Środa, 26 Luty, Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Reklama


Reklama

Miód idzie w parze z opłatkiem


Gdy ostatnia pszczoła zginie, to świat szybko przeminie – te słowa przypisuje się Albertowi Einsteinowi – mówi Stanisław Piórkowski ze Świętajna, członek zarządu Rejonowego Koła Pszczelarzy w Szczytnie. - Niestety jest w tym dużo prawdy. Pszczelarze widzą to już bardzo wyraźnie. Pszczoły umierają...Szczycieńscy pszczelarze spotkali się w Rozogach na corocznym opłatku. Oczywiście nie zabrakło tam rozmów o sytuacji w branży. Uroczystości poprzedziła msza, którą odprawiło aż trzech księży pod przewodnictwem księdza Józefa Grażula z Pasymia.

 

Obecni na spotkaniu byli między innymi Józef Zysk, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie, czy Krzysztof Wieczorek - prezes Rejonowego Koła w Olsztynie.

 

Łącznie w uroczystościach wzięło 46 pszczelarzy i gości.

 

 

Nam o pszczołach i sobie co nieco opowiedział:

Stanisław Piórkowski ze Świętajna, członek zarządu Rejonowego Koła Pszczelarzy w Szczytnie.

 

 

Ilu członków liczy szczycieńskie koło?

 

Zrzeszamy 80 osób. Jesteśmy jednym z największych i najprężniej działających kół w województwie.


Reklama

 

Czy rzeczywiście jest coraz mniej pszczół?

 

Z pszczołami jest tragedia. Zatrute środowisko i zmiany pogodowe sprawiają, że pszczoły umierają na potęgę. Jeśli tak dalej pójdzie, to ludzkość nie będzie miała co jeść, pić. Mało kto wie, ale bez pszczół wyginą rośliny. Bez nich nie będzie życia. Przewidział to już Albert Einstein, który podobno powiedział „Gdy ostatnia pszczoła zginie, to świat szybko przeminie”.

 

 

Od jak dawna zajmuje się pan pszczelarstwem?

 

Stosunkowo niedługo, bo 10 lat. Pszczoły stały się moją pasją przypadkowo, przez chorobę. Nie chcę wschodzić w szczegóły, ale byłem poważnie chory i nie bardzo mogłem zajmować się inną pracą. Kolega przyniósł mi pszczoły i tak zacząłem się zajmować nimi. Pośrednio uratowały mi życie.

 

 

W jaki sposób?

 

Dziś traktuję to jako humoreskę, ale wówczas wcale mi do śmiechu nie było. Leczyłem się i czekałem na poważny zabieg. Gdy byłem na konsultacji u lekarza dostałem bardzo odległy termin. Ale że widać było, że lekarz dba o mnie i solidnie opiekuje, to w podzięce, wychodząc, dałem mu słoik własnego miodu. A ten mnie pyta, czy jestem pszczelarzem. To ja mówię mu, że tak. Lekarz zamyślił się i mówi: panie Piórkowski, siądzie pan jeszcze... To kiedy pan chce się operować? Operacje przeszedłem niemal natychmiast.

Reklama

 

Ile ma pan uli?

 

25. W mojej pasiece mam głównie miód wielokwiatowy, spadziowy i lipowy. Czysty, ekologiczny bez domieszki cukru. Średnio z takiej pasieki rocznie można pozyskać około 250 kg miodu. Od razu dodam, że nie jest to biznes, a pasja. Utrzymanie pszczół, pasiek kosztuje. Jak wyjdzie się na zero, to pszczelarz jest zadowolony.

Ale miód to nie wszystko. Z pasieki można też zebrać pyłek pszczeli i pierzgę. Obie substancje wykazują dużo bardziej lecznicze właściwości niż miód.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

Reklama


Komentarze

 • Kino w Galerii Jurand wraca do historii
  Do Jacek. Po co Tobie plac zabaw, dołki na d jeziorem nie wystarczą? Jak do tej pory jedyne działanie Pana Burmistrza zakończone niekoniecznie sukcesem. Kiedyś jak piasek w dołku był świeży widziałem tam \"coś robiącego\" kota. Więc w jakimś stopniu okazał się być przydatny. Ale sukces , sukces, znowu sukces.

  dr


  2020-02-26 14:57:37
 • Wilczek zajmie się drogami powiatowymi
  Człowiek od wszystkiego

  Łukasz


  2020-02-26 12:01:58
 • Śmiertelny postrzał, mordercy Rouse szuka policja
  Ta rasa psa wcale nie musi być groźna. Zależy to tylko wyłączenie od wychowania. Sama mam psa rasy american bully jest też niby groźnym psem. A wcale zupełnie tak nie jest, jest łagodny i uwielbia dzieci. Nie była to żadna winna właścicieli, ponieważ psy często nawet potrafią uciec/wyrwać się że smyczy to normalne, a z podwórka jeszcze łatwiej mają do ucieczki. To tylko i wyłączenie tego mordercy, powinien zostać bardzo ukarany. Pies jest czasem lepszy niż nie jeden człowiek. Potrafi więcej zrozumieć wysłuchać i kochasz szczerze. Współczuję bardzo.. :(

  Czytelnik3


  2020-02-26 11:43:12
 • Kino w Galerii Jurand wraca do historii
  Hehehehe, trzeba sie pokazać, żeby mieszkańce miasta kojarzyli z tym co \"dobre\". A plac zabaw(i nie tylko) przy ulicy Solidarności czeka :)

  Jacek


  2020-02-26 09:41:14
 • Śmiertelny postrzał, mordercy Rouse szuka policja
  Po Szczycionku też biega taki słodziak....

  Norbert


  2020-02-26 08:45:27
 • Kino w Galerii Jurand wraca do historii
  Ujawnił się dawno nie widziany Pan Burmistrz. Wygląda na to , że kino w galerii , to także zasługa Pana Burmistrza. Lans, lans i parcie na szkło.

  dr


  2020-02-26 08:43:17
 • Śmiertelny postrzał, mordercy Rouse szuka policja
  Czytelnik - co ty pie@#$%isz . Wcześniej puszczali psa i nic się nie działo, nie robił ludziom krzywdy: - \" Dzieci z Małdańca ją uwielbiały. Bawiły się z nią, całowały, przytulały... \" - \" Właścicielka suczki przyznaje, że Rouse potrafiła czasem uciec z posesji. Ale nigdy nikogo nie ugryzła, czy pogoniła, nie było w niej agresji – mówi. - Najczęściej odnajdywaliśmy ją przy sklepie, gdzie bawiła się z dziećmi. \" Jeśli pies nie stanowi zagrożenia to czemu nie mogłby biegać sam? \" Miała jedynie słabość do kur \" - jedyna wada psa. Wina tylko i wyłącznie tej parówy która pociągnęła za spust. Wielki bohater k@#$a \"Widać sąsiadom cierpliwość się skończyła\" do psa który nie był agresywny? Sąsiedzi jacyś po@#$^ni. Drogi \"strzelcu\" mam nadzieje, że coś ci się przytrafi i będziesz cierpiał tak jak teraz właściciele Rouse. RiP

  Łukasz Łukasz


  2020-02-26 08:34:42
 • Śmiertelny postrzał, mordercy Rouse szuka policja
  Całą odpowiedzialność za to co się stało ponoszą właściciele i to ich bym ukarał, amstaf swobodnie biegający po wsi - skandal. Jak się ma psa to trzeba się nim zajmować. Wszyscy we wsi się z psem bawili, dzieci pod sklepem - to jakieś żarty ?. Szkoda psa i przykre że trafił na takiego właściciela.

  Lubię psy.


  2020-02-26 07:43:30
 • Centrum w szkole i w budżecie
  \"Nasze plany inwestycyjne może nie wyglądają obecnie jakoś mocno imponująco, ale to efekt budźetowego „modelu”, jaki stosujemy od lat, a właściwie od czasu, gdy jestem burmistrzem\" - te tłumaczenia są troszkę żenujące, nie uważa pan panie burmistrzu? Czyżby zauważył pan wyraźny spadek swojego zaangażowania? I tu przyznam panu rację. Myślenie \"byle do końca kadencji\" daleko nas mieszkańców nie zaprowadzi. Szkoda, że zaufałam.

  Krysia


  2020-02-26 07:24:58
 • Nowe nadzieje na obwodnicę (komentarze)
  Jaka obwodnica ? To dopiero plan planów, a może tylko kiełbasa wyborcza. Gdyby nawet miała być to proces wieloletni. A planów to jeszcze w ministerstwie nie znają, no chyba że Jarek wie (on wie wszystko) ale nie powie.

  Do Janek


  2020-02-26 06:57:32

Reklama