Poniedziałek, 25 Październik
Imieniny: Arety, Marty, Marcina -

Reklama


Reklama

„Najazd” wandali na Ruiny Zamku Krzyżackiego


Zawiadamiam, że w dniu 6 sierpnia br. około godz. 21:10 trzech nn. sprawców przebywając na terenie Ruin Zamku Krzyżackiego w Szczytnie, weszło bezprawnie do jednego z zamkniętych pomieszczeń, po uprzednim uszkodzeniu ręcznie wykonanego zabezpieczenia. Następnie Ci sami mężczyźni wynieśli z obiektu monety pozostawione przez mieszkańców i turystów na tzw. „szczęście”. Mniej więcej treść takiego zawiadomienia otrzymali szczycieńscy policjanci od przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Szczytnie, odpowiedzialnych za opiekę nad odrestaurowanymi ruinami zamku, które figurują na liście zabytków.Od kilku dni kryminalni pracowali nad sprawą zawiadomienia, które wpłynęło 13 sierpnia br. do miejscowej jednostki Policji z Urzędu Miejskiego w Szczytnie. Z treści pisma wynikał, że w dniu 6 sierpnia br. około godz. 21:00 trzech mężczyzn weszło na teren Ruin Zamku Krzyżackiego w Szczytnie, a następnie bezprawnie dostało się do jednego z zamkniętych pomieszczeń.


Reklama

 

- Jak ustalili szczycieńscy śledczy mężczyźni ci przy pomocy kamienia dokonali zniszczenia zabezpieczenia, które wykonane było ręcznie na specjalne zamówienie, zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków – mówi sierżant Izabela Cyganiuk ze szczycieńskiej policji. - Następnie ci sami sprawcy wyzbierali leżące na ziemi monety pozostawione przez mieszkańców i turystów na tzw. przysłowiowe „szczęście”. Przedstawiciele Urzędu Miasta w Szczytnie wycenili wartość poniesionych strat na kwotę blisko 800 złotych.

 

Podczas gdy śledczy przyjmowali zawiadomienie o popełnionym przestępstwie, kryminalni typowali już ewentualnych sprawców popełnionego na szkodę miasta przestępstwa. Na szczęście zamontowane na terenie obiektu kamery zarejestrowały przedmiotowe zdarzenie, co po części ułatwiło mundurowym rozwikłanie sprawy.

Reklama

 

Wczoraj (19.08.21r.) szczycieńscy funkcjonariusze zapukali do drzwi trzech mieszkań położonych na terenie gminy Szczytno. Do sprawy zniszczenia jednego z elementów zabytku prawem chronionego i kradzieży monet zatrzymali 22, 24 i 39-latka.

 

- Mężczyźni ci przyznali się do postawionych im zarzutów kradzieży z włamaniem – mówi policjantka. - Swoje zachowanie tłumaczyli silnym stanem upojenia alkoholowego. Okazało się, że łączna suma, jaką uzbierali wyniosła 150 złotych. Pieniądze te nie przyniosły im jednak szczęścia, a w szczególności 39-latkowi, który po usłyszeniu zarzutów trafił prosto do zakładu karnego. Mężczyzna poszukiwany był przez miejscowy wymiar sprawiedliwości, celem odbycia kary 10 miesięcy pozbawienia wolności za znęcania się nad osobą najbliższą.

 

Za przestępstwo kradzieży z włamaniem, cała trójka niebawem odpowie przed sądem. 22, 24 i 39-latkowi grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

 

 

KPP Szczytno/ipKomentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama


Komentarze

 • List do redakcji - „Nartom zaszkodził muł”
  Nie trzeba mieć naukowej wiedzy aby zrozumieć, że stan jakości wody w jeziorze, o którym wspomina radny nie jest tożsamym ani zbieżnym z stanem jeziora. W tym przypadku stanem jeziora pozwalającym na realizację inwestycji nart wodnych. Jeżeli radny tego nie rozróżnia to wytłumaczę... Woda jest jednym z elementów tworzących jezioro tak jak jednym z elementów jest np. mleko wchodzące w skład ciasta. To, że mleko dodane do ciasta będzie dobre to nie znaczy ze ciasto będzie nadawało się do zjedzenia bo inne składniki mogą być nieodpowiednie. Tak samo jest z nartami wodnymi i wodą w jeziorze. To że woda jest dobra to nie znaczy, że mogą powstać narty i nie znaczy to też, że ktoś pana wprowadza w błąd. Jeżeli pyta pan o jakość wody to nic dziwnego, że urząd odpowiada na temat wody. Nie umiejętność zadawania pytań i brak wiedzy nie stanowią podstawy do wywoływania afer i pompowania balonika mającego wzbudzać zainteresowanie daną osobą...

  ZnaWca


  2021-10-21 12:29:00
 • Radny Robert Siudak komentuje swoje odwołanie (rozmowa "Tygodnika Szczytno")
  Miasto przez śmieci popada w długi a oni pokazują co dla nich najważniejsze. Zdecydowanie obowiązki i odpowiedzialność w radzie ich przerosła.

  kierowca


  2021-10-21 12:15:12
 • Radny Robert Siudak komentuje swoje odwołanie (rozmowa "Tygodnika Szczytno")
  Wart jeden drugiego, ta sama arogancja, tylko korytko, korytko i jeszcze raz koryto!

  baba


  2021-10-21 11:50:45
 • Radny Robert Siudak komentuje swoje odwołanie (rozmowa "Tygodnika Szczytno")
  Poziom naszej rady to totalne zero. Wg mnie to miejsce dla prawników i ekonomistów. Mam wrażenie ze oni wogóle nic nie rozumieją z tego co się dzieje w mieście, chyba że udają - ale po co. Ważne że w portfelu się zgadza.

  smutny


  2021-10-21 11:05:11
 • 25 ton śmieci ze Śląska sprzątnęli myśliwi (zdjęcia)
  Zdecydowanie za małe te kary.


  2021-10-21 10:33:19
 • Sytuacja epidemiologiczna w naszym powiecie, najgorzej w gminie Świętajno
  Wał się pajacu

  Rob


  2021-10-21 06:56:24
 • Radny Robert Siudak komentuje swoje odwołanie (rozmowa "Tygodnika Szczytno")
  Obejrzałem kilka ostatnich relacji. Pan Siudak zapomniał jak pokazywał innym radnym, że to on \"rządzi\" w radzie prowadząc jej obrady i nie zamierza dawać głosu innym! To nic? Jego AROGANCJA i buta i tak długo była tolerowana. Wstyd kiedy na początku kadencji wśród kierujących pracami rady nie ma odzwierciedlenia wszystkich komitetów. Zrobili sobie prywatny tj. \"razem dla mieszkańców\" folwark a teraz lament kiedy następuje zmiana. Hodowcy trzody wiedzą co dzieje się kiedy zabiera się koryto! Tak też było i w tym przypadku niestety. Prawdziwego mężczyznę poznaje się jak kończy a nie jak zaczyna! Pan Siudak nie potrafi przyjąć tego jak prawdziwy mężczyzna!

  chłop


  2021-10-21 05:56:14
 • Karetka z ratownikami miała wypadek pod Dębówkiem (zdjęcia)
  Panowie i panie ratownicy na zwolnieniach L4, jak wam pieniądze nie pasują zwolnijcie się, zmieńcie pracę, weźcie kredyt. Nikt z was nie ma nakazu bycia ratownikiem, pielęgniarką czy lekarzem. Mam już dość zakłamania tej \"kasty\" która uważa się za nadzwyczajną i nie mówcie że życie i zdrowie ratujecie, nie musicie, to tylko wykonanie zawodu za który bierzecie pieniądze. A tym ratownikom z Biskupca zdrowia życzę, bo też wiem że wśród Medyków jest wiele bardzo porządnych, uczciwych i oddanych swej pracy ludzi.

  Mol


  2021-10-20 20:55:36
 • Ratownicy protestują, w Szczytnie nie ma karetek
  MOL puknij się najpierw w łeb, a potem spróbuj napisać coś o czym masz pojęcie. No dobrze, może co do lekarzy masz rację, ale pielęgniarek nie obrażaj! Idź do Pani dyr Kostrzewy i zapytaj ją ile płaci najbardziej kompetentnym i z wieloletnim stażem pielęgniarkom...

  Zorientowany


  2021-10-20 20:32:43
 • Medalowi „rolnicy” z naszego powiatu
  Taki z niego rolnik jak z Kiersika polityk.

  Tomasz


  2021-10-20 15:43:13

Reklama