Reklama


Reklama

Nowe oblicze szczycieńskiego centrum, będziemy mieli „starówkę”?


Rusza „budowa starówki szczycieńskiej”. Już w najbliższe wakacje połowa Placu Juranda przestanie być parkingiem. Co tam powstanie? Przeczytaj. Ale to nie koniec zmian. Finalnie Plac Juranda, Spacerowa, Kasprowicza mają być wyłączone z ruchu. Całe śródmieście łącznie z parkami nad jeziorami ma stać się „szczycieńską starówką”. - Zgodnie z zapowiedzią realizuję swoją obietnicę wyborczą – mówi Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna.Radni tematem zajęli się na komisjach, a ostateczną decyzję podjęli na sesji. Zaakceptowali proponowane zmiany przyjmując uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

 

Temat poruszany był najpierw na komisjach.

 

- Złożyłem wniosek, aby do tego projektu wrzucić też ulicę Spacerową – mówi radny Rafał Kiersikowski. - Bo jakimś dziwnym trafem o niej zapomniano. Dzięki temu będziemy mieli taką pełną à la starówkę. Dojazd do Zacisza można przecież zrobić od strony geodezji. Zresztą na przykład podczas Dni i Nocy Szczytna już ta restauracja tak jest skomunikowana.

 

 

Plan za półtora roku

 

Po zmianach nowy nowy plan zagospodarowania ma dotyczyć między innymi Placu Juranda, Kasprowicza, Spacerowej ale też parku, w którym w tej chwili znajduje się pub Gama oraz nabrzeża Jeziora Domowego Dużego. Niewykluczone, że z czasem z nikną z tego miejsca na przykład boiska Orlik

 

- Przystąpienie do zmiany planu to pierwszy etap tego przedsięwzięcia – mówi Krzysztof Mańkowski, burmistrz Szczytna. - Tworzenie takiego planu zajmie około półtora roku. Docelowo chcemy wyprowadzić cały ruch samochodowy z tego terenu i stworzyć tu atrakcyjne turystycznie miejsce. Zieleń, rekreacja, gastronomia, taki miejski deptak, miejska starówka – dodaje Mańkowski.


Reklama

 

 

Liczą na lokalny biznes

 

Zmiana planu to dopiero początek. Zarówno burmistrz Mańkowski, jak i radny Kiersikowski przyznają, że liczą też na to, że w dalszą cześć zagospodarowywania tego terenu zaangażują się lokalni przedsiębiorcy.

 

- Samorząd tworzy warunki do rozwoju – mówią. - Liczymy, że nasi przedsiębiorcy to wykorzystają i pomogą nam stworzyć tu atrakcyjne miejsca, z których będą korzystać mieszkańcy i turyści, a przedsiębiorcy będą mogli rozwijać swoje biznesy.

 

Samorządowcy liczą głównie na branże gastronomiczną i rekreacyjną. Przy deptaku miałyby powstać restauracje z ogródkami, pijalnie piwa...

 

Już w wakacje Plac Juranda zagospodarowany

 

Realne zmiany mają ruszyć za około półtora roku.

 

- Nie do końca – mówi burmistrz Mańkowski. - Tyle będą trwać procedury dotyczące zmian planu, ale my już od dawna pracujemy nad zagospodarowaniem tego terenu. W wakacje połowa Placu Juranda będzie już wyłączona z parkingu i ruchu. Połowa, bo na tyle pozwala nam obecna sytuacja prawna.

Reklama

 

Co powstanie na tej połowie?

 

- Specjalna strefa wypoczynku – tłumaczy burmistrz. - Będą ławeczki, drzewa w donicach... przygotowuje nam to firma z Poznania. Myślę, że będzie to jedno z atrakcyjniejszych miejsc w Szczytnie.

 

Wiele osób martwi się, że po zmianach w naszym mieście może zabraknąć miejsc parkingowych, z którymi i tak jest już krucho.

 

- Pomyśleliśmy też i o tym – tłumaczy radny Rafał Kiersikowski. - Miejsca parkingowe powstaną przy ulicach Andersa, Pasymskiej oraz Żwirki i Wigury.

 

 

 

 Komentarze do artykułu

Zenon Bździągwa

A czy burmistrz Mańkowski jest gotów sfinansować swoje pomysły z własnych środków? Jeśli taki prędki jest do tworzenia atrakcji turystycznych, to może abydkuje i na własny rachunek otworzy wesołe miasteczko? A jeśli chce być burmistrzem, to może zacznie od zrównoważenia budżetu? Bo deficyt kłuje w odbyt po prostu.

Taki sobie czytelnik

Wkurza mnie określanie \"starówką\" starej części miasta w każdym mieście. Starówka to starówka. Jest w jednym mieście - w Warszawie. Szczycieńskie centrum, które jest najstarszą częścią miasta być może potrzebuje kosmetyki, ale na pewno nie w postaci takiej, jak to władze planują. Jaka gastronomia przy Pl. Juranda? Przecież są tam już lokale gastronomiczne. Chyba, że władze mają na myśli foodtracki, budki z kebabem, watę cukrową, budki z lodami, albo saturatory. Boję się też o stare drzewa, które firma z Poznania może zutylizować na rzecz wierzb płaczących, albo innych iglaków. No i jeszcze te donice z nieokreślonymi nasadzeniami. Najpierw to chciałbym zobaczyć wizualizację tego, co władza wykoncypowała, potem chciałbym referendum. Bo to kurczę sam środek miasta i jedna wieża ciśnień nam wystarczy. Nie chcę, aby miasto było dekorowane przez ludzi, którzy wydadzą każdą kasę, aby tylko je przyozdobić na własny gust - najczęściej niewyrobiony - byleby ślad po nich pozostał. Ślad to może i zostanie. Ale jaki?

Pawel

Napisałem kilka gdzie są

Pawel

Czemu krytyczny komentaż nie przeszedł

Pawel

Panowie władza niech pomyślą lepiej nad stworzeniem miejsc pracy,bo ze Szczytna wyniosło się ok.15000 ludzi,wyjechali za pracą i większości nie wrócą,praca co ciekawe była za czasów komuny,ale majątek państwa został powiedzmy zmarnowany tak jest do dzisiaj, to miasto bez nowych miejsc prac umrze.

Nn

Czas najwyższy na taką zmianę. Popieram

maniek

Ławeczki, donice na Pl . Juranda? Jak w Warszawie! Czy będzie kosztować tyle samo ?:)

Taki Tam

Miejska starówka i nasza główna atrakcja, cud nowoczesnej architektury, brzydula.

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • Klenczon będzie miał swoją ulicę w Szczytnie
  A gdzie będzie ulica Bee Gees ?

  Fan


  2021-03-07 18:22:10
 • Miejska pożyczka - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Ten ślimak pobił wszystko. Dorównaliśmy do Reszla i Bisztynka, nic im nie ujmując.

  Grazyna


  2021-03-07 17:21:01
 • Miejska pożyczka - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Panie Mądrzejowski - wolę Pana w \"loży złośliwców\", a nie na stołku burmistrza. Pewnie się Pan domyśli, ale napiszę to otwartym tekstem: nec Hercules contra plures. Z taką radą złożoną z niedouczonych doktorów nauk wszelakich, wykształciuchów po kursokonferencjach za węgorze i jednoosobowych biznesmenów - daleko by Pan nie zaszedł, mimo umiejętności negocjacyjnych. Aż tak nikomu źle nie życzę. Czekam na jakąś wielką porażkę samorządu miejskiego, aby była ona powodem wprowadzenia zarządu komisarycznego, który wyeliminowałby z decyzji tę nie nadającą się do niczego radę miejską. Wiem, że to straszne, ale nic na to nie poradzę, że obserwacja postępowania radnych doprowadziła mnie do takiego wniosku - odciąć tę gangrenę.

  Krajan \"prawdziwy\"


  2021-03-07 17:02:12
 • Rozogi zasypane petycjami antyszczepionkowców
  \"Szczepionka\" Pfizera zabiła w Izraelu 40 razy więcej seniorów i 260 razy więcej młodych ludzi niż COVID-19.- kto nie wierzy, niech sprawdzi na sobie jej skuteczność i nie zmusza innych do poddania się eksperymentowi medycznemu. https://nczas.com/2021/03/03/izrael-szczepionka-pfizera-zabila-40-razy-wiecej-seniorow-niz-covid-19/

  kroll


  2021-03-07 15:00:21
 • Dobry czas, by dobro wróciło, ksiądz Andrzej Preuss pilnie potrzebuje pomocy
  Choć czasem jestem w tym kościele gdzie proboszczem jest ks. Andrzej, (bo należę do innego) , to bardzo cenię i szanuję Księdza. Jego oddanie Bogu i ludziom jest niezwykłe!!! Organizuje różne formy urozmaicenia Mszy Świętej, aby przyciągnąć boże owieczki do Boga. Proszę Boga o szybki powrót Księdza do zdrowia. Niechaj Łaska Boża jest zawsze z Księdzem. W obecnych czasach, takiemu Księdzu można zaufać! Boże, miej w swojej opiece Księdza Andrzeja i nie zabieraj Go nam!!!!

  WCz


  2021-03-07 14:57:54
 • „Przesiali” szkoły i przedszkola, wiemy ilu jest chorych
  Zatem mamy 242 normalnych nauczycieli, w końcu świadomośc dotarła do ludzi...a reszta niech się szybciutko wyszczepi. - \"Szczepionka\" Pfizera zabiła w Izraelu 40 razy więcej seniorów i 260 razy więcej młodych ludzi niż COVID-19.-

  kroll


  2021-03-07 14:53:08
 • Mazurskie delicje Michała Denesiuka - rosół z perliczki
  Rosół to tylko z makaronem domowej roboty

  Grazynka


  2021-03-07 14:35:09
 • Rozogi zasypane petycjami antyszczepionkowców
  A Ziemia jest płaska

  Ala


  2021-03-07 14:30:48
 • Rozogi zasypane petycjami antyszczepionkowców
  Wspaniała wiadomość! Precz z ludobójstwem!!!

  Emilia


  2021-03-07 13:14:28
 • Rozogi zasypane petycjami antyszczepionkowców
  Brawo! Brawo! Brawo!

  ola


  2021-03-07 09:29:52