Poniedziałek, 30 Listopad, Imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza -

Reklama


Reklama

Nowe oblicze szczycieńskiego centrum, będziemy mieli „starówkę”?


Rusza „budowa starówki szczycieńskiej”. Już w najbliższe wakacje połowa Placu Juranda przestanie być parkingiem. Co tam powstanie? Przeczytaj. Ale to nie koniec zmian. Finalnie Plac Juranda, Spacerowa, Kasprowicza mają być wyłączone z ruchu. Całe śródmieście łącznie z parkami nad jeziorami ma stać się „szczycieńską starówką”. - Zgodnie z zapowiedzią realizuję swoją obietnicę wyborczą – mówi Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna.



Radni tematem zajęli się na komisjach, a ostateczną decyzję podjęli na sesji. Zaakceptowali proponowane zmiany przyjmując uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

 

Temat poruszany był najpierw na komisjach.

 

- Złożyłem wniosek, aby do tego projektu wrzucić też ulicę Spacerową – mówi radny Rafał Kiersikowski. - Bo jakimś dziwnym trafem o niej zapomniano. Dzięki temu będziemy mieli taką pełną à la starówkę. Dojazd do Zacisza można przecież zrobić od strony geodezji. Zresztą na przykład podczas Dni i Nocy Szczytna już ta restauracja tak jest skomunikowana.

 

 

Plan za półtora roku

 

Po zmianach nowy nowy plan zagospodarowania ma dotyczyć między innymi Placu Juranda, Kasprowicza, Spacerowej ale też parku, w którym w tej chwili znajduje się pub Gama oraz nabrzeża Jeziora Domowego Dużego. Niewykluczone, że z czasem z nikną z tego miejsca na przykład boiska Orlik

 

- Przystąpienie do zmiany planu to pierwszy etap tego przedsięwzięcia – mówi Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna. - Tworzenie takiego planu zajmie około półtora roku. Docelowo chcemy wyprowadzić cały ruch samochodowy z tego terenu i stworzyć tu atrakcyjne turystycznie miejsce. Zieleń, rekreacja, gastronomia, taki miejski deptak, miejska starówka – dodaje Mańkowski.


Reklama

 

 

Liczą na lokalny biznes

 

Zmiana planu to dopiero początek. Zarówno burmistrz Mańkowski, jak i radny Kiersikowski przyznają, że liczą też na to, że w dalszą cześć zagospodarowywania tego terenu zaangażują się lokalni przedsiębiorcy.

 

- Samorząd tworzy warunki do rozwoju – mówią. - Liczymy, że nasi przedsiębiorcy to wykorzystają i pomogą nam stworzyć tu atrakcyjne miejsca, z których będą korzystać mieszkańcy i turyści, a przedsiębiorcy będą mogli rozwijać swoje biznesy.

 

Samorządowcy liczą głównie na branże gastronomiczną i rekreacyjną. Przy deptaku miałyby powstać restauracje z ogródkami, pijalnie piwa...

 

Już w wakacje Plac Juranda zagospodarowany

 

Realne zmiany mają ruszyć za około półtora roku.

 

- Nie do końca – mówi burmistrz Mańkowski. - Tyle będą trwać procedury dotyczące zmian planu, ale my już od dawna pracujemy nad zagospodarowaniem tego terenu. W wakacje połowa Placu Juranda będzie już wyłączona z parkingu i ruchu. Połowa, bo na tyle pozwala nam obecna sytuacja prawna.

Reklama

 

Co powstanie na tej połowie?

 

- Specjalna strefa wypoczynku – tłumaczy burmistrz. - Będą ławeczki, drzewa w donicach... przygotowuje nam to firma z Poznania. Myślę, że będzie to jedno z atrakcyjniejszych miejsc w Szczytnie.

 

Wiele osób martwi się, że po zmianach w naszym mieście może zabraknąć miejsc parkingowych, z którymi i tak jest już krucho.

 

- Pomyśleliśmy też i o tym – tłumaczy radny Rafał Kiersikowski. - Miejsca parkingowe powstaną przy ulicach Andersa, Pasymskiej oraz Żwirki i Wigury.

 

 

 

 



Komentarze do artykułu

Taki sobie czytelnik

Wkurza mnie określanie \"starówką\" starej części miasta w każdym mieście. Starówka to starówka. Jest w jednym mieście - w Warszawie. Szczycieńskie centrum, które jest najstarszą częścią miasta być może potrzebuje kosmetyki, ale na pewno nie w postaci takiej, jak to władze planują. Jaka gastronomia przy Pl. Juranda? Przecież są tam już lokale gastronomiczne. Chyba, że władze mają na myśli foodtracki, budki z kebabem, watę cukrową, budki z lodami, albo saturatory. Boję się też o stare drzewa, które firma z Poznania może zutylizować na rzecz wierzb płaczących, albo innych iglaków. No i jeszcze te donice z nieokreślonymi nasadzeniami. Najpierw to chciałbym zobaczyć wizualizację tego, co władza wykoncypowała, potem chciałbym referendum. Bo to kurczę sam środek miasta i jedna wieża ciśnień nam wystarczy. Nie chcę, aby miasto było dekorowane przez ludzi, którzy wydadzą każdą kasę, aby tylko je przyozdobić na własny gust - najczęściej niewyrobiony - byleby ślad po nich pozostał. Ślad to może i zostanie. Ale jaki?

Pawel

Napisałem kilka gdzie są

Pawel

Czemu krytyczny komentaż nie przeszedł

Pawel

Panowie władza niech pomyślą lepiej nad stworzeniem miejsc pracy,bo ze Szczytna wyniosło się ok.15000 ludzi,wyjechali za pracą i większości nie wrócą,praca co ciekawe była za czasów komuny,ale majątek państwa został powiedzmy zmarnowany tak jest do dzisiaj, to miasto bez nowych miejsc prac umrze.

Nn

Czas najwyższy na taką zmianę. Popieram

maniek

Ławeczki, donice na Pl . Juranda? Jak w Warszawie! Czy będzie kosztować tyle samo ?:)

Taki Tam

Miejska starówka i nasza główna atrakcja, cud nowoczesnej architektury, brzydula.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • OSP Płozy z nową torbą medyczną
  Ze swojego nie daje. Chojny bo cudze. Jak słyszę że ktoś komuś coś daje, to od razu zastanawiam się komu zabiera. Lepszej zmiany maseczki też nie obowiązują. Są tylko dla pospólstwa.

  Mieszkaniec


  2020-11-30 06:28:08
 • Ciężarówka blokuje część drogi do Dźwierzut
  Duży może więcej. Jadą jak wariaty, i jest efekt...

  Land


  2020-11-29 20:24:34
 • Nowa kia sportage trafiła do drogówki (zdjęcia)
  Służyć pisowi i bronić księży pedofili oraz przemarszów faszystów Taka to rola dzisiejszej policji. Ten kraj za chwilę cofnie się do średniowiecza za sprawą kościoła.

  Vlad Palownik


  2020-11-29 08:23:09
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Czytając to co opowiada pan burmistrz dochodzi się do wniosku, że wszystkie rzeczy które obiecywał w swoim programie można podzielić na trzy kategorie. Pierwsza - te które są realizowane mimo że nie miał na nie ma żadnego wpływu. Czyli m.in. obwodnica (pomysł PiS i rządu), wymiana śmieciuchów (działania rządu i Unii), remonty dróg (pieniądze rządowe i od urzędu marszałkowskiego). Kategoria druga - wszystkie te punkty które Mańkowski powinien realizować bo leżą w jego kompetencjach i obiecał w swoim programie \"są opracowywane\", \"dyskutowane\", \"przygotowywane\", \"planujemy\". No i trzecia kategoria to absoluty hit: obiecał mimo że wiedział że nic z tym nie zrobi i teraz tłumaczy się że nie leży to w kompetencjach burmistrza. Mańkowski sam przyznał że wszystko co jest realizowane to nie zależy od niego, a to na co ma wpływ jest w fazie przygotowań i nie wiadomo kiedy się skończy planowanie i zacznie realizacja, bo o to redaktor niestety nie dopytał.

  Wnikliwy


  2020-11-29 00:28:34
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Pan burmistrz zdaje się obiecał w kampanii przedwyborczej parkingi. Plac Juranda nadal jest zastawiony pojazdami przede wszystkim pracowników urzędu, parking przy cmentarzu komunalnym straszy dziurami. Wstyd, dużo mniejsze miejscowości poradziły sobie z parkingami i infrastrukturą przy cmentarzach, a u nas jak rodem z PRL-u.

  Mieszkanka


  2020-11-28 20:45:53
 • 2-lecie ratuszowych rządów Krzysztofa Mańkowskiego (rozmowa)
  Krzysztof powienneś zacząć od początku czyli od pierwszej sesji rady i ustaleniu sobie poborów na najwyższym poziomie w Polsce, dzięki twoim poplecznikom z PSL u

  Janusz


  2020-11-28 19:41:17
 • Uczciwość godna pochwały
  Dajcie spokoj dla Pana wojta niech dotrwa do konca. W lipowcu ludzie mowia ze to jego ostatnia kadencja.

  Kwiaciarz


  2020-11-28 16:12:55
 • Coraz bliżej procesu w sprawie tragicznego wypadku na Władysława IV
  Tak, tak. Masz rację. Najczęściej winni wypadkom są piesi. Zwłaszcza ci poruszający się po chodnikach. A już ci, którzy chcą przejść przez jezdnię - to po prostu sami się proszą o nieszczęście.

  Do Zebry


  2020-11-28 15:39:19
 • Coraz bliżej procesu w sprawie tragicznego wypadku na Władysława IV
  W każdym wypadku są dwie racje- poszkodowanych i sprawcy. Dlatego jest potrzeba przeprowadzenia rzetelnego dochodzenia. A może opiekunka dzieci wcale nie jest bez winy?

  Zebra


  2020-11-28 13:52:44
 • Koronawirus będzie bardziej „tajny”?
  Każdy przypadek koronawirusa powinień być hospitalizowanym , niema czegoś takiego że on odpuści sam lub organizm zwalczy sam go. Ten wirus działa jak choroba popromienna rozkłada się w czasie bez leczenia i rehabilitacji wyniszcza organizm prowadząc do śmierci.

  X


  2020-11-28 09:04:08