ma dotyczyć między innymi Placu Juranda, Kasprowicza, Spacerowej ale też parku, w którym w tej chwili znajduje się pub Gama oraz nabrzeża Jeziora Domowego Dużego. Niewykluczone, że z czasem z nikną z tego miejsca na przykład boiska Orlik

 

- Przystąpienie do zmiany planu to pierwszy etap tego przedsięwzięcia – mówi Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna. - Tworzenie takiego planu zajmie około półtora roku. Docelowo chcemy wyprowadzić cały ruch samochodowy z tego terenu i stworzyć tu atrakcyjne turystycznie miejsce. Zieleń, rekreacja, gastronomia, taki miejski deptak, miejska starówka – dodaje Mańkowski.


Reklama

 

 

Liczą na lokalny biznes

 

Zmiana planu to dopiero początek. Zarówno burmistrz Mańkowski, jak i radny Kiersikowski przyznają, że liczą też na to, że w dalszą cześć zagospodarowywania tego terenu zaangażują się lokalni przedsiębiorcy.

 

- Samorząd tworzy warunki do rozwoju – mówią. - Liczymy, że nasi przedsiębiorcy to wykorzystają i pomogą nam stworzyć tu atrakcyjne miejsca, z których będą korzystać mieszkańcy i turyści, a przedsiębiorcy będą mogli rozwijać swoje biznesy.

 

Samorządowcy liczą głównie na branże gastronomiczną i rekreacyjną. Przy deptaku miałyby powstać restauracje z ogródkami, pijalnie piwa...

 

Już w wakacje Plac Juranda zagospodarowany

 

Realne zmiany mają ruszyć za około półtora roku.

 

- Nie do końca – mówi burmistrz Mańkowski. - Tyle będą trwać procedury dotyczące zmian planu, ale my już od dawna pracujemy nad zagospodarowaniem tego terenu. W wakacje połowa Placu Juranda będzie już wyłączona z parkingu i ruchu. Połowa, bo na tyle pozwala nam obecna sytuacja prawna.

Reklama

 

Co powstanie na tej połowie?

 

- Specjalna strefa wypoczynku – tłumaczy burmistrz. - Będą ławeczki, drzewa w donicach... przygotowuje nam to firma z Poznania. Myślę, że będzie to jedno z atrakcyjniejszych miejsc w Szczytnie.

 

Wiele osób martwi się, że po zmianach w naszym mieście może zabraknąć miejsc parkingowych, z którymi i tak jest już krucho.

 

- Pomyśleliśmy też i o tym – tłumaczy radny Rafał Kiersikowski. - Miejsca parkingowe powstaną przy ulicach Andersa, Pasymskiej oraz Żwirki i Wigury.

 

 

 

 Komentarze do artykułu

Zenon Bździągwa

A czy burmistrz Mańkowski jest gotów sfinansować swoje pomysły z własnych środków? Jeśli taki prędki jest do tworzenia atrakcji turystycznych, to może abydkuje i na własny rachunek otworzy wesołe miasteczko? A jeśli chce być burmistrzem, to może zacznie od zrównoważenia budżetu? Bo deficyt kłuje w odbyt po prostu.

Taki sobie czytelnik

Wkurza mnie określanie \"starówką\" starej części miasta w każdym mieście. Starówka to starówka. Jest w jednym mieście - w Warszawie. Szczycieńskie centrum, które jest najstarszą częścią miasta być może potrzebuje kosmetyki, ale na pewno nie w postaci takiej, jak to władze planują. Jaka gastronomia przy Pl. Juranda? Przecież są tam już lokale gastronomiczne. Chyba, że władze mają na myśli foodtracki, budki z kebabem, watę cukrową, budki z lodami, albo saturatory. Boję się też o stare drzewa, które firma z Poznania może zutylizować na rzecz wierzb płaczących, albo innych iglaków. No i jeszcze te donice z nieokreślonymi nasadzeniami. Najpierw to chciałbym zobaczyć wizualizację tego, co władza wykoncypowała, potem chciałbym referendum. Bo to kurczę sam środek miasta i jedna wieża ciśnień nam wystarczy. Nie chcę, aby miasto było dekorowane przez ludzi, którzy wydadzą każdą kasę, aby tylko je przyozdobić na własny gust - najczęściej niewyrobiony - byleby ślad po nich pozostał. Ślad to może i zostanie. Ale jaki?

Pawel

Napisałem kilka gdzie są

Pawel

Czemu krytyczny komentaż nie przeszedł

Pawel

Panowie władza niech pomyślą lepiej nad stworzeniem miejsc pracy,bo ze Szczytna wyniosło się ok.15000 ludzi,wyjechali za pracą i większości nie wrócą,praca co ciekawe była za czasów komuny,ale majątek państwa został powiedzmy zmarnowany tak jest do dzisiaj, to miasto bez nowych miejsc prac umrze.

Nn

Czas najwyższy na taką zmianę. Popieram

maniek

Ławeczki, donice na Pl . Juranda? Jak w Warszawie! Czy będzie kosztować tyle samo ?:)

Taki Tam

Miejska starówka i nasza główna atrakcja, cud nowoczesnej architektury, brzydula.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Port Lotniczy Olsztyn-Mazury ma nowego prezesa
  Pompowanie pieniędzy w coś co nie ma.racji bytu to specjalność olsztyńskich oficjeli. Ilość pieniedzy która została wypompowana w ta super inwestycje nigdy się nie zwróci o dochodach nie wspominając.

  szczytno


  2021-10-16 14:35:36
 • Wójt bez „korony”, gmina w „ogonie” szczepień
  No i ludzie powinni brać przykład. Jak by się nikt nie szczepił i w maskach nie chodził to żydokomuna by odpuściła ze swoim pseudowirusem.

  Waldek


  2021-10-16 06:43:39
 • Tajemniczy inwestor zaskoczył radnych, nie Ikea, nie Intel, ale COŚ
  Już od dawna się o tym mówi, tylko radni nie słuchają przedsiębiorców. Na naszym terenie jest duży potencjał.Przede wszystkim ustalić plan jakich inwestorów można ściągną na nasze piękne Mazury. Szkoda, że tyle fajnej przestrzeni zostało wykorzystne pod super markety. Słabo zarządzająca kadra z przykrością to informuje. Piękne miejsce wydobycie zamku tam powinno kwitnąć restauracjami z wielkiego wydarzenia. Masę zabytkow nie wykorzystanych a ciągle niszczą spustoszone budynki. Pisać każdy może a, gdzie działania i czyny. Narazie to tylko wirtualnie patrzę na zieleń, chodniki i lawczki wykorzystne w tak pięknym miejscu jak deptak Palcu Juranda. Brak szacunku i zrozumienia dla drugiego człowieka, walkaa i pogoń, żeby być na czele wirtualnego Świata.

  Tajemniczy gość


  2021-10-15 23:27:00
 • Łzy po różach, bezkarne zniszczenia
  A spalić dziada.

  Kurczak


  2021-10-15 21:44:20
 • Czyste powietrze z większą kasą
  Spokojnie Kakr...nie udusisz się \"smogiem\", bo zwyczajnie nie zdążysz.... wcześniej albo zamarzniesz, albo umrzesz z głodu, bo wydasz większość z domowego budżetu na gaz :D Ceny gazu już poszły trzykrotnie w górę, a to dopiero początek...współczuje tym co zamienili piece węglowe na gazowe :) Załatwili was eko-talibowie, poczujecie to jeszcze tej zimy. W Krakowie zakazano palenia w kominku, zabroniono pieców węglowych, wszystko to w celu poprawienia fatalnego powietrza, a smog jak jest tak jest i będzie, bo Kraków usytuowany jest w niecce. Ale niektórzy ludzie są głupi...

  XXX


  2021-10-15 21:28:57
 • Łzy po różach, bezkarne zniszczenia
  Do włodarza....w miejscowości Rańsk właściciele pewnego gospodarstwa od lat wynoszą pozostałości po lecie, jesieni.... Robią kompostownik po drugiej stronie swojej posiadlosci, czyli po drugiej stronie ulicy. Kierunek Jeleniowi...

  Martyna


  2021-10-15 21:22:00
 • Dyskutują o cenach śmieci, w budżecie brakuje 2 mln zł
  Czy radny Tomasz wie ile jest 2+2? Zapewne odpowie 9 w moim portfelu.....

  Karolina


  2021-10-15 21:18:02
 • Dyskutują o cenach śmieci, w budżecie brakuje 2 mln zł
  Ktoś wybrał tych nieuków. Czy dla większości radnych miejskich matematyka jest niezrozumiała?

  Grzegorz


  2021-10-15 21:16:42
 • Tajemniczy inwestor zaskoczył radnych, nie Ikea, nie Intel, ale COŚ
  Mam w dupie Szczytno stołek się liczy a Mańkowski przed wyborami obiecywał zakłady przetworcze i gdzie one powstały?

  TomaszŁ


  2021-10-15 19:08:34
 • Łzy po różach, bezkarne zniszczenia
  Sołtys solidny nawet że świetlicy nie można korzystać bo piłeczki od tenisa stołowego się niszczą jak się odbijają więc lepiej zamknąć.

  Wojtek diabeł


  2021-10-15 18:45:46

Reklama